300 saatlik işletmelerde beceri eğitimi

Kodla Büyü
300 saatlik işletmede beceri eğitimi olmaz sayın hocam. o yaz stajıdır. işletmede beceri eğitimi yıl boyunca haftanın 3 günü işletmelerde görülür. işyeri bulunamazsa okulda da yapılabilir. ancak 300 saat değildir.

hocam yanlış biliyorsunuz eger bolgenizdce yeterli işletme yoksa stajı okulda yapmak zorundasınız ve o zaman 300 saatlik staj yaptıracaksınız

evet mygold hocam doğru söylemiş. eğer staj için il veya ilçede yeterli işletme bulunmazsa 12.sınıfta yer alan işletmede beceri eğitimi 10,11 ve 12.sınıftaki derslerden plan yapılarak okuolda ders gibi işlenir. Bunun yanısıra öğrencilerin 10.sınıfın sonunda 100 saat 11.sınıfın sonunda 200 saat olmak üzere toplam 300 saat staj okulda yazları veya haftasonları olmak üzere yaptırlır.

Peki arkadaşlar bizde 5 işletme var dala uygun olan. Başka bulamadık. Sınıf 23 kişi. Ortalaması en iyi 5 kişiyi işletmeye yollayıp diğerlerine okulda staj yaptırsak uygun olurmu. En azından sayı az olur okuldaki stajda rahat olur.

okulda aynı saat diliminde 24sa'lik ders açarsınız öğrencilerin beceri eğitimi o şekilde tamamlatırsınız.
yoksa okulda staj gibi bir çalışma olamaz.
saygılar

arkadaşlar benim daha öğrencilerim 11. sınıf 300 lik bir staj yapmaları lazım okulda hafta sonlarına ayarladık fakat içerik olarak ne vereceğiz veya modüllerde yazan 40/32 gibi süreleri dikkate alacakmıyım

hocam benim elimde var hafta sonu için 220 saati 11. sınıflara vereceğiz 80 saati 12. sınıflara bu 12. sınıflar nisandan sonraya bırakacağız

220 saati haftalara göre ayarlarsınız hocam

tamamladım işite belgeler bu belgelere tam gün tam yıl oluruda ekleyip il milli eğitime yolluyorsunuz

Ekli dosyalar

• staj_belge.rar
    19.7 KB · Görüntüleme: 779
Arkadaşlar ben yeni atandım o yüzden bu prosedürleri tam bilmiyorum . Şimdi biz eğer 12. sınıfta işletmelerde beceri eğitimi ddersinde işletmelere gönderdiysek öğrencileri, bu 300 saatlik stajı yaptırmamıza gerek var mı yok mu ? bunu anlamadım .Bilgi verirseniz sevinirim...

işletmelere öğrenci yolluyorsanız 300 saatlik staj yapmanıza gerek yok .300 saatlik staj zaten işletmelere öğrenci yollayamayan okullarda yapılıyor.24 saatlik işletmelerde beceri eğitimi dersinde ise 11. sınıfta verdiğiniz dersleri tekrar verebilirsiniz.

akzabat' Alıntı:
Peki arkadaşlar bizde 5 işletme var dala uygun olan. Başka bulamadık. Sınıf 23 kişi. Ortalaması en iyi 5 kişiyi işletmeye yollayıp diğerlerine okulda staj yaptırsak uygun olurmu. En azından sayı az olur okuldaki stajda rahat olur.
hocam sayı az olur. eğitim öğretim kalitesi ve her öğrenciyle ilgilenme imkanı da daha fazla olur demek istedin herhalde.:)

Arkadaşlar eğer 12. sınıfta işletmeye göndermeyip, okulda ders olarak yaparsanız beceri eğitimini, yazın yapılacak olan 100+ 200 saatlik stajda tüm yaz tatilinizi okulda geçirmeniz gerekiyor(koordinatörlük için). Benim gibi tek öğretmenseniz okulda, bunu da düşünün derim ben:)
Ayrıca işletme belirlerken konuların %80 ni uygulayabileceğiniz işletmeleri seçebilirsiniz. Konular ve işletmeler çevre ve bölge koşullarını göz önüne alınarak seçiliyor. Bir de beceri eğitimini okulda yapmak pek mantıklı değil bence. 12. sınıf ,tamamen staj için düşünülmüş modüler eğitimde.

