160 Saatlik Bilgisayar Kullanımı Sınavlarımızı Paylaşalım

Kodla Büyü
Tarik_Turan' Alıntı:
Arkadaşlar bende halk eğitimi merkezinde çalışıyorum ve birkaç arkadaşımızın paylaştığı sorulara gözattım. Ki hem yeni başlayan arkadaşa yardımcı olmak hemde müdür yardımcımızında özellikle bu tür durumlara dönük bahsettiği bazı konuları netleştirmek adına şunları söylemek gereği duydum ;

Halk eğitimi merkezine bilgisayar kullanım yetkinliğine dönük sertifika almaya gelen kişilerin yaş düzeyi yaklaşık 18 - 70 yaş arası yetişkinlerdir. Bu kişilere teknik bilgiler vermekten öte modüllerin özellikle ilk başlarında yok multitaskingmiş falan daha bilgisayar öğretmenlerinin bile açıp bakmadığı saçmalıklar verilip ardından sınavda soruyorsanız ; bu işkenceye artık son verin... Lütfen insanlara günlük hayatlarında özellikle işlerinde ve evlerinde kullanabilecekleri pratik bilgileri ve benzeri uygulamaları yaptırmaya çalışın. Ayrıca sınav yapan bazı arkadaşlar bahsettiğim o saçma konuları bile yazılı sınav ile istemişler. Allah aşkına kaçınız günlük hayatta o konuları kullanıyorsunuz ? Biraz daha gerçekçi ve işin özüne ve de sonuçta elde edilmek istenilene dönük iş yapmak lazım. Tabii bu fikirleri paylaşırken tamamen kendi görüşüm ama lütfen insanlara eziyet etmeyin ; öğrenmelerini istiyorsanız teknik konulardan öte program öğretimine dönük ince detaylar gösterin. Her modül sonunda yönetmeliğe göre sınav yapılmalı fakat bu yazılı sınav olmak zorunda değil ! Özellikle ilk konularda teorik bilgi gerektiren yerlerde test şeklinde her modül sonunda sınav yapabilirsiniz. Word, Excel ve Powerpoint konularında özellikle uygulama sınavları yapmanız ve hatta sınav öncesinde benzeri bir uygulama örneği çözmeniz hem sizin hem de kursiyerleriniz açısından daha faydalı olacaktır. Uygulama sınavlarını da kursiyerlerinize mümkün olduğunca ekran görüntüsünde görmek istediğiniz resimlerle sınav kağıdına aktarırsanız, emin olun bu işte istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde bir sabun kalıbından farksız hiç esnemeyen bir yapıyla insanların karşısında istemedikleri ve sizinde istemediğiniz şeylerle boğuşur durursunuz. Mutlaka modül sonunda sınav yapın bu yönetmelikte var. Müfettiş geldiği zaman ilgili sınav evrağını ya da elektronik dosyasını isteyebilir. Bunun ispatı şart. Ama dediğim gibi kasmayın kastırmayın :) Saygılar sevgiler...

+1

Ayrıca bence sınavlarda olduğu kadar derslerde de günlük hayatta işe yarayacak konulara değinilmeli. Ben 2-3 gün önce başlattığım kursumda anlattığım şeyler ve ayrıntılarını sırayla bir dosyaya yazıyorum. Örnek bir günlük plan oluşturup burada paylaşmayı düşünüyorum. HTML formatın bir günlük plan. Tek dosya. Tüm konular ve alt başlıklar listelenmiş şekilde. Müfredata göre olan günlük plan değil, gerçekte uyguladığım. Ama yaz tatilini bulur hazırlanmış halini buraya koymam.

Umarım işinize yarar..7 modülün sınavları bulunmaktadır...

Ekli dosyalar

• Tum_modul_sinav.rar
    473.6 KB · Görüntüleme: 2,584
NOREPLY' Alıntı:
her modül için yazılı sınav yapmak zorundasın zaten. uygulamalarıda sınıftaki durumlarına göre verç yada uygulama sınavı yap o senin bileceğin şey. her modül için 1 yazılı, 1 de uygulama notu vermen lazım.

