8 yıla 1 kademede kesintisiz çalışma şartı

Kodla Büyü

beyzayedi

Üye
merhaba arkadaşlar. mebbiste memuriyete başlama(ilk göreve başlama) 24/08/2007
emekliliğe esas(mebde kadrolu öğrt. esas) 9 yıl 0 ay 28 gün yazıyor.
16/10/2009-14/04/2010 aylıksız izin (5 ay 29 gün)
geçen sene dilekçe ile 8 yıla bir kademe verilmesi için dilekçe yazdım. il milli eğitimden aradılar stajyer öğretmenlik sayılmıyor seneye dediler. bu sene normal kademe ilerlemem aylıksız izni düşünce 23/02/2017 oldu. 24/02/2017 ise 8 yıla bir kademe almam gerekiyordu. memur yazıp gönderdi. bir ay sonra aradım aylıksız izine ayrıldığınız için veremiyoruz. sekiz yıl kesintisiz çalışmanız gerekiyor dediler. örneğin diyelim 6 ay daha ekledim 24/08/2017 de de alamıyormuşum sadece ocak ayında yapılıyormuş. 2018 ocakta alabilirmişim. formu okudum stajyer öğrt. sayılıyor diyor. 2007-2013 tarihleri arası sicil notumu nereden öğrenebilirim. kanun çıkmadan önceki süre nasıl değerlendirilecek.
-----
"657'nin değiştirilen 64. maddesi ve eklenen geçici 36. maddesine göre;

25/02/2011 TARİHİNDEN SONRA GÖREVE BAŞLAYANLAR

1- 6111 sayılı Kanunun yayımından sonra göreve başlayanlar; 8 yıllarını doldurdukları tarihte, ilave ek kademeyi alabileceklerdir.(Disiplin cezası alınmamalı)

25/02/2011 TARİHİ İTİBARİYLE SON 6 YILLIK SİCİL NOTU ORTALAMASI 90 VE ÜZERİ OLANLAR

2- 25/02/2011 tarihi itibariyle, son 6 yıllık sicil notu ortalaması 90 ve üzeri olanlara, maddenin değiştirilmeden önceki hali uygulanacaktır. (Yani bunlar normal kademe terfi tarifleri sırasında 2011 yılında ek kademeyi almıştır.)

25/02/2011 TARİHİ İTİBARİYLE, SON 1 İLA 5 YILLIK SİCİL NOTU ORTALAMASI 90 VE ÜZERİ OLANLAR

3- 25/02/2011 tarihi itibariyle; son 1 ila 5 yıllık sicil not ortalaması 90 ve yukarı olanlar ise geçici madde 36 hükmü uyarınca, 3 ila 7 yıllık bir hizmetten sonra ilave kademe alabileceklerdir. Burada en tartışmalı konu 3 ila 7 yıllık sürelerin tam olarak ne zaman başlayacağıdır?
657'e eklenen hükümler, kanunun yürürlük maddesine göre 25/02/20111 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

a) Son beş yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için üç yıl, 25/02/2014 tarihi itibariyle hesaplanacaktır.
b) Son dört yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için dört yıl, 25/02/2015 tarihi itibariyle hesaplanacaktır.
c) Son üç yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için beş yıl, 25/02/2016 tarihi itibariyle hesaplanacaktır.
d) Son iki yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için altı yıl, 25/02/2017 tarihi itibariyle hesaplanacaktır.
e) Son sicil notu doksan ve daha yukarı olanlar için yedi yıl, 25/02/2018 tarihi itibariyle hesaplanacaktır.

Ancak bu sürele riçinde disiplin cezası alınmamalıdır. Disilin cezası alınırsa, 8 yıllık süre disiplin cezasından sonra yeniden 8 yıl olarak başlayacaktır.

4-Bu sürelerde ilave kademe ilerlemesinden faydalananlar için yeni süre bu tarihten itibaren başlar. Kanunun yayımı tarihinde memur olan ve hiç disiplin cezası almayan memurların, her zaman 25/02/YIL tarihinde ilave kademe almaları gerekmektedir.

5- Bu süre içerisinde her hangi sebeple aylıksız izin kullanan Devlet memurlarının ilave kademe alma tarihleri kullandıkları izin kadar uzayacaktır."

