4 Sayfa A4 Kağıdına 120.000 TL borçlanıp Evi Aldım : )

Kodla Büyü
Re: Bir ev almayı düşünüyorum bakar mısınız LİNK var.

1 sene kirada garaj üstü 1 katta oturdum. tüm odaları yakmama rağmen aylık 300 tl doğalgaza verdim. yeni bina olmasına rağmen yinede ısnamadım. Doğalgaz zamlandı ev aldım aradan 2 sene geçti .3/4 kat güney cephe 140 tl doğalgaz geldi. ev sıcaklığı süper. Alacağınız ev arakat+ yalıtımı olan +güney cepheli bir ev olmasına dikkat edin. Bİrde Bitmiş evi almak daha mantıklı.

İnşallah hocam bizde öyle düşünüyoruz. Bi işe başlamasan sürekli kafanı kurcalıyor. aklında hep o oluyor. başlayalım bir hayırlısıysa olur inşallah.

eskisehir_bilisim' Alıntı:
1 sene kirada garaj üstü 1 katta oturdum. tüm odaları yakmama rağmen aylık 300 tl doğalgaza verdim. yeni bina olmasına rağmen yinede ısnamadım. Doğalgaz zamlandı ev aldım aradan 2 sene geçti .3/4 kat güney cephe 140 tl doğalgaz geldi. ev sıcaklığı süper. Alacağınız ev arakat+ yalıtımı olan +güney cepheli bir ev olmasına dikkat edin. Bİrde Bitmiş evi almak daha mantıklı.

Yeni bina ilk senesinde soğuk olması eskiden normaldi binanın ısınması felan gerekiyordu şimdi öyle midir bilmem.
1 yıl doğubeyazıtta, 1. katta ,zemin katta kalorifer dairesinin üstünde oturdum, 1,5 yıldır da elbistanda altta dükkan var yine 1. katta oturuyorum çok şükür soğuk sorunu yaşamadım. Nasip bu ya alacağım evde 1. kat altta sosyal tesis denilen toplantı salonu gibi bi yer olacak ve oranında normal dairelerle aynı şekilde kaloriferlerin sürekli yanacağını söylüyorlar. zaten güney cephede , ara katlarda daire kalmamıştı mecbur bunu alıcaz.
Bitmiş ev konusunda da her yerde öyle midir bilmiyorum ama 120.000 ye alınan ev inşaat bittiği gün 130.000 -140.000 istiyorlar. yani şahit olduğumda oldu diyelim ben 100.000 almadım inşaat halindeyken bitince adam hemen 120.000 istiyor.
Malesef Elbistan da ev piyasası oldukça yüksek. Ev alacağım binada inşaat halindeyken bile her kat 8-10.000 tl artarak çıkıyor. mesela 2. kat 130.000 tl istiyorlar şuan bile.

5897Adsiz.jpg

Kahramanmaraş Merkez de bu daireyi 6-7 ay önce aldık
124.000 güney-batı-kuzey cephe 4+1 kat.1(zemin değil altımızda daire var ama o daire bizimkinden küçük,geriye kalan kısımda da kazan dairesi var)
Normalde daireye 210 metrekare.Ama bu tabii aldatmaca(her daire ve apartman için geçerli).
Metrekare hesaplanırken apartmanın oturum alanı kat sayısıyla çarpılıp daire başına bölünüyor.
Burada kayıp şuralarda oluyor: Asansör alanı, merdiven boşluğu, kazan dairesi, toplantı salonu,depo vb yerler
mesela bizim eve 210 diyorlar ama dıştan ölçsen 180 veya 190 gelir(tabii bu benim fikrim)

VaVgibi' Alıntı:
182 metrekare ev nasıl temizlenir hocam. :mrgreen: İstanbul da bu fiyata bu dairenin yarısı zor alınır.hayırlı olsun.
Katılıyorum istanbulda kümes gibi evler 100 e gidiyor :p

hayırlı olsun ev-okul mesafesi iyi de zemin üstü olmayaydı iyiydi...
ben aldım son kat. çatılı ama ev ısınmıyor 160m2
yeri mevkisi muhtesem ama son kat işte...

toprak60' Alıntı:
Kahramanmaraş Merkez de bu daireyi 6-7 ay önce aldık
124.000 güney-batı-kuzey cephe 4+1 kat.1(zemin değil altımızda daire var ama o daire bizimkinden küçük,geriye kalan kısımda da kazan dairesi var)
Normalde daireye 210 metrekare.Ama bu tabii aldatmaca(her daire ve apartman için geçerli).
Metrekare hesaplanırken apartmanın oturum alanı kat sayısıyla çarpılıp daire başına bölünüyor.
Burada kayıp şuralarda oluyor: Asansör alanı, merdiven boşluğu, kazan dairesi, toplantı salonu,depo vb yerler
mesela bizim eve 210 diyorlar ama dıştan ölçsen 180 veya 190 gelir(tabii bu benim fikrim)

Evet hocam Aradaki fark BRÜT ALAN - NET ALAN yani kullanacağınız alan arasındaki fark. Sanırım yeni yasalarla balkonlar dahi net alan hesaplamasından çıkıyor. Mesela sizin ev de Balkonlarıda çıkarırsak 126 metrekare kalıyor.
Bide hocam sizde vestiyer, gömme dolap, mutfakta yemek masası gibi ekstralar var mı?

cyln' Alıntı:
hayırlı olsun ev-okul mesafesi iyi de zemin üstü olmayaydı iyiydi...
ben aldım son kat. çatılı ama ev ısınmıyor 160m2
yeri mevkisi muhtesem ama son kat işte...

