2010 da Araç devir İşlemleri Ne oldu

Kodla Büyü

yusufsemi

Site Gezgini
2010 yılında araç devir işlemleri noterlerde yapılcık ve hemen geçici bir ruhsat verilecek. Asıl ruhsat ise 30 güne kadar eve postayla gönderilecek şeklinde haberler vardı. Tescil işlem masrafları da yarı yarıya inecek deniyordu.

2010 da hiç araç devri alan var mı veya kesin bir bilgisi olan :shock: :shock:

Kahramanmaraş milletvekili Veysi Kaynak denen adamın itirazı sonucu iptal edildi. Sanırım bu adamın noter tanıdığı oldukça fazla. Bu adam küfrediyorum kusura bakmayın.

rakadaşlar ben dün aldım bir araç o bahsedilen olay ertelenmiş yanlız satışta alınan yaklaşık 250 tl 35 tl olmuş.
Sevindim çünkü aradaki farkı zamlanan bezine yatırmayı düşünüyorum. :D

hakanotuken' Alıntı:
Kahramanmaraş milletvekili Veysi Kaynak denen adamın itirazı sonucu iptal edildi. Sanırım bu adamın noter tanıdığı oldukça fazla. Bu adam küfrediyorum kusura bakmayın.
:+1: :+1: :+1: :+1: :+1:
bende kaç aydır arabayı üstüme almak için yılbaşını bekliyordum

Yarın arabayı alacağız inşaallah? Bakalım ne olmuş noter ve tescil işlemleri... Ben de tekrar ertelendi diye duymuştum...

Marka ve modeline bakılmadan bütün araçlarda noter ücreti yabancı plaka değilse 35 tl civarında.

İçişleri Bakanlığının uygulama talimatına göre, bugünden itibaren vatandaşlar kimlik paylaşım sistemine kayıtlı adreslerinin dışındaki illerden ilk tescil işlemi gerçekleştiremeyecek.

Alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Bahrettin Demirer imzasıyla yayınlanan ve 81 il valiliğine gönderilen uygulama talimatında, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 30/b maddesi gereğince araç sahiplerinin, araçlarını iş veya ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda tescil ettirmeleri gerektiği hatırlatılarak, gerçek kişiler adına yapılacak araç tescil işlemlerinde araç sahiplerinin MERNİS Kimlik Paylaşım Sistemi'nde bulunan adreslerinin esas alınacağı kaydedildi.

Talimata göre, ilk tescil (yeni kayıt) ve kendi adına nakil işlemlerinde bugünden itibaren, ikinci el araçların alıcıları adına yapılacak tescil işlemlerinde ise 11 Ocak tarihinden itibaren Kimlik Paylaşım Sistemi'nde bulunan ikamet adresleri esas alınacak.

habervaktim

Gürses44' Alıntı:
Marka ve modeline bakılmadan bütün araçlarda noter ücreti yabancı plaka değilse 35 tl civarında.

Hocam teşekkürler.

Yenice noteri aradım ve üstte yazanı doğruladı. Yaklaşık 150-200 TL kârımız olacak demektir galiba...

sezginozturk' Alıntı:
rakadaşlar ben dün aldım bir araç o bahsedilen olay ertelenmiş yanlız satışta alınan yaklaşık 250 tl 35 tl olmuş.
Sevindim çünkü aradaki farkı zamlanan bezine yatırmayı düşünüyorum. :D

nasıl yani 35 tl mi o halde hemen arabayı üstüme alayım

Araba alırken noter satışından sonra neler yapacağız?

benim duyumum şu şekilde trafik tescil tamamen devre dışı kalacak, satışın herşeyini noterler yapacak ve 200 lirayı bulan ücret 30-40 liralara düşecek...

Noter sözleşmesini, ruhsat ve kimliğini alıp önce Şöförler cemiyetinde dosya alacaksın. O dosya ile birlikte emniyete gidip trafik tescil bürosuna başvuracaksın. Emniyet belki birkaç gün aracın ceza ve borcunu soruşturur. Birkaç gün sonra tekrar gidip ruhsat ve plakayı alıyorsun. Bu arada plaka masrafı yaklaşık 30 tl, ruhsatın bir sayfası değişirse daha ucuz olur. Eğer aynı ilde iseniz plakayı değiştirmeye gerek yok. Böylece ruhsatın sadece bir sayfası değişir. 30 tl plakadan yaklaşık 40-60 tl de ruhsattan dolayı az ödemiş olursunuz.

Gürses44' Alıntı:
Noter sözleşmesini, ruhsat ve kimliğini alıp önce Şöförler cemiyetinde dosya alacaksın. O dosya ile birlikte emniyete gidip trafik tescil bürosuna başvuracaksın. Emniyet belki birkaç gün aracın ceza ve borcunu soruşturur. Birkaç gün sonra tekrar gidip ruhsat ve plakayı alıyorsun. Bu arada plaka masrafı yaklaşık 30 tl, ruhsatın bir sayfası değişirse daha ucuz olur. Eğer aynı ilde iseniz plakayı değiştirmeye gerek yok. Böylece ruhsatın sadece bir sayfası değişir. 30 tl plakadan yaklaşık 40-60 tl de ruhsattan dolayı az ödemiş olursunuz.

Teşekkürler Hocam. Şoförler derneğine de para ödeyecek miyim? Trafikçi bir tanıdığım var aracın borcunu harcını sorgulattım problem yok. Plaka değişecek maalesef.

Notere 35 TL gidecek, üstteki işlemlere ne kadar gider tahminen?

Hocam aracın plakası değişmeyecekse bütün masraflar (noter dahil) yaklaşık 200 tl (20-30 tl sapma olabilir) civarında bir masrafınız olur. Bu rakam da eskiden modeli yüksek bir araba için notere verdiğimiz paradan çok daha az.

Gürses44' Alıntı:
Hocam aracın plakası değişmeyecekse bütün masraflar (noter dahil) yaklaşık 200 tl (20-30 tl sapma olabilir) civarında bir masrafınız olur. Bu rakam da eskiden modeli yüksek bir araba için notere verdiğimiz paradan çok daha az.

Ben 500 gider diyordum, çok iyi oldu bu. Teşekkürler Hocam.

Geri