5. ve 6. Sınıf Kazanımları Sınıf Defterine sığmıyor.

Kodla Büyü

k45abalı

Seçkin Üye
Seçkin Üye
5. ve 6. sınıf kazanımları sınıf defterine nasıl yazıyorsunuz? geçen hafta kazanımların hepsini sığdırmaya çalıştım. Kendimi kopya kağıdı hazırlıyormuş gibi hissettim :D
1 aylık kazanımları zorla 1 haftaya sığdırmaya çalıştığımız sınıf defterinden bile belli.

geçerliliği varmı bilmiyorum ama bende kazanımların numaralarını yazıyorum.

BT.5.1.1.1.
BT.5.1.1.2.
BT.5.1.1.3.
BT.5.1.1.4.

şeklinde

İçlerinde bir iki seçiyorum. Veya kazanımları genelleyip ortaya karışık bir cümle çıkarıyorum.

Ben de bu şekilde yapıyorum. Hatta en kısa olanları ve en çok değindiğim konuları seçiyorum özellikle. Ünite kodlarını, rakam şeklinde yazmak doğru olmaz bence.

Bizim idaremiz de kazanım numaralarını yazmamızı istemiyor. Ben de cümleleri anlamı bozulmayacak şekilde kısaltarak yazıyorum.

kazanım numarası yazın hocam. idarenin kazanım numarası yazmayın deme gibi bir hakkı yok. diyorsa zaten o idareden cacık olmaz.

ben idareciyim kazanım numarası yazmasını istemem. defteri elime alınca o derste ne işlenmiş görmek isterim. internette bir sürü kısaltılmış ünitelendirilmiş yıllık planlar var. onlardan indirin. sizde rahat edin idarede rahat etsin. bazı arkadaşlar öyle idarelerden bi cacık olmaz demiş ama yarın birgün müfettiş gelince (çoğusu aksi olur) bunla ilgili idareyi fırçalar. çok zor bişey değil kısa kazanımlı bi plan bulup yazmak

ben idareciyim kazanım numarası yazmasını istemem. defteri elime alınca o derste ne işlenmiş görmek isterim. internette bir sürü kısaltılmış ünitelendirilmiş yıllık planlar var. onlardan indirin. sizde rahat edin idarede rahat etsin. bazı arkadaşlar öyle idarelerden bi cacık olmaz demiş ama yarın birgün müfettiş gelince (çoğusu aksi olur) bunla ilgili idareyi fırçalar. çok zor bişey değil kısa kazanımlı bi plan bulup yazmak

bilişim mi branşınız

öyle bir yetkiniz olduğunu düşündüren nedir. çok merak ediyorsanız bilgisayarda kayıtlı olan plandan bakarsınız. yoksa yazılı yönetmelikle kazanım numarası yazılamaz diye çıkartırsınız. o da yoksa benim gibi adamlara bunu yazdıramazsınız. ha müfettiş konusuna gelince geçen yıl buna laf atan müfettişi azarlamak zorunda kalmıştım. öyle müfettiş aksiymiş falan filan hikaye. boy ölçüsünü müfettişin eline verirler :cool:

öyle bir yetkiniz olduğunu düşündüren nedir. çok merak ediyorsanız bilgisayarda kayıtlı olan plandan bakarsınız. yoksa yazılı yönetmelikle kazanım numarası yazılamaz diye çıkartırsınız. o da yoksa benim gibi adamlara bunu yazdıramazsınız. :cool:
Uyumlu olmak yerine cinslik yapmak nedendir? gururlanma ve kibirlenme nedendir? İdare öğretmen düşmanı değildir. Demekki mantıklarına öyle yatmış. öyl lr yorumlanışlar. sende okulda güzel bir elektrik oluşması açısından yaz yani ne olmuş. korkma kimse hakkını yemiş olmaz. öğretmen olarak daha büyük düşünmeni öneririm.çdediğin gibi senin gibi adamlar yazmasa da olur zaten

Eğitim Ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge de bununla ilgili gerekli bilgiler mevcut.
Madde 12ye bakarsanız, "Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır."
Kısaca illa kazanım yazacaksınız diye bir madde yok. Etkinliğin adı da yazılabilir.

Uzun olan kazanımlarda genelde ilk cümleler aynı oluyor ilk cümleleri aynı olan kazanımlara araya virgül koyarak son cümlelerini uygun bir şekilde ekliyorum.

Eğitim Ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge de bununla ilgili gerekli bilgiler mevcut.
Madde 12ye bakarsanız, "Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır."
Kısaca illa kazanım yazacaksınız diye bir madde yok. Etkinliğin adı da yazılabilir.
aynen öyle yani illa gıcıklık yapıp ben kodunu yazarım bana yazdıramazlar demenin ne alemi var. başı göğe erecekse kendince idareye karşı küçük zaferler kazanacaksa buyursun kodunu yazsın

