205/55/16 Yazlık Lastik Lazım

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar lastiklerimi değiştirmeyi planlıyorum 4 tane yazlık lastik alacağım. Memnun kaldığınız ve tavsiye ettiğiniz bir model var mı?
Orjinal lastiğim Michelin Primacy HP gönlümden gene Michelin geçiyor ama tavsiyelerinizi de almak istiyorum.
Ölçüler şöyle: 205/55/16
Önceki aracımda bridgestone turanza kullanıyordum memnundum ama lastik dişleri erken eriyordu.

Michelin şöyle bir modeli var fiyatı uygun sizce bu model nasıl?
http://www.kliksa.com/urun/michelin-205 ... /901907047

Ekli dosyalar

• 20150107_112032.jpg
    20150107_112032.jpg
    4.8 MB · Görüntüleme: 1,463
Hasari hocam hayırdır yaw sizin oraya kar yağmıyo mu? yazlık lastik ne iş. goodyear efficient grip aldım kliksadan gayet uygundu fiyatı ama şu an fiyatlar uçmuş. Michelin için Fiyat pahalı bence 150-160 civarına alınabiliyordu kış başlamadan önce.

Hasari hocam Michelin ...Yzlık kışlık yıllardır kullanıyom ...Gönlünüzdende gecen buydu ondan şaşmayınnnn... Saygılar

energy saver güzeldir hocam. yumuşaktır. ancak türkiye şartlarında fazla baloncuk atıyor.
bi kumho yu araştırın derim.

erdcannet' Alıntı:
Hasari hocam hayırdır yaw sizin oraya kar yağmıyo mu? yazlık lastik ne iş. goodyear efficient grip aldım kliksadan gayet uygundu fiyatı ama şu an fiyatlar uçmuş. Michelin için Fiyat pahalı bence 150-160 civarına alınabiliyordu kış başlamadan önce.
Hocam kar lastiğim var (Pirelli) ama takmadım burada kış çok sert geçmiyor bende takma gereği duymadım yazlık lastiklerimin dişleri iyi ama hafif çatlaklar var bende güvenlik nedeni ile değiştirmek istiyorum.

michelin ya da continental konfor ve süre bakımından ikisi diğerleriyle kıyaslanmaz.

Hocam aracının marka ve modeli nedir?
Örnek vereyim falken lastiklerden yakın akrabalarım abim ve kuzenler küçük araçlarına taktılar çok memnunlardı bende onlardan etkilenip bora araçıma aldım. Yola tutunmayı unuttu. Şimdi sedan megan araçıma uzun araştırmalardan sonra michelin primecy 3 aldım yol tutuş ve sessizlikten çok memnunum çok yumuşak michelin lastiklerden alırken dikkat etmen gereken lastiğin üretim yerinin almanya olmasına dikkat et. Almanya üretimlerinde ekstra yanak desteği mevcut. balon yapıyor gibi yazılar yazanların üretim yerleri fransa ispanya brezilya afrika gibi yerlerdekilerdir.
linkteki serilerden alaçaksanda Energy Saver plus (Energy Saver+) serisinden alabilirsin (plus ) olmayan serilerin yol tutuş performansı düşük forum sitelerinde de okuyabilirsin. Lastik almadan önce 6 ay forum sitelerinde sabahlamış sayısız yazı okuduğum için rahat yazıyorum.
Lastik hamuru orta sertlikte olsun dersen de continantal conti premium contac5 den iyisini üretmediyse öneririm.
Yakıt ekonomisi ne kadar çok ise yol tutuş performasıda o oranda düşecektir.

Pazartesi kış lastikler gelecek taktıracam. Yaza ne olur bilmem, tayinim çıkabilir götürmeyebilirim :)
Michelin Energy Saver iyidir ama az daha paran varsa Energy Saver+ olanını al bence. Michelin sitesine göre yağışta yol tutuşu daha iyiymiş, gürültü ve yakıt ekonomisi ise aynı.

en iyisi tabiki michelin.ama o kadar para vermeye gerek yok bence.4 yıldır değişik araçlarda petlas kullandım gayet memnunum...

