18 saat ek dersin uzerine

Kodla Büyü

aydinx

Aktif Üye
Hocalarim merhaba ders planlama ve hazirlik almiyoruz degil mi ?15 saat dersim var ve 6 saatte destekleme yetistirme kursum idarem israrla 2 aydir ders planlama ve hazirlik veriyor 18 saatin uzerine +2 saat .ders planlama hazirlik alamayacgimizi soyledigimde ise neye gore almayacaksiniz varsa yazili bir ibare getir diyor.

Bir öğretmen 30 saat derse girdiğinde 15 saat girdiği derslerden 3 saatte hazırlık planlama alır ve toplamda 18 saat ekders ücreti alır.BTR ye bundan dolayı maksimum derse girmişçesine, hazırlık ve planlamalar dahil edilerek 18 saat ücret ödenir. Lakin BTR, görevinin dışında öğretmen olarak girdiği ders ve kursların ders saati sayısı 10 saatin üzerinde ise her 10 saate 1 hazırlık planlama ödenebilir. Çünkü BTR görevinin yanında derslerede girmekte olup, BTR görevlendirme şartları içinde hazırlık planlama ücreti alınamayacağı konusunda bir ibare yoktur. Diğer taraftan öğretmenlerin ekders kararlarında her 10 saat ders için 1 er saat hazırlık ve planlama ücreti ödenir denilmektedir.
Dolayısıyla teknik olarak ve mevzuat olarak hazırlık planlama ücreti ödenmesinde biR sakınca görünmemektedir.

Evet btr yim bu donem ilk kez btr oldum o yuzden yonetmelik kisimlarindanda tecrubesizim 18 saatin uzerinde ek ders alamayacagimizi belirten ibare yazisini bulmamda yardimci olabilir misiniz

Bir öğretmen 30 saat derse girdiğinde 15 saat girdiği derslerden 3 saatte hazırlık planlama alır ve toplamda 18 saat ekders ücreti alır.BTR ye bundan dolayı maksimum derse girmişçesine, hazırlık ve planlamalar dahil edilerek 18 saat ücret ödenir. Lakin BTR, görevinin dışında öğretmen olarak girdiği ders ve kursların ders saati sayısı 10 saatin üzerinde ise her 10 saate 1 hazırlık planlama ödenebilir. Çünkü BTR görevinin yanında derslerede girmekte olup, BTR görevlendirme şartları içinde hazırlık planlama ücreti alınamayacağı konusunda bir ibare yoktur. Diğer taraftan öğretmenlerin ekders kararlarında her 10 saat ders için 1 er saat hazırlık ve planlama ücreti ödenir denilmektedir.
Dolayısıyla teknik olarak ve mevzuat olarak hazırlık planlama ücreti ödenmesinde biR sakınca görünmemektedir.
Must@f hocam ben kendi okulumda BTR'yim 10 saatte kursum var. Ben şimdi 10 saat kurs için 1 saat hazırlık be planlama alabilir miyim?

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.
Bu maddeyi biliyorum da. Bu madde de DYK ile ilgili herhangi bir şey olmadığı için bilemedim şimdi. DYK asli görevin dışında yapıldığı için alınabilir mi yani?

Must@f hocam haklı. DYK toplam 10 saat ve üstüyse hazırlık alırsınız. Hafta içinde girdiğiniz dersler bir nevi yok hükmündedir.

Ek ders yönetmeliği ve 2007/19 sayılı genelgeye göre 15 saat ders +6 saat kursa giren bir öğretmen 2 saat hazırlık-planlama alması gerekir.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.pdf

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki ek ders yönetmeliğinin 16. maddesinin 2. fıkrası BTR'leri kapsıyor.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/2007_19 nolu Genelge.PDF

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki 2017/19 nolu genelgenin 6. maddesinin 4. paragrafında BTR'lerin 18 saat haricinde hazırlık-planlama alacakları yazıyor.

Yani;
15 saat ders+6 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
22 saat ders+8 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+3 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
Sadece 20 saat derse giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar haftada 22 saat derse giren hiç kursa girmeyen bir btr de +2 saat planlama mı alacak? Bence bu işte bir yanlışlık var bizim ek dersimiz 18 saat net diye biliyorum ben..

arkadaşlar az önce müdür yardımcısı arkadaşa sordum. dedi ki 18 saatin 3 saati zaten planlamadan geliyor 30 saat derse girmiş gibi...
böyle bir şey varsa geçmiş yıllara dönük de hak talebi olur...

Arkadaşlar BTR haftada 18 saat ücret alır. Destekleme yetiştirme kursu varsa ders dışı hazırlık planlama ek dersi alır. Destekleme yetiştirmeden alabilmesi için de haftada en az 10 saat kursu olması lazım. BTR nin girdiği ders saatine bakılmaksızın 18 saat ücret ödenir.

