50 Km'ye kadar kablosuz internet.

Kodla Büyü

senjizu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlk Gördüğümde yanlışmı okudum dedim.. 50Km. !!
Fakat yazının içinde uygun anten ile diyor. Yani kendi anteni ile değil. Bu uygun antenin detayı yok. Bu konuda bilgisi olan var mı?

DataStar’ın pazara sunduğu TP-Link WA5110G erişim noktası cihazı, uzak mesafe kablosuz internet kullanımlarında 50 km uzağa kadar veri transferine olanak sağlıyor.
TP-Link ürünlerinin Türkiye distribütörü olan DataStar, TP-Link’in 50 km uzağa veri transferine olanak sağlayan yeni erişim noktası cihazını pazara sundu. TP-WA5110G model ürün, geniş bir alanda kablosuz internet kullananları hedefliyor.
DataStar Ürün Müdürü Ali Dinçer, uygun fiyatlı olan bu yeni ürünün özellikle küçük işletmelere yönelik olduğunu belirterek, “Geniş alanda hizmet veren cafe-restorandan motel- pansiyon gibi turizm işletmelerine, fabrikalara değin çok çeşitli sektörlerdeki kurumlar için ideal bir ürün. Uygun anten ile 50 km uzağa kadar veri transferi yapılabiliyor ve bu ürünün fiyatı sadece 59 dolar” diyor. TP-Link ürünlerinin kalitesine de değinen Dinçer, tüm TP-Link ürünleri gibi bu ürünün de DataStar’ın Türkiye geneline yayılmış dağıtım ağı aracılığıyla satışa sunulduğunu belirtiyor.
Ürünün bazı teknik özellikleri ise şöyle:
TP-WA5110G Access Point
- AP Client Router, AP Router, AP Operation modlarını destekliyor,
- 4DBI çıkartılabilir anten,
- 50 km uzağa veri transferi olanağı,
- Basit ve kolay kurulum kılavuzu,
- Fiyat: 59 USD+KDV

İşte linki:
http://www.datastar.com.tr/kurumsal/haberler.aspx?hg=60

Hayal gibi geliyor ama neden olmasın. Yalnız internet sorunlarında bukadar yolu kat edip gidip kontrol etmek kolay olmayacak. :)

vbs' Alıntı:
50 metredir o hatta okadar bile yoktur..

sadece ap ile olacak birşey değil tabi.
özelde bir firmada çalışırken 25-30km uzaktan bağlanabiliyorduk. çatıya yerleştirdiğimiz cisco antenlerimiz vardı ama onlarda dünyanın parası.

Benim çalıştığım özel şirkette de böyle bir sistem kurduk... Yaklaşık 5-7Km yi haberlerştirdik. Ama bunu için uygun lokasyonlara 4 adet özel anten kullandık ve bu işin bize maliyeti 7000$ dı. Aynı zamanda şehir alıcı vericilerinin olduüu yerden yıllık 750$ yerel bir radyoya ait anten direği kiralamıştık...

senjizu' Alıntı:
mustafayilmaz28' Alıntı:
50 km yi henüz bilmiyordum ama daha önce 7-12 km olduğunu okumuştum hatta denenmiş. :)
Bu TP-WA5110G Access Point'le mi?
Hocam hatırlamıyorum ama forumun bir tanesinde okumuştum.ve adamlar izmir körfezindemi ne denemişlerdi..öyle yazıyordu..yapımını felanda anlatmışlardı..
Bu kelimeyi kullanmayı sevmiyorum :( ama Detaylarını Googleden araştırabilirsiniz.

50 km mesafeden interneti çekecek anten için evin damına amiyane tabirle "eşşek" kadar anten çakmak gerekir ki o uygun anten neye göre kime göre uygun orası mechul:)

İyi araştırın derim.Geçen yıl bu sistede vermiştim capsli olarak.
yabancı bir sitede
1-Normal acces point ve yagi anten ile
2-laptoptan wireless stick ile 150 km üzeri (yanlış hatırlamıyorsam 170km ) bağlantısı vardı.Adalar arası
NOT: Radyo dalgalarının mesafesi engel olmadığı taktirde teorik olarak sonsuzdur.
Tecrübelerim yönlü anten ve yükseklik ve engel durumu ve elektronik kirlilik önemli diyor.
Sinyal gücü pekte önemli değil.

Yaaa arkadaşlar bu durumda bu cihazın yayacağı radyasyon oranıda yüksek olmazmı?

Dediğim gibi sinyal gücü öenmli değil.Az güç minimum radyasyon.
Önemli olan ;
Yönlendirilmiş kaliteli bir anten
Bulunulan mevkinin yüksekliği
Aradaki engeller
Elektronik kirlilik.

