4A Yeni Uydu Frekansları

Kodla Büyü

*Spartacus*

Aktif Üye
GEÇEN 14 Şubat’ta fırlatılan ve Türk televizyonların Afrika’nın büyük bölümünde de izlenebilmesini sağlayacak Türksat 4A uydusu, kullanıma hazır hale geldi. Mevcut ve yeni televizyon ve radyo yayınları pazartesi sabaha karşı yeni uyduyla aktarılacak. Birçok kanalın frekansının değişeceği, bu nedenle yayınları izleyebilmek için çanak anten ayarı değiştirilmeden uydu alıcılarında ayarlama yapılması gerektiği açıklandı.

Geçen şubat ayında başarı ile fırlatılan ve yörüngesine alındıktan sonra performans testlerine tabi tutulan Türksat 4A uydusu ile birlikte uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin uydularının sayısı 4’ü aktif olmak üzere 5’e yükseldi. Yeni uydu ile daha önce ulaşılamayan Afrika’nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınları ulaştırılabileceği açıklandı.

AYAR NASIL YAPILACAK?

Yeni Türksat 4A uydusunun, 14 Temmuz Pazartesi gecesi yeni frekanslar ile yayın vermeye başlaması ile birlikte yayınları çanak antenleri ile alanlar cihazlarını ayarlamak zorunda kalacak. 42 derece doğu yörüngesine ayarlı çanak antenlerin yönü değiştirilmeyecek ancak, uydu alıcısından kanalların tekrar ayarlanması gerekecek. Turksat A.Ş. halen 429 olan televizyon kanalı sayısının 477’nin üzerine çıkacağını açıkladı.

Kullanıcıların ayarlamalı Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyeceği, yüksek çözünürlüklü HD (High-Definition) yayınların ancak uygun cihazlarla mümkün olabileceği belirtildi. Kanalların taratılmasında 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek ’Şebeke Taraması’ yapılması gerektiği vurgulandı.

Türksat 4A haberleşme uydusu, 42 derece Doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A uyduları ile birlikte) hizmet verecek.

Ekli dosyalar

• 4A Uydu Frekansları.rar
    360.1 KB · Görüntüleme: 380
Bu kadar atılım yapılıyor, masraf yapılıyor; ancak, tek faydası kapsama alnını genişletmek. Devlet şu HD olayına bir el atsa, daha makbule geçer. Bütün dünya HD'yi eskitiyor, UHD'ye geçiyor. Bizde hala SD kanallarla idare etmeye çalışıyoruz. HD yayın yapan kanal sayısı, bir elin parmağını geçmiyor malesef.

dahili uydu alıcılı bir lg sahibiyim. kanal güncelleme dosyasını nette nerde bulabilirim?

mkutlukyildirim' Alıntı:
Bu kadar atılım yapılıyor, masraf yapılıyor; ancak, tek faydası kapsama alnını genişletmek. Devlet şu HD olayına bir el atsa, daha makbule geçer. Bütün dünya HD'yi eskitiyor, UHD'ye geçiyor. Bizde hala SD kanallarla idare etmeye çalışıyoruz. HD yayın yapan kanal sayısı, bir elin parmağını geçmiyor malesef.

Hocam benim gözüm 4A uydusundansa dijital karasal yayında sözde bu sene (ya da 2015 te) tüm Türkiyede olacağı yönünde ama beklemedeyiz.

share_' Alıntı:
dahili uydu alıcılı bir lg sahibiyim. kanal güncelleme dosyasını nette nerde bulabilirim?
hocam kör tarama yaptirin yeter :wink: gonullu bir vatandas upload etmedikce veya lg tv yazilimlarinda tkgs destegi getirmedikce kanal guncelleme dosyasi diye birsey bulamazsiniz. bulsaniz da kullanamazsiniz servis menusunu acmaniz ve import etmeniz gerekir bunun icin de servis kumandasi gerekir

Arkadaşlar benimki next minix hd dün uydudan güncelleme vardı kabul ettim ayarını kendi yapmış mıdır acep?

ferdison' Alıntı:
mkutlukyildirim' Alıntı:

Hocam benim gözüm 4A uydusundansa dijital karasal yayında sözde bu sene (ya da 2015 te) tüm Türkiyede olacağı yönünde ama beklemedeyiz.

Hocam ben de bekliyorum karasalı sabırsızlıkla; ancak, hiç ses seda yok ondan. En son yayın standardını DVB-T2 olarak belirlediler, sonra sessizliğe büründüler.

*Spartacus*' Alıntı:
share_' Alıntı:

Hocam varsa "http://www.turkeyforum.com/satforum/forum.php" bu adreste vardır.

