2008 EĞİTİCİ FORMATÖR ÖĞRETMEN EBİTEFO SINAVI SORULARI

Kodla Büyü
Şu pilli soruda şıklarda Ni-Li da vardı sanrım ben salladım ve bu şıkkı işaretledim sanki böyle pil duymadım gibi geldi o yüzden de kullanılmaz diye düşünmüştüm..

Arkadaşlar hangisi osi katmanı değildir sorusu yanlış değilmiydi? verilen 4 şıkta osi katmanıydı. Buyurun osi katmanları aşağıda bazı arkadaşlar network demiş bende öyle dedim ama aşağıya bir bakın isterseniz.

OSI 7 temel katmandan oluşmaktadır ;
7- Uygulama Katmanı ( Application Layer) : Verilerin birleştirilip çalışır duruma getirilmesi
6- Sunum Katmanı ( Presentation Layer ) : Verinin Sıkıştırılma,şifrelenme,formatının belirlenmesi,düzelenmesi vs
5- Oturum Katmanı ( Session Layer ) : NETBIOS
4- Taşıma Katmanı ( Transport Layer ) : TCP/IP , SPX
3- Network Katmanı ( Network Layer ) : Router
2- Veri Hattı Katmanı ( Data Link ) : Ethernet (NIC) ve Token Ring
1- Fiziksel Katman ( Physical Layer ) : Ağ içerisi Kablolar ve jack’lar bu kısma girer.

Şıklardan birini sanırım gözden kaçırmışsınız sayın Raco38 .
Yanıltma amacıyla =ağ erişimi= diye yazılmıştı.

keantr' Alıntı:
benim anlamadığım hala win95 veya win98 kullanılan bilgisayarlar varmı okullarda. varsa bile bunları upgrade etmekle kim niye uğraşsın. astarı yüzünden pahalıya gelir. bu arada XYZ deki teknisyeni gören olursa haber versin....

var ve hala kullanıyoruz ama upgrade etmek dediğiniz gibi astarı yüzünden pahalı
sırf bu yüzden hala98 kullanıyoruz.

2tane 512mb olmasına rağmen nie 8xx sorusu...

evet burada ilk akla gelen hemen ekran kartının paylaşımlı olduğu ama bence bu soruda hata var çünkü işletim sisteminden kaynaklıda olabilir. örneğin şuanki makinemde 4gb ram var ekran kartı paylaşımsız tabiki ve kullanılan sistem tarafında 3.4küsür görünüo desteklemediği için...

alpaygunes' Alıntı:
Sorudan hatırladıklarım

Bilgisayar tam kapanacak
RAmda kiler hdd ye yazılacak
Hazırda bekle
bekle
kapat
..
bilinbakalım neydi bunun cevabu

Ben
Bekle ve Hazırda Bekle arasıdan kalmıştım
Hazırda bekle dedim

Benim makinede Bekle seçeneyi var ve birkere denemiştim Bilgisayar tam kapanmıyor. RAM lere elektrik gidiyor HDD ye yaam falan yok yani.
O yuzden Hazırda bekle demiştim

Hocam o işlem UYKU modudur. Hibernate diye geçer İng. OSlarda. Laptopların kapağını kapatınca uyku moduna geçer. Ramdaki veriler harddiske bir imaj olarak yazılır. Laptop açılınca imaj yeniden RAMe aktarılır kaldığın yerden dvam edersin. Genel Desktop ta tercih edilmeyen bir yöntem olduğu için yabancı gelmiş olabiir çoğuna.

s_ozberk@hotmail.com' Alıntı:
nemesis055' Alıntı:
mehmet555' Alıntı:
win95 kurulu sistemin yüksetilmesiyle ilgili olan soru cevap Win ME olsa gerek

Bu sorunun cevabı windows 2000 olmalı. For dummies CompTI kaynağından baktım. cevap windows 2000 gözüküyor.

Hocam wi2000 Win95'ten Yükseltme yapamaz. WinNT'den yapabilir.
Win95'ten Yükseltme yapabilecek sistemler Win98 ve WinME'dir

ComptiA+ kitabındaki soruyu ters cevrip sormşlar:
6. You can upgrade directly to Windows 2000 from which of these operating
systems?
A. Windows 3.11
B. Windows 95
C. Windows Me
D. All of the above
Cevap: B. You can upgrade directly to Windows 2000 from Windows 95.

