2. Faz ET Dokunmatik Sorunu

Kodla Büyü

yalcinsozen

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba, 2. Faz Etkileşimli Tahtamız sorunsuz çalışıyordu. Sanırım meraklı öğretmenimiz (eleştiri değildir) biraz kurcalamış olacak ki, tahtanın dokunmatiği çalışmıyor. Sadece fare ile çalıştırabiliyoruz. Tahta açılırken PC modunda açılıyor. Ayarlardan Tablet moduna alsam da değişen bir şey olmuyor. Sadece bilgisayar gibi kullanabiliyorum. W10 güncellemesini de yaptım. Değişen hiçbir şey olmadı. Yardımlarınızı bekliyorum...

dokunmatik driver ları yüklü mü diye kontrol edin hocam. problem orada olabilir. olmadı servis çağırın.

Dokunmatik Driver ları da yüklü. Servisi çağırdım, kameraların değişmesi gerektiğini söylediler. Bir de sistem geri yüklemeyi deneyeceğim bugün. Olmazsa servisin yöntemini uygulayacağız. Başka çare de yok gibi görünüyor...

Arkadaşlar dokunmatik sorunu yaşıyorsanız. tahtanın kenar ve köşelerindeki tozları düzgün bir bezle silin. Bu tozlarda iletiişimi kesebiliyor ve dokunmatik bozuldu şeklinde algı yaratıyor.
iyi çalişmalar dilerim.

Bizde de şöyle bir durum oldu: dokunmatik ekran tamamen simetriğini alıyor. koordinat düzlemini bilirsiniz 1. bölge 2. bölge 3. bölge ve 4. bölge diye ayrılır ya 1. bölgeye dokunduğumda 3. bölgeden tepki alıyorum. 2. ye dokunduğumda 4ten tepki alıyorum ve aynı şekilde diğerleri de. Ne yapmalıyım sizce?

eesahan' Alıntı:
Bizde de şöyle bir durum oldu: dokunmatik ekran tamamen simetriğini alıyor. koordinat düzlemini bilirsiniz 1. bölge 2. bölge 3. bölge ve 4. bölge diye ayrılır ya 1. bölgeye dokunduğumda 3. bölgeden tepki alıyorum. 2. ye dokunduğumda 4ten tepki alıyorum ve aynı şekilde diğerleri de. Ne yapmalıyım sizce?
Hocam Etkileşimli Tahta kapalı konumdayken hafif nemli mikrofiber bir bez ile silip kurumasını bekleyin. Muhtemelen sorun ortadan kalkacaktır...

eesahan' Alıntı:
hocam kalibrasyon aracından sıfırla deyin, olmazsa aygıt yöneticisinden driver i kaldır deyin ama silmeyin, yenilenince düzelecektir benimde başıma gelmişti, servis dokunmatik kameraları değiştirecekti az daha :)

eesahan' Alıntı:
gelişmiş kalibrasyon ayarlarından ayar yapılınca işaretlenen kutunun simetriğindeki kutudan tepki alınarak kalibrasyon yapılır.

arkadaşlar benim kalibrasyon aracım pasif bir şekilde kalıyor. ayarların hiçbiri açılmıyor neden olabilir acaba ne yapabilirim?

ayss12' Alıntı:
arkadaşlar benim kalibrasyon aracım pasif bir şekilde kalıyor. ayarların hiçbiri açılmıyor neden olabilir acaba ne yapabilirim?
Öğretmenim, bizim tahtamızda da aynı sorun mevcut. D' de driverlar mevcut; oradan kuruyorum, ama maalesef aktif olmuyor. :cry:

yalcinsozen' Alıntı:
eesahan' Alıntı:

Hocam Etkileşimli Tahta kapalı konumdayken hafif nemli mikrofiber bir bez ile silip kurumasını bekleyin. Muhtemelen sorun ortadan kalkacaktır...

Denedim yalcinsozen hocam bir değişiklik olmadı.

ademola' Alıntı:
hocam kalibrasyon aracından sıfırla deyin, olmazsa aygıt yöneticisinden driver i kaldır deyin ama silmeyin, yenilenince düzelecektir benimde başıma gelmişti, servis dokunmatik kameraları değiştirecekti az daha :)

Denedim ademola hocam sıfırladım üstüne uninstall. D'de driverları vardı ordan tekrar yükledim ancak nafile.

pcreis' Alıntı:
gelişmiş kalibrasyon ayarlarından ayar yapılınca işaretlenen kutunun simetriğindeki kutudan tepki alınarak kalibrasyon yapılır.

Denedim pcreis hocam aynı şekilde ama maalesef sonuç aynı.

Ayrıca mousela deneyeyim dedim onda bir sıkıntı yok problemsiz çalışıyor. Sorun kesinlikle kameradadır diyebilir miyiz?