Bir de arkadaşlar şöyle bir husus var. Eğer işletmeye giden öğrenci 1 dönem boyunca devamsızlık yapmamış ve işletmeye gitmiş ise, 300 saatlik stajı yapmış gibi sayılıyor. Ama teknik müdür yardımcısının dediği aynen şöyle" biz bu durumu öğrencilere bildirmiyoruz" ki sene sonuna kadar devam etsinler... bu konu hakkında ne dersiniz?

Aslında usta öğreticilik belgesi olması gerekiyor ama hiçbiryerde yok ki usta öğreticili işletme. Bu konu çok sıkıntılı bir konu. Bu beceri eğitim uygulanması zor bir iş ama herkes kendince çözümler üretip uygulamaya çalışıyor sanırım.

teşekkür ederim sooruc mesela nasıl bir çözüm üretiyorlar.Yönetmelikte bir açık falan mı var bizde uygulayalım okulda yer sıkıntımız cok fazla belge olmadıgı içinde yollayamıyoruz.
İlginiz için teşekkür ederim

Bize bakanlık müfettişleri geldiğinde "gönderdiğiniz işletmelerde usta öğretici varmıydı" diye bir soru yöneltilmedi hiç. Sadece para alıyor mu öğrenciler diye sordular ve aldıklarına dair bir belge versin işletme dediler. Bir yazı gelmişti geçen yıl, işletmeler ve beceri eğitim konuları belirlenirken bölge şartları ve koşulları dikkate alınmalıdır diye. Yani buna benzer birşey yazıyordu tam hatırlayamıyorum. Biz kız meslek lisesi olduğumuz için 12.sınıfta işletmeye göndermemiz gerekiyor öğrencileri. Okuldaki binamız çok yetersiz,yer sıkıntısı var bizde de, 4 yıllık eğitime geçince işletmeye göndermek şart oldu. Belirlediğim konuların %80 nini görüyorlar işletmelerde, göremediklerini de yer değiştirme yoluyla hallediyorum. Veya okulda siz telafi yaptırabilirsiniz.

Arkadaşlar benim bu konuyla ilgili acil bir sorum oalcak, Benim okulumda12 sınafta toplam 18 öğrenci var diyelimci 7-8 tanesi buldu staj yeri diğer 10 tanesi bulamadı bu durumda gene hafta sonralrı okulda diger grup sataj yapabilir mi? ve bir öğretmen hafta sonu en fazla kaç saate kadar staj dersine girebilir??????

pelsa' Alıntı:
Bir de arkadaşlar şöyle bir husus var. Eğer işletmeye giden öğrenci 1 dönem boyunca devamsızlık yapmamış ve işletmeye gitmiş ise, 300 saatlik stajı yapmış gibi sayılıyor. Ama teknik müdür yardımcısının dediği aynen şöyle" biz bu durumu öğrencilere bildirmiyoruz" ki sene sonuna kadar devam etsinler... bu konu hakkında ne dersiniz?

doğru.
1 dönem boyunca işletmeye giderek ibe yapan öğrenci 2. dönem okula dönse ve ibe derslerini okulda görse bile bu öğrencinin mezun olabilmesi için 300 saatlik staj yapma zorunluluğu bulunmuyor.

mkomur25' Alıntı:
Arkadaşlar benim bu konuyla ilgili acil bir sorum oalcak, Benim okulumda12 sınafta toplam 18 öğrenci var diyelimci 7-8 tanesi buldu staj yeri diğer 10 tanesi bulamadı bu durumda gene hafta sonralrı okulda diger grup sataj yapabilir mi? ve bir öğretmen hafta sonu en fazla kaç saate kadar staj dersine girebilir??????

işletme bulamadığınız öğrenciler için hafta içi 24 saatlik ibe adında ders açacaksınız. bunun dışında hafta sonları haftada maksimum 10 saatlik staj planı hazırlayarak staj uygulamasını da okulda yapacaksınız.

işletmelere giderrek işletmede beceri eğitimi yapan öğrencilerin hafta sonu yapacağınız staj çalışmasına katılma şartı yok.

