2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
Biz harici hemen hemen tüm kurumlarda iyileştirme adı altında ekstra ödenekler var, toplam maaşların 1/3 oranında ikramiyeler var, nerdeyse 1 maaş tutarında kılık kıyafet yardımları var (en çok insanla muhatap olan öğretmen ve ödenecekse ilk öğretmenlere ödenmesi gereken bir yardım), personel servisleri var, ucuza öğle yemekleri var, şehir merkezinde lüks denilebilecek lojmanları var (polis, asker kastetmiyorum).. toplasan ikiye katlarlar ve çoğu 4 yıllık fakülte mezunu bile değil... sadece yüzde bilmem kaçı tartışmamız yetersiz

Kendi adıma maaşa gelecek zam en fazla %25-30 aralığında olacaktır; zaten uzmanlıktan 2000 TL gelecek diye düşünür ağa babalar; gel gelelim göreve yeni başlamış dağ başında ki öğretmenin maaşı ancak 11- 12 bin TL falan olur gibi; hiç bir ek imkan yok; lojman yok ; yemek yok, ulaşım yok... diğer taraftan 1 arkadaş yazmış; asıl oy deposu ASGARİ ücretli kesim; ve asgari ücret için minimum 8000 TL beklentim var ki bu rakam 9000 TL bile olabilir.
Son vuruşu yapıp kendi kitlesinin gönlünden taht kursa yeter; orta sınıfı düşünen falan yok.
Bu saatten sonra zaten maaş 20.000 TL net olsa bile yine de alım gücümüz 6- 7 yıl önceki seviyeyi yakalayamaz.
Kendi okulumda 3-4 yıl önce karı koca öğretmen arkadaşlar 0km. corolla-civic-megane hatta kadjar bile alabiliyorken; şimdi elimizdekilere bir şey olmasa-bozulmasa diye dua ediyoruz.
Şu saydığım araçların sıfır Km.leri 800 - 900 BİN TL civarında; almak imkansız!

Sadece enflasyona bakarak kayibi karsilayama kalkarsalar 657 tabi memurlar aksam evin yolunu zor bulur(Nokta)

Kendi adıma maaşa gelecek zam en fazla %25-30 aralığında olacaktır; zaten uzmanlıktan 2000 TL gelecek diye düşünür ağa babalar; gel gelelim göreve yeni başlamış dağ başında ki öğretmenin maaşı ancak 11- 12 bin TL falan olur gibi; hiç bir ek imkan yok; lojman yok ; yemek yok, ulaşım yok... diğer taraftan 1 arkadaş yazmış; asıl oy deposu ASGARİ ücretli kesim; ve asgari ücret için minimum 8000 TL beklentim var ki bu rakam 9000 TL bile olabilir.
Son vuruşu yapıp kendi kitlesinin gönlünden taht kursa yeter; orta sınıfı düşünen falan yok.
Bu saatten sonra zaten maaş 20.000 TL net olsa bile yine de alım gücümüz 6- 7 yıl önceki seviyeyi yakalayamaz.
Kendi okulumda 3-4 yıl önce karı koca öğretmen arkadaşlar 0km. corolla-civic-megane hatta kadjar bile alabiliyorken; şimdi elimizdekilere bir şey olmasa-bozulmasa diye dua ediyoruz.
Şu saydığım araçların sıfır Km.leri 800 - 900 BİN TL civarında; almak imkansız!
Pandemi öncesine kadar konut fiyatları ve konut kredisi taksitleri uygundu, kiralar da makuldu. %25 ev peşinatını denkleştirebilen tek maaşlı bir çok arkadaşım bile ev alabildi.

Şu an 2+1 ortalama bir ev için karı koca öğretmenler tüm maaşlarını verseler bile kredi tsksidini ödeyemiyorlar. Kredi de çıkmıyor. Babadan zengin olmayan bir yerlerden ekstra geliri bulunmayan memur için ev almak hayal.

