18650 pil ve şarj cihazı tavsiye ?

Kodla Büyü

prentice

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yapacağımız proje için 18650 li-ion pil ve şarj cihazı almamız gerekiyor. Piyasada muadil ürün çok sizlerin kullandığı ve tavsiye edebileceğiniz pil ve 4'lü şarj aleti neler. Zaman az olduğu için iç piyasadan almam gerekiyor.

hocam youtube de videoları var. izleyip laptop bataryasından sökebilirsiniz. şarj modülünü kullanarak şarj aleti yapabilirsiniz. onu da videoları var

18650 3000mAH model pillerden geçen sene kullandım
CFL markası fena değil ben tekli avec şarj aletinden 2 tane aldım 2şerli şarj yapıyordum.
pil yatağıda lazım olur muhtemelen 3.7 Volt idi seri bağlantı yapmam lazımdı 2 li pil yatağı aldım seri bağlamak için.
şimdi baktım da avec şarj cihazı 4.2 Volt desteği sağlıyor 400mAh değerinde yaklaşık 3000 mAh değerinde bir pil 9 saatte şarj ediyor :)
ni-Mh pillere göre lion piller kat kat iyiler.

Hocam ben geçen yıl Xtar Vc4 şarj cihazı almıştım 110 liraya gayet güzel incelemelerine bakabilirsiniz. 18650 pilleri de yukarıdaki hocamın dediği gibi bozuk laptop bataryalarından temin etmiştim. genellikle 6 tane oluyor 1 tanesi bozulunca batarya tamamen işlevsiz olduğundan o birini kullanmazsınız 5 tane kullanılabilir pil çıkar size.

@hasari başkan bir el atıver.
:)
Samsung modelleri iyi
https://urun.n11.com/batarya-pil/sa...RxVjDUA_b1NPc3P5LRBoC2WEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Farklı markalarda var ama hiç biri vaat ettiği değeri vermiyor. Ama en kötüsü de olsa bu piller işinizi rahat görür nerede ise tüm projelerimde kullanıyorum.
Şarj cihazı şu modeller çok iyi
https://www.direnc.net/akilli-cok-f...buUXp3b8cwGi8SaGZGO58sDf4GfpiRbhoCzLUQAvD_BwE
Ucuz olsun dersen ikili olanı da var.
Daha ucuz olsun dersen şunu alabilirsin işini görür.
https://urun.gittigidiyor.com/bilgi...fiymYvTLXtVzR9SBjkxoCQxkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
En ucuzu işe şudur ama pek tavsiye etmem.
Eğer lipo şarjın varsa benim gibi 2s ve 3s yapabilirsin.

Sayın hocalarım 3S lipo pillim var. Sarj aletim yok almayı istiyorum. Piyasada bir ürün var fiyat çok yüksek. Kullandığınız tavsiye edeceğiniz sarj aleti var mı?

Hocam bunu almabence. Pil fazla desarj olunca soklama yapamiyorsun benim en cok aradigim ozellik o oluyor. Ayrica hemen bozuluyor. Robotzade de 32 liraydi aldim. Ikinci sarjda bozukdu. Gwri gonderdim ama kabul ederler mi bilmem.

Imax b6 dan sasmamak lazim.

Sayın hocam çok önerilen bir cihaz ama robotik kodlama çok masraflı bir süreç hepimizin bildiği gibi. Fiyatı fazla geldi

Hocam bunu almabence. Pil fazla desarj olunca soklama yapamiyorsun benim en cok aradigim ozellik o oluyor. Ayrica hemen bozuluyor. Robotzade de 32 liraydi aldim. Ikinci sarjda bozukdu. Gwri gonderdim ama kabul ederler mi bilmem.

Imax b6 dan sasmamak lazim.
Lipoların hepsinde fazla deşarj sıkıntılı bir durum olduğundan şahsen bu duruma dikkat ediyorum. Belki dikkat edilmezse sıkıntı olur. :)

18650 pillerde Panasonic üzerine pil tanımam hocam gerçek 3400 mah olanını alın arkanıza bakmayın Japon malı olmasına dikkat edin şarj aleti içinse nittecore D4 veya D2 tavsiyemdir

:)
En ucuzu işe şudur ama pek tavsiye etmem.
Tavsiye etmeme sebebiniz öğrenebilir miyim acaba? Birçok yerde bunu kullanıyorlar şarj için ama eğer sakıncalı bir durumu varsa paylaşır mısınız? Ona göre bilgimiz olsun. Almayı düşünüyordum ben bunlardan.