sataj çalışmasını haftada 10 saat yapabiliyorken ara tatilde ve yaz tatilinde haftada 44 saate kadar yapabilmektesiniz. ama bu konuda bazı öğretmen arkadaşlar bunun haftada maksimum 20 saat büyük şehir 16 saat ilçelerde olmak üzere verilebileceğini söylüyor. ancak bana göre bu ücretler sadece koordinatörlük görevi için. oysa stajı okulda yüyyüze eğitim olarak verirseniz ara tatil ve yaz tatili içerisinde haftada 44 saate kadar verebilirsiniz.

sooruc' Alıntı:
Bize bakanlık müfettişleri geldiğinde "gönderdiğiniz işletmelerde usta öğretici varmıydı" diye bir soru yöneltilmedi hiç. Sadece para alıyor mu öğrenciler diye sordular ve aldıklarına dair bir belge versin işletme dediler. Bir yazı gelmişti geçen yıl, işletmeler ve beceri eğitim konuları belirlenirken bölge şartları ve koşulları dikkate alınmalıdır diye. Yani buna benzer birşey yazıyordu tam hatırlayamıyorum. Biz kız meslek lisesi olduğumuz için 12.sınıfta işletmeye göndermemiz gerekiyor öğrencileri. Okuldaki binamız çok yetersiz,yer sıkıntısı var bizde de, 4 yıllık eğitime geçince işletmeye göndermek şart oldu. Belirlediğim konuların %80 nini görüyorlar işletmelerde, göremediklerini de yer değiştirme yoluyla hallediyorum. Veya okulda siz telafi yaptırabilirsiniz.

para konusu muamma. :verymad:

para vermiyor birçok kurum. resmi kurumlar nasıl ödenek bulamıyorlar. sinir oluyorum. öğrencilere işletme sırf bu para sebebiyle bulamıyorum.

muzaffer_169' Alıntı:
Arkadaşlar peki işletmeye gönderebilmemiş için işletmelerin ustalık belgesi olması gerekiyor mu ?

mesleki eğitim yönetmeliğinde illaki işletme yapılacak yerlerde usta öğretici olmasının gerekliliğine dair bir konu bulamadım birde siz kontrol edin. ha buldum..

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html

madde 196
c) İşletmede meslekî eğitim yapılacak alan/dalların her biri için öğrencilerin beceri eğitiminden sorumlu olmak üzere ustalık veya meslekî yeterliğe sahip ve iş pedagojisi eğitimi görmüş yeterli sayıda ve nitelikte usta öğretici veya eğitici personel görevlendirir.

d) Yeterli sayıda ve nitelikte usta öğretici veya eğitici personel bulunmaması durumunda, kurum müdürlükleri ile koordineli olarak açılacak iş pedagojisi kurslarına ilgili personelin katılımını sağlar.

