2. el araç fiyatları uçmuşşşşşşşşş !!!

Kodla Büyü
bayan kullanıcı için ikinci el ne tavsiye edersiniz; okullar açılmadan bir tane eşime almak şart oldu. Polo, panda, corsa vb

bende eşime bakıyorum.en mantıklısı otomatik getz gibime geldi.zira fiyatları uygun, donanımları da fena değil.ben jazz istiyorum ama yanına yaklaşılmıyor...

dersimizvar' Alıntı:
2013 model benzinli clio joy sport kırmızı arabamı satıyorum. üstelik 8500km

Sıfırı 46500 TL

35000 TL

istiyorum. Alan yok.

İkinci el nerede uçmuş acaba
35 bine sıfıra yakın focus alabiliyordun şimdi clio alamıyorsun
Fiyatların uçtuğu sizin araçtan belli değilmi sayın hocam

gakgoskentli' Alıntı:
dersimizvar' Alıntı:
2013 model benzinli clio joy sport kırmızı arabamı satıyorum. üstelik 8500km

Sıfırı 46500 TL

35000 TL

istiyorum. Alan yok.

İkinci el nerede uçmuş acaba
35 bine sıfıra yakın focus alabiliyordun şimdi clio alamıyorsun
Fiyatların uçtuğu sizin araçtan belli değilmi sayın hocam

2013 yılında clıo ları sıfır km 29.490 dan başlayan fiyatlarla satılıyor du pqzarlıksız

Arabalar eskidikçe kazandırıyor B-)

Bu konuya müdahil olmayayım dedim ama olmadı :) Arabadan çok anlamam. 2013 Ağustos ayında sıfır km Ford Focus III Sedan Dizel aracı 53.500 TL ödeyerek aldım. Aynı araba şu anda 72.000 TL olmuş. Dolar ben arabayı aldığımda 1,90 idi. Şimdi 2,70 olmuş.
1) 53500/1,90= 28157$
2) 72000/2,70= 26666$

Aslında arabanın fiyatı dolar bazında ucuzlamış bile. Sanırım yıllar geçtikçe bizim alım gücümüz düşüyor, değil mi arkadaşlar. Yoksa bende arabamı satsam üzerine 20.000 TL para koymalıyım ki yenisini alabileyim. Yani araba, ev fiyatlarını tartışmaya gerek yok. Enflasyonist ortamda malların (sıfır, ikinci el fark etmez) değerinin artması normal. Asıl anormal olan bizim ücretlerimizin aynı oranda artmaması galiba.

2. Elde FiyaT artışının sebebi 0 araç fiyatlarının artması. 0 araç fiyatlarının artmasının sebebi ise ÖTV'nin artması ve ayrıca dolar ve euro kurlarindaki artışlar.

Yalnız dikkatimi çeken bi şey var. O da şu:
2013'ün sonlarında bi Toyota yetkilisi ve otomotiv distribütörlüğü derneği adına bi başka yetkili 2014 ve 2015 yıllarında satışların %30 kadar azalacağını tahmin ettiklerini açıklamışlardı. Değişik basın araçlarında ve değişik kişilerce yapılan aynı minvalde bi sürü haber çıkmıştı. Ama son aylarda otomotiv piyasasında satışların beklentilerin üzerinde olduğuna dair, siparişleri yetiştirmekte sıkıntı çekildiğine dair haberler çıkmakta.

Hülasa, otomotiv, hem dünyada hem de ülkemizde en önemli ve en stratejik sektörlerden biri.

Ayrıca, vatandaşımızın alım gücü, dolayısıyle paramızın satın alma gücü azaldı.

Ve de hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarına bağlı olarak tasarruf etmenin değil, tüketmenin ve eğer paranız yoksa talebi canlandırmak için ve tüketimi teşvik etmek için kredi ile borçlanmanın kolaylaştırılması. Ve de tüm bunlara bağlı olarak fiyat ve ücretlerin balon haline gelmesi.

Tüketmek yerine üretmek,
İthalat yerine imalat ve
Zevk ve keyifimiz için, tüketmek icin kredi alarak borçlanmak yerine, tasarruf etmek ekonomimizin temelini oluşturursa! Sağlıklı ve istikrarlı ekonomiye sahip oluruz.

Not: dünyada en çok akıllı telefon kullanan ülke, Türkiye.

bznesm_srkn' Alıntı:
Skoda fabia aracını tavsiye edermisiniz arkadaşlar yeni başlayacak birine 19-20bin civarı 2001 2002 modellerini yoksa bu fiyata bu araç pahalı mı kaçıyor tecrübelerini paylaşacal olan arkadaşları bekliyoruz aracı elden çıkartması kolay mıdır zor mudur

Hocam bende 2005 model var 101choiche morali ssatıyorum. Sahibinden de ilan no 214744949 bu. Bakabilirsiniz.

Hocam her araba dolar bazlı mı ? Ülkemizde bir sürü gümrük vergisi olmayan, her parçası dışardan gelmeyen modeller yok mu ? Onlar niye bu kadar pahalı ? Her şeyi dolara bağlamak mantıksız.Kesinlikle piyasa birileri tarafından şişiriliyor.

haruneser' Alıntı:
Hocam her araba dolar bazlı mı ? Ülkemizde bir sürü gümrük vergisi olmayan, her parçası dışardan gelmeyen modeller yok mu ? Onlar niye bu kadar pahalı ? Her şeyi dolara bağlamak mantıksız.Kesinlikle piyasa birileri tarafından şişiriliyor.

"O birileri" bizi yönetenler olmasın :!:

Re: Ynt: 2. el araç fiyatları uçmuşşşşşşşşş !!!

teksen' Alıntı:
Aralıkta şirkete otomobil almanın dayanılmaz cazibesi

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/254 ... obile=true
Aynen vergiden düşerek vatandaşın cebinden sefa sür.
Nasılsa devletten çıkıyor.Yani herkesten.
Sorsan....Ülkede sanayi ve ticaret süper durumda.
Nedense ülkemiz Sanayii ve ticaretinin Kağıttan kaplan olduğunu hissediyorum.
Ülkede ihracat yok.Dış ticaret açığı ve cari açık varken, bu teşvikler kakmalı.Yoksa benim cebimden vergi teşviki ile AŞ ler sefahat sürer.
.

Ama zenginleşen sadece, yabancı oto üreticileri olur.

Secimden oncebilboardlarda yerli otomobil milli tank milli ucak reklamlari vardi.
yandas haber sitelerinde hergun milli araba geliuor ucak yapimina baslandi haberleri vardi..
simdi nedense ortada hic icraat yok

bu sistemin en büyük ve tek suçlusu devlet.arabanın sıfırı 50 binse adam arabasına ona göre fiyat isteyecek tabi ki.kimseye kızmaya hakkımız yok.beğenmediğin garip garip ülkeler bile araba üretebiliyorken bizde hala laf.hoş bizde laf yeter zaten...

Geri