Formatorsunuz biraz İngilizceniz vardır herhalde diye çevirmedim Tr'ye. :p

umuthant' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
Sorudan hatırladıklarım

Bilgisayar tam kapanacak
RAmda kiler hdd ye yazılacak
Hazırda bekle
bekle
kapat
..
bilinbakalım neydi bunun cevabu

Ben
Bekle ve Hazırda Bekle arasıdan kalmıştım
Hazırda bekle dedim

Benim makinede Bekle seçeneyi var ve birkere denemiştim Bilgisayar tam kapanmıyor. RAM lere elektrik gidiyor HDD ye yaam falan yok yani.
O yuzden Hazırda bekle demiştim

Hocam o işlem UYKU modudur. Hibernate diye geçer İng. OSlarda. Laptopların kapağını kapatınca uyku moduna geçer. Ramdaki veriler harddiske bir imaj olarak yazılır. Laptop açılınca imaj yeniden RAMe aktarılır kaldığın yerden dvam edersin. Genel Desktop ta tercih edilmeyen bir yöntem olduğu için yabancı gelmiş olabiir çoğuna.

hocam uyku modu değil soruda hiç bir şey çalışmayacak yazıyordu sorunun ince noktası oydu hazırda beklet olacak uyku modunda fanlar çalışıyor.

hocam uyku modu değil soruda hiç bir şey çalışmayacak yazıyordu sorunun ince noktası oydu hazırda beklet olacak uyku modunda fanlar çalışıyor.

EVET,uyku modunda fanlar ve HDD ledi çalışır.Yanıp söner.HAZIRDA BEKLETte ise (ista kullananlar bilir) bil.tamanen kapanır...

AYRICA batarya bittiğinde de bunu görürüz.Her şey HDD ye yazılır.Bilgisayar kapanır.OTOMATİK..

sandokhai' Alıntı:

EVET,uyku modunda fanlar ve HDD ledi çalışır.Yanıp söner.HAZIRDA BEKLETte ise (ista kullananlar bilir) bil.tamanen kapanır...

AYRICA batarya bittiğinde de bunu görürüz.Her şey HDD ye yazılır.Bilgisayar kapanır.OTOMATİK..
Another feature, Hibernate mode, takes everything in active memory and stores it
on the hard drive just before the system powers down. When the PC comes out of hi-
bernation, Windows reloads all the files and applications into RAM.
Hibernate (uyku) modunda aktif memorideki her şey hard diske aktarılır ve sistem gücü kapatılır. (Comptia A+ kitabından alıntıdır).
Soruda hard diske imaj yazılır diye özellikle belirtiliyordu. Laptopta kapağı kapattığınızda fanlar mı çalışıyor??? Asıl hzırda beklette hard diskin ışığı yanar ve pc gücü kesmez.

ramle ilgili bir soru vardı ram eksik görünüyorsa, ekran kartı paylaşımlı diyen arkadaşlar bence cevap işletimn sistemi desteklemiyor benim ekran kartımda paylaşımlı ama 1gb ram gösteriyor.

Hocam paylaşımlı ekran kartı olan pclerde ram miktarı düşük görünüyor. Ayrıca çıkarma işlemi yapıldığında sonuç 128 olarak çıkıyor. Bu da pc de 128 Mblık (veya 512) bir ekran kartının olduğunu gösteriyor.
Eksik olan ram miktarı farklı olsaydı Pc desteklemiyor denebilirdi. Ben de ilk onu işaretleyecektim. Ama farkın miktarı 128 olunca paylaşımlıyı işaretledim.

umuthant' Alıntı:
sandokhai' Alıntı:

Another feature, Hibernate mode, takes everything in active memory and stores it
on the hard drive just before the system powers down. When the PC comes out of hi-
bernation, Windows reloads all the files and applications into RAM.
Hibernate (uyku) modunda aktif memorideki her şey hard diske aktarılır ve sistem gücü kapatılır. (Comptia A+ kitabından alıntıdır).
Soruda hard diske imaj yazılır diye özellikle belirtiliyordu. Laptopta kapağı kapattığınızda fanlar mı çalışıyor??? Asıl hzırda beklette hard diskin ışığı yanar ve pc gücü kesmez.
Bende microsoftun klavyesi var en sağda üstte "sleep" yani "uyku" tuşu var bizzat denedim gücü de kestim tekrar takınca pc kaldığı yerden devam etti.Herkes gibi bende yanlış yaptım soruyu kesin ve son cevap uyku modudur polemiğe son vermek için ekleyeyim dedim..

