5.Sınıfların Müfredatı Belli Oldu:18 Saat İngilizce

Kodla Büyü

erencan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
5. sınıflarda haftada 18 saat İngilizce dersi verilecek.

4-6 saat spor kültür, 6-8 saat Türkçe, 6-8 saat bilim-matematik-fen dersleri okutulacak.

İngilizce dersi gramer ağırlıklı olmayacak.

Dersin yüzde 60'ı dinleme ve konuşma, %40 okuma ve yazma olarak verilecek.

Pilot uygulamaya 2016 yılı Eylül ayında başlanacak

http://www.cnnturk.com/turkiye/5-sinifl ... izce-dersi

4-6 nedir?6-8 nedir?bilim-matematik-fen nedir?
bilişim sosyal dersleri ne olacaktır????
Eğitim Bakanlığı çözüm üretti yine ama...
"ama"ları konuşalım arkadaşlar

iyi güzel de ingilizce nereden çıktı bunu anlamadım.Hani matematik bilgisayar olsa anlarım.

ya bu bizim dersleri alır mı hakkaten, bi de üstüne demesinler mi dyned yapacak 5'ler, siz sınıfta işleyin dersleri :) her sene es geçmiyorlar bir şeyler muhakkak değişiyor, bari 3-4 yılda bir sistem değişiklikleri olsa

bilişim öğretmeni olup, hala bu zulüme rağmen oy verenleri kınıyorum

evet ingilizce olmalı ama ÖĞRETİLMELİ.
ama yine eski sistem gibi mezun olduktan sonra herkes unutacaksa hiç boşuna çocukları uğraştırmasınlar.

Bizim bilişim dersleri de artırılmalı her yerde söylüyoruz. en son bakan "KODLAMA" dersi konulsun diyordu. bu yıla yetişirse çok iyi olur.

ama eğitim sistemimiz gerçekten yaz boz tahtasına döndü. artık şu işler bitsin sistem otursun herkes yoruldu yahu.

sistemi yeniden keşfetmeye gerek yok diğer eğitimde başarılı ülkelerinkini Türkiyemize uyarlasınlar yeter.

bakalım ne zaman yüzler gülecek bekliyoruz hala...

Bu arayışla 70-80 yıla varmaz 1990-1998'deki düzene gitmemiz... Neyse zamanla doğru olanın ilk değiştirdiğimiz olduğunu anlayıp oraya geri döneceğiz... Benim halen umudum var...

rahmetli Oktay SİNANOĞLU'nun hayatını kaybettiği günlere denk gelmesi manidar bence.

MEB maç içinde 4-4-4 düzeninden 4-1-3-4 düzenine dönerek defansı sağlama almayı deniyor, bakalım sporcular bu yeni düzene ayak uydurabilecekler mi?heyecanla takip ediyoruz.

Mr.Spermata' Alıntı:
MEB maç içinde 4-4-4 düzeninden 4-1-3-4 düzenine dönerek defansı sağlama almayı deniyor, bakalım sporcular bu yeni düzene ayak uydurabilecekler mi?heyecanla takip ediyoruz.

Son dakka golü yemesek iyidir.

bravehard2010' Alıntı:
Mr.Spermata' Alıntı:

Son dakka golü yemesek iyidir.

meb sağlı sollu bilişim kalesine atak yapıyor, gol geliyorum diyor

bilim ve sanayi bakani cikiyor cocuklara yazilim ogretelim diyor. Meb bilisim dersini agzina bile almiyor. Bakanliklar ne kadar kordineli calisiyor masallah

ne ingilizceymiş bu, ne kadar önemliymiş, diyelimki çocuklar cayır cayır ingilizce konuşuyor, memleket kurtulacakmı, en büyük sorunumuz bu muydu yıllarca, 2 seçimdir bunlara oy veriyordum birdaha verirsem ellerim kırılsın, bu kadarmı düşünmez bir hükümet, bu kadarmı plansız olur, hayretler içerisindeyim, hayır 2-3 sene sonra bu işi iptal edince ingilizce öğretmenlerine yazık olacak.

12 sene önce bir eğitim planı olsa şu anda sonuçlarını izliyor olurduk.

