Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

6 yıl eksik yatan maaşım :D

Konu, 'Her Telden' kısmında yildiray75 tarafından paylaşıldı.


 1. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeni:
  47
  evet yanlış değil 6 yıl :D. ocak 2016 da bordroda yazan derece kademeyle mebbisteki derece kademem farklı olduğunu farkettim. biraz daha geriye gittim hatta gittikçe gittim taki ebordro sistemine geçildiği tarihe kadar . ve şok 2010 yılında başlayan ebordro sisteminde dahi derece kademe yanlış. ufak tefek para hesabı yapan adam değilim ama 6 yıl boyunca hiçmi bi kul farketmemiş bunu. ufak tefek para hesabı yapan adam değilim hani bir ay 2 ayı anlarımda 6 sene ney dile kolay. nasıl farkedilmiyor nasıl hesaplıyorlar nasıl insanlar anlamadım gitti. dilekçe yazdım 35 gün oldu cevap yok. aynı durumda olan bir arkadaş var onun 2 sene yanlış yatmış. beraber tuttuk yolu milli eğitime vardık. memura anlatıyoz ben hayatımdaki en saçma konuşmayı yaptım adamla. nerdeyse adam dicek hoca benimde maaşı yanlış yaptılar aynen öyle saçma bi konuşma. sonra dedi ben başlayalı 1 ay oldu göreve. he tamam dilekçe ne oldu dedim. yanında plastik dilekçe kabından aradık bulduk. ama adam tık yok sanki büyümüşte küçülmüş gibi bakıyor. gerçi bu durum onun suçu değil ama en azından dilekçelerle ilgilenebilirdi. veya hocam en kısa zamanda halledecez maliyeye başvurucaz filan falan..

  şimdi ne yapsam bilmiyorum 35 gün geçti cevap yok ne kadar sürede cevaplanması gerekiyor? bimere mi yazsam diyorum ? internette araştırdım maliyeye derece kademelerimi götürüm tekrardan işleyince farkı otomatik buluyomuş galiba. adama dedim böyle birşeyden haberin varmı . tık yok. gençte değil bi 35 var. ne diyeyim gene bilemedik arkadaşla beraber..

  sizin başınıza geldimi ? her ay bordronuzu benden size tavsiye kontrol edin didik didik edin.. nasıl canım sıkıldı anlatamam. parasından değil 6 sene kimse görmemesi beni deli etti.
   
 2. erkantuzcu

  erkantuzcu Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  179
  Beğeni:
  2
  Öncelikle şunu belirteyim; nasıl bir yanlışlık olursa olsun mal müdürlüğü son 5 yıl'ı ödeyecektir.
  Örnek olması açısından da; geçen sene öğretmen arkadaşların bordrolarını incelerken bazı öğretmen arkadaşlarda yan ödeme katsayılarının eksik oladuğunu farkettik. (normalde öğretmenlerin yan ödeme katsayısı 750'den hesaplanırken, Anadolu liselerinde yabancı dil öğretmenleri ile fen alanı öğretmenlerinin katsayıları 1250'den hesaplanır.) aradaki fark aylık 10TL civarıydı ve 6 yıldır eksik yatan vardı.

  Ne yapman gerektiğine gelince; (tabi bu işi anlayan bir memura yaptır öncelikle - genelde ufak bir komisyon ile yapıyorlar, alacağın paranın %10'u gibi)

  1-Fark bordrosu (çeşitli ödemeler bordrosu diye geçer),
  2-Eksik yatan ayların bordro örnekleri - her birini müdür aslı gibidir yapacak. (bordrolar eskiden e-bordro'dan alınıyordu. Artık sadece e-devlet şifresiyle alınabiliyor)
  3-Hizmet Belgesi
  4-Banka Listesi
  5-Okul Müdürlüğüne yazacağın dilekçe
  6-Okul müdürlüğünün yukarıdakileri ekine ekleyerek ilçeye yazacağı üst yazı.

  Bu evraklardan 3 örnek hazırlanarak ilçeye gönderilir.

  Burada en önemlisi fark bordrosudur. Burada ayrıntılı bir şekilde almış olduğun para, alman gereken para, aradaki fark belirtilir. Bu farktan damga vergisi ve gelir vergisi düşülerek en son kısıma net miktarı yazılır. Son beş yıl için her ayı alt alta yazarak toplam eline geçecek miktarı en sonuna yazarsın.

  İşte bu bordroyu hazırlayacak kişi işini bilen ve boş zamanı olan biri olmalı. Yoksa çok zahmetli bir iş olduğunu bilmeni isterim.

  Sonuç olarak hakettiğin bir para olduğu için 100 TL de olsa almalısın. Bu benim düşüncem tabi. Ancak yukarıda bahsettiğim işlerin de çok zahmetli olduğunu işini bilen ve nazının geçebileceği kişilere yaptırman gerektiğini bilmelisin.

  İşin resmiyetini soruyorsan Bu yanlışlıkan idaren sorumludur. Okula yazdığın dilekçeye cevap yazmak zorundadırlar ve yanlışlarını düzeltip yukarıda bahsettiğim işleri yapmak/yaptırmak zorundadırlar. Ama emin ol ki şu işleri yapacak idareci sayısı çok az ve sen de 200-300 TL için idarenle papaz olmak istemezsin.

  Saygılarımla...
   
 3. myesil

  myesil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeni:
  1
  Hocam 6 yıldır sen takip etmiyorsan, elin adamı ne diye takiip etsin. Demek ki bazen para hesabı yapıp bordro ile mebbisi bi kontrol etmek gerekiyormuş...
   
 4. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeni:
  47
  bundan sonra ayın 14 ünde bankaya gidicem bana bu kadar yatırın dicem
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal