.

Kodla Büyü
uzun uzun yazmaya gerek yok. ben de istanbulda yaşıyorum. oturduğun bina sağlam olacak. kontrolleri yapılacak. bitti gitti.

Maraş depremlerinde yaşananları gördük. İstanbul için bunu en az 10'la çarpın. Hem vefat sayısını hem de sonrasında yaşanan sefaleti :(

kimsenin bişey yapacağı yok; şunun şurasında 5-6 ay sonra hayatın olağan akışına kapılıp depremi de ; tehlikesini de unutacağız.
amma ve lakin her konuda olduğu gibi olay yine EKONOMİ de kilitleniyor; para yoksa- imkan yoksa alacağın tek önlem yaşam üçgeni oluşturmak.
başka hiç bir çare yok ne yazık ki.

uzun uzun yazmaya gerek yok. ben de istanbulda yaşıyorum. oturduğun bina sağlam olacak. kontrolleri yapılacak. bitti gitti.
Yardım nasıl gelecek? Yollar kapalı olacak mı? Kaçacak boş alan var mı? Vs Vs. Sadece sizin binanızın sağlam olması yeterl değil.

Aybr hocama yanıt olarak
"Kesin olarak gerçekleşecek bu depremle ilgili ne gibi tedbirler alıyorsunuz?", "Ve o depremde kesin gerçekleşecek." Hocam bu cümleler bana çok yanlış geldi. "Kesin" özellikle. Gerçekleşme ihtimali olabilir. Allah'ü Teala Dünyada olabilecek bazı olayları gizlemiştir. Günümüz teknolojisinde belki bazıları tahmin edilebiliyor.
Ama deprem'de her ne kadar tedbir alırsanız alın. Başınıza gelecek olaylar ezelde takdir buyurulmuş. 30 yıllık binada da otursan 0 binada da otursan fark etmez.
"konya-da-yangin-cikan-evde-coken-catinin-altinda-kalan-7-depremzede-öldü." bak bu habare. Nereye kaçarsan kaç."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İsra Suresi 13. Ayet.
وَكُلَّ اِنْسَانٍ اَلْزَمْنَاهُ طَٓائِرَهُ ف۪ي عُنُقِه۪ۜ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ كِتَابًا يَلْقٰيهُ مَنْشُورًا
"Her insanın boynuna kaderini taktık. Kıyamet günü de onun için, önünde açılmış olarak bulacağı bir kitap çıkartırız."

Müdahil olabileceğin bir kader ile müdahil olamayacağın Külli bir kader vardır. Biz Allah (c.c.) verdiği cüzi irade ile bazı olayları değiştirebiliriz. Lakin günümüzde insan kusuru ne varsa "Kader" diyip işin içinde çıkıyoruz. Şer-i hukukta bunun manası da şirktir. Keza kendi elinde olan işleri doğru dürüst yapmayıp suçu haşa Alla(c.c.) atmak en büyük günah ve şirktir.

Şu başlık Altında engellediğim dinci sayısı son 10 yılda muhatap olmak zorunda kaldığım dinci sayısından fazla.

Bilimsel içerik paylaşmasını beklediğim insanlar ayet paylaşıp aklınca cevap vermeye çalışıyor.

Bu ülkede yaşanan hiçbir şeye çok görmüyorum.
Hocam katılıyorum ne yazık ki bu kafayla; işimiz çok zor... Siz yapı analinizi yaptırırken; beton kalitesini ölçmek için kolonlardan numune mi alıyorlar? beton dayanıklılığını ölçmek için ?
ayrıca izmir de 20 .000 TL gibi rakamlardan bahsediyorlar; sizin daire başı 17 TL ye gerçekten çok çok uygun.

Ben edirne deyim; ailem izmir de ; hepimiz yaptırmak istiyoruz. bir de tüm kolonlardan numune aldırmanın bir sakncası olabilir mi? biraz ondan da tereddüt ediyorum.

20-30 milyar dolarlık bir maddi zarar var deprem bölgelerinde.ongorulu olup 3-5 bakmamak gerek.önlemler alınmalı.

https://g.co/kgs/Duis1N
Maksimal Yapı Analiz laboratuvarı
(0454) 260 00 55

Giresun’da test yaptırdık sonuçların bir kısmı sonra çıkacak şimdiki sonuçlar çok iyi.

Binamız site içinde
1) Zemin kaya
Zemin neden önemli?
2) beton değeri C41 sağlam
3) fay hattına çok uzağız.

✅ Bulunduğum ilçede Maraş depremi hissedildi binaları zayıf olanlar ve özellikle alüvyon toprak üzerine kurulu olanlar depremi derinden hissetti kendilerini dışarı atanlar oldu avizeleri zangır zangır sallananlar oldu ilçedekilerin videolarını izledim. Benim evde ampül bile sallanmadı depremi hissetmedik, deprem anında ampüle baktım sallanmadı.
Durum bu.