Ama gel gör ki aylık -senelik uygulamalarla nesiller heba oldu.
Yazık bu çocuklara, yazık bizlere...

bu da en fazla bir yıl uygulanır, sonra geri döner, ben bize değil çocuklara üzülüyorum gerçekten, bi grup bu eğitim sisteminde eğitim görür, sonra olmadı hop değiştirdik derler, olan çocuklara olur..

bizim okuduğumuz 90 larda 5+3'ün neyi vardı da bu kadar yapboz oynadık anlamıyorum, 4+4+4 te hata yaptılar dönemiyorlar da şimdi bari 4+1+3+4 yapalım diyorlar yazık diyorum başka birşey demiyorum, Devlet politikamız yok onu geçtim hükümet politikası yok bakan politikası var diyordum artık oda yok yıllık politikalar var artık eğitimde

çocukların işide zor arkadaş,onca derse rağmen olmuyor işte ..Ne bu İNGİLİZCE inadı anlamıyorum..hepsi ingilizce ögrencek değil ilgisi olan alır zaten ama habire ders saati yükselterek olcak bir işmi ki ,sevmeyen sevmiyor işte...

bu başlıklara uğramayacak isek , burada fikirler ,hemde eğitim öğretimin gidişatı ve güzergahı ile ilgili fikir beyan etmeyeceksek bugün neleri konuşacağız arkadaş?

ben işin başına , gelişine bakarım arkadaş
bu işler yani eğitim öğretimdeki oynamalar hep sessiz sedasız oluyor farkettiniz mi?
yahu madem bunun doğru olduğuna inanıyorsun, çıkıp ekranlara (her akşam aptal saptal şeyleri izlemeye mahkum edileceğimize ...) bu değişikliğin tüm detaylarına değinen bir açıklama yaparsın değil mi?
hepimizi veli , öğrenci , öğretmen adayı , öğretmen , idareci olarak bir şekilde ilgilendiriyor bu durum sonuçta
neden buna ihtiyaç duyuldu?
başka ülkeler nasıl çözüm bulmuş?
ilerde bu sistem desteklenecek mi?
diğer derslere ne olacak?
bilişim konusunda word-excel den ileri gidebilecek miyiz?
hiiiç ses seda yok arkadaş

hani eğitimciler , sosyologlar , üniversite veya üst kademe eğitim kurumları yorumları? Tartışma olmazsa , beyin fırtınası olmazsa bu nasıl kendi kendini yönetme oluyor anlamadım
bu konu bir iktidarın ekonomi kadar önemli stratejisi olmalıdır bence

hastasıyız dede' Alıntı:
ne ingilizceymiş bu, ne kadar önemliymiş, diyelimki çocuklar cayır cayır ingilizce konuşuyor, memleket kurtulacakmı, en büyük sorunumuz bu muydu yıllarca, 2 seçimdir bunlara oy veriyordum birdaha verirsem ellerim kırılsın, bu kadarmı düşünmez bir hükümet, bu kadarmı plansız olur, hayretler içerisindeyim, hayır 2-3 sene sonra bu işi iptal edince ingilizce öğretmenlerine yazık olacak.

aynen katılıyorum hocam. sadece ben bunlara hiç oy vermedim.
insanlar bilimi kendi ana dillerinde üretmeli.
çocuklarımıza bu kdr ingilizce dayatmanın mantığını anlamış değilim.

zorla olmuyor bu ingilizce işi. ilgisi olan alıyor dili seviyor ve yapıyor.zaten öğrenciler derslere hiç ilgisi yokki...sorun burda..ingilizce eğitim versen ne vermesen ne MEB... :?

arkadaşlar bakın
uygulama alanı 5.sınıflar
18 saat ingilizce (galiba) zorunlu ders

bana şimdi dünya lisanı oldu artık yapacak birşey yok , çocuklarımız öğrenecekler bu dili demesin lütfen
zo-run-lu ders yani şırnak taki şemdinli deki antakya daki istanbuldaki aklınıza gelen her 5.sınıf çocuğuna 18 saat ingilizce dersi vermekten bahsediyoruz

ingilizce dilinin veya dersinin önemi hakkında bir şeyler söylemiyorum ben dikkatinizi çekerim:
bu dersin her 5.sınıf yurttaşına ZORUNLU yapılmasından bahsediyorum