Arkadaşlar, Telsiz Genel Müdürlüğü diye bişey hatırlıyorum, Şimdi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu var. Wireless yayın frekansı düşük sinyal seviyesinde dar alanda kullanılabilir bir frekans olduğu için serbesttir. İzin gerekmez.
50 km lik bir veri transferi, Yayın yapmaya girer sanırım, İzinsiz yerel radyo veya Tv yayını yapar gibi birşey.

Telsiz genel müdürlüğü kaldırıldı.Telekomünikasyon Kurumu bakıyordu bu işlere bu yıl başından itibaren kıyı emniyeti genel müdürlüğü bakıyor bu işlere.Yönetmelik bu şubatta değişti.
Yinede 1 watt çıkış gücüne kesin izin var.Zaten wireless yayın bandı mikrodalga yayın bandına yakın olduğu için (SHF bandı) olduğu için 1 wattt çok yüksek bir çıkış gücü.Daha yükseğini tavsiye etmem.(SHF bandı IŞIK özelliğine yakın iletim özelliklerini gösterir -YANSIR -ENGELLERDE KALIR özetle 5000 watlık ampul bile kapalı odada ışık yayımı yapamaz anlayın işte )
Antenlerin birbirini görmesi durumunda 100 miliwatt lık güç bile yeterli.
iyi imal edilmiş bir yönlü anten(hesaplamaları var ve önemli kaliteli malzeme ve kaliteli kayıpsız anten kablosu ile bağlantı fişleri)En iyi antenin Maliyeti 50 TL yı geçmez.yabancı sitelerde bulabilirsiniz.
geriye mevki kalıyor (Yüksek bir muhit tepelik ve açık alan) ve3 m civarı anten direği .
İki antenin görüş mesafesi arasında engel olmayacak.(EN ÖNEMLİ NOKTA BURASI)
Ayrıca yakınlarda( 1-2 km )baz istasyonu radyo verici istasyonu yüksek gerilim hattı trafo istasyonu bulunmayacak.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Biz şehirdeyiz derseniz güçlendirici (telsiz argosunda takoz tabir edilen)denilen çıkış kitlerinden lazım yerli sitelerde satılıyor.acces pointler zayıf kalır.iki tane alacaksınız.
Ama elektronikten az bişi anlıyorsanız yerli 200 TL lık anteni 40-50 TL ya yaparsınız.(Yabancı sitelerde ölçü ve şemaları var)
NOT;ANtene giden kablo boyu önemlidir.basit DDO ölçü aletleri ile anten kablo boyunuayarlayın.Yani kablo boyu uzun tutun sonra ölçüme göre kısaltın.
DDO için
http://forum.kadirlitrac.org/showthread.php?t=14 --- not:bu cihaz çoğunlukla gerekmez
yagi_15dBi_min.gif

BU anteni beğendim.
http://forum.kadirlitrac.org/showthread.php?t=26
bu sayfada ortalarda bir yerde hesapları içeren bir dosyayı ve en altta hesaplama yazılımını http://mmhamsoft.amateur-radio.ca/pages/mmana-gal.php (Sayfadaki Bu yazılım---MMANA-GAL-1.2.0.20.exe - (2.6 MB)---)vermişler.
(Yazılım açılışına TA5A ve alt kısma ilhan yazın sonra 14ele2450mhz50ohm.maa dosyasını yükleyin)Antenin tamamını bir plastk boruda (boru tipi yagi anten) korumuşlar.Belkide güneş ışığının parazitleride olabilir ama zannımca tüm anten bakırlı pertinaksa montajlı olduğu için dayanıklı olması öngörülmüş.
buda güzel
http://forum.kadirlitrac.org/showthread.php?t=27

Şehir içi kullanımında çanak tipi antenleri tavsiye ederim.Eski çanak anteni (tercihan ufak boy)boyama ve sağlamlaştırma işleminden sonra LNB noktasını boşaltık USB stick yada acces point yerleştiriniz.Sonuç ta antenler( 2 anten) birbirini engelsiz görmelidir.

Az önce bu cihazı okulumuza taktım. Duvara 9 db lik yine tplinkin orjinal dış antenini yerleştirdim. Amacım bu şekilde 3km mesefedenbu inerneti kulllanabilmek ( akedemik olarak test amaclı-başka niyet yok)

Merak ettiğiim ve size ileride yazacağım konular şunlar. 1. km de yine tplinkin kablosuz güclendiricisi var güya 1,5 km mesefeli. Bu cihaz ile noktadan noktaya bağlantı kurduğum ap e dahil olabilirmiyim. Sadece noktadan noktaya mı bağlantı kurabilirim.
Deneyeceğim. bu sizdem 250 tl ye maal oluyor. iki ap (TL-WA5110G),iki anten (TL-ANT2414A), birde usb adaptör(TL-WN7200ND)

İnşallah masrafa değer.
Bu arada datstar bayisi sayılırız. fiyat konusunda yardımcı olunur

Geri