2008 EĞİTİCİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EBİTEFO SINAVI SORULARI

Kodla Büyü
binaya ağ kurulumu ile ilgili sorunun cevabı mash
türkçesini hatırlamıyorum kusura bakmayın. ingilizce kaynaktan çalışınca böyle biraz sapıtıyoruz kusura bakmayın
Port uyuşmazlığı
DHCP 23 yanlıştı. 23 telnetin portu

bay_zek' Alıntı:
200 gb harddiski 5 e bölme ile alaklı soru vardıı..Ben kendi bildiğim kadarıyla bir harddik 4 ana bölüme ayrılabilir.bu nedenle 2. bir harddisk takılmalıdır dedim ama kaynağım yok yani emin değilim.net bilgisi olan avrsa yazssın bence böle değilde ..nette kaynağı olan vrsan yazsın..
benim bilgisayarımdaki hdd de 5 bölüm var hocam. öyle bir sınır yok. fdisk ile bölme olacaktı

cengiz2121' Alıntı:
İki metin dosyasını karşılaştıran komut sorulmuştu. Ben Filediff demiştim ama sanırım yanlış
http://coldfish.org/upload/linux_egitim_sunumu.ppt

Linkten baktım 42. slaytta diff olarak yazıyor.

Cevap: Diff

Az daha Filediff yapıyordum :)

Bu arada Eğitim sorularını yazan yok? Gardner'ın Çoklu Zekâ ... BLOOM'un Tam Öğrenme Modeli ???

Bu arada aklıma gelen:
-Telifle ilgili bir soru vardı tabiki öğrencinin şehir meydanındaki heykelin fotografını çekip kullanmasıydı..

-Birde cevap olarak aklımda kalan Mantıksal / Matematiksel (logical/mathematical) Zeka vardı

GARDNER’IN ÇOKLU ZEKA KURAMI

Bir öğrenme psikoloğu olan Howard Gardner zeka kavramına farklı bir boyut getirdi ve insanlardaki zekanın tek bir boyutta değil,çok farklı boyutlarda değerlendirilmesi gerçeğini ortaya attı.
Gardner zekayı,”bir kişinin bir veya birden fazla kültürde değer bulan bir ürün ortaya koyabilme,günlük yaşantısında karşılaştığı sorunları etkin ve verimli şekilde çözebilme yeteneği” olarak tanımlamaktadır(1995).
Prof. Gardner, yıllar boyu hakimiyetini sürdüren, insanların tek bir zekaya sahip oldukları IQ denilen zeka anlayışını kırdı. Ona göre insanların sahip oldukları çoklu zekaların her biri yaşamak, öğrenmek ve insan olmak için kullanılan etkili birer araçtır. Gardner, çoklu zeka kuramına ilişkin ve bilimsel kanıtları sunarken, büyük ölçüde beyin araştırmalarına ve nöro-psikolojiye dayanmıştır. Bundan dolayı kuram tartışmasız büyük bir kabul görmüştür.

bay_zek' Alıntı:
neden terttütlüyüm fdisk dosta kullanılır oysa soruda winxp yüklü bir iştetim sistemi olduğunbdan bahsediyotrdu..dolayısı iel win xp diskpart konutu kullanılır...Ayrıca hala harddiskin 4 den fazla bölümlenebileceğini bana isbatlayan olmadı...rica etsem kaynaklı yazarmsınız...
hocam partition magicte önce sanal olarak bi deneyin veya paragon harddisk manager programı var orada bir deneyin, değil 4, 444 bile bölersiniz. ben çok defa 5 e 6 ya hdd böldüm

gökalp' Alıntı:
cengiz2121' Alıntı:
Seçeneklerinde RISC CISC RAID ve SCSI olan bir soru vardı. Soruyu tam olarak hatırlayamadım. Ama konu ile ilgili bilgi aşağıdaki linkte. Ben RISC olarak işaretledim
http://www.enderunix.org/docs/risc.php

