2 baglanti 1 bilgisayar

Kodla Büyü

volkankey

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
soru daha önce sorulduysa özür dilerim
simdi okulda 1 meb hatti bir de özel hat var
kablo ile meb hattina bagli iken wireless tan da nasil internete baglanabilirim
yani lokal ag korunmasi lazim netsupport icin ama sinirsiz internete girmem lazim

ne gibi ayarlar yapmam lazim?

Hocam bizim okulda Vista yüklü Crea Lab var. Fazla bir ayar gerektirmeden şu şekilde kullanıyorum.
Meb hattının modemi kablo ile bağlı. Öğretmen bilgisayarı dahil tüm pc lere elle ip verdim.
Öğretmen pc sinde kablosuz bağlantıyı da aktif, ip si otomatik durumda.

Bu şekilde ekstra bir ayar yapmadan hem netsuporttan öğrencileri takip edip hem de diğer ağdan internete girebiliyorum.

Okulda her iki modem de Airties varsayılan ağ geçidi 192.168.2.1 . Her iki bağlantıda aktifken adres çubuğuna varsayılan ağ geçidini yazdığımda kablosuz ağdaki modemin arayüzü geliyor.
Labdaki işletim sistemi Vista SP1 , lisans süreleri dolmadığı için Windows 7 ye çevirmedim. Farklı işletim sistemleri ile denemedim ama her iki modeminizin de ağ geçidi aynı ise ekstra bir ayar yapmadan kullanabilmeniz gerekiyor.

birisi (meb) 192.168.2.1
ttnet (özel hat wireless) 192.168.1.1

işletim sistemim xp
ama siz ayar yapmadım dediniz benim sanırım yapmam gerekiyor ama ne?

Hocam iki modem için de DNS numaralarını girerseniz iki ağdan da yararlanabilirsiniz. Benim durumumda ben kablolu olarak (switch aracılığıyla) hem meb hem de özel hatta bağlanıyor, hem öğrenci bilgisayarlarını netsupporttan kontrol ediyor hem de sınırsız interneti kullanıyordum. TCP/IP özelliklerinde gelişmiş sekmesinden iki DNS'i de eklemiştim, ipleri de elle vermiştim. Hiç sorun olmadı. Siz de kablosuz ağ için de kablolu ağ için de elle yapılandırmanızı yaparsanız istediğinizi elde edersiniz diye düşünüyorum.

Geri