3G interneti modem ile kablolu dağıtmak

Kodla Büyü

wertyu6

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar telefondaki internete kablosuz modem ile bağlanıp kablo üzerinden masaüstü bilgisayara verebilir miyiz?

Evet verebilirsiniz.

Biraz uğraştırıyor ama bir keresinde bağlantıyı sağlayabilmiştim.

Modem yapılandırmasını uygun şekilde yapınca oluyor.

DotCom' Alıntı:
Evet verebilirsiniz.

aynen yapılabilmekte ama kala kaldım şimdi nasıl yapılacağı yönünde.
hatta kolay yolunu şimdi buldum hocam. normalde connectify hot spot programı var. 3g modemi wi fi aracılığı ile paylaştırabiliyorsunuz. şimdi baktım ethernet girişi de paylaştırılabiliyor. ben windows üzerinden denemiştim bu yöntemi denemedim wi fi yi paylaştım çalışıyordu herhalde bu da çalışacaktır bi deneyin bence windows üzerinden yapmaya göre saniyelik bir işlem olacaktır.

ferdison' Alıntı:
DotCom' Alıntı:
Evet verebilirsiniz.

aynen yapılabilmekte ama kala kaldım şimdi nasıl yapılacağı yönünde.
hatta kolay yolunu şimdi buldum hocam. normalde connectify hot spot programı var. 3g modemi wi fi aracılığı ile paylaştırabiliyorsunuz. şimdi baktım ethernet girişi de paylaştırılabiliyor. ben windows üzerinden denemiştim bu yöntemi denemedim wi fi yi paylaştım çalışıyordu herhalde bu da çalışacaktır bi deneyin bence windows üzerinden yapmaya göre saniyelik bir işlem olacaktır.

Hocam android telefonda internet zaten çok kolay bir şekilde paylaştırılabiliyor programa gerek kalmadan.
Sorun modem deki ayarlar nasıl olacak?

wertyu6' Alıntı:
Hocam android telefonda internet zaten çok kolay bir şekilde paylaştırılabiliyor programa gerek kalmadan.
Kullandığın modemde WDS veya Mesh teknolojisi yani kablosuz alıp kablosuz dağıtma özelliği olmalı.

hasari' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:
Kullandığın modemde WDS veya Mesh teknolojisi yani kablosuz alıp kablosuz dağıtma özelliği olmalı.

Kablosuz alıp kablolu dağıtcam hocam.

wertyu6' Alıntı:
hasari' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:

Kablosuz alıp kablolu dağıtcam hocam.
Fark etmez kablosuz aldıktan sonra sorun yok ister kablosuz dağıt istersen kablolu. Önemli olan bu teknolojilerin (WDS ve Mesh) olması.

Modemin mesh özelliği var arkadaşlar, uğraştım ama olmadı
Ne tür ayarlar yapmam lazım kısaca anlatabilirmisiniz?

wertyu6' Alıntı:
Modemin mesh özelliği var arkadaşlar, uğraştım ama olmadı
Ne tür ayarlar yapmam lazım kısaca anlatabilirmisiniz?
Önce telefonundan interneti paylaş moduna getir mobilveriyi açmayı unutma. Ardından Modemi Access poin moduna getir sonra wireless bölümünde ağ tarama yap açık olan paylaşımdaki internetini bulunca seç tamam de alta şifre bölümü gelecektir paylaşıma açtığın internetin şifresini buraya gir daha sonra bu bağlantıyı şifreleyip şifrelemek istemediğine göre eğer şifreleyeceksen wireless security bölümünden kendine göre şifre belirle. Bu şekilde yaparsan hem kablolu hemde kablosuz dağıtabilirsin.

Modemin DHCP sini kapatın ya da köprü seçeneği varsa onu seçin. Modemin arayüzünden telefonun kablosuz ağına bağlandığınızda modeme takacağınız kablolar IP adresini telefondan alacaktır.

Hatta kablo taktığınız bilgisayarlar otomatik IP almazlarsa elle ayarlayın AĞ GEÇİDİNE Modemin telefondan almış olduğu IP adresini, DNS e ise telefonun yerel IP sini yazarsanız da internete girebilir... Ama her modemin yazılımı farklı oluyor o yüzden görmeden de kesin bir çözüm olmayabilir...

Geri