Hocam soru sanırım şöyleydi : "Sabit disklerde performansı artırmak, güvenirliği artırmak için kullanılandır? "

Cevap ise "RAID" yaptım...
hocam soru cpu ile ilgili idi o nedenle ya CISC yada RISC olacaktı. cevap RISC

benim anlamadığım hala win95 veya win98 kullanılan bilgisayarlar varmı okullarda. varsa bile bunları upgrade etmekle kim niye uğraşsın. astarı yüzünden pahalıya gelir. bu arada XYZ deki teknisyeni gören olursa haber versin....

kaberdey' Alıntı:
1. Bir yönetici veya Administrators grubunun üyesi olarak oturum açın
2. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, compmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
• Yeni bir disk bölümü oluşturmak için, temel diskte bölümü oluşturmak istediğiniz ayrılmamış alanı sağ tıklatın ve Yeni Disk Bölümü'nü tıklatın.
• Genişletilmiş disk bölümünde yeni bir mantıksal sürücü oluşturmak için, genişletilmiş bölümde mantıksal sürücüyü oluşturmak istediğiniz boş alanı sağ tıklatın ve Yeni Mantıksal Sürücü'yü tıklatın.

3. Yeni Disk Bölümü Sihirbazı'nda, İleri'yi tıklatın.
4. Oluşturmak istediğiniz disk bölümü türünü (Birincil bölüm, Genişletilmiş bölüm veya Mantıksal sürücü) ve sonra da İleri'yi tıklatın.
5. Bölüm boyutu (MB) kutusunda, disk bölümünün boyutunu belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
6. Sürücü harfini el ile atamak, sisteminizin sürücüyü otomatik olarak numaralandırmasına izin vermek, ya da yeni disk bölümü veya mantıksal sürücüye bir sürücü harfi atamamak seçeneklerinden birini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
7. Aşağıdaki yordamlardan birini kullanarak, istediğiniz biçimlendirme seçeneklerini belirleyin:• Disk bölümünü biçimlendirmek istemezseniz, Bu bölümü biçimlendirme seçeneğini ve ardından İleri'yi tıklatın.
• Disk bölümünü biçimlendirmek isterseniz, Bu bölümü aşağıdaki ayarlarla biçimlendir seçeneğini tıklatın ve Biçimlendirme iletişim kutusunda aşağıdaki yordamı tamamlayın:a. Birim etiketi kutusuna, birim için bir ad yazın. Bu, isteğe bağlı bir adımdır.
b. Dosya sistemi kutusunda, kullanmak istediğiniz dosya sistemini tıklatın.

Disk ayırma birimi boyutunu değiştirebilir ve hızlı biçimlendirme gerçekleştirmek ya da NTFS birimlerinde dosya ve klasör sıkıştırma işlemini etkinleştirmek seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz.
İleri'yi tıklatın.

8. İşaretli olan seçeneklerin doğru olduğunu doğrulayın ve Son'u tıklatın.
Yeni disk bölümü veya mantıksal sürücü oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresi altında uygun temel diskte görüntülenir. 7. adımda disk birimini biçimlendirmeyi seçtiyseniz, biçimlendirme işlemi bu aşamada başlar.

ayrılmamış alandan kasıt ne anlamadım ama yazdıklarını denedim yeni disk oluştur u göremedim

keantr' Alıntı:
kaberdey' Alıntı:
1. Bir yönetici veya Administrators grubunun üyesi olarak oturum açın
2. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, compmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
• Yeni bir disk bölümü oluşturmak için, temel diskte bölümü oluşturmak istediğiniz ayrılmamış alanı sağ tıklatın ve Yeni Disk Bölümü'nü tıklatın.
• Genişletilmiş disk bölümünde yeni bir mantıksal sürücü oluşturmak için, genişletilmiş bölümde mantıksal sürücüyü oluşturmak istediğiniz boş alanı sağ tıklatın ve Yeni Mantıksal Sürücü'yü tıklatın.

