7. Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Yıllık Plan 2023-24

Kodla Büyü

kakamir

Site Gezgini
7. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulacak Yapay Zeka Uygulamaları ile ilgili yıllık planı nerden bulabilirim?
Bu derse ait elinde döküman vb. materyalleri olan ve derste nasıl bir yol izlemem gerektiği ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Sanırım bununla ilgili 12. Sınıflarda bir ders ve kitap bulunmakta. Vahit keskinin udemy üzerinde bir kursu bulunmakta. 50 saat ve üzeri. Tabi burada seviye 7 sınıfa göre bir plan hazırlamak gerekiyor.

Yapay Zeka ile ilgili Bilim ve Sanat Merkezlerinde uygulanan bir içerik ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde uygulanan bir içerik var.

Ekli dosyalar

• BSM_Yapay_Zeka_Atolyesi.pdf
    12.9 MB · Görüntüleme: 972
  • MTAL_Yapay_Zeka_ve_Makine_Ogrenmesi_11-12.pdf
    22.7 MB · Görüntüleme: 454
Son düzenleme:
teşekkür ederim hocam bilim sanat merkezine ait içerik 7. sınıf seviyesine uygun gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ODpcXEHXuS8&ab_channel=CBDijitalDönüşümOfisi
Ayrıca bu kanalda bizim alanla alakalı güzel içerikler mevcut

Son düzenleme:
Bende bir de teknoloji tasarım var 7. sınıf, BTR'yim bir de verme ben bir şey yapamam dedim verdiler. Neyse geçen sene scratchten kaldığımız gibi devam ederim diyordum ama yapay zeka uygulamaları da mblock ile yapılıyor ve çok benzerler. Teknoloji tasarımda başka bir şey mi yapayım ne önerirsiniz? Dersi müfredatına göre işlemeyi düşünmüyorum.

Bende bir de teknoloji tasarım var 7. sınıf, BTR'yim bir de verme ben bir şey yapamam dedim verdiler. Neyse geçen sene scratchten kaldığımız gibi devam ederim diyordum ama yapay zeka uygulamaları da mblock ile yapılıyor ve çok benzerler. Teknoloji tasarımda başka bir şey mi yapayım ne önerirsiniz? Dersi müfredatına göre işlemeyi düşünmüyorum.
teknoloji tasarımda geçen yıl ben dönem boyunca tinkercad ile çizim yaptırdım. gayet eğlenceli ve verimli oldu.

Hocam bir kaynaktan yararlandıysanız paylaşır mısınız?
youtube dan faydalandım hocam öğrencilerimin seviyesine göre , tinkercad anlatan kanalları inceleyip, örnekler buldum. Basit çizimlerle başladık. Anahtarlık,kalemlik vb. Sonra çiftlik evi tasarladık.Bir ders ev çizildi,sonraki ders havuz, sonra çitleri gibi. Sonra hepsini tek bir çalışma alanında toplayarak birleştirdik.Benzer şekilde çocuk parkı tasarladılar aşama aşama yine.

Bunları seçen,seçtiren idareciye helal olsun. Ellerinden öpüyorum rüştü,her yerinden öpüyorum rüştü :)

ÖBA'da

mBlock ile Yapay Zekâ Uygulamaları Kursu var oradan da faydalanabilirsiniz arkadaşlar​

CHATGPT ye sorduğum soru ve cevabı :))

Bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 12 yaşındaki öğrencilerime yapay zeka ile ilgili hangi etkinlikleri yaptırabilirim? bana örnekler verir misin?

Tabii ki! 12 yaşındaki öğrencilere yapay zeka ile ilgili ilgi çekici etkinlikler düzenlemek, onların bu konuyu anlamalarına yardımcı olabilir ve gelecekte bu alanda daha fazla ilgi duymalarına neden olabilir. İşte 12 yaşındaki öğrencilere yapay zeka hakkında yapabileceğiniz bazı etkinlik örnekleri:

1. **Yapay Zeka Nedir? Sunumu:** İlk olarak, öğrencilere yapay zekanın ne olduğunu ve günlük yaşamlarında nasıl kullanılabileceğini anlatan kısa bir sunum yapabilirsiniz.

2. **Yapay Zeka Oyunları:** Öğrencilere temel yapay zeka kavramlarını anlamalarına yardımcı olmak için yapay zeka tabanlı oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin, "Zeka Testi" tarzı oyunlar, öğrencilerin problem çözme ve mantık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

3. **Yapay Zeka Simülasyonları:** Çevrimiçi yapay zeka simülasyonları kullanarak öğrencilere yapay zeka algoritmalarını deneyimlemelerine olanak tanıyabilirsiniz. Öğrenciler, yapay zeka ile nasıl öğrenme ve tahmin yapılacağını anlayabilirler.

4. **Yapay Zeka ile Oyuncak Robotlar:** Basit yapay zeka ile donatılmış oyuncak robotlar kullanarak öğrencilere temel programlama becerilerini öğretebilirsiniz. Bu robotlarla oyunlar oynayarak ve komutlar vererek öğrencilerin ilgisini çekebilirsiniz.

5. **Yapay Zeka ile Müzik ve Sanat:** Öğrencilere yapay zeka ile müzik veya sanat oluşturmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, yapay zeka tabanlı müzik oluşturma araçları veya resimler üretmek için yapay zeka kullanabilirsiniz.

6. **Yapay Zeka ile Chatbot Oluşturma:** Öğrencilere basit bir sohbet botu oluşturmayı öğretebilirsiniz. Bu, öğrencilere temel programlama becerilerini ve yapay zeka konseptlerini anlamalarına yardımcı olabilir.

7. **Proje Tabanlı Öğrenme:** Öğrencilere küçük gruplar halinde yapay zeka projeleri geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin, yapay zeka ile çalışan bir oyun veya uygulama tasarlamak gibi projeler önerilebilir.

8. **Yapay Zeka ile Etik Tartışmalar:** Yapay zeka etiği hakkında tartışmalar düzenleyerek öğrencilere bu önemli konuyu anlatabilirsiniz. Öğrenciler, yapay zeka kullanımının etik yönlerini düşünerek farkındalık kazanabilirler.

9. **Ziyaretler ve Konuk Konuşmacılar:** Yerel üniversitelerden veya teknoloji şirketlerinden yapay zeka uzmanlarını okula davet ederek veya sanal konferanslar düzenleyerek öğrencilere yapay zeka alanında uzman görüşlerini dinletmek faydalı olabilir.

Bu etkinlikler, öğrencilerin yapay zeka konusunda temel anlayış geliştirmelerine ve bu alanda ilgi duymalarına yardımcı olabilir. Her öğrencinin ilgi alanına ve yetenek seviyesine göre etkinlikleri uyarlayabilirsiniz.

Geri