2.dönem 5.sınıflarda nasıl bir yol izleyeceksiniz

Kodla Büyü

bilgisayarmax

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar merhaba. malum 5ler 2.dönem algoritma ve kodlama ile devam edecek. nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz. önce nerden başlayacaksınız mesela. fikirlerimizi paylaşşak hiç fena olmaz

Ben az önce google kitabı indirdim. Şu an inceliyorum. Buradan yol alabilirim sanki. Bu arada ben de ilk kez kodlama anlatıcam. Uygulama konusunda da ya scratch ya da blockly kullanıcam

Önce algoritma öğretmek yerine kodlama ile başlatıp algoritmayı kodlama eşliğinde vermek daha uygun olmaz mı? Kodlama için de excelde makro yazdırmak nasıl olur?

Önce algoritma öğretmek yerine kodlama ile başlatıp algoritmayı kodlama eşliğinde vermek daha uygun olmaz mı? Kodlama için de excelde makro yazdırmak nasıl olur?

Ben code.org sitesinde kodlama yaptırmaya bu dönemden başlamıştım zaten hocam çocuklar az çok biliyorlar. Dönem başında da algoritmayı verip algoritma ile daha kolay olduğunu göstermeyi düşünüyorum.

Ben code.org sitesinde kodlama yaptırmaya bu dönemden başlamıştım zaten hocam çocuklar az çok biliyorlar. Dönem başında da algoritmayı verip algoritma ile daha kolay olduğunu göstermeyi düşünüyorum.
Hocam code.org u nasıl verdiniz? sitedeki yönergeleri mi takip ettiniz, yoksa direk uygulamaları mı yaptırdınz?

Öğrencilerin keşfetmelerine yönelik olarak ders işledim konuyu anlatmadan çocukların doğru kodları kendilerinin bulmasını sağladım. Ders 2 ve Ders 3'ü yaptırdım fazla kod yazdıklarında uyardım ve en az kodla uygulamaları geçmeleri için teşvik ettim.

Bu dönem word powerpoint ve sözel konulardan bahsetmiştim. Kurs da vardı o bakımdan iyi oldu. 2.Dönem plana göre kodlamaya giriş yapmam gerekiyor. Algoritmaya girsem mi yoksa direk code ile mi başlasam bilemiyorum.

peki okulunda akıllı tahta ve bilgisayar laboratuvarı olmayanlar için bir öneriniz var mı? mesela bana.. :) kara kara düşünüyorum nasıl anlatacam diye.

algoritma ile başlarsanız hem zaman kaybı hem de ilgi kaybı oluyor defalarca tecrübe ettim. direk scratch ile başlama daha iyi oluyor ... tecrübem.. hemde daha hızlı ilrleniyor

okulda lab yok
6 larla code.org ile başladım. okulda beraber evde öğrenciler kendileri tekrar yapıyorlar. mblock/arduino gibi programlarla devam edecem. arduino setler ile bişeyler üretebilirsek güzel olacak

evet arkadaşlar çok güzel bir başlık lütfen tecrübeli arkadaşlar yorum.yapsn bizi aydnlatsn hiç kodlama.anlatmadk en iyisi en verimli yolu bulalım.hep beraber...
saygılar...

teşekür ederim arkadaşlar başlık yukarı taşınsın diğer fikirleri de alalım :) ben de çok az code.org verdim ama biraz da algoritma mantığı yerleşşsin istiyorum çocuklarda . ama algoritma için güzel ve basit örnekler kaynaklar bulamadım

Ben ara yilda tayin oldum kara kara dusunuyorum 5 6 ve hazirliklara girecegim hic fikrim yokkkkk

Google ın hazırladığı öğretmen rehber kitabında 2. dönemin ilk iki kazanımına dair bilgi yok ya da ben mi bulamıyorum. 5.5.1.1 ve 5.5.1.2 kazanımları

5. Sınıf 2. dönemde kullanılacak materyaller şu şekilde gösterilmiş Nisan ayı gibi de code.org ve scratch e giriş yazıyor programda.. Bu programa göre gidecek hocalarım var mı ben de ilk defa anlatacağım o yüzden ne yapacağım bilmiyorum :(

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 179
Açıkçası ben basit algoritma etkinlikleri ile başlayacağım. Code.org taki bazı etkinlikleri ve eba.gov.tr adresindeki ve meb in hazırladığı blockly etkinliklerinden de yararlanmayı düşünüyorum. Ayrıca 2 öğretmen olarak hazırladığımız 5. Sınıf öğrenci çalışma kitabındaki scracth etkinlikleri ile devam etmeyi düşünüyorum.
BT sınıfım olmadığı için en az süre ile en fazla etkinlik yaptırma gayreti içinde olmaya çalışacağım. Hazırladığım etkinlik ve planları hem bbnette hem de facebook.com/btypaylasimussu adresinden paylaşacağım.

Algoritmayı günlük hayattaki örneklerle anlatıp tiyatro gibi öğrencilerin görev alarak etkinlik sırasını, işlem basamaklarını, süreç takibi gibi kavramları anlatmayı-vermeyi düşünüyorum..
Daha sonra karar yapıları, döngüleri yine oyun havasında onlara da görev verip etkileşimli olarak anlatmaya devam edeceğim..
Sonrasında yazmaya geçmeyi düşünüyorum.. Basit bir olayı verip örneğin yemek tarifi basamakları gibi.. İşlem basamaklarını satır olarak ifade edip yavaş yavaş algoritma mantığına geçiş yapacağım.. Verdiğim örneği en az satırla tamamlayan kimdir oyununu oynatacağım...
Sonra basit matematiksel işlemlerin algoritmasına geçeceğim.. (İki sayıyı toplama, ortalama bulma)
5.sınıflar için çok kasmayı düşünmüyorum.. Çünkü 5. sınıflar ortaokul düzeyinde değiller.. Birinci dönem bunu tecrübe ettim.. Oyun havasında eğlenceli ders işleyip vereceğim kadar bilgiyi anlatmaya çalışacağım inşallah..

Geri