Cavabın Hazırda Beklet olması gerekir. (Dizüstü bilgisayarımda çok kullandığım bi özelliktir.)

XP de : Görüntü Özellikleri > Ekran koruyucu sekmesi > güç , açılan pencerede Hazırda beklet sekmesi,

hazırda beklet özelliği aktif edildiğinde ; ram daki tüm bilgiler hdd yazılması ve bilgisayarın tamamen kapanması imkanı doğar. Açılması da hızlı olur..

bu özellik aktif olduğunda Başlat > bilgisayarı kapat karşınıza çıkan seçeneklerde Shift e bastığınız zaman Hazırda beklet in Beklemede nin yerinde seçilebileceğinizi görürsünüz.

Peki , detaya girelim.

SUPPORT MICROSOFT kütüphanesinden.....

Uyku modu, bir güç koruma durumudur. Uyku modu tüm açık belgeleri ve programları kaydeder ve çalışmaya yeniden başlamak istediğinizde bilgisayarın tam güçte çalışmaya hızlı bir şekilde (genellikle birkaç saniye içinde) devam etmesini sağlar. Bilgisayarınızı uyku moduna geçirmek bir DVD oynatıcısını duraklatmaya benzer; bilgisayar yaptığı işlemi derhal durdurur ve çalışmaya devam etmek istediğinizde tekrar başlatmaya hazırdır.

Bilgisayarınızı uyku moduna geçirmek için, Başlat menüsünde Güç düğmesini tıklatın.

Bazı bilgisayarları uyku modu düğmesine basarak veya mobil bilgisayar üzerindeki kapağı kapatarak uyku moduna geçirebilirsiniz.
Notlar

* Bilgisayarınız uyku modundayken, donanım ışıkları yavaş bir şekilde yanıp sönebilir veya renk değiştirebilir. Daha fazla bilgi için, mobil bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın veya üreticinin web sitesine gidin.
* Bilgisayarınız bir süre etkinlik dışı kaldığında otomatik olarak uyku moduna geçebilir.

Hazırda bekleme açık belgelerinizi ve programlarınızı sabit diskinize kaydeden ve ardından bilgisayarınızı kapatan bir güç koruma durumudur. Bilgisayarı yeniden kullanmaya hazır olduğunuzda, bilgisayar birkaç saniye içerisinde hazırda bekleme modundan çıkar ve kaydedilmiş olan tüm açık programlarınızı ve belgelerinizi geri yükler. Windows'un kullandığı tüm güç koruma durumları arasında en az güç kullanan hazırda beklemedir.

Uyku modundan farklı olarak bir mobil bilgisayardaki hazırda bekleme modu, açık belgelerinizi ve programlarınızı kaydetmek için güç gerektirmez. Uyku modunun devam edebilmesi için az miktarda güç gerekli olduğundan, Windows pil gücü tasarrufuna yardımcı olmak amacıyla uzun bir süre sonra mobil bilgisayarı otomatik olarak hazırda bekleme moduna geçirir.

Bir mobil bilgisayardaki hazırda bekleme, açık belgelerinizi ve programlarınızı kaydetmek için güç gerektirmediğinden, pil şarjı ciddi boyutlarda azaldığında Windows mobil bilgisayarı otomatik olarak hazırda bekleme moduna sokar.

Bir mobil bilgisayarda hazırda bekleme modunu, mobil bilgisayarınızı uzun bir süre kullanmayacağınızı ve bu süre boyunca pilinizi değiştirme fırsatınız olmayacağını bildiğinizde kullanmalısınız.

Vallahi kardeş o senin dediğin hazırda beklet seçeneği bende aktif değil ama bende yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sleep(uyku) tuşuna bastığım zaman bilgisayarım tamamen kapanıyor. Tekrar gelip açtığım zamanda her şeyi hazır buluyorum windows yeniden başlamıyor. Hatta bilgisayarı kapat/beklemede seçeneğini seçtiğim zaman da bilgisayarım tamamen kapanıyor ve tekrar açtığımda da yine her şey çalışır bir şekilde buluyorum. Yalnız ben biostan güç seçeneklerini değiştirdikten sonra bu böyle oldu onuda söylemek lazım

