2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
Aralıkta 6 tl ye aldığım Ankara simitini aynı yerden bugün 9 tl ye aldım. Zam oranı %50. Ekmekte 4 tl den 5 tl ye çıkmış. Zam oranı %25. Ekmek dışındaki her ürün %30 dan fazla zamlandı. Memura emekliye bunu yapanlar, patronların cebinden asgari ücretliye %55 zam yaptırdılar. Patronlarda çalışan zammını emekli ve memur aileleri başta olmak üzere milletten fazlasıyla aldı.

%7, %10 faizle sadece belirli kişilerin erişebildiği, diğer insanlar için limit yada engellemelerin olduğu bir sistemde dağıtan paralar belli gruplara hibe niteliği taşır ve piyasada belli gruptaki insanlar o kredilerle çeşitli mallara ulaşarak bedava para ile sahip olurlar. Sonra serbest piyasanın doğasına aykırı bu hareketlerle enflasyon patlar ve karşılıksız basılan paralar birilerinin cebine bedavadan girer. Sistem tamamıyla böyle işliyor şu an. Yani toplumun geneline uygulanmayan ayrıcalık birilerine uygulanıyor. Karşılık mal para dengesini bozup sadece devletin kredi verdiği kişiler zenginliyor devamında gelen enflasyonla diğer insanlar kredi verilen kişilerin aldıkları kredinin enflasyon farkını ödüyor. Sonuç olarakta her şey resmi. Kredi faizlerinin düşük olması da senin benim için değil birilerinin ucuz kredi alması için sadece bir zemin.

Mebbis kadro kaydına ek gösterge değişiklikleri eklenmiş. Hayırlı olsun.

benim de derece ve kadameyle ilgili bir sıkıntım var. mebbiste 4 ün 1 i görünüyorum ağustos tan beri, ama e bordro da 5 in 2 si görünüyorum.hem maaşta hem ek gösterge düşüyoır bu nednele büyük haksızlık...memure söyledim bakalım geçmiş yılların da eklenir dedi bakalım...

benim de derece ve kadameyle ilgili bir sıkıntım var. mebbiste 4 ün 1 i görünüyorum ağustos tan beri, ama e bordro da 5 in 2 si görünüyorum.hem maaşta hem ek gösterge düşüyoır bu nednele büyük haksızlık...memure söyledim bakalım geçmiş yılların da eklenir dedi bakalım...

Hocam bence dilekçe yazın
Geriye dönük 5 yıla ait eksik ödemeleri alma hakkınız var

Dilekçe verin halledilir hocam. Geriye dönük alırsınız hepsini. Benim de öyle olmuştu, 5 den 4 e indirmemişler, 6-7 aylık falan toptan yatmıştı fark.

Müdürün tutumuna bağlı, bazen o dilekçeler belki yıllarca masada bekliyor. Özellikle dosya numarası vermesini isteyin. Yoksa sadece sözde kalır

2008 Eylül öncesi öğretmenliğe başladım. 2008 eylülden sonra başlayan öğretmenden 300 tl eksik maaş alıyorum. Sizlerde böyle bir durum var mı? Derece 1-3 diğer öğretmenin derecesi 1-2.

2008 Eylül öncesi öğretmenliğe başladım. 2008 eylülden sonra başlayan öğretmenden 300 tl eksik maaş alıyorum. Sizlerde böyle bir durum var mı? Derece 1-3 diğer öğretmenin derecesi 1-2.