----
Bu durumda;
- 6 yıllık sicile bağlı olarak en son 2009 yılında kademe alanlar, 2010 sicilleri 90 ve üstü ise 2017 yılında bu süre içerisinde ceza almamak şartıyla bir kademe alacaklar.
- 6 yıllık sicile bağlı olarak en son 2008 yılında kademe alanlar, 2009 ve 2010 sicil ortalamaları 90 ve üstü ise 2016 yılında bu süre içerisinde ceza almamak şartıyla bir kademe alacaklar.
- 6 yıllık sicile bağlı olarak en son 2007 yılında kademe alanlar, 2008, 2009 ve 2010 sicil ortalamaları 90 ve üstü ise 2015 yılında bu süre içerisinde ceza almamak şartıyla bir kademe alacaklar.
- 6 yıllık sicile bağlı olarak en son 2006 yılında kademe alanlar, 2007,2008, 2009 ve 2010 sicil ortalamaları 90 ve üstü ise 2014 yılında bu süre içerisinde ceza almamak şartıyla bir kademe alacaklar.
- 6 yıllık sicile bağlı olarak en son 2005 yılında kademe alanlar, 2006,2007,2008, 2009 ve 2010 sicil ortalamaları 90 ve üstü ise 3 yıllık süre içerisinde ceza almamak şartıyla bir kademe alacaklardır.

benim bu durumda hangi yılların sicil notuna bakmam gerekiyor. aylıksız izinde iken sicil notu veriliyor mu?
teşekkür ederim.

aynı problem bende de vardı, bendeki sıkıntı arada askerlik olması idi. askerlik olan yılımın sicil notu olmadığı için 8-1 almanız ileriki bir tarihte olacak dediler. ben de konu ile alakalı araştırma yaptım ve Devlet Personel Başkanlığı'nın görüş yazısını buldum.
ve konu ile alakalı dilekçe verdim ve almazsın dedikleri kadememi geçmişe dönük aldım.
geçmişe dönük almış olduğum kademeden dolayı sözlü olarak maaş farkımı istedim, yine tabi alamazsın dediler. dilekçe yazdım ve toplam 30tl gibi fark yattı :)

hocam öncelikle yapmanız gereken;
1. İl Mem'den bilgi edinmeden bu zamana kadar olan sicil notlarınızı almanız olacaktır. benim bulunduğum ilde 30dk da mail olarak geliyor.
2. gelen sicil notlarınıza göre yukarıdaki hesaplamayı yapıp(8yıla tamamlama) dilekçenizi yazacaksınız.
3. en büyük problem arada askerlik veya doğum izni(ücretsiz izin olması) sebebiyle kesintisiz 8yıllık muhabbeti. İl Mem'lerin bu konu ile alakalı Devlet Personel Basşkanlığının yazısından haberleri yok.
3. kademe ilerlemesi gelince hak magduriyetinin giderilmesi için geriye dönük paranızı bile alacaksınız.

örnek dilekçe:

ADI VE SOYADI :
BABA ADI :
DOĞUM YERİ VE YILI :
GÖREVİ :
GÖREV YERİ :
MEMURİYETE BAŞLAMA TARİHİ :
T.C. VATANDAŞLIK NO :
KONUSU : Kademe İlerlemesi

….. LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

……

…. tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak göreve başlamış olup, halen okulunuzda …. Branşında görev yapmaktayım.
25/2/2011 tarih ve 27846 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6111 sayılı Kanunun 100 üncü maddesiyle değişik 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında; “Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır.” hükmüne yer verilmiştir. 2010 yılında 6 yıllık sicile bağlı olarak kademe almayanlar için ise geçici madde 36 ile ilgili hükümler ile belirlenmiştir.

Ayrıca Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 139)’nin 4. Maddesi’nde sicil notları ile ilgili hesaplama hükümleri örnekleri ile belirtilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bilgi edinme biriminden tarafıma ait almış olduğum sicil notlarım; “2010-92 2009-86 2008-ASKER 2007-92 2006-91” şeklindedir. Bu hesaplamaya göre 25/02/2015 tarihinde 1(bir) kademe ilerlememin yapılması gerekirdi, fakat bu kademe ilerlemesi yapılmamış olup geçmiş yıllarda dahil olmak üzere hak mahrumiyeti yaşamaktayım.