Buradan ne çıkıyor?
1. Zemin
2. Sağlam beton
3. Fay hattına uzaklık

Binalarınızı test ettirin ve tedbirinizi alın, Marmara depremi yakında gerçekleşecek bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok.

Ek2 : söz konusu canınız ise müteahitlere güvenmeyin hepsi sahtekar Tabii iyi diyecek kimse ayranım ekşi demez , Yapınızı test ettirin “güven kontrole mani değildir” biz 60 daire daire başı 17 tl düştü test için. Şimdi daha rahatız ne olduğunu biliyoruz sıkıntılı çıksaydı binayı güçlendirirdik veya başka bir yerde daire tutardım.
hocam 1000 TL ye hem zemin etüdü hem beton analizi mi yaptırdınız.

Bana pek sağlıklı gelmedi açıkçası.

Karot alımı+Kolon-Kiriş Kontrolleri ve Zemin Etütü; daire başı 2000 TL. denilmiş bizim arkadaşa.

Yine koronadaki gibi insanları korkutup onların malına mülküne sağlığına zarar veren açıklamalar yapıyorlar. Başka
amaçlara hizmet ediyorlar.Haksız kazançlar haram paradır bu para insanları canından eder.

Yine koronadaki gibi insanları korkutup onların malına mülküne sağlığına zarar veren açıklamalar yapıyorlar. Başka
amaçlara hizmet ediyorlar.Haksız kazançlar haram paradır bu para insanları canından eder.
Hocam öncelikle yazdıklarınız nickinizle çok uyumlu 👍 en çok korktuğum işte sizin gibi bilime inanmayan kadere sığınan kişilerin öğretmen olması, siz çocuklara inşallah deprem kaderdir deyip o çocukları çaresizliğe inandırmıyorsunuzdur, önlem ile bunun önüne geçileceğini de anlatıyorsunuzdur inşallah , ve Kuran “oku” diye başlar, hatırlatırım.

Hocam öncelikle yazdıklarınız nickinizle çok uyumlu 👍 en çok korktuğum işte sizin gibi bilime inanmayan kadere sığınan kişilerin öğretmen olması, siz çocuklara inşallah deprem kaderdir deyip o çocukları çaresizliğe inandırmıyorsunuzdur, önlem ile bunun önüne geçileceğini de anlatıyorsunuzdur inşallah , ve Kuran “oku” diye başlar, hatırlatırım.
Sende biliyorsun ki hangi felsefe olursa olsun amaç için her yol mübah değil.Dindar olmana gerek yok.Allahtan korkuyorsanız o tarafta olmayın.Aptala oynamaya gerek yok.Herkes işini düzgün yapsın.Kim ne yaptıysa yaptığının karşılığını alacak.İlim kendin bilmektir.Sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır.

Karot alımı+Kolon-Kiriş Kontrolleri ve Zemin Etütü; daire başı 2000 TL. denilmiş bizim arkadaşa.
Her zamanki gibi fırsatçılık yapıyorlar. Depremden önce İstanbul'daki birkaç guclendirme firmasiyla gorusmustum. Bina testi kat başı 4000 TL olduğunu söylemişlerdi.

nickinizle çok uyumlu 👍
senin kullanıcı adında bana anlamsız geliyor.Türkce olarak okuğumda.Herhalde ingilizce anlamı var :) Senin gibi geniş düşünen biri neden at gözlüğüne ihtiyaç duydu?Belki de bu olanlar saçmalıktır.O kelime bazen kullanılır.

Son düzenleme:
https://g.co/kgs/Duis1N
Maksimal Yapı Analiz laboratuvarı
(0454) 260 00 55

Giresun’da test yaptırdık sonuçların bir kısmı sonra çıkacak şimdiki sonuçlar çok iyi.

Binamız site içinde
1) Zemin kaya
Zemin neden önemli?
2) beton değeri C41 sağlam
3) fay hattına çok uzağız.

✅ Bulunduğum ilçede Maraş depremi hissedildi binaları zayıf olanlar ve özellikle alüvyon toprak üzerine kurulu olanlar depremi derinden hissetti kendilerini dışarı atanlar oldu avizeleri zangır zangır sallananlar oldu ilçedekilerin videolarını izledim. Benim evde ampül bile sallanmadı depremi hissetmedik, deprem anında ampüle baktım sallanmadı.
Durum bu.

Buradan ne çıkıyor?
1. Zemin
2. Sağlam beton
3. Fay hattına uzaklık

Binalarınızı test ettirin ve tedbirinizi alın, Marmara depremi yakında gerçekleşecek bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok.

Ek2 : söz konusu canınız ise müteahitlere güvenmeyin hepsi sahtekar Tabii iyi diyecek kimse ayranım ekşi demez , Yapınızı test ettirin “güven kontrole mani değildir” biz 60 daire daire başı 17 tl düştü test için. Şimdi daha rahatız ne olduğunu biliyoruz sıkıntılı çıksaydı binayı güçlendirirdik veya başka bir yerde daire tutardım.
Bu paraya doğru düzgün test yapılabileceğini düşünüyor musunuz?