15/10/2008 TARİHİNDEN ÖNCE GÖREVE BAŞLAYANLAR İÇİN EK AÇIKLAMALAR​

1-"Dereceniz yükselmesine rağmen maaşınız neden düşüyor?"
Bunun sebebi "3600 Ek Gösterge" düzenlemesinin maaşınıza olan etkisinden kaynaklanmaktadır. Ek göstergeniz yükseldiği için daha fazla emeklilik kesintisi olmaktadır.
2-Terfi alan kullanıcılarımızın bu durumlarını eğer maaş bilgi sistemine işlenmiş ise programda "Gelişmiş Seçimler" altında yer alan ilgili alandan veri olarak girmeleri gerekmektedir.
EK NOT: ÖĞRETMEN KULLANICILARIMIZIN ÖZELLİKLE DERECE TERFİSİ ALDIKLARI HALDE BUNU VERİ OLARAK GİRMEDİKLERİ İÇİN PROGRAMIN EKSİK/HATALI HESAPALAMA YAPTIĞINA DAİR MESAJLAR ALIYORUZ. ARALIK AYINA GÖRE TERFİ ALAN KULLANICILARIMIZIN GELİŞMİŞ SEÇİMLER ALTINDA YER ALAN TERFİ ALANINA MUTALAKA BU DURUMU VERİ OLARAK GİRMESİ GEREKMEKTEDİR. PROGRAM DOĞRU VE EKSİKSİZ VERİ GİRİŞİ YAPILMASI DURUMUNDA DOĞRU SONUCU ÜRETECEKTİR. (11/01/2023 - 23.25)
3-Hemen hemen tüm unvanlarda yaklaşık 600 puanlık bir Ek Gösterge yükselmesi gerçekleşmesinden dolayı sizlerin maaşlarından sadece bu ay için Sosyal Güvenlik Kurumuna ek bir kesinti gönderilmesi gerekiyor. Bu nedenle program otomatik olarak "Artış %100 (Devlet)" ve "Artış %100 (Devlet+Kişi)" adında iki alan altında bunu hesaplamakta ve ekranda göstermektedir.

15/10/2008 TARİHİNDEN ÖNCE GÖREVE BAŞLAYANLAR İÇİN EK AÇIKLAMALAR​

1-"Dereceniz yükselmesine rağmen maaşınız neden düşüyor?"
Bunun sebebi "3600 Ek Gösterge" düzenlemesinin maaşınıza olan etkisinden kaynaklanmaktadır. Ek göstergeniz yükseldiği için daha fazla emeklilik kesintisi olmaktadır.
2-Terfi alan kullanıcılarımızın bu durumlarını eğer maaş bilgi sistemine işlenmiş ise programda "Gelişmiş Seçimler" altında yer alan ilgili alandan veri olarak girmeleri gerekmektedir.
EK NOT: ÖĞRETMEN KULLANICILARIMIZIN ÖZELLİKLE DERECE TERFİSİ ALDIKLARI HALDE BUNU VERİ OLARAK GİRMEDİKLERİ İÇİN PROGRAMIN EKSİK/HATALI HESAPALAMA YAPTIĞINA DAİR MESAJLAR ALIYORUZ. ARALIK AYINA GÖRE TERFİ ALAN KULLANICILARIMIZIN GELİŞMİŞ SEÇİMLER ALTINDA YER ALAN TERFİ ALANINA MUTALAKA BU DURUMU VERİ OLARAK GİRMESİ GEREKMEKTEDİR. PROGRAM DOĞRU VE EKSİKSİZ VERİ GİRİŞİ YAPILMASI DURUMUNDA DOĞRU SONUCU ÜRETECEKTİR. (11/01/2023 - 23.25)
3-Hemen hemen tüm unvanlarda yaklaşık 600 puanlık bir Ek Gösterge yükselmesi gerçekleşmesinden dolayı sizlerin maaşlarından sadece bu ay için Sosyal Güvenlik Kurumuna ek bir kesinti gönderilmesi gerekiyor. Bu nedenle program otomatik olarak "Artış %100 (Devlet)" ve "Artış %100 (Devlet+Kişi)" adında iki alan altında bunu hesaplamakta ve ekranda göstermektedir.
Benim de eksikti Özkansofttaki bu yazıya göre diğer aylarda böyle bir kesinti olmayacağını anladım.

1 in 4 ü uzman 2008 öncesi başlayan öğretmen olarak maaş farkı + zam farkı 3700 TL yatacak dedi okul idaresi. Hesap doğrudur inşallah.