Hocam ilk mesajınızda, PAZARTESİ SABAHA KARŞI diye yazmışsınız.
Desenize, benim 30 tl lık uydu receiver, hepsini algıladı.Şimdilik Sorun yok.
Yani;
Bu olağanüstü müthiş değişim, Pazartesisini-Salıya bağlayan gece yarısı değil inşallah :?:

bizim aparman yönetimi bu iş için birini çağırmış güya güncellemeleri yapacakmış ve daire başı 15 tl istiyorlar yani 28x15=420 tl istemiş demekki uyducu amca !
ölün mü öldürün mü !

GRİNGO' Alıntı:
*Spartacus*' Alıntı:
share_' Alıntı:

Yani;
Bu olağanüstü müthiş değişim, Pazartesisini-Salıya bağlayan gece yarısı değil inşallah :?:
Hocam değişim Pazartesisini-Salıya bağlayan gece olacak yani sahur civarı ayarlamamız gerekecek.

talp' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
*Spartacus*' Alıntı:
share_' Alıntı:

Yani;
Hocam değişim Pazartesisini-Salıya bağlayan gece olacak yani sahur civarı ayarlamamız gerekecek.
Desene Yeni receiver alacağız.30 tlık receiver kendisi algılamaz.
Ama otomatik uydu bul menusü var deneyecem

lg tv lerde settings bölümünden otomatik arama yaptırınca olmuyormu benim bildiğim. çanakta yön değiştirmeyeceğimiz için yeniden tarama yaptırsak olacağını düşünüyorum.
neyse 15 temmuzda gece (nasıl olsa yatmıyorum) otomatik kanal arayacam. bakalım ne olacak.

GRİNGO' Alıntı:
talp' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
*Spartacus*' Alıntı:
share_' Alıntı:

Yani;
Desene Yeni receiver alacağız.30 tlık receiver kendisi algılamaz.
Ama otomatik uydu bul menusü var deneyecem

Sayın hocam, yeni receiver ya da otomatik uydu bulmana gerek yok. Uydu konumu Türksat 2A ve 3A ile aynı. 42 derece doğu. Sadece kanal frekans ayarlarını yenilemeniz gerekiyor.

Re: Ynt: 4A Yeni Uydu Frekansları

xxxben' Alıntı:
bizim aparman yönetimi bu iş için birini çağırmış güya güncellemeleri yapacakmış ve daire başı 15 tl istiyorlar yani 28x15=420 tl istemiş demekki uyducu amca !
ölün mü öldürün mü !
Birileri cukka yapacak galiba hocam ya da çok cahiller

volkankey' Alıntı:
xxxben' Alıntı:
ölün mü öldürün mü !
Ben doğrusunu söyliyeyim
Yöneticiniki bedavaya gelecek yani cukka 15 tl
Ama iyi bir hizmet doğrusu, yaşlısı var anlamayanı var.Bu sıcakta Sokağa çıkacak ayarlamaya uyducu arayacak evde tv yok torunlar birbirini yiyecek yada hasta olan var vs.vs
Yönetici doğrusunu yapmış. 15 tl adı belli güvenilir kişi ise eh 10 tl ideal rakam ama tabiki isteyen yaptırır.Mecburiyet yok.

GRİNGO' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
xxxben' Alıntı:
ölün mü öldürün mü !
Ben doğrusunu söyliyeyim
Yöneticiniki bedavaya gelecek yani cukka 15 tl
Ama iyi bir hizmet doğrusu, yaşlısı var anlamayanı var.Bu sıcakta Sokağa çıkacak ayarlamaya uyducu arayacak evde tv yok torunlar birbirini yiyecek yada hasta olan var vs.vs
Yönetici doğrusunu yapmış. 15 tl adı belli güvenilir kişi ise eh 10 tl ideal rakam ama tabiki isteyen yaptırır.Mecburiyet yok.
Hocam yapılacak iş uydu alicisindan taratma ben o apartmanda olsam hepsini yapardim
Koca apartmanda kimse mi anlamiyor daire başı para aliyor
Ya uyducu yönetici yi kafalamis ya da yonetici cukka :)

Bu frekans değişimi niye yapılıyor? durduk yere..
Tam ve net bir açıklama varmı? Aklıma aynı uydu üzerinde şifreleme özelliği olan transponder'e değişim yapılıyor ve gelecekte şifreleme yapacaklar gibi geliyor ama
Reklamlardan da vazgeçmezler. yani 20 dk reklam kuşağına sınırlama yokmu?
.

Ayrıca hani antensiz yeni bir sisteme geçeceklerdi
Sayısal karasal yayın
Yeni TV ler bu yılbaşından sonra bu özellikte olacaktı.Halen neden uydu ile uğraşıyoruz???

xxxben' Alıntı:
ölün mü öldürün mü !
Benden fiyat almamışlar demekki, her şey dahil 280 yaparım hatta Şu an Ankara civarındayımi yol param da bana ait... Türkiyenin her yerine servis yapılır..

Geri