2024/36 Sayılı Genelgeye göre öğrencilerin stajlarını işletmede yapması zor gibi

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Şu ânâ kadar bu meseleye dair bir bahsin açılmaması gösteriyor ki zannediyorum çoğumuz bu konuyu atlamışız.
Efendim, Bakanlık 02/02/2024 tarihli ve 2024/36 Sayılı Genelge ile iş sağlığı ve güvenliği hususunda işletmelerde mesleki eğitim ve staj yapılması uygun görülmeyen işletmelerle sözleşmelerin feshine ilişkin yolu açtı. Yani eğer işletme iş sağlığı ve güvenliği şartlarını taşımazsa bu işletmelerle sözleşmeler feshedilecek. Bir kaç gün önce ildeki tüm meslek öğretmenlerine risk değerlendirme eğitimi verildi. Herkesin kafası karışık...

1708249953019.jpeg

Ekli dosyalar

• 2024-36.pdf
    45.5 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
Şu ânâ kadar bu meseleye dair bir bahsin açılmaması gösteriyor ki zannediyorum çoğumuz bu konuyu atlamışız.
Efendim, Bakanlık 02/02/2024 tarihli ve 2024/36 Sayılı Genelge ile iş sağlığı ve güvenliği hususunda işletmelerde mesleki eğitim ve staj yapılması uygun görülmeyen işletmelerle sözleşmelerin feshine ilişkin yolu açtı. Yani eğer işletme iş sağlığı ve güvenliği şartlarını taşımazsa bu işletmelerle sözleşmeler feshedilecek. Bir kaç gün önce ildeki tüm meslek öğretmenlerine risk değerlendirme eğitimi verildi. Herkesin kafası karışık...
Okulda ders olarak alırlar artık. Sorumluluğu okuldaki öğretmenlere yüklüyor sistem. Hiç olmazsa okulda derste öğrenci gözümüzün önünde olur. İşletmede beceri eğitimi yalan olur bu genelgeye göre.

Okulda ders olarak alırlar artık. Sorumluluğu okuldaki öğretmenlere yüklüyor sistem. Hiç olmazsa okulda derste öğrenci gözümüzün önünde olur. İşletmede beceri eğitimi yalan olur bu genelgeye göre.
Hocam hadi bizim örgün öğrencileri için okulda ders verdik peki ya mesem kapsamındakiler ne olacak? En zoru mesemin durumu.

Ben de konunun şimdiye kadar açılmamasına şaşırmıştım. Sağ olsun hocam açmış.
Mesem ler hakkında geçenlerde bir haber çıkmıştı. Bütçeye olan maliyeti ile ilgili. Aynı zamanda nasıl amacı dışında kullanıldığı felan yazıyordu. Millet hısım akraba kim varsa yazdırıyor para alıyor diye. Ayrıca 3 harfli marketlerin biri de olaya katılmış düşünsenize...

Ne örgün eğitim ne de mesem milli eğitim bakanlığının bu son genelgesine göre staj yeri bulamazlar ya da nadir bir kaç işyeri vardır. O da sanırım büyükşehirlerde.
Acil çözüm sağlanması gereken bir konu.

usta öğreticilik konusundan dolayı mevcut işletmelerden öğrencileri çekmek gerekecek. Senenin ortasında yine karıştırdılar ortalığı.
Bu gidişle tüm öğrenciler okulda staj yapacak

lab larda boş saat mı var ki öğrencilere okulda ime yaptırılacak. şu anda bile tüm lablarımız full dolu. nereye yaptırıyorlar. yavaş gelsinler...
not : bırak boş lab'ı boş derslik bile yok bizim okulda

Son düzenleme:
lab larda boş saat mı var mı var ki öğrencilere okulda ime yaptırılacak. şu anda bile tüm lablarımız full dolu. nereye yaptırıyorlar. yavaş gelsinler...
not : bırak boş lab'ı boş derslik bile yok bizim okulda
kimin ne yaptıgı konusunda en ufak fikri yok donem ortası ben yaptım olacak olmaz boyle bu işler

arkadaşlar, yakın dönemde olan kazalar sonucunda bakanlık kendince önlem almaya çalışıyor. Naçizane tavsiyem hiç boşluk bırakmayacak şekilde ve hiç risk barındırmyacak şekilde işlemlerinizi yapın derim. yaklaşık 7-8 sene evvel, okulumuzda bir öğrenci staj da vefat etti. bakanlık, savcılık vs. oldukça uzun bir süreç atlattık. ilk bakılan yer okul oldu. neler neler sordular ve baktılar. öğrenci vefat ettiğinde 11.sınıf yaz dönemi idi. sordukları sorulardan bir şu oldu. "9.sınıf mesleki gelişim dersindeki İSG konusu işlenirken öğrenci okuldamıyıdı, devamsızlık fişlerini getirin". haftalık işletme görev formları, oraya yazılanlar vs.. o kadar yoğun bir süreçtiki. Allahtan okulda bir eksik evrak dahi çıkmadı. yoksa günah keçişi okul ve öğretmen olacaktı. fabrika ya tazminat ödetildi. tabi hiçbir şey 17 yaşında bir genci geri getiremez orası ayrı. O olay bize ders oldu. bişey olmaz demeyin, bütün evrak işlerinizi vs. tamamlayın derim.

Geri