http://www.erkeml.k12.tr/tr/index.php?o ... Itemid=168

1. Kanunun kapsamına giren işyerlerinde 4702 sayılı kanuna göre 20 ve 20’den fazla işçi çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının % 5’inden az, % 10’undan fazla olmamak üzere, mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine beceri eğitimi yaptırmak zorundadır.
2. İstedikleri takdirde 20’den az personel çalıştıran işletmelerde okulun uygun görmesi halinde meslek lisesi öğrencilerine beceri eğitimi yaptırabilirler.
3. 20 ve daha fazla işçi çalıştıran ve Milli Eğitim Bakanlığınca işletmelerde meslek eğitimi kapsamına alınan meslek alanları ile ilgili, üretim ve hizmet faaliyetlerini yaptığı halde öğrencilere beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler, beceri eğitim yaptırması gereken her öğrenci için eğitim süresince, 18 yaşını bitirenlere ödenmesi gereken asgari ücretin 2/3’ü oranında Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma fonuna para yatırmaları gerekir.
4. İşletmeler, beceri eğitim yapan öğrencilere yaşına uygun asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret ödemeleri gerekir. Ödenecek ücret her türlü vergiden muaftır (3308 SK Madde 25).
5. İşletmelerde beceri eğitimi yapan öğrenciler çalışırken, işletmenin kusurundan dolayı meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işletmeler sorumlu olacaktır.
6. İşletmelerde beceri eğitim yapan öğrencilerin sigorta işlemleri ve sigorta primlerinin ödenmesi okuluz tarafından yapılacaktır. İşletmelerin öğrencilerimizle ilgili sigorta konusunda hiçbir mali yükümlülükleri yoktur.
7. Yıllık beyanname veren gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, yıl sonunda gelir ve kurumlar vergilerinin % 1’ini, gelir ve kurumlar vergisinden ayrı olarak Çıraklık ve Mesleki Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Fonuna ödeyeceklerdir.
8. 3308 sayılı kurumlar kapsamına giren işletmelerde, kanunda belirlenen sınırlar ve Milli Eğitim Bakanlığınca tespit edilen esas ve ölçüler içinde çıraklara ve meslek lisesi öğrencilerine beceri eğitimi yaptıran gerçek ve tüzel kişilere, gelir ve kurumlar vergisine göre fona ödedikleri paranın % 50’sini geri alacaklardır. Bu işlem için işletmelerin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir.
9. Öğrenciler haftanın iki günü okulda teorik derslerini görürler. Haftanın üç günüde işletmelere giderler. Dini ve Milli bayram günlerinde öğrencilere ücretli izin verilir.
10. Öğrencilerimiz, giyim, mesaiye riayet ve iş disiplini açısından işletme kurallarına uymak zorundadırlar. Bu konuda öğrencilerimize gereken bilgiler beceri eğitimi başlarken verilmektedir.
11. Son sınıfta beceri eğitimine başlayan öğrencilere yarıyıl tatilinde ücretli izin verilir. Onuncu sınıftan itibaren beceri eğitimine başlayan öğrencilere yaz aylarında bir ay ücretli izin verilir.
12. Öğrencilerin işletmelere devam etmesi esastır. Mazeretleri olan öğrencilere okul yönetiminin de görüşü alınarak ücretsiz mazeret izni verilebilir.
13. Öğrencilerin mazeretli ve mazeretsiz devamsızlıkları görevliler tarafından sağlıklı tutulmalıdır. Ay sonlarında her öğrencinin devam durumu beceri eğitimi kitabındaki “Aylık Devamsızlık Bildirme Çizelgesi”ne işlenerek geciktirilmeden, faksla, koordinatör öğretmenle veya posta yolu ile okula gönderilmelidir.
14. Mazeretsiz olarak üç gün işletmeye gelmeyen öğrenci, iki gün içinde okula bildirilmelidir.
15. Rahatsızlanan öğrenciler okul veya işletme tarafından hastanelere sevk edilebilirler. Okulun ve öğrencinin SSK ile ilgili numaraları beceri eğitimi kitabında bulunmaktadır.
16. Öğrencinin disiplin soruşturmasını gerektirecek davranışta bulunması halinde, bu durum işletme tarafından bir raporla okula bildirildiğinde gerekli disiplin uygulaması okulumuz tarafından yapılarak sonucu işletmenize bildirilecektir.
17. Öğrencilerin mazeretsiz yaptıkları devamsızlıklar üzerinde hassasiyetle durulmalı, gelecekte çalışacakları işletmeler için zaman disiplini kazanmaları sağlanmalıdır.
18. Öğrenciler vardiyalı olarak çalıştırılamazlar. Gelişmekte olan öğrenciler bedenen çok ağır işlerde çalıştırılamazlar. Öğrencilerin çalışmaları mesai saatiyle sınırlı olduğu unutulmamalı, geç saatlere kadar çalıştırılmamalıdır.
19. Öğrencilerimiz, yaşları nedeniyle eğitim. Öğretim ve gelişme dönemindedir. Yanlış davranışlar gösterdiklerinde yetkililer tarafından uyarılmalıdır. Kötü söz ve fiziki muamelede bulunulmamalıdır.