Son kata karşı ön yargım vardı zaten. B blokta aynı yerde son kat vardı almadım.
Ara kat almayı bende istiyordum ama geç kalmışız zaten 45 daireden 4 daire kalmıştı. 1 son kat 2 si kuzey cepheli ara kattı, bende güney cepheli 1. katı aldım. Ama altında sosyal tesis olacak 4 cm foamboard ısı yalıtımı bulunacak ve orada kalorifer sürekli yanacak deniyor.
Yinede firmaya söyledim aynı cephede ara katlarda almaktan vazgeçen felan olursa talibiz dedik bakalım.

istanbulda koca koca şirketler (ukra inşaat) bile imar kanunundaki bir değişiklik nedeniyle batma noktasına geldiler ise kağıt üstü projeler ürküyor artık beni. Allah utandırmaz umarım hocam.

nosTRa' Alıntı:
istanbulda koca koca şirketler (ukra inşaat) bile imar kanunundaki bir değişiklik nedeniyle batma noktasına geldiler ise kağıt üstü projeler ürküyor artık beni. Allah utandırmaz umarım hocam.

Evet hocam bir bakıma haklısınız ama bence arada çok büyük farklar var. Maddiyat olarak ve yaptığı inşaat sayısı olarak çok büyük dağlar kadar fark var.

100.000 tl kredi sana ne kadara mal olacak ne kadar kredi faizi ödeyeceksin merak ettim.

hayırlı olsun.şanslısınız ki 182 metrekare evi 120ye alıyorsunuz.biz aydında bu büyüklükte bir evi 220-250 ye alabiliriz ancak :(

bizim sivasta evler ateş pahası fiyat uygun bence Allah ödeme kolaylığı versin hocam. Hayırlı olsun güle güle oturun

mycomputer' Alıntı:
Hayırlı olsun. Allah güle güle oturmayı nasip etsin.
bilgisayarmax' Alıntı:
hayırlı olsun.şanslısınız ki 182 metrekare evi 120ye alıyorsunuz.biz aydında bu büyüklükte bir evi 220-250 ye alabiliriz ancak :(

Allah razı olsun arkadaşlar. Daha iyisi sizin de olsun inşallah.

okyay' Alıntı:
100.000 tl kredi sana ne kadara mal olacak ne kadar kredi faizi ödeyeceksin merak ettim.

İnşallah bir yerlerden yardım gelir diye umuyoruz 10-15.000 tl civarı. ama olmasa bile 128.200 tl gibi görünüyor şuan için.

dobra1979' Alıntı:
bizim sivasta evler ateş pahası fiyat uygun bence Allah ödeme kolaylığı versin hocam. Hayırlı olsun güle güle oturun

Saolun hocam.
Bende Sivaslıyım 2,5 yıldır : ) ordan da baktırdık dediğiniz gibi uygun bulamadık burdan aldık. Belki tayinle oraya geliriz. gelince bunu satar ordan alırız.

aakcakaza' Alıntı:
Allah iyi günlerde oturtmak nasip etsin hocam.
Amin cümlemize hocam. Allah razı olsun.

eskisehir_bilisim' Alıntı:
Hayırlı olsun.Ama ben halen arakat fikrimde kararlıyım. :)
Kesinlikle katılıyorum. Ama nasip olmadı şimdilik. Son burası kalmıştı ama çıkarsa ara kat alıcam aynı yerde.

hocam öncelikle hayırlı olsun, güle güle oturun krediyi araştırmışsınız hangi bankada daha uygun dediler hocam kredi faizine?

arpendos' Alıntı:
hocam öncelikle hayırlı olsun, güle güle oturun krediyi araştırmışsınız hangi bankada daha uygun dediler hocam kredi faizine?

Hocam kredileri birkaç ay önce araştırmıştım. Ozaman eski 2.el daha uygun bir için 60-65.000 tl için araştırmıştım. o zaman oranlar 0.82 ye kadar düşmüşlerdi.
http://www.enuygun.com sitesinden baktım 60 ay için 0.74 diye gösteriyor bakalım. Ki şubelerde daha uygun çıkıyor.
http://www.enuygun.com/kredi/konut/kars ... 5000-tl-7/

Geri