Üstüne küçük şehirlerde bile oturulabilecek eli yüzü düzgün ortalama evlerim kiraları yeni göreve başlayan öğretmen maaşı kadar oldu.

benim çok bir ümidim umudum yok malesef her yıl aynı terane aynı formülü kullanarak farklı sonuç beklemekte biraz
ne oluyorsa ....😂

Sınav görevinde tanıştığım bir okul müdürü uzman öğretmenlere verilecek 2000 liranın hazineye büyük yük getireceğini,bi excel tablosu açıp bir tarafa 2000 ,diğer tarafa 500 bin öğretmen yazıp aylık sonucu kolayca bulabileceğimden falan bahsetti. Okulların önü lüks araç kaynıyormuş, o da memur çocuğuymuş 90 lı yıllarda doğalgaz bile yoktu kömürlü evde oturuyorduk dedi. Kelli felli akademisyenler broadway e biniyordu dedi. Sustum dinledim sadece. %20-30 zam hazineye büyük yük getirir. Excele yazın görün.
Söylemek lazim hocam, ağzının payını vermek lazım, 90 larda broadway en iyi araçlardandi zaten Renault 12 - 9 tofas şahin doğan dışında orta sınıfın binebildigi araçlardı.

Evet gerçekten 2009- 2015 arasi bir refah yaşadık, alım gücümüz yüksekti, ev araba elektronik almak daha kolaydı,kredilere ulaşmak kolaydı.

ama 90 larda da insanlar kooperatiflerle ev - yazlik sahibi olabiliyordu , hatta sadece emekli tazminatları ile doğrudan ev- yazlık alabiliyordu. Hatta ötv denen haraç henüz icat bile edilmediği için araba bile almak daha kolaydı.

Acaba 90 larda insanlar evine mandalina alırken bile düşünmek zorunda kalmış miydi ? Evine 1 kg. Beyaz peynir alırken hesap yapmak zorunda kalmış miydi ?
Resmen bu haldeyiz.
Süt ve süt ürünleri korkunç pahalı, et ,kuruyemis lüks oldu. Deodorant aldım geçende 55 TL. Dis macunu 60 TL. Pes dedim.paramiz resmen pul olmuş.

Memur mamaşı/asgari ücret oranı 3 katından nerede ise asgari ücrete eşit olacak bir öğretmen maaşı söz konusu. Zamları bu oranda yaparlar ise 7-8 seneye kalmaz asgari ücretli oluruz. Buradaki öğretmen arkadaşların yorumlarını şaşkınlıkla okudum. En baştaki yapılan hata duygusalllık. Bilmem nerdeki fakirleri görünce kendi zammım aklıma gelmiyor tarzında düşünceler tamamen duygusallık. Gerçeklerden uzaklaşmak. Sana zam yapılmasa onlar zengin mi olacak. Öyle ise maaş hiç almayalım 3-5 ay ben varım.
Birde asgari ücretlinin sabahtan akşama kadar giydiği aynı iş kıyafeti, benim tanıdığım çoğu asgari ücretliye gıda ve giyim yardımı yapılıyor. Aynı zamanda hepsi de servis ile ulaşım sağlıyor. Ama öğretmene bunlar gider olarak yazılıyor. Ya kusura bakmayında en işe yaramaz sınıfta kalan öğrencilerim bile benim ile aynı maaşı alıyor nerdeyse. Biraz kendimizi güncellesek iyi olur. Maaş olayına tek tepki gösterebileceğin yer sendikandır. Ne yapacaksın okul müdürüne mi yalvaracaksın. Ankara da bakanın yanına mı çıkacaksın. Mahalleliye, kayınpederine maaş yetmiyor mu diyeceksin. Öğretmenler odasında öğretmen arkadaşına mı mızmızlanacaksın. Hepsi boş. Tek bir karar. Sonra sana düşeni yapmış olacaksın ve ben elimden geleni yaptım diyeceksin.

• Beğen
Tepkiler: omd
yüzde 100 verilse ne yazar arkadaş? mesela apartman aydatı için bugün mesaj geldi. ocaktan itibaren yüzde 150 zam yapılacak dendi. asgari ücrete zam geldikçe de aynı oranda artırılacak dendi. meyve, sebze almış başını gidiyor. her şey ateş pahası. ölmemek için yaşar olduk. resmen hiperenflasyonu yaşıyoruz.

"Verilecek zammın şubattan itibaren bir anlamı kalmayacak olsa da 2 önemli noktadan dolayı %30++ olacağını düşünüyorum.

1. Nokta seçim öncesi malum durum. beklenti üstü verilerek pozitif algı oluşturmak. Yapabilme gücün varsa yaparsın.

2. Olarak kaybetme durumu göz önünde bulundurularak biz kazanalım da bir şekilde hallederiz ama yönetim değişirse geriye bırakılacak maddi yükün ağırlığını artırmak."

Diye bir yazı okumuştum...