Ayrıca mousela deneyeyim dedim onda bir sıkıntı yok problemsiz çalışıyor. Sorun kesinlikle kameradadır diyebilir miyiz?[/quote]

Servisin bize söylediği de sorunun büyük ihtimalle kamerada olduğu şeklinde. Gelişme olursa haberleşelim eesahan Öğretmenim...

yalcinsozen' Alıntı:
Ayrıca mousela deneyeyim dedim onda bir sıkıntı yok problemsiz çalışıyor. Sorun kesinlikle kameradadır diyebilir miyiz?

Servisin bize söylediği de sorunun büyük ihtimalle kamerada olduğu şeklinde. Gelişme olursa haberleşelim eesahan Öğretmenim...[/quote]

Tabi, çözümü mutlaka bildirecegim.

Sayın öğretmenlerim, Servis dün tekrar geldi. W10 güncellemesini yaptığım dokunmatik problemi olan tahtayı, fabrika ayarlarına geri döndürdük. Buna rağmen dokunmatik problemi hala devam ediyor. Anladığım kadarıyla öğretmenimiz optic touch driver'ı kaldırmış. Ne yapsak yeniden kuramıyoruz. Servis son çare olarak değişim talep edeceğini ifade etti, onlar da ne yapılabileceğini tam olarak bilmiyor. Son durum bu şekilde...

w10 dediğiniz windows 10 güncellemesi mi? windows 10 güncellemesini bilgisayarımda yaptığım da bile bilgisayarımı tahtaya bağlarken ekran kartı ses kartı driverlerinde sorunla karşılaştım.eğer tahtaya windows 10 güncellemesi yapmışsanız ses ekran ve dokunmatikte sorun yaşayabilirsiniz

İlyas33 Öğretmenim, evet kastettiğim windows10 güncellemesi. Ancak w10 güncellemesini birkaç tahtada zaten yaptım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bu sınıftaki tahtada, güncellemeden önce dokunmatik sorunu oluşmuştu zaten. Maalesef ne w10 güncellemesi, ne de fabrika ayarlarına geri döndürme işlemleri işe yaramadı.

yalcinsozen' Alıntı:
İlyas33 Öğretmenim, evet kastettiğim windows10 güncellemesi. Ancak w10 güncellemesini birkaç tahtada zaten yaptım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Bu sınıftaki tahtada, güncellemeden önce dokunmatik sorunu oluşmuştu zaten. Maalesef ne w10 güncellemesi, ne de fabrika ayarlarına geri döndürme işlemleri işe yaramadı.
bu sabah 2 tahtamda dokunmatik kameralarının usb kablosu değişti sıkıntım giderildi. driver sorunu değildi benim aygıt yöneticisinde görünmüyordu zaten.

Hocam adem hocanın paylaştığı Windows 8.1 fabrika imajı vardı. Birde o imajı atarak deneyin. O da olmazsa zaten donanımsal bir problem olduğu belli.

hımm donanımdal sorun demekki.faz 1 de de oldu vestel defalarca geldi düzeltemedi. w10 güncellemesinin driver sorunu yaşatmadığına sevindim bende 2. faz 4 tahtama w10 güncellemesi yaptırayım o halde.

Ademola Öğretmenim, bu bilgiye çok sevindim. O zaman öğretmenimizin de günahını aldım demektir. Çünkü sizin de dediğiniz gibi aygıt yöneticisinde de gözükmüyor. Servis ile görüştüm, kameraların usb kablolarının değişmesinin sorunu giderebileceğini anlattım. Onlar da merkezden mail beklediklerini söylediler. Bekleyelim bakalım. Bilgi için çok teşekkürler. Ademola Öğretmenim son bir soru; Sizin etkileşimli tahtalarnız Faz1 mi Faz2 midir? :?:

biz de faz1 ve 2 var, sıkıntı faz2 deydi. 10dk da değiştirdiler içindeki usb kabloyu :)

Maalesef bizim tahtaların dokunmatikleri de sıkıntılı. 5 dk yazıyorum sonra kendinden geçiyor ekran :-1:

hocam hiç uğraşma faz 2 tahtalarında kamera sorunu var. yeni tahtalarda 4 kamera var. Kesin kameralar veya kamera bozulmuştur.Arıyorsunuz vesteli gelip yapıyorlar.Kolay gelsin.Kesinlikle başka uğraşma ben 3 tane değişt.

GÖZDEMSİN' Alıntı:
hocam hiç uğraşma faz 2 tahtalarında kamera sorunu var. yeni tahtalarda 4 kamera var. Kesin kameralar veya kamera bozulmuştur.Arıyorsunuz vesteli gelip yapıyorlar.Kolay gelsin.Kesinlikle başka uğraşma ben 3 tane değişt.
Eyvallah Öğretmenim, biz de öyle yaptık şimdilik. Servisten haber bekliyorum :oops:

Geri