Uyumlu olmak yerine cinslik yapmak nedendir? gururlanma ve kibirlenme nedendir? İdare öğretmen düşmanı değildir. Demekki mantıklarına öyle yatmış. öyl lr yorumlanışlar. sende okulda güzel bir elektrik oluşması açısından yaz yani ne olmuş. korkma kimse hakkını yemiş olmaz. öğretmen olarak daha büyük düşünmeni öneririm.çdediğin gibi senin gibi adamlar yazmasa da olur zaten
hocam idareci iseniz işiniz öğretmeni idare etmek olmalıdır. siz gelip bana kazanım numarası yazma dersen bende sana başka işin yok mu derim. işin şu boyutu da var: 5 yıl idarecelik yaptım ve herhangi bir öğretmenime kazanımı sen nasıl yazdın diye sormadım. bunu sormak zaten densizliktir.

hocam idareci iseniz işiniz öğretmeni idare etmek olmalıdır. siz gelip bana kazanım numarası yazma dersen bende sana başka işin yok mu derim. işin şu boyutu da var: 5 yıl idarecelik yaptım ve herhangi bir öğretmenime kazanımı sen nasıl yazdın diye sormadım. bunu sormak zaten densizliktir.
Dengesizlik niye olsun sayın öğretmenim. İşi kolaylaştırmak varken zorlaştırmak niye. İdareci sormalıdır. Sormuyorsa herşeye tamam diyorsa idarecilik yapmamalıdır zaten. Bize öğretmenlerle ilgili bir sürü şikayet gelir idarede çözeriz. öğretmenin haberi bile olmaz çoğu zaman. çünkü gereksiz bişeydir ve öğretmenin morali bozulur. ben kendi adıma her salı günü çorba yaptırırım hizmetlilerime ve öğretmenlere dağıtırım. bir çorba bile ne kadar mutlu eder öğretmeni. ya da ders programlarını onların istedikleri gibi yapıyoruz. ama öğretmen kaldırıp bu tarz basit şeyleri problem ediyorsa hiç kusura bakmasın. yönetmelikte zaten demiş ya konu başlığını yaz yada kazanımı yaz diye. bende müdürleri olarak bu şekilde olmasını istiyorum. öyle uygun görüyorum çünkü. yapmayabilir o zaman bende onun isteklerini yapmayabilirim. o zamanda işler yürümez. bu böyle olmamalıdır yani. bir öğretmen hiç değilse müdürüne saygısından bunu yapmalıdır. istenilen zor bişey değil. yasal olmayan bişey değil. eee dahası ne o zaman

derse girmediğim için elimde plan yok. siz giriyorsanız kendiniz hazırlayabilirsiniz sayın öğretmenim elinizi tutan yok. hemde diğer arkadaşlara faydalı olursunuz

hay ağzına sağlık hocam

"Ben öyle uygun gördüm" cümlesi kadar emrin dayanaksızlığını örtmeye çalışan bir kibir cümlesi görmedim.
Allah başımıza idareci etmesin.
Kazanım numarası yazar geçerim.

Bağzı idareciler çok gıcık. Öğretmenin dolduracağı küçücük kutuya yönetmeliğin verdiği seçimlik tercihleri bile yazdırmayıp öğretmene karşı küçük zaferler kazandığını düşünüyorlar. Ne gıcıklık yapıyorsun? Yönetmelik açık bırak ne yazarsa yazsın. Yazamazsın demenin alemi yok. Derste ne yaptığını bilmek de müdür yardımcısının işi değil zaten. Müdürün de deftere bakarak öğrenmek işi değil. Merak ediyorsa müdür denetleme formlarını düzenler. Gelir dersi dinler. Öğrenir derste ne işlendiğini. Değil mi?

Sana kimse duygu düşünceni nasıl uygun gördüğünü sormuyor ki ? Yasayı mevzuatı yönetmeliği koymuş önüne, bunlara uyarak devletin işini sürdür diyor. Hepsi bu.

Öğretmene çorba falan hocam bırak bunları Allah aşkına. Ben öyle istiyorum, idareye saygısından, kısa kazanımlı plan, öğretmenlere gelen problemleri İDAREDE çözmek(varsa bir şikayet şikayet yolları açıktır idarede çözmekte yasal değildir artık nasıl bir çözümse), hizmetlilerime, müdürleri olarak böyle istiyorum, müdürleri sormalıdır vb. kelime ve cümleleriniz sizin düşünce yapınızı ve nasıl bir idare zihniyetinde olduğunuzu gösteriyor. Lütfen öğretmeni özgür bırakın sınıflarında. Sonuçta bir defter üzerinde yazan kazanımları bırakın, çok sıkıntı yapıyorsanız bu durumu ders denetleme defterine bu öğretmen kazanımları yönetmeliğe uygun yazıyor fakat benim isteğime uygun yazmıyor yazıp işlem yapın. Foruma gelip bir de kazanım numarasıyla yazılıp geçilecek yerleri kendi kafanıza göre yönetmeliği yorumlayıp insanları yönlendirmeyin. Hayır bir de kısa kazanımlı plan bulun yazın dmeişsiniz hayret olay...

derse girmediğim için elimde plan yok. siz giriyorsanız kendiniz hazırlayabilirsiniz sayın öğretmenim elinizi tutan yok. hemde diğer arkadaşlara faydalı olursunuz
ayrıca ne demek derse girmiyorum maaş karşılığı müdür iseniz 2 yardımcısı iseniz 6 saat girmek zorundasınız hayırdır hocam? atın planınızı bizde öğrenelim kısa plan nasıl olur :))

Geri