Tavsiye etmeme sebebiniz öğrenebilir miyim acaba? Birçok yerde bunu kullanıyorlar şarj için ama eğer sakıncalı bir durumu varsa paylaşır mısınız? Ona göre bilgimiz olsun. Almayı düşünüyordum ben bunlardan.
Alın hocam alın ucuzlar zaten geçici kullanabilirsin ama sürekli kullanacağım dersen verimli olmazlar.
Bak ucuz yollu şöyle birşeyde alabilirsin.
https://tr.aliexpress.com/item/AC-1..._expid=d07e0d56-1008-4df9-9168-fc5047298c5d-0
Ben şunu kullanıyorum
https://tr.aliexpress.com/item/Yeni...expid=619144ec-8d25-4fad-91ee-e2be1edeea18-32

Ama modifiye ettim çok kullanışlı oldu. Bakmak istersen.

Hocalarım bu konuyu okuyarak laptop bataryaları topladım ve söktüm. Elimde yeterince pilim oldu.
1. Bu pillerin hangisi sağlam hangisi bozuk nasıl anlayabilirim?
2. Bu piller için şarj cihazı tavsiyesi alabilir miyim? Çok fazla bilgi var. Direk şunu al derseniz memnun olurum imax b6 demişler Birden çok çıkıyor farkı falan mı var anlamadım. link falan atarsanız çok mutlu olurum.
3. Bu pilleri arduino ya bağlamak için yuvalar var mı? Kaç pille çalışıyor arduino bunlardan? Bilen varsa onun da linkini atar mısınız?
Toplam 250 TL lik bütçe ayırdık buna yardımcı olursanız sevinirim.
4. Bu laptop pilleri alacağımız şarj cihazında bırakınca mesela akşam taktık sabah sökecdğiz çok durduğunda patlama şişme gibi sıkıntı yapar mı? Dolunca şarj kesen şarj aleti varsa oyle Bi link atarsanız sevinirim.
Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

Hocalarım bu konuyu okuyarak laptop bataryaları topladım ve söktüm. Elimde yeterince pilim oldu.
1. Bu pillerin hangisi sağlam hangisi bozuk nasıl anlayabilirim?
2. Bu piller için şarj cihazı tavsiyesi alabilir miyim? Çok fazla bilgi var. Direk şunu al derseniz memnun olurum imax b6 demişler Birden çok çıkıyor farkı falan mı var anlamadım. link falan atarsanız çok mutlu olurum.
3. Bu pilleri arduino ya bağlamak için yuvalar var mı? Kaç pille çalışıyor arduino bunlardan? Bilen varsa onun da linkini atar mısınız?
Toplam 250 TL lik bütçe ayırdık buna yardımcı olursanız sevinirim.
4. Bu laptop pilleri alacağımız şarj cihazında bırakınca mesela akşam taktık sabah sökecdğiz çok durduğunda patlama şişme gibi sıkıntı yapar mı? Dolunca şarj kesen şarj aleti varsa oyle Bi link atarsanız sevinirim.
Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

bilen varsa duruma göre ben de laptop pillieri toplayayım :)

bilen varsa duruma göre ben de laptop pillieri toplayayım :)
2-power supply ve tp4056 ile şarj cihazınızı yapabilirsiniz. Aynı anda 20 pili bile şarj edersiniz. Aşırı ısınanlar ve şarj olduğu halde voltaj değeri değişmeyen, voltaj değeri - değerlerde olanlar bozuktur.
1- bir de pillerin mah değerini ölçebilmeniz için deşarj eden mah ölçen bir modüle ihtiyacınız var. Zb2l3 modülü. Bununla mah ölçersiniz. 200 mah ve altı işgörmez
3- 18650 pil yatağı var piyasada. 2 li yeter fazlasıyla. On of düşmesi olursa iyi olur. Direk arduino ya bağlayabilirsiniz. Win ve Gnd pinlerine. Ayrıca jack ile de başlarsınız.
4- Ara ara takip etmek lazım şarj olayını. Aşırı ısınıyor bazılar aşırı akım çekiyor. Yüzlerce şarj ettim. Hiç patlama vs olmadı. Ters akım koruma yok. Ters bağlarsanız modül bozulur. Yenisi 2.5 tl civarı.

Kolay gelsin

Hocam en ucuz yol olarak şunu buldum.
https://www.robotistan.com/tlp4056-37v-sarj-aleti-5v-1a-lithium-battery-charger bundan alıp tekli olarak şarj ediyorum pilleri. Telefon şarj cihazı ile rahatlıkla şarj oluyor. Sağlamlıkları için ise bazıları 2 saat dursa da şarj tutmuyor ya da tutsa da kullanırken çabuk bitiyor. Böyle olanları atıyorum sağlamları elimde kalıyor. Hepsini laptop bataryalarından söktüm. şimdiye kadar da bir sıkıntı yaşamadım bununla şarj ederken. İnternette birden fazla pil için devre oluşturma videoları da var.

