10. Nesil Intel mi yoksa Ryzen mi?

Kodla Büyü
Herkese Selamlar,

Yeni bir Notebook satin almak istiyorum. Kullanım amacım; iş amaçlı olacak fakat boş zamanlarımda oyun da oynayacağım. Iş için kullanım amacım; Ofis programında binlerce satırdaki verileri işleyeceğim ve Photoshop kullanacağım. Oynayacağım oyunlar ise CS:GO, RDR2 ve FIFA vb..

Yaptığım araştırmalarda Intel 10. Nesiller hakkında oldukça yapıcı yorumlar okudum. Ama bazı kesim de AMD Ryzen modellerini önermişler. Bu yüzden kararsızlık yaşıyorum.

Bütçem 8000-8500TL seviyelerindedir.

Tavsiyeler vererek yardımlarınızı bekliyorum.

10. Nesilde intel amd den ders almış olacak ki çekirdek sayılarında iyileştirmelere gitti amd de tekli çekirdek hızlarında inteli yakalamak için artırıma gitti hangisini ucuza getirirseniz onu alın bnce. Geçen sene sormuş olsanız amd derdim ama rahat.

Alma hocam.. Parana yazık.. iki maaşını gömme PC ye.. gene de sen bilirsin fakat ryzen 4 le başlayan serisi 7 nmetre olduğu için ısınma problemi olmadığı söyleniyor.

bulunabiliyorsa yeni ryzen 4000 serisi... test sonuçları f/p oranının hayli yüksek olduğunu gösteriyor.

ryzen. ısınma, enerji sefiyatı, bellek frekansları gibi konularda intelden önde. Bana intel gereksiz pahalı geliyor

Ryzen üzerinde ekran kartı gpu su barındırdığı için 2gb ramin bu ekran kartına gidiyor. O yüzden ryzen alacaksan ram yüksek bir bilgisayar almanız gerekiyor.

Alma hocam.. Parana yazık.. iki maaşını gömme PC ye.. gene de sen bilirsin fakat ryzen 4 le başlayan serisi 7 nmetre olduğu için ısınma problemi olmadığı söyleniyor.
Dolar altın euro çok yüksek.Bencede bir şey almamak gerek.Aşırı yüksek.

6 senedir kullanıyorum bilgisayarımı ssd takmıştım benden kaynaklanan nedenlerden bozuldu ssd. bir kaç ay sonra bir ssd daha alacağım. linux yüklü performans sıkıntısı pek yaşamıyorum. Biraz minimalliğe alıştırmamız lazım kendimizi. yaklaşık 2 aylık maaşımı bilgisayara vermek bana ağır geliyor. işinizin olmazsa olmaz bir parçasıdır veya paranız çoktur ona birşey diyemem. :) almak istiyorsanız alın hocam ölüp gidiyoruz yavaş yavaş

6 senedir kullanıyorum bilgisayarımı ssd takmıştım benden kaynaklanan nedenlerden bozuldu ssd. bir kaç ay sonra bir ssd daha alacağım. linux yüklü performans sıkıntısı pek yaşamıyorum. Biraz minimalliğe alıştırmamız lazım kendimizi. yaklaşık 2 aylık maaşımı bilgisayara vermek bana ağır geliyor. işinizin olmazsa olmaz bir parçasıdır veya paranız çoktur ona birşey diyemem. :) almak istiyorsanız alın hocam ölüp gidiyoruz yavaş yavaş
Bende elementary hera kurdum çok iyi.En son kullanıcıya hitap ediyor..Az kaldı elementary 6 çıkacak görünen o ki o daha güzel olacak.Güncellemeler geliyor root şifresi girmeden güncelle dediğinde güncelliyor.Bir program kurmak istediğinde şifre istiyor ve kurmak çok kolay.Eskiden zordu linux şimdi windows dan daha kolay ve hızlı.Bazı özel linuxlar son oyunları bile çalıştırıyor.Mesela ps4 bakın adamların sistemi kaç yıl önceye ait oldugu halde güzel oynatıyor suan ki son pc ler gibi.Nedeni işletim sistemi işte.Yani yazılım önemlidir.

Ekli dosyalar

• tmryrcqp.jpg
    tmryrcqp.jpg
    10.7 KB · Görüntüleme: 84
Katılıyorum. 16.850 TL olan MacBook pro 16 inc giriş modeli 18.500 TL civarına çıktı. 1.500 TL alsam şu an zarardayım. Bu paraya bu pc vergiler artı apple politikası hale getiriyor. Apple arm işlemcili MacBook prolarini beklicem. Kısmet.

