5.sınıflardan dersim kaldırıldı..

Kodla Büyü
Zaten maddede Türkçe sosyal fen din ve mat kalmak şartı ile diğer derslerinde yerine ingilizce seçilebilir diyor yani garip arkadaş ne yazık ki haklı. Bizde sövmekte haklıyız :verymad:

Arkadaşlar mantıklı düşünün . Öyle bir şey olamaz .
(Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. )
20+4+18=42 saat ders eder 5. sınıf çocuğu 42 saat derse giremez 35 saat dersi var haftada .

garip bilgisayarcı nickli arkadaş sen ingilizce öğretmenisin, burda nabız yokluyosun, ortamı karıştırıyosun, daha dün kayıt olmuşsun 12 mesajın var hepsi de bu konu üzerine, neden acaba başka mesajın yok ve dün kayıt oldun.

iyice paranoyak olmuşsunuz siz ya adamı yalancı çıkardınız, bu şekilde program yapıp reklamını yapan özel okullar bile var yapmayın yani bu kadarda

hocam bununla ilgili okulda öğretmenlerden sadece bilişim teknolojileri öğretmeni değil aynı zamanda resim müzik beden eğitimi gibi öğretmenlerde mağdur olur bence zor bir durum

hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar bir bt öğretmeni arkadaşımla bu konuyu tartıştık, ve çözümlemelerimize göre durum şöyle.
bt, gör san, beden ve müzik öğretmenlerinden hangileri YOK ise olmayan öğretmenin gireceği dersler ingilizce olarak belirlenebilir, yani okulda bt öğretmeni VAR, müzik öğretmeni VAR,resim öğrt. VARama beden öğretmeni YOK ise beden derslerinin yerine ingilizce dersi yapılabilir, veya sadece bt öğretmeni VAR resim, müzik, beden öğrt. YOK ise bt dersi uygulanır resim, müzik, beden dersleri yerine ingilizce dersi uygulanır.
açıkladığım hali ile bile akıl ve mantıktan uzak bir yöntem olduğunu belirteyim.

her-telden-f29/5-sinifta-18-saat-inglizce-islenmesinin-cozumu-t112782.html

Bence arkadaş gayet mantıklı...
Okulda Müzik, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi ve BT Öğretmeninden herhangi biri yoksa bu durumda okulun "imkân ve şartları uygun olur" ve öğretmeni olmayan derslerin yerine 18 saate İngilizce kadar uygulanabilir...

Ama okulda bu branş öğretmenleri varken bunu yapılmasında yanlışlık olmalı yada altında bence art niyet aranmalı...!
Bence bu durum sizin ve diğer öğretmenlerin ders saatleriniz için problem oluşturuyorsa gerekli yerlere şikayetlerinizi bildirin, özellikle sendikanız varsa bu durumu onlara anlatın...

bunun amacı, erken yaşlarda ingilizce hazırlık sınıfı okutularak yabancı dilin daha iyi öğretilmesi imiş

*Vendetta*' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar bir bt öğretmeni arkadaşımla bu konuyu tartıştık, ve çözümlemelerimize göre durum şöyle.
bt, gör san, beden ve müzik öğretmenlerinden hangileri YOK ise olmayan öğretmenin gireceği dersler ingilizce olarak belirlenebilir, yani okulda bt öğretmeni VAR, müzik öğretmeni VAR,resim öğrt. VARama beden öğretmeni YOK ise beden derslerinin yerine ingilizce dersi yapılabilir, veya sadece bt öğretmeni VAR resim, müzik, beden öğrt. YOK ise bt dersi uygulanır resim, müzik, beden dersleri yerine ingilizce dersi uygulanır.
açıkladığım hali ile bile akıl ve mantıktan uzak bir yöntem olduğunu belirteyim.

Okulda Müzik, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi ve BT Öğretmeninden herhangi biri yoksa bu durumda okulun "imkân ve şartları uygun olur" ve öğretmeni olmayan derslerin yerine 18 saate İngilizce kadar uygulanabilir...

Ama okulda bu branş öğretmenleri varken bunu yapılmasında yanlışlık olmalı yada altında bence art niyet aranmalı...!
Bence bu durum sizin ders saatleriniz için problem oluşturuyorsa gerekli yerlere şikayetinizi bildirin, özellikle sendikanız varsa bu durumu onlara anlatın...