20. Öğrenciler işletmenin sosyal imkanlarından yararlandırılarak motive edilmelidir.
21. Meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerde öğrenmeleri gereken uygulamalı iş ve işlemleri içeren bölümlere göre müfredat programları okul tarafından işletmelere verilecektir. Öğrencilerin müfredatta belirtilen iş ve işlemleri öğrenebilmesi için üretim birimlerinde farklı iş ve makinelerde çalıştırılmalıdır. Üretimde olmayan ancak öğrencinin görmesi gereken hususlar varsa bunlar yapılacak bir planlamaya göre öğrencilere verilmelidir.
22. Öğrenciler bölümlerine göre müfredat programında görmeleri gereken konuların en az % 80’inin işletme tarafından uygulanması zorunludur. İşletmede uygulanması mümkün olmayan konular varsa bunların telafisi için okul yönetimi ile işbirliği yapılmalıdır.
23. Öğrencilerin işletmelerde yaptıkları iş ve işlemleri beceri eğitimi kitabındaki boş rapor kağıtlarına resim ve rapor olarak yazmaları mutlaka sağlanmalıdır. Yapılan her iş eğitici usta tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilmeli, verilen puanlar rapor kağıdına yazılarak eğitici usta ve öğrenci tarafından imzalanmalıdır. Öğrencinin beceri kitapları yıl sonlarında toplanarak başarısı değerlendirilirken dikkate alınmaktadır.
24. Öğrencilerin dönem sonlarında temrin, iş ve raporlardan aldıkları puanlar, beceri kitabında bulunan puan çizelgesine işlenip yetkili tarafından imzalandıktan sonra dönemin bitmesine bir hafta kala okul yönetiminde olacak şekilde gönderilmesi sağlanmalıdır. Puan çizelgeleri doldurulurken öğrencilerin, ilgili dönemde yapmış olduğu çalışmalardan 100 puan üzerinden almış oldukları notlar ilgili sütuna yazıldıktan sonra bu notların aritmetik ortalaması alını son sütuna yazılmalıdır.
25. Beceri eğitimi yapan öğrenciler birinci dönemin sonunda okul atölyelerinde beceri yarışmasına alınmaktadır. Ayrıca ikinci dönemin sonunda da okul atölyelerinde beceri sınavına alınmaktadır. Beceri yarışmalarında ve beceri sınavında öğrencilere müfredat içinde bulunan konularla ilgili teorik ve uygulamalı sorular sorulmaktadır. Öğrencinin atölye dersinden başarılı olması işletmede aldığı eğitimle mümkün olacağı unutulmamalıdır.
26. İşletmelerde beceri eğitim yapan öğrencileri iş yerlerinde izlemek, varsa sorunlarını gidermek ve her konuda rehberlik yapmak üzere okul yönetimince koordinatör öğretmenler görevlendirilmektedir. Bu öğretmenler işletmelere geldiğinde gereken kolaylık gösterilmelidir.
27. Beceri eğitimi yaptırmak isteyen işletmeler, her yıl haziran ayında meslek liselerine yazılı veya sözlü olarak başvurulmalıdır. Okullardan gelen branş öğretmenleri, işletmelerde yapacakları inceleme sonucunda, işletmelerde hangi meslek alanlarında kaç öğrencinin beceri eğitimi yapabileceğini tespit edeceklerdir. Beceri eğitimi yaptırması uygun bulunan işletmelerle okul yönetimi arasında, her yıl haziran ayında ders kesiminden sonra sözleşme yapılmaya başlanır. Sözleşme yapılması okulların açılmasına kadar devam eder. Öğrencilerin beceri eğitimi okulların açılması ile başlar.
28. Okul ve işletme sözleşme imzalamadan öğrenciler beceri eğitimine başlayamaz. Karşılıklı imzalanan sözleşmenin geçerliliği okulun açıldığı tarihte başlar. Aksi durumda doğabilecek her türlü sorumluluk işletmeye aittir.
29. Öğrenci kendi isteği ile işletmeden ayrılamaz. Öğrencinin veya işletmenin beceri eğitimi ile ilgili sorunları varsa bunları koordinatör öğretmenlere veya okuldaki koordinatör müdür yardımcısına iletmelidir. Eğer sorunlar giderilmezse, işletme sorumluluklarını yerine getirmiyorsa o zaman sözleşmeler feshedilerek öğrenci işletmeden çekilir. Öğrencinin disiplinsiz davranışları varsa onun hakkında da disiplin işlemi yapılır.
30. İşletmeler, beceri eğitiminde işletmeye uyum gösteren, becerisini tutum ve davranışlarını iyi buldukları öğrencilere mezuniyet sonrası işe alarak nitelikli iş gücü ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini gözden uzak tutmamalıdır.

arkadaşlar bende 12. sınıfları okutacam bu sene ders olarak verecem ama staj şeklinde değil daha öncede bu şekilde uygulanmış bizim okulda ilçede yeterli işletme yok çünkü öğrencilerin yarısı okulda kalmak zorunda kalıyor.
elinde işletmelerde beceri eğitim dersi için yıllık planı olan var mı

Geri