1 in 4 ü uzman 2008 öncesi başlayan öğretmen olarak maaş farkı + zam farkı 3700 TL yatacak dedi okul idaresi. Hesap doğrudur inşallah.
1/4 uzman teknik ogretmen es calışıyor iki cocuk yardımı (7+ yas) ne kadar yatar arkadaslar yalnış yapılıyor o yuzden soruyorum emsal yatan varsa bildirirse sevinirim

Excelde kendi maaşımı hesaplamak için bir bordro hazırladım. Bu bordro ile kbs deki birebir aynı neticeyi veriyor.
14 günlük farkı hesaplamak için aşağıdaki gelir kalemlerinin aralık/2022 ve şubat/2023 dönemlerindeki değerleri lazım. Değerleri öğrendikten sonra, her bir gelir kaleminin iki değeri arasındaki farkı bulmak lazım. Her bir gelir kaleminin farkını ayrı ayrı bulduktan sonra farkların toplamını 31 bölüp, 14 ile çarpıyoruz. Çarpımın neticesi bizim gelirlerimizin toplamını gösterecek.
14 günlük maaş farkındaki damga vergisini bulmak için de "aile yardımı ve çocuk yardımı" farkı dışındaki diğer farkları toplayalım. Toplamı önce 31 e bölelim, sonra 14 ile çarpalım, daha sonra da 0,00759 ile çarpalım ve damga vergisini bulalım. Gelir toplamından damga vergisi çıkardığımız zaman 14 günlük maaş farkını hesaplamış oluruz.
Aylık Tutar
Ek Gösterge
Taban Aylık
Kıdem Aylık
Yan Ödeme
aile yardımı
çocuk yardımı
Özel Hizmet Tazminatı
Ek Öde.(666 KHK
Ek Tazminat

1/4 uzman teknik ogretmen es calışıyor iki cocuk yardımı (7+ yas) ne kadar yatar arkadaslar yalnış yapılıyor o yuzden soruyorum emsal yatan varsa bildirirse sevinirim
Maaşın doğru olan hali nedir kimse bilmiyor bence. Her şey karmakarışık. Bir de vergi muafiyetleri devreye girince her şey daha da karışır.

Maaşın doğru olan hali nedir kimse bilmiyor bence. Her şey karmakarışık. Bir de vergi muafiyetleri devreye girince her şey daha da karışır.
Hocam ocaktaki 16,48; 13,52 ve 14 günlük farkların hiçbirinden vergi kesilmiyor vergilerin tamamı, istisna sınırının altında. 2008 öncesinde başladım. Uzman öğretmenim. Her bordronun nasıl hesaplandığı hususunu teferruatlı şekilde öğrendim.
14 günlük maaş farkı, 1-14 ocak arasına göre hesaplandığı için uzman öğretmen tazminatı dikkate alınmadı. Aralık ayındaki derece/kademe ve gösterge rakamlarına göre hesaplandı.

Hocam ocaktaki 16,48; 13,52 ve 14 günlük farkların hiçbirinden vergi kesilmiyor vergilerin tamamı, istisna sınırının altında. 2008 öncesinde başladım. Uzman öğretmenim. Her bordronun nasıl hesaplandığı hususunu teferruatlı şekilde öğrendim.
14 günlük maaş farkı, 1-14 ocak arasına göre hesaplandığı için uzman öğretmen tazminatı dikkate alınmadı. Aralık ayındaki derece/kademe ve gösterge rakamlarına göre hesaplandı.
Doğru hocam haklısınız. Benim demek istediğim ilçelerdeki milli eğitim ve mal müdürlüklerinin yaptıkları hatalı maaş işlemleri

Aralık ayı kademe/derece göre hesaplama yapıldığı bilgisi net mi? Normalde Uzmanlık ile gelen dereceler 15 Aralık itibariyle işlenmiş durumdaydı.

bugün bir 3500 küsür yattı alacağımız ilave hepsi bu kadar mıydı. yoksa bu 14 günlük fark mıydı.

Geri