Ağ Bağlatısındaki Sarı Ünlem

Kodla Büyü

Çolat_Palemdar

Aktif Üye
Arkadaşlar kolay gelsin.
Daha dün sabaha kadar labaratuvarımdaki tüm bilgisayarlardan internet erişimi sağlıyorken bugün hepsinin ağ bağlantısında sarı ünlem var. Ana bilgisayarım fatih kanal girişinden internete bağlanıyorken switchin dağıttığı bilgisayarlar bağlanmıyor. Sorun ne olabilir?

"geçerli bir ip yapılandırmasına sahip değil" hatası veriyor pcler. sabit ip de versem değişen bir şey olmuyor. Switche internet sağlayan girişde de problem yok.

hocam geçenlerde benim de başıma geldi aynı olay. öncelikle switche gelen bütün kabloları tek tek söktüm. sadece kendi bilgisayarımı switche bağladım. sonra da diğer bilgisayarları tek tek taktım. sorun çözüldü

hocam sorun %90 switchden çıkan bir kablo karışıp geri switch e takılmıştır. Bir ara benim başıma da gelmişti :)

Öncelikle switch e gelen kabloya bir laptop bağlayarak, internet var mı bakın. Varsa geri switch e takın ve bilgisayarları teker teker switch bağlayın. Sorunlu kablo ve pc yi bulursunuz. Eğer bir bilgisayar bağlanıyor ama ikincisi bağlandığında ip alınamaz hale geliniyor, fatih odasındaki akıllı switch ayarları değiştirilmiş olabilir. Bu durumda her kablo dan bir pc bağlanabilecek şekle dönüşmüş olabilir.

maalesef hiç biri çözüm olmadı. ilçe koordinatörüyle görüştüm meseleyle ilgili switchin internet aldığı portta sorun olabilirmiş. Başka bir portun switche bağlanıp internet dağıtımı sağlanabilmesi için ise eba desteğe mail atmam gerekiyormuş.

Geri