3. Yeni Disk Bölümü Sihirbazı'nda, İleri'yi tıklatın.
4. Oluşturmak istediğiniz disk bölümü türünü (Birincil bölüm, Genişletilmiş bölüm veya Mantıksal sürücü) ve sonra da İleri'yi tıklatın.
5. Bölüm boyutu (MB) kutusunda, disk bölümünün boyutunu belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
6. Sürücü harfini el ile atamak, sisteminizin sürücüyü otomatik olarak numaralandırmasına izin vermek, ya da yeni disk bölümü veya mantıksal sürücüye bir sürücü harfi atamamak seçeneklerinden birini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
7. Aşağıdaki yordamlardan birini kullanarak, istediğiniz biçimlendirme seçeneklerini belirleyin:• Disk bölümünü biçimlendirmek istemezseniz, Bu bölümü biçimlendirme seçeneğini ve ardından İleri'yi tıklatın.
• Disk bölümünü biçimlendirmek isterseniz, Bu bölümü aşağıdaki ayarlarla biçimlendir seçeneğini tıklatın ve Biçimlendirme iletişim kutusunda aşağıdaki yordamı tamamlayın:a. Birim etiketi kutusuna, birim için bir ad yazın. Bu, isteğe bağlı bir adımdır.
b. Dosya sistemi kutusunda, kullanmak istediğiniz dosya sistemini tıklatın.

Disk ayırma birimi boyutunu değiştirebilir ve hızlı biçimlendirme gerçekleştirmek ya da NTFS birimlerinde dosya ve klasör sıkıştırma işlemini etkinleştirmek seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz.
İleri'yi tıklatın.

8. İşaretli olan seçeneklerin doğru olduğunu doğrulayın ve Son'u tıklatın.
Yeni disk bölümü veya mantıksal sürücü oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresi altında uygun temel diskte görüntülenir. 7. adımda disk birimini biçimlendirmeyi seçtiyseniz, biçimlendirme işlemi bu aşamada başlar.

ayrılmamış alandan kasıt ne anlamadım ama yazdıklarını denedim yeni disk oluştur u göremedim

Yaw bende wista var oluyor ama xpye bakmak lazım

Linuxta aşağıdaki dosya sistemlerinden hangisi mount edilemez denmişti.
SWAP EXT2 VFAT ISO9660 hangisini seçtim hatırlamıyorum ama sanırım SWAP yazmıştım. Soru ile ilgili araştırma yapıyorum, bulunca yazarım

arkadaslar poip3 le ilgili soru vardi
wireless ozellikleri ilgili bir soru vardi hekes ayni agi kullaniyor.....vs seklindeegt.den ogrenciu kisiliklerini olcme icin hangisi kullanilir?(mutlak,bagil.karsilastirmali)
40 kisilik ogretmen grubuna yazim yanlislari ilgili bilgi veriliyor 1 saat icinde hangi yontemi kullanmaliyiz?
egt ve ogretim le ilgili hangisi dogrudur ? diye son soru vardi.
ogrencilere bilgiler veriliyordu daha sonra ogrenciden bu konuylka ilgili bir proje hazirlamasi gibi bir soru vardi bunun cevabina, ben sentez yazdim
gecerlik guvenirlik tutarlilikla ilgili soru vardi
bunun ceavabi bunlar degildi .
yonetici 3 gun sonra ofise gelip calisan elemanlarinin hangilerinin aga baglandigini kontrol etmek istiyor hangi komutla bu verilere ulasir diye bir soru vardi..
BIR DE MEB in en degerli pc tamirxcisi vardi meshur xyz bu elemani herkes almak istiyor ama Meb bunu kimselere vermiyordu.MEB bunu nicin vermiyor diye bir soru vardi?
a)bu eleman olmazsa pc yi kim bozacak
b)
c)
... gerisi aklima gelmedi
:idea:

93 bilişim sorusu hatırladım.Boş kaldıkça yazacağım.
Birkaç kesin doğru örnek
1.usb 1.1 - 12 Mbps
2. usb2.0 - 480Mbps
3. Drum - Lazer yazıcı
4. Lazerin son aşaması - eritme
5. Tarih sıfırlıyorsa - cmos pilini değiştir
6. Dayanıksız baskı - mürekkep püskürtmeli yazıcı
7. Aralıklarla bip sesi - anakart-ram-cpu
8. Çıkış lemanı- klavye
9. Paralel port -iee1284
10. Laptop pili Nikel-Cadmium(Ni-Cad)
11. Monitör temizleme- kablo sök
12. Fotoğraftaki- PCI yuvaları
13. Windows gezgini - Windows-E
14. Bios şifresi - Pili çıkar
15. Fat 32- 2 terabyte desteği sunar
16. 95 yükseltme - win2000
17. Cat5,Cat5e 100 metre
18. 1000 Base-t 100 metre
19. 2.4 GHz - 8011g
20. CD-Rom - Molex kablo
21. Floppy - Berg kablo
22. En hızlı bellek - ram
23. CPU yeniden başlatıyor- hatalı voltaj ayarı
24. Harddiskte nereye yazılır- sektör
25. Harddisk tek yönlü kayıt alanı- silindir
26. Modem le ilgili-wintam çift yönlü iletişim
27. Sınırlı kullanıcı- windows bileşeni kuramaz
28. Laptop rami - SODIMM
29. DDRram Pin- 168
30. Usb-İEE1394- 127-63
31. IP adresi kaç bitliktir- 32 bit
32. Güvenli olan wriless- WPA
33. Laptop işlemcinin farkı- ısınma ve güç tüketimi
34. Ençok kablo-yıldız
35. en iyi ağ- mesh-örgü
36. SCSI - ID atamak lazım
37. csma/cd bağlantı ethernet
38. 9pinli resimdeki kablo RS232 seri
39. işlemci-RSC
40. açık kaynak kodlu-linux
41. Yer açmak için - disk temizleme
42. Atx anakartlar- 4 IDE destekler
43. İşlemci P4- 478 pin soket
44. İki sunucu arası mail transferi- SMTP
45. Zombi - Galiba DDOS
46. Ram eksik görünüyor- Paylaşımlı ekran kartı
47. Aygıtta kırmızı X - devre dışı
48. Hata raporu - olay görüntüleyici
49. Başlangıç programlarını kaldırma- msconfig
50. uyku modu
51. tarayıcı programı- TWAIN
52. IDELER nereye bağlı- güney köprüsü
53. Resimdeki kablo- SATA
54. İlemci bellek türü- SRAM
55. Linux ta mount komutu- SWAP
56. Teknisyen ne yapsın- veriyi yedekle
57. XP hangi sürücüde kurulu- NTDTECT.COM
58. Dosta ekran temizleme-cls
59. Fat32 yi NTFS ye çevirme- convert
60. Linuxta iki dosya-- galiba filediff
61. Kyıt defteri - root
61. snal bellek - sistem - gelişmiş
62. 5 mb veri 1Mbps ile - 40 sn
63. Birden çok ortak sistem için- harddisk klonlama
64. LCD - monitör- nemli bez yavaşça
65. Telifle ilgili soru- heykel resmi
66. WAN- Geniş ağ
67. En ağır bağlantı- dial up
68. hedef mac adresi

GELELİM eğitim sorularına
tek birini hatırlıyorsam arap olayım....

yok abi ne ntsi 95 ağ için yapılandırılmamış ki 95 2000e gider sonra NT ve XP ayrı kategori diye attım tutarsa ne ala :mrgreen:

UZUN SÜRELİ BASKILARI SAKLAMADA EN DAYANIKSIZ OLAN A ŞIKKI ISITICI BİŞİ İDİ İŞTE MÜREKKEP VEYA LAZER OLMAZ ISITMALI OLAN OLUR BANKAMATİK ÇIKTILARI GİBİ

Geri