Arkadaşlar dersinnize sahip çıkın, bu tarz başlıklar hiç hoş değil doğrusu, emanet ders gibi bakanlar var demekki ki "5.sınıflardan dersim kaldırıldı.. " deyip başlık açıyosunuz sonrasında da bi çok kişi bunu kabulleniyor. Ben bunu kabullenemiyorum arkadaşlar, dersimizin arkasında duracağız ve de hocamın dediği gibi bu durum ders saatimiz için problem oluşturuyorsa gerekli yerlere şikayetinizi bildirin, özellikle sendikanız varsa bu durumu onlara anlatın... Ama durumu kabullenip oturmayın .

kaybil' Alıntı:
bunun amacı, erken yaşlarda ingilizce hazırlık sınıfı okutularak yabancı dilin daha iyi öğretilmesi imiş

miş mış muş hiç inandırıcı gelmiyor bunlar bana, yıllardır ingilizce dersi görüyorduk ve hala da görüyorlar bu çocukların kaç tanesi ingilizceyi ana dili gibi konuşup okuduğu makaleyi anlayabilecek durumda sorarım size? Sistemin kendisi yanlış. Dersler sınava yönelik işleniyor. Bu şekilde devam ettiği sürece ingilizce dersi haftada isterse 35 saat olsun çocuğun ingilizcesi sınav ve test ingilizcesinden öteye geçemez.

jelibon' Alıntı:
garip bilgisayarcı nickli arkadaş sen ingilizce öğretmenisin, burda nabız yokluyosun, ortamı karıştırıyosun, daha dün kayıt olmuşsun 12 mesajın var hepsi de bu konu üzerine, neden acaba başka mesajın yok ve dün kayıt oldun.
..
hocam milleti boşu boşuna yalancı yapmaya çalışma. daha önce forumdan bir arkadaş benzer bir konuyu mayıs ayında açmış. farklı bir kurum farklı bir müdür ve aynı durum.

demekki olayın gerçeklik payı var

yönetmelikte böyle bir madde var.
ve istenise bu yönetmeliğe göre yapılabiliyor

meb ingilizcesi ne kadar şey öğretiliyor tartışılabilir.
talim terbiye tarafından ders saati bile tam olarak belli olmayan (18 saaate KADAR) bir dersin müfredat programı nasıl çıkartılmıştır belli değil
uygulama yapan okul varmı araştırılabilir
ama YOKTUR BÖYLE ŞEY deyip kesip atmak bence en büyük yanlışlık

ayrıca bir müdür olsam BEN BÖYLE BİRŞEY YAPARIM.
düşünsenize devlet okulu ve ortaokulda hazırlık sınıfı var. okulun kazanacağı forsu düşünün, gelmek isteyecek öğrencileri düşünün. sıradan bir devlet okulundan nerdeyse kolej görünümüne bürünecek bir kurum.

e biraz parayı düşünen bir müdürse bu gelecek kişilerin kayıt olmak için yapacakları bağışları düşünün
okulda okutulacak ingilizce ders kitapları için kitap firmalarının yapacakları bağışı düşünün
düşünün de düşünün...

konuyu merak eden arkadaslar icin soyluyorum kesinlikle oyle birsey bu yonetmelikte yoktur. forumda art niyetli kendini akilli sanan insanlar var. bu konu tamamen suna benziyor: delinin biri kuya bir tas atmis kirk akilli cikaramamis.

kesinlikle boyle birsey yoktur. bu sahislar ortak kisiler gibime geliyor. konuyu acan kisi ise ortada yok buda bu kisinin bu forumda hatta bu konunun altinda mesaj yazanlardan biri oldugunu gostermekte. o kadar magdur oldugunu dusunyorsa yazsin okulunu ve nerde bulundugunu bulundugum ildeyse gitmessem namerttim.

hocam var ttkb nin yeni çizegesinde mevcut ama böyle bir sınıf oluşturna olayını sadece büyük okullarda bir sınıfa uygulayabilirler bir ingilizce sınıfı oluşturabilirler. yani ders saati olarak bir sınıfı etkiler 2 saat kaybı olur.

Acaba bu maddeleri neye göre koyarlar. Hem kademeli geçiş diyorlar, hem de her sene çizelge değişiyor. Sene başında hangisınıf hangi çizelgeyi kullanacak, hangi maddeler hangi sene uygulanacak her şey arapsaçı.

Benim dersimi bu madde yüzünden kaldıracak olurlarsa ilk işim sendika ile dava açmak olur. Bu konuyu açan kişide suyu bulandırıyor. Okulunu ismini yazsın ben ona yardımcı olayım yok yazmazsa bende onun bilişim öğretmeni olduğuna inanmam.