Goodyear Efficientgrip 205/55 R16 91V Performance Lastiğini yazın aldım. Yumuşak ve sessiz bir lastik. Islak zeminde A etiket değerine sahip nadir lastiklerden. Bence çok fazla para vermenize gerek yok Hasari hocam tavsiye ederim. n11.com dan tanesini 175'ten almıştım. Şu an 190 civarı. Pişman olmayacağınız bir lastik.

serci2001' Alıntı:
Hocam aracının marka ve modeli nedir?
Örnek vereyim falken lastiklerden yakın akrabalarım abim ve kuzenler küçük araçlarına taktılar çok memnunlardı bende onlardan etkilenip bora araçıma aldım. Yola tutunmayı unuttu. Şimdi sedan megan araçıma uzun araştırmalardan sonra michelin primecy 3 aldım yol tutuş ve sessizlikten çok memnunum çok yumuşak michelin lastiklerden alırken dikkat etmen gereken lastiğin üretim yerinin almanya olmasına dikkat et. Almanya üretimlerinde ekstra yanak desteği mevcut. balon yapıyor gibi yazılar yazanların üretim yerleri fransa ispanya brezilya afrika gibi yerlerdekilerdir.
linkteki serilerden alaçaksanda Energy Saver plus (Energy Saver+) serisinden alabilirsin (plus ) olmayan serilerin yol tutuş performansı düşük forum sitelerinde de okuyabilirsin. Lastik almadan önce 6 ay forum sitelerinde sabahlamış sayısız yazı okuduğum için rahat yazıyorum.
Lastik hamuru orta sertlikte olsun dersen de continantal conti premium contac5 den iyisini üretmediyse öneririm.
Yakıt ekonomisi ne kadar çok ise yol tutuş performasıda o oranda düşecektir.
Toyota Corolla 2009 Model Sedan
Hocam hangi ülkede üretildiği üzerinde yazar mı?

Benim bildiğim Türkiye şartlarına en uygun lastik Bridgestone. O lastik eriyor sa diğerlerini düşünemiyorum. Adı üstünde stone :D

Araçın ağır araçmış onun için michelin, continental'den şaşma. goodyaer ilerleyen km de hamuru yumuşaklığını kaybediyor bildiğin taşlaşıyor bu yol tutuşunu düşürüyor.
Üretildiği ülke lastik üzerinde yazıyor hocam. Ayrıca internetten lastik alaçaksanız üretim yılını kesinlikle öğrenin. Ama nacizane önerim direk bulunduğunuz yerdeki lastikcilerden alın montaj ve balans ayarıda yapacakları için ekstra montaj ve balans ücreti ödemezsiniz.

ayyildiz08' Alıntı:
Goodyear Efficientgrip 205/55 R16 91V Performance Lastiğini yazın aldım. Yumuşak ve sessiz bir lastik. Islak zeminde A etiket değerine sahip nadir lastiklerden. Bence çok fazla para vermenize gerek yok Hasari hocam tavsiye ederim. n11.com dan tanesini 175'ten almıştım. Şu an 190 civarı. Pişman olmayacağınız bir lastik.

:+1: :+1: :+1:
olmadı continental cpc5
gerisi hikaye

Bu arada marka genellemesi yapan arkadaşlara katılamayacağım çünkü conti cpc5 ve kışlık conti ts850 kullanan arkadaşlarım çok memnunken eco modelini kullanan bir arkadaşım daha bedava verseler kullanmam conti diyor. yani kısaca marka önemli evet ama en önemlisi modeli

1. goodyear efficientgrip performance
2. continental contipremiumcontact 5
3. diğerleri

