25+1 Lab server kurulumu (yardim)

Kodla Büyü

pngphs

Üye
arkadaslar merhaba oncelikle ben bu alanda uzman degilim.fizik ogretmeniyim aslinda okulumuzun bilgisayar ogretmeni de pek anlamiyodu bu islerden yapamadi.istifa etti zaten suan bilgisayarcimiz yok.benim yapmak istedigim labratuar sinifimizdaki bilgisayarlari server dan yonetebilmek,server daki istedigim dosyalari paylastirabilmek,istemci bilgisayarlarin dosyalarina erisebilmek,yazici paylasimi yapabilmek.internet paylasimi yapmiyoruz zaten kapali bir sistem olucak.
sinif kontrolu icin netsupport programini kullaniyorum,onda problem yok.
simdi ben bir tane iyi donanima sahip bilgisayara ms 2012 (x64) yukledim.bilgisayarin ozellikleri kisaca 3.40 ghz islemci, 8 gb ram. sanirim 25+1 pc ve 2 yazici icin bu donanim yeterli. server a bazi roller eklemeye calistim ve bazi yapilandirmalar yaptim ama bundan sonra ne yapmam gerektigini cozemedim.sistemi kurarken youtube daki su videolari izleyerek yaptim
https://www.youtube.com/channel/UC0BQvA ... OuQ/videos
bu videolardan da gorulebilecegi gibi server bilgisayarin adi, ip numarasi gibi ayarlarinin yanisira dns server rolu ve active directory rolu ekledim. buraya kadar hersey tamam ama daha sonra neler yapmaliyim bilmiyorum.yukarida bahsettigim seyleri yapabilmem icin siradaki islemler neler olmali? sanirim kendi basima anca buraya kadar gelebildim bundan sonrasi icin bu isin uzmanlarindan yardim istemek gerekiyor o yuzden konuyu actim.tesekkurler

İstediklerinizi yapmak için sunucu kurmaya gerek yok bence. Bütün bilgisayarları aynı şekilde kurun. Öğretmen bilgisayarına netsupport. Öğrenci bilgisayarlarına deepfreeze . Ayrıca öğretmen bilgisayarı üzerinde bir klasör açıp paylaşıma açın ve öğrenci bilgisayarlarından bu klasöre ağ sürücüsü şeklinde bağlanmalarını sağlayarak dosya paylaşımını da halledebilirsiniz.

Ancak " okulumuzun bilgisayar ogretmeni de pek anlamiyodu bu islerden yapamadi.istifa etti" cümlesi pek hoş olmamış. Forumu takip ederseniz bazı işlerden anlamamak için gerekçeli sebeplerimiz var. Ayrıca ben bir bilgisayar öğretmeni olarak, okuldaki fizik öğretmeni için "Ya bu öğretmende hiç fizikten anlamıyor" desem herhalde sizin de hoşunuza gitmez. Sonuçta fizik benim anlayacağım bir dal değil...

Bilgisayar öğretmeninin niye istifa ettiği belli oluyor. Bilgisayar öğretmeni diye her şeyi bilmek zorunda değil. Diğer branştaki öğretmenler niyeyse bilgisayar öğretmenlerinin işine çok karışıyo.

yanlis anlasildiysam ozur dilerim. kimseyi assagiladigim yada gereksiz sorumluluk yukledigim yok. sizin anladiginiz anlamda bisey soylemek istemedim.derdimi anlatmaya calisiyordum.
evet dediginiz gibi netsupport yeterli olabilir bunlar icin ama hem bu isleri ogrenmek te istiyorum.cunku ileride server a akilli tahtalari,ogretmen bilgisayarlarini da baglamamiz onlari da yonetmemiz gerekebilir ki buyuk ihtimalle o da olucak.server dan oyun paylasimi gibi seyler de dusunuyoruz.nasil yapacagimi bilmiyorum ama burdaki uzmanlar yardimiyla ogrenebilirim umarim.bide netsupport bazen pek te saglikli calismiyor.netsuporta pek guvenemedim acikcasi.o yuzden server tercihimdir.

bilişimci_ts' Alıntı:
Bilgisayar öğretmeninin niye istifa ettiği belli oluyor. Bilgisayar öğretmeni diye her şeyi bilmek zorunda değil. Diğer branştaki öğretmenler niyeyse bilgisayar öğretmenlerinin işine çok karışıyo.

Kesinlikle katılıyorum burada diğer branştaki öğretmenlerin bizim branşımıza nasıl baktıklarını çok iyi anlıyoruz, branşımız bilgisayar diye her şeyi bilmemiz gerektiğini düşünen kafasına sahip diğer branştaki bu topikteki gibi öğretmenlerin yüzünden kendi işimize herkes burnunu sokmaya başladı, gidin kendi işinizi yapın kimse yardımcı olmak için cevap yazmasın bence bu topiğe resmen aşağılanıyoruz burada.

myesil' Alıntı:
İstediklerinizi yapmak için sunucu kurmaya gerek yok bence. Bütün bilgisayarları aynı şekilde kurun. Öğretmen bilgisayarına netsupport. Öğrenci bilgisayarlarına deepfreeze . Ayrıca öğretmen bilgisayarı üzerinde bir klasör açıp paylaşıma açın ve öğrenci bilgisayarlarından bu klasöre ağ sürücüsü şeklinde bağlanmalarını sağlayarak dosya paylaşımını da halledebilirsiniz.

