2023 Yılı ÖSYM Görevli Ücretleri

Kodla Büyü
Gaziantep'te gözetmen bulunamadığı için bir çok salonda sadece başkan görevlendirilmiş.

Bu ücrete görev alan arkadaşlara sadece şaşırıyorum...

Öğretmen olarak kendisi ve mesleği ile dalga geçilmesine göz yumanlar görev aldığı sürece üzgünüm ki durum değişmeyecek...
Tuzu kuru olan arkadaşlar görev almayabilir. Herkesin bütçesi düşüncesi kendine. İhtiyaç olsun para almadan dahi görev yaparım. Oradaki çocuk benim çocuğum da olabilirdi. Kimse kimseye zorla görev dayatmıyor. Evet ücret az mı? Tabi ki az. Artması tabi ki gerekiyor.

Kimsenin tuzu kuru falan değildir! Para herkese lazımdır. Biz de bu mesleği para kazanmak için yaparız. Vakti olan, ihtiyacı olan görev ister eyvallah da.. Hırsızlığı yapan soruları çalan-çaldıranlar öğretmene hırsız muamelesi yapıp, üstünü arayacak, saat-anahtarla giremezsin diyecek (bir keresinde toplu ulaşım kartımı almamışlardı) velhasıl bana insanca muamele etmeyecekse bu paradan önceliklidir bana göre. ÖSYM gibi yakın geçmişi şaibelerle dolu bir kurum bana hırsız muamelesi yapamaz.Ben görevimi suistimal edersem bana görev vermesin eyvallah, ama bu muamele bile öğretmenlerin toplu tavrını gerektirir de biz de nerdee..

Tuzu kuru olan arkadaşlar görev almayabilir. Herkesin bütçesi düşüncesi kendine. İhtiyaç olsun para almadan dahi görev yaparım. Oradaki çocuk benim çocuğum da olabilirdi. Kimse kimseye zorla görev dayatmıyor. Evet ücret az mı? Tabi ki az. Artması tabi ki gerekiyor.
Mantığa bak; öğretmenlik ve sınav görevi profesyonel bir görevdir; değerini artırmak da bizim elimizde.

Son düzenleme:
Bu mantikla bedava çalışın ama çocuklarımızın sınavından sorumlular keyfine baksın, akademisyenlerin beğenmediği sınavları lütuf olarak sana görev olarak versin vs. Hak arayanlar dilenmiyor emeğini istiyor , hemen gereksiz idealistlikler ile baltalamak moda oldu

Hangi öğretmen bu maaşlarla tuzu kuru olabilir hocam. Bu ücretleri (maaş, ekders veya sınav ücretleri) bize reva görenlerin tuzu kuru asıl.
Şundan emin olabilirsiniz ki görev isteyenin de istemeyenin de şu şartlarda ekonomik durumu hiç de iyi değil.
Kıyas olması açısından bir örnek:
Bu yaz okula 2 saatlik palyaço çağrıldı. İstediği ücret 1000 lira.

Yıllardır görev istemiyorum, açıkçası çok da ihtiyacım var paraya. Kimin yok ki zaten. Mesele paraya ihtiyacımızın olması değil, daha iyi koşulları elde edebilmek için tepki ortaya koyabilmek. Maalesef bizim camiamızda haklı tepki göstermek toplu olarak imkansız.

Herkes toplu olarak tepki gösterebilse daha iyi ücretlerle görev alma imkanı doğabilir. Ama maalesef şu anki verilen para tatlı geliyor herhalde. İşte bu yüzden hep zarar ediyoruz. Çünkü bize bunu reva görenler artık bizi iyi tanıyor. Biz de maalesef kendimizi hafiften satıyoruz.

Daha büyük düşünemiyoruz bence. Ufkumuz geniş değil.

Hangi öğretmen bu maaşlarla tuzu kuru olabilir hocam. Bu ücretleri (maaş, ekders veya sınav ücretleri) bize reva görenlerin tuzu kuru asıl.
Şundan emin olabilirsiniz ki görev isteyenin de istemeyenin de şu şartlarda ekonomik durumu hiç de iyi değil.
Kıyas olması açısından bir örnek:
Bu yaz okula 2 saatlik palyaço çağrıldı. İstediği ücret 1000 lira.
Bu tam olarak nasıl bir kıyas acaba?
Hadi palyaçoluk bu kişinin ek işi olsun, yani farklı bir ana işinden maaşı da olsun.
O kişi dese ki, ben öncesinde prova yapıyor, 2 saat sürekli aktif çalışıyor ve her iş işin ekstra masrafım oluyor
Sonrasında da çoğu salonda zaten kopya girişimi vb... durumla karşılaşılmıyor, 2 görevli, sınava gelenlerin belgelerini kontrol edip, sınav süresince bekleyip, sonrasında evrakları toplayıp teslim etmek için benim kadar aktif iş yapılması gerekmiyor çoğu süre oturup izlemekle geçiyor dese...
Dışarıdan bu konuşmayı duyan bir asgari ücretli çalışan kimi haklı bulur?
Çoğu öğretmen yaş, sosyal aktivite vb... değişkenler sebebiyle, evde oturacağıma veya dışarıda çalışmadan para harcayacağıma, faydalı bir iş yapıp sonucunda bir günlük de olsa dışarıda yemek+sinema vb... paramı kazanayım diye görevi de kabul ediyor. Kıyaslamaları dar pencere ile yapmak, her şeyi para olarak görmek .... bazı insanlara basit bir işin verilen her ücret fazla, alınan her ücret az gelir, bu genel bir durumdur. iş bu noktaya gelirse :)

Hocam atadan dededen birşeyi olmayanları ve ek iş yapanları çıkarırsan hiçbir memurun günümüz şartlarında tuzunun kuru olması söz konusu değil. Burada eleştirdiğimiz ösym nin tavrı. Yahu sen öğrencilerden sınav için bir sürü para almasan hadi diyeceğim ki özerk kurum maddi sıkıntıları var. Ama böyle bir şey yok malesef ösym yicarethaneye dönmüş tıpkı kızılay vs diğer devlet kurumları gibi. Hiç düşündünüz mü meb sınavları öğrenciden ücret alınmadığı halde neden görevli ücretleri daha fazla. Mevzu keşke sizin söylediğiniz gibi görevden kaçmama,sorumluluk alma olsa. Yoksa kimsenin bunlardan kaçtığı yok

1 kg sucuk parası için 5 saat çalışmak isteyen varsa görev alabilir. saygımız sonsuz herkese. lakin çok ihtiyacım olmadığı sürece mesleğimin değerini düşürmemek adına görev almam ben. 500 lira kazanmak için belki 1500 lira olması gereken ücreti elimin tersiyle itmiş oluyorum ayrıca. keşke biraz daha düşünceli davranıp kimse 1 yıl görev almasa sonrasinda bakın neler oluyor. nasıl artıyor ücretler.

Geri