*Vendetta*' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:

Bence bu durum sizin ve diğer öğretmenlerin ders saatleriniz için problem oluşturuyorsa gerekli yerlere şikayetlerinizi bildirin, özellikle sendikanız varsa bu durumu onlara anlatın...
"arkadaşlar bir bt öğretmeni arkadaşımla bu konuyu tartıştık, ve çözümlemelerimize göre durum şöyle.
açıkladığım hali ile bile akıl ve mantıktan uzak bir yöntem olduğunu belirteyim."
hala sözlerimn arkasındayım. :)

keşke dediğiniz gibi olsa ben normalde İngilizce öğretmeni olsam burada nabız yoklasam.. nereden seçtim bilgisayarı diye hayıflanıp durmasam.. normalde forumlara üye olmam pek olsam da yazı yazmam ama burayı seviyeli bulduğum için yazayım demiştim. ayrıca kabullenmek falan değil yönetmelikte bu geçiyorsa hiç bir şey yapamazsınız. dilerim dersimiz kıymetini bulur ama bundan hiç umudum yok.

6. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

Arkadaş bir başlık açmış diye neredeyse uğramadığı hakaret kalmamış ama çerçeve programın açıklamalar kısmını okuduysanız bu mümkün olmayan bişey değil. Bizim yapmamız gereken burda birbirimize hakaret etmek değil karşılaştığımız sorunlar varsa (ki buda bir sorundur bizim için) birbirimize ve dolayısıyla kendimize yardımcı olmak, fikir ya da destek vermek olmalıdır bence.

Arkadaşın üstüne ne çok gitmişsiniz ya. Benim de okulda 3 sınıfım bu yüzden alındı. Bu durum gerçek. MEB yine bizim ders üzerine oyun oynadı. Biz dersler zorunlu oldu derken golü yedik.

ben daha önce de yazmıştım bizim okulda da aynısı yapıldı. dava açarım dersinizi kaptırmayın diyen arkadaşlara da cevabım hiçbirşey yapamazsınız. yönetmelikte açık seçik bir madde var. müdür biz yaptık dedikten sonra hiçbir şey yapamadım. sadece 6 larda derse giriyorum şimdi malesef.

dersimizin kıymeti hiç bir zaman anlaşılmadı. Onlar için bilgisayarı açabilen, facebookta paylaşım yapabilen, google da arama yapıp ilk gördükleri siteden kopyala-yapıştır yaparak ödev hazırlayan öğrenciler "bilgisayar dahisi" oldular. Önce ilkokuldan kalktı dersimiz şimdi de zorunlu olmasına rağmen 5. sınıflarda bu tarz bir uygulamaya gidilebiliyor olması üzücü.

Gerçek gerçek, aynı durum benim okulumda da uygulanmakta, 6. Maddeden dolayı ingilizce ağırlıklı program uygulanmakta ve 5. Sınıflarda BTY dersi yok.

Konuyu açan arkadaşa yüklenenler gündemden uzaklar sanırım.. Üstelik bu madde 1 yılı aşkın süredir var.. Haberiniz olmaması şaşırtıcı. Evet 5. sınıflarda bu durum gerçek.. Dersin zorunlu olmasıyla da alakası yok.. Temel dersler+4 saat seçmeli ders üstüne tamamı ingilizce eğitim yapılabilmesi maddeye bağlanmış.. Bilişim teknolojileri dersi zorunlu ama bahsedilen temel derslerden değil ayrıca artık seçmeli de değil.. Lütfen araştırıp, öğrenip öyle eleştirelim.. yapıcı olalım.

kakababa' Alıntı:
Benim dersimi bu madde yüzünden kaldıracak olurlarsa ilk işim sendika ile dava açmak olur. Bu konuyu açan kişide suyu bulandırıyor. Okulunu ismini yazsın ben ona yardımcı olayım yok yazmazsa bende onun bilişim öğretmeni olduğuna inanmam.
Bu arkadaşınkini bilmiyorum ama Gaziantepte uygulanan okullar var kadrolu bt öğretmeni olmasına rağmen.

İngilizce dersi hakkında konuşmak istiyorum ingilizce bir ders değildir bence yabancı dil öğrenmek için ders olması da ayrı bir ironidir.

Ülkemizde yapılan öğretim şekli ile kimse ingilizce öğrenemez ! :-1: :-1:

Yabancı bir dili öğrenirken yok şöyle kural ihlali oldu yok bunu yanlış yaptın denilerek sınavlarla kontrol edilerek insanlar özgüven eksikliğine uğratılıyor, ardından da konuş bakalım o kadar hazırlık okudun hadi turistlerle konuş deniliyor. :mrgreen: Dil öğretimi ana dil nasıl öğreniliyorsa o şekilde olursa verimli olur. Matemetiksel olarak bir öğretim şekli olamaz.

Geri