Yukarda belirttiğim 6111 sayılı kanun ve bu kanunun geçici madde 36 ve ayrıca Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 139)’nde belirtilen hükümler çerçevesinde 25/02/2015 tarihinde almam gereken 1(bir) kadememin verilmesini talep ediyor, geçmiş yıllarda olmak üzere mağduriyetimin giderilerek bu dilekçemin cevabının ilgili birimler tarafından resmi olarak tarafıma tebliğ edilmesini istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim

../../…
Adres:….. ………..

Banada kendi ilçem, bu sene 2009 ve 2010 sicil notunun ortalaması alınıyor 90 ve üstü olanlar 8 /1 alıyor dedi. Bende 2009 da askerdim 2010 dada nasıl olmuş bilmiyorum sicil notum düşük olduğundan yararlanamadım.

arkadaşlar bulunduğunuz ildeki personel özlük'e bakanlarla alakalı bu. bakın işi bitiren nokta Devlet Personel Başkanlığı Görüş Yazısıdır.

ÖZET: Askerlik veya aylıksız izin sebebiyle sicil raporlarının düzenlenmemesi veya 6111 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra disiplin cezası alınması halinde 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi ile aynı Kanunun Geçici 36 ncı maddesinin (C) fıkrası hükümlerinin ne şekilde uygulanacağı hususunda. (03/03/2014-888)

657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi ile aynı Kanunun Geçici 36 ncı maddesinin (C) fıkrası hükümlerinin uygulanması hususuna ilişkin görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinde "Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır." hükmüne yer verilmiştir.
Diğer taraftan, mezkur Kanunun Geçici 36 ncı maddesinin (C) fıkrasında; "Bu maddenin yayımı tarihinden önceki son altı yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlardan bir kademe ilerlemesi uygulamasından yararlanmamış olanlar hakkında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla değiştirilen 64 üncü maddenin ikinci fıkrasının değişiklikten önceki hükmü uygulanır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla değiştirilen 64 üncü maddenin dördüncü fıkrasında yer alan sekiz yıllık süre, ilk sekiz yıllık dönem için, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki;
a) Son beş yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için üç yıl,
b) Son dört yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için dört yıl,
c) Son üç yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için beş yıl,

d) Son iki yıllık sicil notu ortalaması doksan ve daha yukarı olanlar için altı yıl,
e) Son sicil notu doksan ve daha yukarı olanlar için yedi yıl, olarak uygulanır." hükmü yer almaktadır.
657 sayılı Kanunun mülga 109 ila 121 inci maddelerinde sicile ilişkin düzenlemelere yer verilmiş olup, 122 nci madde sicile ilişkin genel yönetmelik çıkartılması hüküm altına alınmıştır. Anılan hüküm uyarınca 8/9/1986 tarih ve 86/10985 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kararlaştırılan mülga Devlet Memurları Sicil Yönetmeliği 18/10/1986 tarih ve 19255 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur.
657 sayılı Kanunun 37 nci ve 64 üncü maddesi hükümlerini açıklamak ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla 139 seri no'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği 19/08/1995 tarihli ve 22376 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunmaktadır.
Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde;
- Devlet memurunun sicilleri değerlendirilirken mülga sicil hükümlerine göre uygulama yapılması,
- Devlet memurunun askerlik ve aylıksız izin sebebiyle düzenlenemeyen sicillerinin atlanılarak mevcut sicilleri esas alınarak işlem tesis edilmesi,
- 6111 sayılı Kanunun ilgili maddelerinin yürürlüğe girdiği 25/02/2011 tarihinden sonra memurun disiplin cezası alması halinde söz konusu maddelere ilişkin hizmet süresi sıfırlanacağı ve bu tarihten itibaren sekiz yıllık sürenin yeniden başlaması,
gerektiği mütalaa edilmektedir.

Benim de meslekte 13. yılım. Derecem 2.2 . Burada bi yanlışlık var mı?. Lise Anadolu Lisesi, üniversite Teknik Eğitim Fakültesi? 1 yıl anadoludan 3 yıl teknik eğitimden 3 yıl da hükümetten geliyor. ama 2 nin 2 si olmuyor.

hocalarım benimde aynı sıkıntım var.
29/08/2007 tarih göreve başlama 30/10/2008/-30/10/2009 askerlik ne zamana bu sekiz yıla bir alabilirim.

