7.Ünite Karar Mantık Yapısı sunusu ve kodları

Kodla Büyü
6. ünitede
Sevgi Merit, önümüzdeki 5 yıl boyunca kendisine en iyi faizi verecek bankayı aramaktadır. Sevgi, ilgili bankaya 20.000 TL değerinde yatırım yapacaktır. Faiz hesaplaması için kullanılan standart formül şu şekildedir:

Miktar = A * (1 + F/S)^(Y * S)
diye bir soru var buradaki s ne oluyor acaba çözümde s'ye 2 değerini vermiş neye göre 2 vermiş anlamadım

ben 6.üniteyi işlemeden geçtim hocam.Galiba 6 ayda bir birleşik faiz uyguluyor.Bu faiz işlerinden hiç anlamam.:)

Ben bu formülden bir şey anlamadım.Faiz yüzdesini çözümde %5 vermiş. Bu %5 nereden çıktı onu da anlamadım öğrenciye nasıl anlatayım. En iyisi ben de başka örnekler vereyim:)

hocam oradaki s her iki yılda bir ana para ile faizi toplayıp birleştirecek demek. Şöyleki;
s yerine 1 yazsa idi 20000 tl ye 1 yıl sonra %5 den 1000 tl faiz gelecekti ve toplam para 21.000 olacaktı. bu basit faiz oluyordu. bileşik faiz olarak hesaplanması için her iki yılda bir ana para ile toplanmasını ifade ediyor. s yerine 2 yazdığı için 20000 tl ye 2 yıl sonra %5 den 2000 tl faiz gelecek ve toplam para 22.000 olacak. İlk yıl alınan 1000 tl nin %5 'i hesaba katılmamış olacak.

Eline sağlık hocam kendime göre sunuda bir kaç düzenleme yaptım.

Screenshot_1.png

Ekli dosyalar

• 7.Karar Mantık Yapısı.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 62
Geri