2-power supply ve tp4056 ile şarj cihazınızı yapabilirsiniz. Aynı anda 20 pili bile şarj edersiniz. Aşırı ısınanlar ve şarj olduğu halde voltaj değeri değişmeyen, voltaj değeri - değerlerde olanlar bozuktur.
1- bir de pillerin mah değerini ölçebilmeniz için deşarj eden mah ölçen bir modüle ihtiyacınız var. Zb2l3 modülü. Bununla mah ölçersiniz. 200 mah ve altı işgörmez
3- 18650 pil yatağı var piyasada. 2 li yeter fazlasıyla. On of düşmesi olursa iyi olur. Direk arduino ya bağlayabilirsiniz. Win ve Gnd pinlerine. Ayrıca jack ile de başlarsınız.
4- Ara ara takip etmek lazım şarj olayını. Aşırı ısınıyor bazılar aşırı akım çekiyor. Yüzlerce şarj ettim. Hiç patlama vs olmadı. Ters akım koruma yok. Ters bağlarsanız modül bozulur. Yenisi 2.5 tl civarı.

Kolay gelsin
Hocam teşekkür ederim tüm cevaplarınız için. Bu tp4056 ile şarj cihazı yapabilecek elektronik bilgisine sahip değilim maalesef yeteneğim de yok pek ( ellerim titriyor). Hazır şarj aleti tavsiye edebilir misiniz?

Hocam en ucuz yol olarak şunu buldum.
https://www.robotistan.com/tlp4056-37v-sarj-aleti-5v-1a-lithium-battery-charger bundan alıp tekli olarak şarj ediyorum pilleri. Telefon şarj cihazı ile rahatlıkla şarj oluyor. Sağlamlıkları için ise bazıları 2 saat dursa da şarj tutmuyor ya da tutsa da kullanırken çabuk bitiyor. Böyle olanları atıyorum sağlamları elimde kalıyor. Hepsini laptop bataryalarından söktüm. şimdiye kadar da bir sıkıntı yaşamadım bununla şarj ederken. İnternette birden fazla pil için devre oluşturma videoları da var.
Hocam bunla nasıl yapılıyor Bi devre falan mı kuruyoruz? Ergin_tastan hocam da bunu önermiş basit bişey mi bunu yapmak? Lehim gerekiyor mu? Lehim işi varsa direk şarj aleti önerebilir misiniz?

https://www.robotistan.com/tp4056-type-c-1s-37v-lipo-li-ion-pil-sarj-devresi
şarj için bunu kullanabilirsiniz. Tek sorun girişi Type-c bunun micro usb olanını alırsanız devreden sökmenize bile gerek kalmaz. type-c'nin dezavantajı type-c kablo lazım. mikro usb olursa malum o kablolar her yerde var. bat+'ya pilin artı ucunu bat-'ye de pilin- ucunu bağlayın. out+ ve out- uçlarına da devrenize bağlarsanız şarj olurken devrenizi de çalıştırır. şarjdan çekince de pilde çalışmaya devam eder. pil belli seviyeye gelince güç tüketimini keserek pili korur. böylece pili uzun ömürlü kullanırsınız. diğer ufak olanlarda pili dışarıda şarj etmek ve tekrar devreye bağlamak, tamamen tükenmesini önlemek için kontrol etmek gerekebilir.

Arkadaşlar bu li ion pilleri hiç kullanmamış biri olarak soruyorum. Açıkcası lipoları bile zaman zaman kullanıyorum ama korkmuyor değilim. 18650 piller de lipolar gibi + - (artı eksi) temas ettiğinde anında dumanı görüyor muyuz? :) Benim en merak ettiğim konu bu. Bir de bu piller de de yangın tehlikesi var mı?

Video çünkü iç dirençtir vb. anlatıyor. Hiç anlamadığım konular. Açıkcası öğrenmek istiyorum ama bu pil olayı başıma ders. NiMH ler var elimde. Arduino projelerinde onuları kullanmaya çalışıyorum. Olmadı arada lipo kullandığımız oluyor. 18650 yi kullanan arkadaşların tavsiyesi nedir?

upload_2020-11-23_0-0-49.png

Şarj cihazlarını araştırırken biraz daha kafam karıştı. Yorum acaba şarj cihazı ile ilgili mi yoksa bu lionların sıkıntı mı ?

Geri