4 lastik + 4 jant = 450TL

Kodla Büyü

ragyu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar dün bir benzin istasyonunda 4 adet good year lastik (3haftalık) + 4 adet CMS jant satlıktı ve 450TL fiyat istiyorlardı. Almaya karar verdim fakat sonradan vazgeçtim "neden bu kadar ucuz " diye. Sizce riski var mı? Almalı mıyım?

bana uygun geldi valla bi balansa sokup bakarsın sorun yoksa al derim..

bu arada lastik alırken üretim tarihine de bakılmalıymış. 2 yıldan fazla süre önce üretilmiş lastikler alınmamlı sanırım. Üretim tarihi de lastihin üzerinde yazıyormuş.
Örneğin; 3012 yazıyorsa 2012 nin 30.haftasında üretildiği anlamına geliyormuş.
Benim gibi cahillerin bilgisine :)

xxxben' Alıntı:
bu arada lastik alırken üretim tarihine de bakılmalıymış. 2 yıldan fazla süre önce üretilmiş lastikler alınmamlı sanırım. Üretim tarihi de lastihin üzerinde yazıyormuş.
Lastiklerin de raf ömrü var. Uzun süre durduğunda özelliğini kaybediyor.

Tarihin o şekilde yazdığını bilmiyordum. Teşekkürler.

xxxben' Alıntı:
Vaayy beaa.... Tarihin önemli olduğunu biliyordum da nerden nasıl anlaşılıyor bilmiyordum.. Çok mercii.. ;)

malesef canım ülkemde değil esnafa sade vatandaşa güvenim kalmadı, 4 lastik enaz 400-500 tl eder jant desen 400-500 eder, oldu mu sana 1000 tl.
bence büyük ihtimalle jantlarda yamulma veya kırılma sonucu kaynak vardır, lastiklerede 3 haftalık olabilir ama üretim tarihi eski yani bayat olma ihtimali çok yüksek. İhtiyaçtan satılık ifadeside artık bana yalan geliyor.

lastik üretim tarihi 4 haneli olur DOT yazısından sonra gelir
örneğin: dot 3812 yazar
bazı modellerde dot xxxxxxxxxx sonra belirgin kabartmalı şekilde xxxx yazar, baştaki ifade firmaya göre değişebilir(üretilen ülke, fabrika, seri .... gibi bilgiler)

fiyat çok düşük işin içinde bişey olabilir.

dot meselesine gelince;
uygun şartlarda saklandıktan sonra lastiğe hiçbişey olmaz.
1 gün önce üretilmiş lastiği alsak bile 2 yıl sonra özelliğini kaybetti diye değiştirecekmiyiz?
ki kapalı yerde muhafaza edilmiş lastikten bahsediyoruz. kışlık lastik alıp sadece kışın kullananlar ne yapacak, 2 kış kullanıp çöpe mi atacak?

wertyu6' Alıntı:

dot meselesine gelince;
1 gün önce üretilmiş lastiği alsak bile 2 yıl sonra özelliğini kaybetti diye değiştirecekmiyiz?
ki kapalı yerde muhafaza edilmiş lastikten bahsediyoruz. kışlık lastik alıp sadece kışın kullananlar ne yapacak, 2 kış kullanıp çöpe mi atacak?

ben 5 yılımı kullanacağım.. kış lastiklerinde sorun.. yok ama yazlıklar çatlamış.. frende de tutmuyor pek..

tayinci42' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:

dot meselesine gelince;

ben 5 yılımı kullanacağım.. kış lastiklerinde sorun.. yok ama yazlıklar çatlamış.. frende de tutmuyor pek..

anlamadım hocam ne demek istediniz?

Geri