ben anlamıyorum bizim bu insanımızdaki ingilizce tutkusunu...bence bıraksınlar kullanacak olan öğrensin..bu sahneler bana yıllar öncesini yani lise yıllarımı hatırlatıyor.4.98 ortalama ile yabancı dil ağırlıklı liseye girdim.sınıfta 24 kişiydik.benle birlikte bi kaç arkadaşımın daha ingilizcesi iyiydi geri kalan 20 arkadaşımın 1 senesi heba oldu.işin daha kötüsü 9. sınıfa geçince oldu.Sayısal derslere giren tüm öğretmenlerden 1 sene boyunca hakaretler duyduk.Çünkü hepimiz herşeyi unutmuştuk.Hepimiz grameri az çok bilen ama konuşmaya gelince 2 cümleyi zor bi araya getiren insanlardık.Tarihten ders almasını bilseydik tarih tekerrür etmezdi der üstad...günübirlik planlar, plansız reformlar..

Ülkemizdeki yabancı dil korkusunun forumdaki Bilişimci arkadaşlara yansıması üzüntü verici. AB projeleri ile birçok ülkeyi ziyaret etme fırsatı bulduk. Markette çalışan insanlar bile ingilizce soru sorduğunuzda yanıt verebiliyorken, haftada "4" saat ingilizce dersi gören öğrencilerimiz bir tek kelime konuşamıyorlar.
Diğer AB ülkelerinin öğrencileri birbiri ile rahatlıkla anlaşırken bizimkiler sadece koyun gibi arkadan onlar nereye giderse arkalarından takip ediyorlar. Yabancı öğretmenler istisnasız bana "neden Türk öğrenciler ingilizce konuşamıyorlar? yoksa hiç dersleri yok mu? şeklinde sorular soruyorlar" Demek ki ingilizce öğretemiyoruz.
Arkadaşlar dünya gerçekleri var. Artık insanlar 2. yabancı dili konuşurken, biz onlar Türkçe öğrensin diyemeyiz. Öğrencilerimizin yabancı dil öğrenmesi artık çok gerekli. Hele bilişimci öğretmenler olarak yabancı dil öğrenmenin karşısında değil destekçisi olmalıyız.
Yöntem tartışılır ancak şu anda kullandığımız yöntemin değişmesi gerektiği aşikar. Ben uygulamayı destekliyorum.(Tabi bu uygulama ile öğrencilerimiz ingilizceyi öğrenebilecekse...)

ertsen' Alıntı:
Ülkemizdeki yabancı dil korkusunun forumdaki Bilişimci arkadaşlara yansıması üzüntü verici. AB projeleri ile birçok ülkeyi ziyaret etme fırsatı bulduk. Markette çalışan insanlar bile ingilizce soru sorduğunuzda yanıt verebiliyorken, haftada "4" saat ingilizce dersi gören öğrencilerimiz bir tek kelime konuşamıyorlar.
Diğer AB ülkelerinin öğrencileri birbiri ile rahatlıkla anlaşırken bizimkiler sadece koyun gibi arkadan onlar nereye giderse arkalarından takip ediyorlar. Yabancı öğretmenler istisnasız bana "neden Türk öğrenciler ingilizce konuşamıyorlar? yoksa hiç dersleri yok mu? şeklinde sorular soruyorlar" Demek ki ingilizce öğretemiyoruz.
Arkadaşlar dünya gerçekleri var. Artık insanlar 2. yabancı dili konuşurken, biz onlar Türkçe öğrensin diyemeyiz. Öğrencilerimizin yabancı dil öğrenmesi artık çok gerekli. Hele bilişimci öğretmenler olarak yabancı dil öğrenmenin karşısında değil destekçisi olmalıyız.
Yöntem tartışılır ancak şu anda kullandığımız yöntemin değişmesi gerektiği aşikar. Ben uygulamayı destekliyorum.(Tabi bu uygulama ile öğrencilerimiz ingilizceyi öğrenebilecekse...)
arkadaşım türkiye insanı bilimde de yok, bilişimdede yok, eğer memleket kurtulacaksa bilim ile bilişim ile yani fen, matematik, bilişim ile kurtulacak, biz ingilizce gereksiz demiyoruz , ama ingilizceye gelene kadar dağ gibi sorunlar var çözülmesi gereken.

Geri