5+1 Ses Sistemi Tavsiyesi

Kodla Büyü

AKADEMİA

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşalar okulumuzun konferans salonu için masaüstü bilgisayara bağlayacağımız ses sistemi almak istiyoruz. Tavsiyelerinizi yazar mısınız? Gürültü yapmayan, bas sesi kuvvetli olan, parazit, cızırtı yapmayan vs. vs.

Çok kaliteli değil ama orta seviye birşey arıyoruz. Teşekkürler.

Hocam creative iyidir. Uygun ses kartın var mı hocam? 3 tane stereo jack oluyor. 1- Subwoofer ve ön hoparlör 2- Ön sağ ve sol hoparlör 3- Arka sağ ve sol hoparlör. Hani laptopa falan bağlayacaksan laptopun sadece tek çıkışı var. (Benim de 5+1 creative vardı. Kasaya creative ses kartı alıp bağlamıştım. Çok mükemmeldi. Fakat diz üstüne geçince 2+1 e düşmek zorunda kaldım tek ses çıkışı olduğu için) Kasaya bağlayacaksan 5+1 destekleyen ses kartın olması lazım. Yoksa hoparlörlerin bir kaçını kullanamazsın.

logitech z906 tek geçerim. bizzat alıp evimde alıp denedm ve sesin aşırı yüksek olmasından dolayı geri sattım

Hocam bunları eski tip ses kartına bağlayabilir miyiz? Tek girişli. Bir de amfiye bağlanabiliyor mu, mikrofon kullanmak için.

zech' Alıntı:
Hocam creative iyidir. Uygun ses kartın var mı hocam? 3 tane stereo jack oluyor. 1- Subwoofer ve ön hoparlör 2- Ön sağ ve sol hoparlör 3- Arka sağ ve sol hoparlör. Hani laptopa falan bağlayacaksan laptopun sadece tek çıkışı var. (Benim de 5+1 creative vardı. Kasaya creative ses kartı alıp bağlamıştım. Çok mükemmeldi. Fakat diz üstüne geçince 2+1 e düşmek zorunda kaldım tek ses çıkışı olduğu için) Kasaya bağlayacaksan 5+1 destekleyen ses kartın olması lazım. Yoksa hoparlörlerin bir kaçını kullanamazsın.
Hocam okulumda lab.da logitech x-530 var. http://www.logitech.com/tr-tr/support/x-530
Bilgisayarımda 5.1 ses destekli asus anakartım var. Test yaparken ses sürücüsünde 5.1'i seçtiğimde tüm hoparlörlerden ses almama rağmen, müzik - video da yalnızca ön hoparlörlerden ses alabiliyorum. Denemediğim 5.1 destekli müzik kalmadı. Bozuk diyecem ama testte nasıl ses çıkıyor? Bir bilen arkadaş olsa çok makbule geçecek, selamlar..

erkan_ays' Alıntı:
zech' Alıntı:
Hocam okulumda lab.da logitech x-530 var. http://www.logitech.com/tr-tr/support/x-530
Bilgisayarımda 5.1 ses destekli asus anakartım var. Test yaparken ses sürücüsünde 5.1'i seçtiğimde tüm hoparlörlerden ses almama rağmen, müzik - video da yalnızca ön hoparlörlerden ses alabiliyorum. Denemediğim 5.1 destekli müzik kalmadı. Bozuk diyecem ama testte nasıl ses çıkıyor? Bir bilen arkadaş olsa çok makbule geçecek, selamlar..
Hocam 4 hoparlörden ses gelse anlayacam ama sadece ön 2 den ses gelmesi beni şaşırttı. Creative ses kartında 5+1 destekleyen oyun-film olmadıkça sürekli 4 hoparlörden dinliyordum. Ses kartının driver ını güncellemeyi denesen olur mu acaba?

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam bunları eski tip ses kartına bağlayabilir miyiz? Tek girişli. Bir de amfiye bağlanabiliyor mu, mikrofon kullanmak için.
Hocam 3 adet çıkışı olan ve 5+1 destekleyen bir ses kartına bağlayabilirsin. Bazı ses kartları mesela ac97 programında 5+1 hoparlör seçeneği oluyor. Onu seçersen microfon ve line in girişleri ses çıkışına dönüşüyor. Ses kartının yazılımından kontrol edersin. Eğer amfinin kulaklık çıkışı varsa ona da bağlayabilirsin fakat dediğimiz gibi 3 tane olmazı lazım.

Peki hocam tek çıkışı olan klasik ses kartları için en kaliteli ses sistemi hangisidir. Demek ki 5+1'ler bizde çalışmayacak. O zaman bize uyandan alalım.

Veya 5+1'e uygun ses kartı ve 5+1 ses sistemi alsak kaça mal olur acaba. Bilgisi olan var mı?

AKADEMİA' Alıntı:
Peki hocam tek çıkışı olan klasik ses kartları için en kaliteli ses sistemi hangisidir. Demek ki 5+1'ler bizde çalışmayacak. O zaman bize uyandan alalım.