Hocam, Daire başı 17 TL lik hesapta bir sıfır mı eksik yoksa firma tandıktı veya reklam amaçlı indirim mi yaptı ❓

Beton sertliği ölçen aleti merak ettim fiyatı uygunsa, ekstra beceri gerekmeden kullanabileceğim bir şeyse alıp kendim bakayım diye.

Adı schmidt çekici imiş yurtiçinde 8 bin ile 40 bin TL arası fiyatlarda gördüm. Aliexpreste bin TL lik modelleri de var.

Beton test cihazı Fiyatı bireysel kullanım için pahalı, ucuz olanlar da güvenilir değilime geldi.

Karot aldırılsa laboratuvarda hiç test yapılmasa bile o çapta betonu kesip çıkarracak kalitede panç ve matkap epey maliyetlidir.

Oto expertiz firmaları gibi bina test işi yapan firmalar da yakında çoğalır.

Aybr hocama yanıt olarak
"Kesin olarak gerçekleşecek bu depremle ilgili ne gibi tedbirler alıyorsunuz?", "Ve o depremde kesin gerçekleşecek." Hocam bu cümleler bana çok yanlış geldi. "Kesin" özellikle. Gerçekleşme ihtimali olabilir. Allah'ü Teala Dünyada olabilecek bazı olayları gizlemiştir. Günümüz teknolojisinde belki bazıları tahmin edilebiliyor.
Ama deprem'de her ne kadar tedbir alırsanız alın. Başınıza gelecek olaylar ezelde takdir buyurulmuş. 30 yıllık binada da otursan 0 binada da otursan fark etmez.
"konya-da-yangin-cikan-evde-coken-catinin-altinda-kalan-7-depremzede-öldü." bak bu habare. Nereye kaçarsan kaç."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İsra Suresi 13. Ayet.
وَكُلَّ اِنْسَانٍ اَلْزَمْنَاهُ طَٓائِرَهُ ف۪ي عُنُقِه۪ۜ وَنُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيٰمَةِ كِتَابًا يَلْقٰيهُ مَنْشُورًا
"Her insanın boynuna kaderini taktık. Kıyamet günü de onun için, önünde açılmış olarak bulacağı bir kitap çıkartırız."

Müdahil olabileceğin bir kader ile müdahil olamayacağın Külli bir kader vardır. Biz Allah (c.c.) verdiği cüzi irade ile bazı olayları değiştirebiliriz. Lakin günümüzde insan kusuru ne varsa "Kader" diyip işin içinde çıkıyoruz. Şer-i hukukta bunun manası da şirktir. Keza kendi elinde olan işleri doğru dürüst yapmayıp suçu haşa Alla(c.c.) atmak en büyük günah ve şirktir.
hocam inancınız gereği herşeyi dine bağlamanız bana göre normal..
Normal olmayan ise Japonya'nın çoğunluğu inanmadığı için mi depremden etkilenmiyor orada yaşayanlar!!

Bu arada bende İstanbul Kartalda 47 yıllık 3 katlı binada oturuyorum.. Yeni ev alacak param olmadığı için mecburen oturuyoruz.. İbb ye müracaat ettim.. Umarım gelirler.. En azından çıkan sonuca göre bir yol çizeriz..

Doğu ve Güneydoğuda yaşanan depremlerde internet,ulaşım,sağlık ve haberleşme çöktü hala internet 1990 lı yıllardaki hızlarda.
istanbulda Allah korusun bir şey olursa ülkede tamamiyle sistem çöker.Süreç de berbat.Uydu haberleşmede hiç yol almamışız.
Demek ki uydu gönderdik ama kullanamadık.Teknolojide çok gerideyiz.Ahlaki felsefemizin düzelmesi gerekiyor. İstanbul diyorlarlarda kayseri,bingöl,nigde,erzincan,diyarbakır,bitlis,muş,mardin tehlikede gibi gözüküyor her sallantıda bu şehirler sallanıyor.
https://www.emsc-csem.org/#2 burada yorumları okuyorum hep bu şehirler.

Arkadaşlar, enerji yüklenmiş, kırılmak üzere olan fay bölgelerinin RADON GAZI saldığı, bunun uydulardan tespit edilebildiği, buralara HAARP sistemi ile ELEKTROMANYETİK SES DALGALARI gönderilerek; yüklü fay hatlarında depremlerin tetiklenebildiği söyleniyor. 1999 depreminin ve 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin normal olmadığı, ittirilmiş yani tetiklenmiş deprem olduğu söyleniyor. Bana mantıklı geldi. Birilerinin elinde böyle bir teknoloji varsa. Bunu kullanıyor olabilirler. İstanbul'da fay hattı, henüz yüklü değil mi, yoksa zarar vermek istemiyorlar mı anlayamadım.

Geri