4 bin çocuk 1. sınıf yerine Anaokuluna gidecek

Kodla Büyü

kaynakçı

Seçkin Üye
Seçkin Üye
MEB, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıyla 72 ayından gün almış çocukların anaokuluna kaydının yapılmaması, onların 1’inci sınıfa gitmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Okulöncesi eğitimde geçen yıla göre 147 binlik bir artış olsa da 4 bin civarında 1’e gitmesi gereken öğrencinin anaokulunda olduğu öğrenildi. Uzmanlar, 72 ayın ideal kabul edildiğini ancak çocuğa göre farkılık gösterebildiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıyla 72 ayından gün almış çocukların anaokuluna kaydının yapılmaması için uyardı. ‘Okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 72 ay ve üzeri çocuklar’ konulu yazıya göre, bir özel gereksinimi olmayan, zorunlu eğitim çağındaki çocukların anaokullarına kaydının yapıldığı tespit edildi. Edinilen bilgiye göre, bu yıl 1’inci sınıfa başlaması gereken 9 bin öğrenci anaokuluna kaydoldu. Bunların bazılarının belgelerini eksik teslim eden engelli çocuklar olduğu saptandı. Ancak 4 bin civarında veli, çocuğunu 1’inci sınıf yerine okulöncesine göndermeyi tercih etti. Yazıda bu çocukların hangi mevzuata göre kaydının yapıldığı bilgisi istendi. Ayrıca zorunlu eğitim çağındaki çocukların okula devamına engel olan yöneticiler hakkında gerekli incelemelerin yapılması talimatı verildi.

GEÇEN YILA GÖRE 147 BİNLİK ARTIŞ

Okulöncesi eğitimin 2019’a kadar yüzde 100’e çıkarılması hedefleniyor. Bu yıl zorunlu eğitimin 36 ilde pilot çalışması yapılıyor. Uzmanlara göre, 72 ay ideal 1’inci sınıfa başlama yaşı olarak kabul ediliyor. Ancak çocuğun sadece bilişsel kapasitesinin değil, duygusal, sosyal gelişiminin de önemli olduğu vurgulanıyor. Eğitimciler, buna göre okula başlayış yaşının farklılık gösterebileceği görüşünde. Öte yandan okul öncesi eğitimde geçen yıla göre 147 binlik bir artış yaşandı. Geçen yıl 1 milyon 326 bin 123 olan sayı kasım verilerine göre 1 milyon 473 bin 244’e yükseldi. Uzmanlara göre artışın nedeni, anne-babanın eğitim düzeyinin yükselmesi ve iletişim araçları sayesinde okulöncesinin önemini anlamaları.

66 AY TARTIŞMA YARATMIŞTI

Okula başlama yaşı öncesinde 72 aydı. 2012-2013 eğitim yılındaki 4+4+4 sistemiyle, 60 aylık çocukların okula başlatılması da zorunlu hale getirildi. İstemeyenler, “Okula başlayamaz” raporu almak zorunda bırakıldı. Bu birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Ardından yaş sınırı 66 aya çekildi. 4+4+4’ün ikinci yılında ise MEB, okula kayıt yaşında yönetmelik değişikliği yaptı. 66 aylıkların okula başlamasını ertelemek için rapor yerine, veli dilekçesi şartı kondu. Velileri dilekçe verdiğinde 66, 67 ve 68 aylık çocukların kayıtları bir yıl ertelenebildi. Böylece okula başlama yaşı 72 aya tekrar dönmüş oldu.

ÖĞRENCİYE GÖRE DEĞİŞİR

Prof. Dr. Handan Asûde Başal (Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi): 72 aylık çocuk bilişsel, duygusal, sosyal ve psiko-motor bakımından yeterli olgunluğa erişmediyse anaokulu ya da ilkokul bünyesindeki anasınıfına gitmesi daha uygun. Okulöncesi eğitim aldıysa, kazanımları olur ve ilkokula başlayabilir. 72 aylık olup da okul öncesine gitmesiyse, şartları elverişsiz bölgede büyümüşse, en az bir yıl anasınıfına devam edip okul olgunluğuna erişmesi sağlanmalı. Anne-babanın eğitim düzeyinin artması, iletişim araçlarıyla okul öncesinin önemini kavramaları sayesinde bu eğitime ilgi artıyor.

DUYGU GELİŞİMİ ÖNEMLİ

Doç. Dr. Neslihan Güney Karaman (Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim): Çalışmalar 4+4+4 ile okula erken giden çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde ciddi problem olduğunu gösteriyor. Sadece bilişsel kapasite değil, duygusal, sosyal gelişim de önemli. Üç yaşındaki çocuğa okuma-yazmayı biraz zorlasanız öğretebilirsiniz. Ama akran etkileşimi, dikkat süresi, sınıf kuralını içselleştirmesi, anneden uzun süre ayrı kalması gibi ilkokul sorumluluklarında güçlük yaşıyor. Bu da yetersizlik hissettiriyor.

AİLE KORUYUCU

Prof. Dr. Z. Fulya Temel (Gazi Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim): 60’a çektiler. Sonra 66 aya esnettiler. Okul öncesi eğitim almış çocuklar 1’e devam edebilir. Bazı ülkelerde beş yaşında okula başlanır. Ama onlarda 1 yıl okul öncesi eğitim alma oranı yüzde 100. Uyumda problem yaşamaz. Okul öncesinden ilkokula geçiş de önemli. Ailelerde koruyucu tutum çok fazla.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/4-bin-cocuk-1inci-sinif-yerine-anaokulunda-40663947

Geri