Arkadaşlar öncelikle sicil notlarını il mem den almanız gerekir. Puanlarınızı bir görün ve ona göre hareket edin. il mem sayfalarında bilgi edinme vardır yok ise eğer bimer'e yazın notlariniz mail adresinize gelir.
"bu zamana kadar tarafıma verilen sicil notlarimi öğrenmek istiyorum" tarzında basit birşey yazın.

bu konu ile ilgili daha bu gün dilekçe veren bir hocamızın yazısını yazdım yolladım ilçeye. ilçe onayladı bu aydan geçerli olmak üzere 1 kademe alacak

11 yıllık öğretmenim. Ama 8 yıla 1 kademeyi alamadım. Ben de dilekçe yazacağım.

Bu durum aslında bir çok öğretmen için sıkıntı ama bir çoğu dikkate almıyor. Bizdeki durumlar ise daha farklı, 2007 de sözleşmeli başladım khk ile kadroya geçtim. Sözleşmeli çalışırken askere gittim geldim.
Mebbisimde emekliliğe Esas: 9 Yıl 0 Ay 10 Gun MEB de Kadrolu Öğretmenliğe Esas: 9 Yıl 6 Ay 9 Gün süreleri yazmasına rağmen halen alamadım. İşin garip tarafı ise aynı zamanda başladığımız başka bir sözleşmeli arkadaşıma ise geçen yıl kademesi kendiliğinden verilmişti. Aramızdaki tek fark o askere sözleşmeli başlamadan önce gidip gelmiş. Onu emsal gösterip dilekçe yazmak istedim ama bu milli eğitimin işlerine hiç belli olmadığı için doğru dürüst bir cevap alacağımı zannetmiyorum.

Ama buradaki yazılanları okuduktan sonra bende bir dilekçe yazarak şansımı denemek istiyorum.

arkadaşlar ilk önce dediğim gibi sicil notlarınızı almanız.
benim sicil notlarım "2010-92 2009-86 2008-ASKER 2007-92 2006-91" şeklindeydi.
bunu almadan bir işlem yapmayınız.
bana il mem dedi ki 2008 askere gitmişsin, arada boşluk olmuş 2009 ve 2010 lara bakıyoruz ve ikisinin ortalaması 90 değil onun için 2010 alacaz ve 7yıl sonra 8-1 alırsınız denildi ve ondan sonra araştırmalara girdim.
devlet personel başkanlığının görüş yazısında 2008-ASKER olanı çıkarın öyle hesaplayın deniyor. 4 sicil notum vardı ortalaması 90 üzeri olduğu için 4yıl sonrası yani 25/02/2015 tarihinde geçmişe dönük aldım ve mebbisteki derecem kademem yeniden düzeldi.(dilekçeyi nisan 2016 tarihinde verdim)

arkadaşlar benim gibi durumda olan varsa "ASKER"lik veya "ÜCRETSİZ İZİN" olayı varsa yukardaki dilekçeye DPB görüş yazısını da ekleyin, ben dilekçeyi verdikten sonra elime ulaştı bu görüş yazısı ve şifayen gösterdim.

ruzgarx06' Alıntı:
bana il mem dedi ki 2008 askere gitmişsin, arada boşluk olmuş 2009 ve 2010 lara bakıyoruz ve ikisinin ortalaması 90 değil onun için 2010 alacaz ve 7yıl sonra 8-1 alırsınız denildi ve ondan sonra araştırmalara girdim.
devlet personel başkanlığının görüş yazısında 2008-ASKER olanı çıkarın öyle hesaplayın deniyor. 4 sicil notum vardı ortalaması 90 üzeri olduğu için 4yıl sonrası yani 25/02/2015 tarihinde geçmişe dönük aldım ve mebbisteki derecem kademem yeniden düzeldi.(dilekçeyi nisan 2016 tarihinde verdim)

arkadaşlar benim gibi durumda olan varsa "ASKER"lik veya "ÜCRETSİZ İZİN" olayı varsa yukardaki dilekçeye DPB görüş yazısını da ekleyin, ben dilekçeyi verdikten sonra elime ulaştı bu görüş yazısı ve şifayen gösterdim.

hocam göreve başlama tarihiniz nedir? ve askerliği hangi tarihler arasında yaptınız?

Bana da sözleşmeli ogretmenlikte geçen sürenin sayilmadigini bu nedenle bundan şuan için yararlanamayacagimi söylediler bi yanlışlık yok mu

lemmings' Alıntı:
ruzgarx06' Alıntı:

hocam göreve başlama tarihiniz nedir? ve askerliği hangi tarihler arasında yaptınız?