Veya 5+1'e uygun ses kartı ve 5+1 ses sistemi alsak kaça mal olur acaba. Bilgisi olan var mı?
Şu 5+1 ses kartı http://www.hepsiburada.com/liste/creati ... w%3dlister
Şu 5+1 hoparlörler http://www.hepsiburada.com/liste/depart ... 2b201%257d

Şöyle bir aparat bulup tek ses çıkışını bu aparata bağlayıp, Bu aparatı da 5+1 hoparlöre bağlayabilirsin. Fakat kulaklık çıkışındaki gücü 3 e böldüğün için ses seviyesinde azalma olur, ayrıca hoparlörleri 5 yönlü olarak değil sadece 2 yönlü olarak kullanabilirsin. Yani 5+1 destekleyen filmler,müzikler,oyunlarda hoparlörlerin her birinden farklı ses gelmesi yerine hepsinden aynı sesi duyarsın. Okulda önemli olduğunu düşünmüyorum.
Eğer 2+1 İstiyorsan da http://www.hepsiburada.com/liste/depart ... 2b201%257d bunlardan birini alabilirsin.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    12.4 KB · Görüntüleme: 2,428
Hocam sağolasın, Creative'den vazgeçmiyorsun heralde. :wink:

Bu ses çoklayıcı apartı Elektronikçilerde bulabiliriz sanırım. Teşekkürler ilginizden dolayı.

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam sağolasın, Creative'den vazgeçmiyorsun heralde. :wink:

Bu ses çoklayıcı aparatı Elektronikçilerde bulabiliriz sanırım. Teşekkürler ilginizden dolayı.
Hocam hem 5+1 ini hem de 2+1 ini kullandım onun için tavsiye ediyorum. Sen de sağolasın :)

zech' Alıntı:
erkan_ays' Alıntı:
zech' Alıntı:
Hocam 4 hoparlörden ses gelse anlayacam ama sadece ön 2 den ses gelmesi beni şaşırttı. Creative ses kartında 5+1 destekleyen oyun-film olmadıkça sürekli 4 hoparlörden dinliyordum. Ses kartının driver ını güncellemeyi denesen olur mu acaba?
Şu an yüklü olan son driver ben de anlam veremiyorum. Nasıl olur da testte ses gelen hoparlör müzikte ses vermez? Farklı bi driver yükledim bu sefer arak iki hoparlör testte de ses vermedi, ilginç bi durum.

erkan_ays' Alıntı:
Şu an yüklü olan son driver ben de anlam veremiyorum. Nasıl olur da testte ses gelen hoparlör müzikte ses vermez? Farklı bi driver yükledim bu sefer arak iki hoparlör testte de ses vermedi, ilginç bi durum.
Hocam ben sorunu şöyle tahmin ediyorum. Test yaparken ayrı kanallardan ses gönderebiliyor fakat 5+1 destekleyen müzik-filmleri 2 kanallı algılıyorsa (ayrıca 2 kanallı müzik-film dinlesen bile ön ve arka hoparlörlerin paralel çalışması yani 4 hoparlörden de ses gelmesi lazım) o ses kartını boşver sen yeni bir ses kartı alıp dene. Hoparlörlerde bir sorun olsa hiç bir zaman ses gelmezdi.

zech' Alıntı:
erkan_ays' Alıntı:
Hocam ben sorunu şöyle tahmin ediyorum. Test yaparken ayrı kanallardan ses gönderebiliyor fakat 5+1 destekleyen müzik-filmleri 2 kanallı algılıyorsa (ayrıca 2 kanallı müzik-film dinlesen bile ön ve arka hoparlörlerin paralel çalışması yani 4 hoparlörden de ses gelmesi lazım) o ses kartını boşver sen yeni bir ses kartı alıp dene. Hoparlörlerde bir sorun olsa hiç bir zaman ses gelmezdi.
Zaten kimi forumları gezerken bazı arkadaşlar ne yaptıysak onboard ses kartından 5.1 desteği alamadık şeklindeki yakınmalarını okudum.. İyi de işe yaramayacaksa ne diye takmışlar bu anakarta bu ses kartını yani bu da garip geliyor, çıkamadım işin işinden:)

erkan_ays' Alıntı:
Zaten kimi forumları gezerken bazı arkadaşlar ne yaptıysak onboard ses kartından 5.1 desteği alamadık şeklindeki yakınmalarını okudum.. İyi de işe yaramayacaksa ne diye takmışlar bu anakarta bu ses kartını yani bu da garip geliyor, çıkamadım işin işinden:)
Hocam en iyisi harici ses kartı almak. Böylece ses kalitesi mükemmel oluyor hem de hoparlörlerin bütün özelliklerini kullanabiliyorsun. Başka türlü uğraştığına değmez. Al 40 liraya Başın ağrımaz http://www.hepsiburada.com/liste/creati ... w%3dlister

Geri