Ancak " okulumuzun bilgisayar ogretmeni de pek anlamiyodu bu islerden yapamadi.istifa etti" cümlesi pek hoş olmamış. Forumu takip ederseniz bazı işlerden anlamamak için gerekçeli sebeplerimiz var. Ayrıca ben bir bilgisayar öğretmeni olarak, okuldaki fizik öğretmeni için "Ya bu öğretmende hiç fizikten anlamıyor" desem herhalde sizin de hoşunuza gitmez. Sonuçta fizik benim anlayacağım bir dal değil...

hocam bu zihniyetteki birine iyilik olsun diye cevap yazılmaz ki bakın sizin cevabınızı bile beğenmiyor güvenli değil o server kuracağım diye artislik yapıyor, böylelerine gereken cevabı hemen vermek lazım ki alsınlar ağzının paylarını otursunlar.

zodiac hocam niye laflarimi yanlis anlamak icin caba gosteriyosun,ben bi konuda yardim istedim sadece.varsa bu konuda bilgin,paylasmak istiyosan yaz.istemiyosan da sen bilirsin.ortaokul cocuklari gibi polemik uretmenin ne anlami var.kimseye bi artistlik yaptigim,kimseyi assagilamaya calistigim filan yok,yukarida zaten yanlis anlasildiysam ozur dilerim yazmisim sen daha neyin pesindesin ki? resmen assagilaniyoruz yazmis ya bide,hocam bak tekrar soyluyorum hickimseyi assagilamak,hakaret etmek gibi bi amacim yok ya,bi konuda yardim istiyorum iste bilgisayar ogretmenlerinden bunun neresi yanlis? bizim isimiz ogretmek degil mi? seninde varsa fizikle ilgili bi sorunun sor bende sana yardimci olmaya calisayim nedir yani bu havalar tafralar filan,buna yardim etmeyin tarzi cumleler,hic yakisiyomu bizlere? branslarimiz farkli olsada meslektasiz sonucta. neyse hocam sen kusura bakma yinede kendine iyi bak.aeo

myesil' Alıntı:

myesil' Alıntı:

Yakışanı söylemiş hocam. Teşekkürler.

pngphs' Alıntı:
yanlis anlasildiysam ozur dilerim. kimseyi assagiladigim yada gereksiz sorumluluk yukledigim yok. sizin anladiginiz anlamda bisey soylemek istemedim.derdimi anlatmaya calisiyordum.
evet dediginiz gibi netsupport yeterli olabilir bunlar icin ama hem bu isleri ogrenmek te istiyorum.cunku ileride server a akilli tahtalari,ogretmen bilgisayarlarini da baglamamiz onlari da yonetmemiz gerekebilir ki buyuk ihtimalle o da olucak.server dan oyun paylasimi gibi seyler de dusunuyoruz.nasil yapacagimi bilmiyorum ama burdaki uzmanlar yardimiyla ogrenebilirim umarim.bide netsupport bazen pek te saglikli calismiyor.netsuporta pek guvenemedim acikcasi.o yuzden server tercihimdir.

Hocam konumuza dönersek:
Netsupport programını uzun zamandır kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Yaşanan ufak tefek sıkıntılar da burada çözülüyor. Sorununuzu tam olarak açarsanız yardımcı olabiliriz.
Sunucu kurarsan o zaman kullanıcılara ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifre vermen gerekecek. Takibi, ilgilenmesi zor olur diye tahmin ediyorum. Şu ana kadar, okullarda sunucu kurulduğunu duymadım. Ama illaki bu işi öğrenmek istiyorum derseniz Vmware isimli program var. Program içerisinde farklı işletim sistemine ait bilgisayarları simüle edilebiliyor. Bir sunucu 3 tane istemci makine kurarak ağ ortamını simüle edebilirsiniz.

diğer branştan bazı arkadaşlar ders programı yapmayı, word excel de yazı yazınca bilgisayarın piri sanıyolar kendilerini. bu zihniyetteki öğretmenlere de yardım edilmez ama hocam özür dilemiş hatasını kabul etmiş.

myesil' Alıntı:
Netsupport programını uzun zamandır kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Yaşanan ufak tefek sıkıntılar da burada çözülüyor. Sorununuzu tam olarak açarsanız yardımcı olabiliriz.
Sunucu kurarsan o zaman kullanıcılara ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifre vermen gerekecek. Takibi, ilgilenmesi zor olur diye tahmin ediyorum. Şu ana kadar, okullarda sunucu kurulduğunu duymadım. Ama illaki bu işi öğrenmek istiyorum derseniz Vmware isimli program var. Program içerisinde farklı işletim sistemine ait bilgisayarları simüle edilebiliyor. Bir sunucu 3 tane istemci makine kurarak ağ ortamını simüle edebilirsiniz.

eywallah hocam.o dediginiz programa baktim,dediginiz gibi onunla bu isi ogrenebilirim sanirim.netsupport u fazla ciddiye almamistim bu zamana kadar tavsiyeniz icin tesekkurler.

Geri