Temmuzda sadece rutin zam artı enflasyon farkını verirdiler. Bugün itibarıyla rutin zam artı enflasyon farkı merkez bankasının verilerine göre %12 bile değil. Kasım aralık enflasyonları %4er gelse Ocak zammı %20 olur. Seçim var diye iyileştirme verebilirler ama onu da temmuz maaşı enflasyon farkından düşeceklerse hiçbir anlamı yok. Tabloyu incelerseniz Ocakta iyileştirme diye verdikleri %2,5 u temmuz zammı hesabında düştüler.
Ekran Resmi 2022-12-03 09.04.07.png

"Verilecek zammın şubattan itibaren bir anlamı kalmayacak olsa da 2 önemli noktadan dolayı %30++ olacağını düşünüyorum.

1. Nokta seçim öncesi malum durum. beklenti üstü verilerek pozitif algı oluşturmak. Yapabilme gücün varsa yaparsın.

2. Olarak kaybetme durumu göz önünde bulundurularak biz kazanalım da bir şekilde hallederiz ama yönetim değişirse geriye bırakılacak maddi yükün ağırlığını artırmak."

Diye bir yazı okumuştum...
Bende hocam gibi düşünüyorum.

Asgari ücret maaş zam oranının altında kalır tahminen yüzde 25 bekliyorum. Bu oran bizi sahada aşağı çekecek pandemide okulların tatil olduğu gün 1200 dolar maaş alırken 500 dolara kadar düştük .

Asgari ücret maaş zam oranının altında kalır tahminen yüzde 25 bekliyorum. Bu oran bizi sahada aşağı çekecek pandemide okulların tatil olduğu gün 1200 dolar maaş alırken 500 dolara kadar düştük .
1200 dolara kadar çıktı mı hocam hiç maaşımız? Yanlışlık olmasın?

1200 dolara kadar çıktı mı hocam hiç maaşımız? Yanlışlık olmasın?
2011 dolar 1.5 TL, maaş + ek ders 2500 TL gelir elde edebiliyordum, bordrom ile kredi başvurusu yapmıştım ordan cok net hatırlıyorum, yaklaşık 1600 dolar ediyordu maaş ve ek ders toplamim.
1 yıl kiradayken , uzerine de ev kredisini de ödemiştim. Haftada 100 TL ile geçinebiliyordum . Hatta o dönem düğünlerde konvoyu durduran çoluk çocuğa bahşiş 1 er dolar olarak verilirdi..Ne günlerdi be...

2012 Ocak maaşım; 1806.36 TL imiş. Sadece maaş bu.
Sadece maaş 1.024 Dolar yapıyor ki şimdiki para ile 19k kadar olması gerekiyor. Şimdi sadece maaşım 11k kadar ortalama.
Alım gücü mücü kalmamış. Her ay ortalama 10k -ek dersle birlikte- paranın cebimizden alındığını söyleyebiliriz. Maalesef acı tablo bu.

2011 dolar 1.5 TL, maaş + ek ders 2500 TL gelir elde edebiliyordum, bordrom ile kredi başvurusu yapmıştım ordan cok net hatırlıyorum, yaklaşık 1600 dolar ediyordu maaş ve ek ders toplamim.
1 yıl kiradayken , uzerine de ev kredisini de ödemiştim. Haftada 100 TL ile geçinebiliyordum . Hatta o dönem düğünlerde konvoyu durduran çoluk çocuğa bahşiş 1 er dolar olarak verilirdi..Ne günlerdi be...
Maşallah hocam ben ilk maaş olarak 1512 TL almıştım , dolar da 1.5 TL idi. O nedenle düz hesap 1000 dolardı maaşım diyebiliyordum. Ama şimdi...

TÜİK, Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, 5 aylık enflasyon rakamı, toplu sözleşmede verilen zammı geçti.

Temmuz ayında enflasyon yüzde 2,37, Ağustos ayında yüzde 1,46, Eylül ayında yüzde 3,08, Ekim ayında yüzde 3,54, Kasım'da da yüzde 2,88 arttı.

Memurlara 2022 yılının 2. yarısı için yüzde 7 toplu sözleşme zammı verilmişti. 5 aylık enflasyon verisi toplamda yüzde 14.01 oldu.

Şuan memurlar için yüzde 7.01 enflasyon farkı oluşmuş durumda.

Aralık ayı memurların alacağı enflasyon farkını netleştirecek.

Kaynak: https://www.memurlar.net/haber/1048...lar-icin-ne-kadar-enflasyon-farki-olustu.html

Buraya basit bir hesap yazmak istiyorum...