2006 şubat göreve başlama. askerlik 2007 ağustos-2008 ağustos

pardus63' Alıntı:
Bana da sözleşmeli ogretmenlikte geçen sürenin sayilmadigini bu nedenle bundan şuan için yararlanamayacagimi söylediler bi yanlışlık yok mu

sözleşmeli öğretmenlik durumu nedir? nasıldır bilgim yok fakat sicil puanı alabilmişseniz birşeyler olur gibime geliyor. önemli olan sicil notu.

ruzgarx06' Alıntı:
pardus63' Alıntı:

sözleşmeli öğretmenlik durumu nedir? nasıldır bilgim yok fakat sicil puanı alabilmişseniz birşeyler olur gibime geliyor. önemli olan sicil notu.
Sicil notu almıştım diye hatırlıyorum hocam ama ilçe yinede olmaz diyor resmi bir dayanakta koyamadim önlerine

Ben 2009 aralıkta göreve başladım. 2010 temmuzda askere gittim, 1 ay aylıksız izinden sonra öğretmen askerlik yaptım stajyerliğim de 2011 aralıkta kaldırıldı ve 2017 şubatta 8 'e 1 den ilerlemem geldi...

göreve başlama tarihim 02/09/2008 bu süre zarfında 1 yıllık asker öğretmenlik var. 8 yıla bir kademe işlenmiş.(ben başvuru yapmadım ..)

2010 aralık öğretmenliğe başladım. 6 aylık 2012 de 6 ay askerlik yaptim.askerlik surem 8 yıl içinde mi sayılıyor. Yoksa 8 üstüne 6 ay daha mi ekliyoruz.

Bende 2008 de atandım 2009 da asker öğretmendim. hizmete ve emekliliğe esas gün sayım 9 yıl 2 ay yazıyor fakat herhangi bir kademe ilerlemesi sistemde görünmüyor. Sicil notlarını illa öğrenip mem den ilerleme mi istememiz gerekiyor.

Karmaşık bir konu, bildiklerimi listeleyeyim.
  1. Adaylık sayılır
  2. Kesintisiz diye bir madde yok
  3. Tüm görüşler için http://www.dpb.gov.tr/tr-tr/gorus/8-yila-bir-kademe-ilerlemesi
  4. 2008 de başlayıp asker öğretmenlik yapanlar bu yıl aldılar, doğrusu 2011 öncesi 2 tane 90 üstü olumlu sicili olanlar
  5. 2011 öncesi siciller yıl sonunda verilirmiş, ilgili milli eğitim müdürlüğünden edininiz
  6. araya askerlik girmesi sicil hesabı için sorun değil, o yıl yokmuş gibi değerlendirilir.
  7. şubat ayında verilir bu kademeler, çünkü yasa 2011 şubatta değişti. en azından şimdilik böyle.
  8. haksızlık olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yine de dilekçe verin, iş resmiyete binsin.

2010 yılı itibariyle 6.yıl sonunda 1 kademe aldım.2011-2012-2013-2014-2015-2016-2017-2018 yılları 8 yıl oluyor..bu durumda 2018 in sonu itibarıylamı 1 kademe alacağım

Karmaşık bir konu, bildiklerimi listeleyeyim.
  1. Adaylık sayılır
  2. Kesintisiz diye bir madde yok
  3. Tüm görüşler için http://www.dpb.gov.tr/tr-tr/gorus/8-yila-bir-kademe-ilerlemesi
  4. 2008 de başlayıp asker öğretmenlik yapanlar bu yıl aldılar, doğrusu 2011 öncesi 2 tane 90 üstü olumlu sicili olanlar
  5. 2011 öncesi siciller yıl sonunda verilirmiş, ilgili milli eğitim müdürlüğünden edininiz
  6. araya askerlik girmesi sicil hesabı için sorun değil, o yıl yokmuş gibi değerlendirilir.
  7. şubat ayında verilir bu kademeler, çünkü yasa 2011 şubatta değişti. en azından şimdilik böyle.
  8. haksızlık olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yine de dilekçe verin, iş resmiyete binsin.
Askerlik yokmuş derken hocam.6 ay daha uzuyor mu yani yoksa askerlik çalışıyor gibi mi gösteriliyor.

Geri