2 router'ı birbirine bağlamak,yardım?

Kodla Büyü

jazemin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.Bir sorum olacaktı.
Daha önce Airties ADSL modeme bir Linksys kablosuz yayın yapan router bağlayarak evimde kablosuz internet bağlantısı yapmıştım. Fakat modemim 2 gün önce bozuldu ve ben de en ucuz olan ADSL modem + router özelliği olan bir D-Link marka cihaz aldım ve bu cihazı kurdum, internete giriyorum. Ancak bu modeme Linksys marka kablosuz routeri bağladım ve kurdum fakat ikisi birlikte olduğu zaman eskisinde olduğu gibi internete bağlanamıyorum, bu konuda hangi ayarları yapmam gerekir bana yardımcı olurmusunuz lütfen.
Teşekkürler.

birinin dhcp sini kapatıp hub niyetine kullanman gerekli oda kablosuz olan :)

Bendede aynı sorun var.

2 adet tp-link kablosuz router + 1 airtes 5443 modem var.
1. Router bağlantıyı modemden alıyor.
2. Router bağlantıyı 1. router üzerinden alıyor.(2 router internet olmuyor)

önce bu routerler bir swich ile bağlıydı. Çalışıyordu. Dedim swich fazla. Modemden gelen kabloyu 1. rotur girişine bağlayıp. Bunu 4 çıkışından birinede diğer router bağlayayım dedim 2. si olmuyor niye?

Kırmızı eski sistem . Çalışıyordu ama swich fazla
Mavi yapmak istediğim . Ama 2. router internet yok

Resim2.png

sinaaat' Alıntı:
2 nolu kablosuz router a giden mavi ucu bilgisayara takınca internet varmı?

Var. Sorun 2. router da. Hatta 1. routerden kablo bağlıyorum sorun yok.

Bir Router diğer routere ip dağıtamaz mı? Normal şartlarda bu bağlantının çalışması gerekmez mi?

2. routera sarı bağlantı noktasından giriş yapıp denediniz mi?

routların ayarlarının aynı olduğundan emin olun. Cihazları fabrika ayarlarına alıp tekrar yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

DotCom' Alıntı:
2. routera sarı bağlantı noktasından giriş yapıp denediniz mi?

routların ayarlarının aynı olduğundan emin olun. Cihazları fabrika ayarlarına alıp tekrar yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

Hayır. Denemedim. girişleri Mavi ama. Çıkışa takılsa olur mu ki?

Yani teorik olarak bu bağlantının çalışması lazım değil mi?

Başka cihaz denedim olmadı. Sanırım Routerlar son kullanıcıya ip dağıtabiliyor. Yani bir Routrea başka dağıtıcı takılamıyor.

teorik olarak mümkün.

ip dağıtımını tek cihaz yapmalı. yoksa çakışmalar kaçınılmaz olacaktır.

sadece modem ip dağıtsın , diğer cihazlar ip dağıtmasın.

routerlara modemin ip dağıttığı bilgisi verilmelidir ki sistem sorunsuz çalışsın

DotCom' Alıntı:
teorik olarak mümkün.

ip dağıtımını tek cihaz yapmalı. yoksa çakışmalar kaçınılmaz olacaktır.

sadece modem ip dağıtsın , diğer cihazlar ip dağıtmasın.

routerlara modemin ip dağıttığı bilgisi verilmelidir ki sistem sorunsuz çalışsın

Peki nasıl?

*Normalde giriş yada çıkış diye bir yol yoktur hepsi aynıdır ama TPlink WAN giriş için ayrı bir yol düşünmüş muhtemelen performans artırıcı bir özellik.

Eğer bu sistemde Tplink ler ip dağıtıyorsa 192.168.1.x şeklinde dağıtacaktır ki bu adresi alan bilgisayarda ip adresi 192.168.2.1 olan airties modemin varsayılan ağ geçidine ulaşamayacak ve internete giremeyecektir.
Yukarda bahsedildiği gibi sistemde ip leri sadece modem dağıtsın yani airties modemin DHCP si açık diğerlerinin DHCP leri kapalı olsun.Tp-link lerin menüsünü bilmiyorum ama AP modu yada bridge modu gibi ifadelerde bulunabilir.Ama sonuçta dhcp kapalı olunca cihaz kablolu ve kablosuz bir swich gibi davranacaktır ip leride airties dağıtacaktır ve sorun çözülecektir.
Ama genel ağda ip dağıtan başka bir cihaz var ise yine sorun çıkabilir, mesela aynı ağa kablo ile bağlı başka bir binada örneğin bir modem yada roter sıkıntı çıkarabilir.Eğer var ise o cihazı bulup onunda ip dağıtması engellenmelidir.

tp'lerde ddwrt kurmayı deneyebilirsiniz. kablosuzdan kablosuz+kabloluya dağıtımı tp yazılımında yapamadım ancak ddwrt yazılımında yapabildim.

Geri