2004 yılı Eylül Ayında maaşım 720 lira idi. Çeyrek altın 30 lira. Maaşımla 30 adet çeyrek altın alabiliyordum.

Şu an 30 adet çeyrek altın alabilmem için maaşımın 41000 lira olması lazım.

Bu hesap günden güne alım gücümüzün nasıl eridiğini gösteriyor...

Aralık enflasyonu;
%2 olursa %17,32
%3 olursa %18,47
%4 olursa %19,61
%5 olursa %20,75 zam uygulanabilir

Buraya basit bir hesap yazmak istiyorum...

2004 yılı Eylül Ayında maaşım 720 lira idi. Çeyrek altın 30 lira. Maaşımla 30 adet çeyrek altın alabiliyordum.

Şu an 30 adet çeyrek altın alabilmem için maaşımın 41000 lira olması lazım.

Bu hesap günden güne alım gücümüzün nasıl eridiğini gösteriyor...
Dolar gibi kendi enflasyonu olan paralarla yapılan kıyaslar hep hataya götürür. Altın gibi emtialarla kıyaslamak bir nebze daha doğru sonuç verebilir. Bir de açlık-yoksulluk sınırları ile olan duruma da bakmak lazım gelir bence.

Hepimiz farazi konuşuyoruz elbette. Fakat tahminlerimizin mantıklı yönleri var. Benim tahminim de seçimlerin yaklaşması sebebiyle enflasyon + refah payı + uzman öğretmenlik artışıyla birlikte şuan 10bin civarında olan öğretmen maaşının 15bin civarında olacağı yönünde. Uzman öğretmenliği çıkarırsak (herkesi kapsamadığı için) 13bin civarında olacağı yönünde. Yani buda ortalama %30'a tekabül eder. Ancak lanse edilen en az %50'lik zam olacak. Çünkü TV kanallarından bazılarına göre zaten hali hazırda 20bini bulan maaşımız var. Ocakta onlara göre heralde 30bini buluruz ;)
Bende kendi tahminimi revize edeyim. Ortalama %25 enflasyon ve %5 refah payı bekliyordum ancak ortalama %18 enflasyon çıkacak gibi duruyor. Bu durumda %2 refah payı gelir. 1500 TL'de uzman öğretmenlik farkı gelse 10bin olan maaş 12bin'e uzman öğretmenlikle birlikte 13.500'e yükselir gibi duruyor.

• Sad
Tepkiler: omd
15 saat çalışarak maaş alanlar gözü ile bakıldığı sürece bize, çok bi şey beklemeyin arkadaşlar. Maalesef devletin en zirvesi de en tabanı da bize hep bu gözle bakıyor.

Sanıyorlar ki biz sadece 15 saat derse girip çıkıyoruz. Bilmiyorlar ki neler neler yapıyoruz, nelerle uğraşıyoruz. Nelere katlanıyoruz.

YAZIK ÇOK YAZIK. Bir Allah'ın kulu da anlatmıyor halimizi yukarıya. Gerçi anlatsalar inanacaklar mı o da ayrı konu.

Öğretmen camiası tarihin her döneminde hep ezilmiş, eski filmlere bile bakarsanız öyle. (Kemal Sunal'ın bir filmi geldi aklıma.)

Allah büyüktür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
"Sinekleri, çiçeklerin çöplerden daha güzel olduğuna inandıramazsınız" diye çok güzel bir söz okudum bugün :) Durduk yere aklıma geldi
15 saat çalışarak maaş alanlar gözü ile bakıldığı sürece bize, çok bi şey beklemeyin arkadaşlar. Maalesef devletin en zirvesi de en tabanı da bize hep bu gözle bakıyor.

Sanıyorlar ki biz sadece 15 saat derse girip çıkıyoruz. Bilmiyorlar ki neler neler yapıyoruz, nelerle uğraşıyoruz. Nelere katlanıyoruz.

YAZIK ÇOK YAZIK. Bir Allah'ın kulu da anlatmıyor halimizi yukarıya. Gerçi anlatsalar inanacaklar mı o da ayrı konu. İnanmak istemeyene dil dökmek, zaman israfı, işin bir de o boyutu var.

Öğretmen camiası tarihin her döneminde hep ezilmiş, eski filmlere bile bakarsanız öyle. (Kemal Sunal'ın bir filmi geldi aklıma.)

Yanlış meslek seçmişiz. MEM'lerdeki hizmetliler kadar değer göremiyoruz. Doğuştan günah keçisi ilan edilmişiz sanki.

Allah büyüktür. O'na sığınıyorum.

Geri