Son düzenleme:
Örneğin; 15 saat derse giren, nöbet tutan ve haftada 8 saat DYK kursu olan BTR, haftada 18+3=21 saat normal ek ders, haftada 8 saatte kurs ek dersi alır. Başka da ücret alamaz.

Örneğin; 15 saat derse giren, nöbet tutan ve haftada 8 saat DYK kursu olan BTR, haftada 18+3=21 saat normal ek ders, haftada 8 saatte kurs ek dersi alır. Başka da ücret alamaz.

Bende böyle olduğunu düşünüyorum. hafta içi girdiğimiz dersler için bir planlama alamıyoruz.

BTR olmayıp da 15 saat derse giren, nöbet tutan, sınıf veya kulübü olan ve haftada 8 saat DYK kursu olan öğretmen;
haftada 2 saat (kulüp veya sınıf) + 3 saat (nöbet) + 2 saat (Ders dışı haz.pln) + 8 saat kurs ücreti alır.

Biz 18 saat ek dersi BTR Görevimiz karşılığı alıyoruz. Okulda 20 saat fiilen derse giriyorsak, bu derslerin karşılığı 2 saat hazırlık planlama alırız. Kurs için ayrıca alırız

arkadaşlar az önce müdür yardımcısı arkadaşa sordum. dedi ki 18 saatin 3 saati zaten planlamadan geliyor 30 saat derse girmiş gibi...
böyle bir şey varsa geçmiş yıllara dönük de hak talebi olur...
30 saat derse girmiş gibi değil. Liselerde 40-45 saat, ortaokullarda 35 saat okuldayız. 18 saat görev gereği verilir. 30 saatle alakası yok

bana da böyle söylendi hocam ama mesela benim 10 saat kursum var haftada... bunun için 1 saat planlama alabilir miyim btr iken...
Alamazsiniz hocam. Insan kaynaklari genel mudurlugu planlama ucretinin maksimum 3 saat olabilecegini soyluyor. Yani 50 saat de derse girseniz 3 saat planlama ucreti alirsiniz. Siz btr gorevini yerine getirirken 15 arti 3 planlama zaten veriliyor. Yani maksimum planlama ucretini zaten aliyorsunuz. Bundan sonra 10 saat de kursa girseniz daha fazla planlama ucreti alamazsiniz.

Son düzenleme:
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Giresun Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 11 Ocak 2016 tarihinde 300356 sayılı “ Yetiştirme ve Destekleme Kursları” konulu gönderdiği resmi yazının 2. Mütalaasında “ Söz konusu kurslarda görev alan öğretmenlere,rutin müfredat kapsamında okuttukları ders görevleri için ödenenler dahil olmak üzere haftada 3 saati geçmemek şartıyla ,fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücreti ödenmesi,” gerektiğini emretmiştir.

Ek ders yönetmeliği ve 2007/19 sayılı genelgeye göre 15 saat ders +6 saat kursa giren bir öğretmen 2 saat hazırlık-planlama alması gerekir.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.pdf

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki ek ders yönetmeliğinin 16. maddesinin 2. fıkrası BTR'leri kapsıyor.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/2007_19 nolu Genelge.PDF

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki 2017/19 nolu genelgenin 6. maddesinin 4. paragrafında BTR'lerin 18 saat haricinde hazırlık-planlama alacakları yazıyor.

Yani;
15 saat ders+6 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
22 saat ders+8 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+3 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
Sadece 20 saat derse giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

Düşüncemi desteklediğim Genelge 2007 yılına aitmiş. 2017 yılı diye okumuşum. Ek ders yönetmeliğindeki maddelerin yerleri 2007 ve 2017 yıllarında farklı olduğu için yaptığım yorum yanlış olmuş. Btr maddesi 2007 yönetmeliğinde 21. Madde iken, 2017 yönetmeliğinde 16. Madde olduğu için genelge ile uyuşmuyor.

Memurlar.net'e alır diyor.
https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

Son düzenleme:
Biz 18 saat ek dersi BTR Görevimiz karşılığı alıyoruz. Okulda 20 saat fiilen derse giriyorsak, bu derslerin karşılığı 2 saat hazırlık planlama alırız. Kurs için ayrıca alırız
Hocam bence yanlışınız var. 20 değil 30 saatte derse girseniz 18 saatin üstüne ek ders alınmaz. Ders asli göreviniz zaten. Btr olunca öncelik asli görevini yerine getirecek diyor. Ücrete gelince de 16/2 de 18 saatin üzerine ek ders almaz diyor. Hatta nöbet ücreti bile alıyoruz ama şaibeli bana gore. Btr nöbet dahil görev verilmez diyor bi yandan. Nöbete ücret gelene kadar tutmamaya çalışıyorduk. Şimdi ise ücret almak için kılıf uyduruyoruz.

Geri