Hocam bende bu yaz aynı ebat lastik baktım. İsmi geçen tüm lastikleri baktım şahsen şöyle bir yol izleyerek tercih yaptım. Tabi yolların durumuda unutmamak lazım;
Michelin seri yanak bana ince geldi ayrıca fiyatlı etiket değerleri biraz geride
Continental Contack5 michelinle aynı , fiyat olarak biraz daha uygun
Lassa Petlas Bridgestone ,Etiket ve sessizlik değerleri biraz geride sert yanaklar sert hamur tr şartlarına uygun konfor daha az ömür daha uzun
Goodyear Effengrip en güzel asfalt ve otoban lastiği çok narin yanaklar yumuşak hamur A-A değeri ve yanlış hatırlamıyorsam 67 ve 68 db ses. Ama ne yalan söyleyeyim korktum yanakları çok kolay balon yapabilir diye düşündüğüm için almadım.
Uzun lafın kısası kendi gözlemlerim ve araştırmalarım sonucu en beğendiğim seçim Pirelli P1 verde 205 55 16 oldu. Etiket değeri B-B ses 68 db diye hatırlıyorum. Yanaklar ve hamur tam istediğim gibi conti petlas arası. otobanda 170-180 hızda ağustosta , çok çok çok azda olsa hafif bırakma tabi çok sıcak ve bence tölere edilebilir. Yaklaşık 1 saat bu hız civarında devam ettim .bende almadan önce baya bakmıştım umarım faydalı olmuştur 170*4 artı çelik sübap artı nitrojen(ben istemedim hava soğuyacağı için) artı balans toplam 680 tl. tşk.

Goodyear efficient grip'i tamircim çok ovuyor. Ayni ebat lassa impetus revo 2 var daha da almam. Hic beğenmedim, tavsiye de etmiyorum.

hocam hepsi buradaadn kumho aldımk yeni 122 tl teki.. 1 haftadır biniyorum. biraz lastik gurultusu var ama rahatsız edici degil. birazda sert lastik. kasislerde falan hissediliyor. fakat fiyat yarı yarıya.. lastik basına 100 tl fark var. 4 lastik 400 tl:D

Sağolun arkadaşlar çok faydalı bilgiler paylaştınız en iyisi bu bahsettiğiniz marka ve lastikleri sanayiden sorup en uygununu almak olacak.

Benim focusumun da lastik ebatları aynı. Primacy 3 aldım. Ben memnunum ama continental ve good year da gayet güzel lastikler.

excalibur27' Alıntı:
Benim focusumun da lastik ebatları aynı. Primacy 3 aldım. Ben memnunum ama continental ve good year da gayet güzel lastikler.
Continental yakıt tüketiminde C sınıfı imiş onun haricinde güzel.

excalibur27' Alıntı:
hasari' Alıntı:
excalibur27' Alıntı:
Continental yakıt tüketiminde C sınıfı imiş onun haricinde güzel.
continental premium contact B sınıfı.
Şurada öyle yazıyor hocam.
http://www.continental-lastikleri.com.t ... iewer.html

ContiPremiumContact (E)
ContiPremiumContact 5 (C)

Arkadaşlar aklımda
Continental Contack5
Bridgestone Turanza
Michelin Energi sever +, Primacy 3
Nokian line
Goodyear EfficientGrip Performance

modeli lastikler vardı.
Sonunda karar verip Goodyear EfficientGrip Performance lastiklerinden 4 tane aldım taktırdım. 4 taneyi sibop ve takması dahil 775 TL'ye aldım. İnternette fiyatı tanesi 190 TLdi alıp taktırmasıy ile aynı ücrete gelecekti.
Etiket değerleri de söyle:
Yol tuşu ıslak zeminde : A
Yakıt Tüketimi : B
Ses: 68 db
Takan lastikçiye de kalitelerini sordum kendiside lastiği epey övdü bakalım artık. :)

Ekli dosyalar

• 20150113_092426.jpg
    20150113_092426.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 853
  • 20150113_092439.jpg
    20150113_092439.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 854
Geri