Arkadaşın dediği gibi ne alırsan kardasin. Kemal sunalın zeytin sahnesine döndü halimiz. @katafalk

Arkadaşlar bir bir sorum olacak.
Core™ i5-10210U ve Intel® Core™ i7-7500U ikisinin özelliklerini karşılaştır dım.
İ5 hem çekirdek, hem iş parçacığı, hemde önbellek bakımından i7 den daha yüksek. Ama i7 fiyat olarak i5 e göre pahalı.
Şimdi i7 mi daha iyi yoksa i5 mi?
İ7 yi i5 den üstün mü? Hangisini tercih etmeliyim.

https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/compare.html?productIds=95451,195436

ben i5'i tercih edebilirim fiyatından dolayı ancak İşlemci Temel Frekansına bakarsak i7 az çekirdek farkını burada kapatıyor bence. Maksimum Torbo Frekansına bakıp aldanmamak gerekli. Turbo Boost'u açtık diyelim onu aldığımız dizüstü o frekansta soğutabilecek mi? bunları da değerlendirmek gerekli.

https://versus.com/tr/intel-core-i5-10210u-vs-intel-core-i7-7500u
şeklinde bir değerlendirme yaptım i5 kazandı yeni nesli teknolojinin verdiği güçle.

Arkadaşlar bir bir sorum olacak.
Core™ i5-10210U ve Intel® Core™ i7-7500U ikisinin özelliklerini karşılaştır dım.
İ5 hem çekirdek, hem iş parçacığı, hemde önbellek bakımından i7 den daha yüksek. Ama i7 fiyat olarak i5 e göre pahalı.
Şimdi i7 mi daha iyi yoksa i5 mi?
İ7 yi i5 den üstün mü? Hangisini tercih etmeliyim.

https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/compare.html?productIds=95451,195436

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7500U-vs-Intel-Core-i5-10210U/m171274vsm819403
i7 üstün az farkla

Hocam bu siteye göre i7 nin 7500u modeli hariç diğer diğer modellerinin hepsi i5 10210u yu geçemiyor.
Teşekkürler.
Peki Maksimum Turbo Frekansta çalışmasını biz mi ayarlıyoruz.
Yoksa uygulamalara göre işlemci kendisi mi o frekansa otomatik çıkıyor.
Çünkü i5 in maks turbo frenkansı yüksek.

Hocam yeni fark ettim. Kıyaslamalar da i5 ile i9 u kıyas yaptığımda bile i5 geçiyor. Galiba sitede sıkıntı var.

Son düzenleme:
Hocam bu siteye göre i7 nin 7500u modeli hariç diğer diğer modellerinin hepsi i5 10210u yu geçemiyor.
Teşekkürler.
Peki Maksimum Turbo Frekansta çalışmasını biz mi ayarlıyoruz.
Yoksa uygulamalara göre işlemci kendisi mi o frekansa otomatik çıkıyor.
Çünkü i5 in maks turbo frenkansı yüksek.

Hocam yeni fark ettim. Kıyaslamalar da i5 ile i9 u kıyas yaptığımda bile i5 geçiyor. Galiba sitede sıkıntı var.
Güç seçeneklerinde yapılıyor. Eğer yüksek performans seçerseniz işlemci sürekli yüksek hızlarda bekleme yapıyor. Bu da batarya performansını ve işlemci ısısını etkiliyor. Bende güç tasarrufu seçili. Bekleme anında 0,65 GHz hızlarında çalışıyor. Uygulama çalıştırırsam maksimum performansa ihtiyaç dahilinde çıkıyor. Sürekli açık olunca boşta da işlemciye yükleniyor.

Hocam eski nesillerde nesiller arası kayda değer pek bir fark olmazdı işlemci piyasasında. Pazarlama stratejisi gereği aynı işlemciyi birkaç küçük geliştirme ile piyasaya sürüyorlardı. Örneğin 4. Nesil bir i7 ile devamı olan 5. Nesil bir i7 arasında çok fark göremezdiniz. Veya bir i7, en az 3-4 nesil boyunca sonraki gelecek i5lere göre yine iyi konumda olurdu. Fakat şu an ryzenlerin de piyasada söz sahibi olmasıyla birlikte işler biraz değişti. Artık sadece 1 nesille bir önceki nesile göre neredeyse segment atlatan bir durum mevcut. Yani 10. Nesil bir i5, 9. Nesil bir i7yle çok rahat yarışabiliyor ve bazen öne de geçiyor. Başka bir örnek, i3 8100 diye bildiğimiz işlemci aslında i5 7500ün güncellenmiş halidir. Aynı şekilde 1 nesille segment atlatılmıştır. Bu yüzden yeni nesil olanı tercih edin derim

Amd alın kafanız rahat etsin. İki sene sonra yeni çıkan işlemciyi alıp aynı kasaya takarsınız. İntel alırsanız iki sene sonra komple tüm kasayı yenilemeniz gerekecek. Onu da düşünün derim. Bir tık daha güçlü olabilir ancak yükseltme maliyetleri intel'de cep yakıyor.

Geri