Arkadaşlar bu gizli dosyaların gösterilmesi seçeneğine niye herkes attrib *.* -h/s diyor bunu anlamadım ben. üstelik her yerde bu cevap veriliyor. bu komut dizin içindeki tüm dosyaların gizli ve system dosyası olma özelliğini kaldırır.
ATTRIB
- + R= Read Only
- + H= Hidden
- + S= System
- + A= Archive

O soruda sistem ve gizli demiyordu. Sadece gizli diyordu yanılmıyorsam. Sadece gizli ATTRIB *.* -H

Uyku: Çalışmanızı kolayca devam ettirebilmeniz için oturumunuzu bellekte tutar ve bilgisayarı düşük güçte çalışma konumuna geçirir.

Hazırda Beklet: Oturumunuzu kaydeder ve bilgisayarınızı kapatır. Bilgisayarınızı açtığınızda windows oturumunuzu geri yükler.

Bu bilgi Vistanın uyku ve hazırda beklet butonları üzerinde beklediğinizde balon olarak çıkıyor

Ama arkadaşlar bu noktada yanılmayın Vista ve XP güç düzenleri ve tanımlamaları birbirinden farklı.

Bu arada arkadaşlar internette küçük bir araştırma yaptım bakın ne buldum.

Hibernate:Uyku Modu
Hibernate:Hazırda Beklet
Hibernate:Kış uykusu

Windows XP'de Hazırda Beklemeye geçiş: SHIFT+Bilgisayarı Kapat
Windows XP'de Uyku Moduna Geçiş:SHIFT+Bilgisayarı Kapat
(Bunu denemeye fırsatım olmadı)

Ama Soruyu XP'den Yola çıkarak cevaplarsak Uyku modunda da bilgisayar ramın bir kopyasını kaydeder. Burda sorulan soru tanımı hibernatedir

Acaba vista ile xp de farklımı bu seçenekler...Bende hazırda beklet seçeneği yok..uyku konumuna getirdiğimde herşey duruyor düşük güç falan değil yani...bellekte tutar ve kaydeder aynı ifadeler değilse hazırda beklet daha doğru gibi görünüyor :?

Bakın şöyle diyeyim:
XP'de Laptopunuzun ekranını kapatırsanız Bilgisayar oturumunuzu kaydeder ve kapatır. Bu uyku modudur.

Vista'da Laptopunuzun ekranını kapatırsanız Bilgisayar güç koruma moduna geçer. Oturumunuzu bellekte tutar. Bu uyku modudur.

Xp'deki uyku modu vista'daki hazırda beklete karşılık geliyor.

Sorunun Xp'ye göre sorulduğunu kabul ettiğimiz için doğru cevap UYKU modu

Ben böyle düşünüyorum ve biliyorum arkadaşlar. Deneyip bakmak lazım. Comptia A'daki tanım bunu doğruluyor zaten.

Yaw arkadaşlar tam yatıyordum bilgisayarı da kapatmıştım kafam karıştı dosyaların gizililiği ile ilgili soru nasıldı?

Bir dizindeki gizli dosyaların gizlilik özelliğini iptal mi etmek istiyorduk? cevap ATTRIB *.* -H
Bir dizindeki gizli dosyaların listesini mi almak istiyorduk? cevap DIR /H

hangisiydi yaw valla bu ebitefo beni bunattı yaw

doğru cvp şu Bir dizindeki gizli dosyaların gizlilik özelliğini iptal mi etmek istiyorduk? cevap ATTRIB *.* -H

liste almak değildi dizinin içindeyken dizindeki doyaların gizliliğini iptal etmek istiyorduk...

attrib *.* -h
daha öncede bir arkadaşın yazdığı gibi gizli olan dosyaları görünür duruma getirir. forumda sürekli sonuna israrla /s parametresi yazılmakta ve doğru cevap olarak verilmektedir. doğru cevapta /s parametresi yok.saygılarımla

Arkadaşlar resimde de görüldüğü gibi (S) ayrı anlamda. (/s) ayrı anlamda.
Soruda alt klasörlerin de gizlilik özelliğini kaldırılması isteniyordu.
Doğrusu /s li olan şık.
Ben de yanlış yaptım. Attrib *.* -H yaptım. bunun sebebi de (.) nın bütün belgeler anlamına geldiğini gözden kaçırmışım. Sınav stresi işte.

Doğrusu:
Attrib .-H/s

Geri