Hocam insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen ya, yazılı sınav felen yapmak zorunda değilsiniz, biraz yönetmelik okuyun hocam..

MADDE 44 – (1) Yaygın eğitimde başarı, programın özelliğine göre değerlendirilir.

(2) Değerlendirme; ders öğretmeni tarafından yazılı, sözlü, uygulamalı sınavlar veya varsa ödev ya da projelere göre yapılır. Birden fazla sınav şekli ile sınavı yapılan dersin puanı veya notu, bu sınavların aritmetik ortalaması ile belirlenir. Bu puan veya not, kurs veya modülün başarı puan ya da notu olarak değerlendirilir.

(3) Modüler eğitim uygulanan programlarda her modülün sonunda değerlendirme yapılır.
(4) Programların özelliğine göre sınavlar ve başarı değerlendirmesi bilişim teknolojisi kullanılarak da yapılabilir.

serserised' Alıntı:

(7) Kursiyerlerin başarılarının değerlendirilmesinde 100 puan üzerinden 5 lik not düzeni kullanılır. Puanlar ve not olarak karşılığı ile başarı derecesi;

85-100 arası 5 Çok iyi

70-84 arası 4 İyi

55-69 arası 3 Orta

45-54 arası 2 Geçer

0-44 arası 1 Başarısız

olarak değerlendirilir. 50 ve 70 i nerden duydunuz :d

Teşekkürler fatih22222 hocam. 3.Modül sorularında az bir oynama yaparak bunu kullanırım ;)

Modül 1 Sınav:

Modül 2 Sınav:

Ekli dosyalar

• MODÜL1 SINAV SORULARI.rar
    16.4 KB · Görüntüleme: 809
  • MODÜL2 SINAV SORULARI.rar
    12.4 KB · Görüntüleme: 990
Hocam bende yeni başlayan biriyim modülleri halk eğitim veriyor ama ilk modül eksik burdan bulduklarım slaytlar var onlar da çok yüzeysel bitiyor hemen bu modülü tam olarak nereden bulabilirim ben megep ten bilşim teknolojileri modülünü indirdim donanım birimleri iç donanım dış donanım işletim sistemi kurulumu gelişmiş özellikleri ağ temelleri gibi bunları anlatmam doğru olur mu

hocam modülleri bire bir uygularsan eğer öğrencilerin 2. günden sonra offf pufff demeye başlar. bize gelen öğrencilerin kesme istekleriyle, veri yollarıyla yada ne bileyim ağ topolojileryle işi yok. zaten anlatsan bile işlerine yaramayacağı için öğrenmezler. ne sen kendini yor ne de öğrencilerini. müfredat ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda en doğru kararı yine öğretmen olarak sen verceksin.
Kolay gelsin.

lkandemir' Alıntı:
hocam modülleri bire bir uygularsan eğer öğrencilerin 2. günden sonra offf pufff demeye başlar. bize gelen öğrencilerin kesme istekleriyle, veri yollarıyla yada ne bileyim ağ topolojileryle işi yok. zaten anlatsan bile işlerine yaramayacağı için öğrenmezler. ne sen kendini yor ne de öğrencilerini. müfredat ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda en doğru kararı yine öğretmen olarak sen verceksin.
Kolay gelsin.
teşekkürler hocam hallettim Allah ın izniyle evet modüller uygulamaya konunca öyle oluyor ama o bilgileri de görmedik demelerini istemiyorum

benim hazırladıklarım da ekte... :idea:

Ekli dosyalar

• sınavlar.rar
    141.3 KB · Görüntüleme: 1,058
benim sınav sorularım da bunlar arkadaşlar. umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• sınav soruları.rar
    100.6 KB · Görüntüleme: 468
Her modülün sonunda sınav yaptıktan sonra birde sonda genel bir sınav yapmak gerekiyormu arkadaşlar?

Birde uygulama sınavlarının dosyalarını dijital ortamda teslim etmek gerekiyormu?

Paylaşımda bulunan arkadaşlar içinde teşekkürler..

Arkadaşlar HEM de yeni çalışmaya başladım. Paylaştığınız bilgilerden yararlanacağım hepinize teşekkürler;)

Geri