1 yil dolmadan eş durumu?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Eşim memur.. Ben bu il içi özür tayininde başvuruda bulundum ama yaz tatilinde de il dışı özür atamalarında da başvuruda bulunacağım İnşaAllah..

Ben şu anda eş durumundan tayin olsam 4 ay sonraki il dışı eş durumuna başvurabilir miyim ? 1 yıl geçmediği için sıkıntı olur mu

Son düzenleme:
eşinizle aynı yerde olmadığınız sürece özür şartınız devam eder ve her atamada başvurabilirsiniz

eşinizle aynı yerde olmadığınız sürece özür şartınız devam eder ve her atamada başvurabilirsiniz

"1 yıl dolmadan eş durumu tayini olur mu?​

Eşi devlet memuru olan ya da olmayan eşler de eş durumundan tayin talebinde bulunabilirler. Ancak bu tür durumlarda tayin isteyen kişiler için son iki yıllık bir süre içinde en az 360 prim gün sayısının doldurmuş olması şartı vardır. "

Hocam internette yazan bu ifade benim kafamı karıştırdı.. Ben de dediğiniz gibi biliyorum ama Nedir bu anlayamadım

Eşi devlet memuru olan ya da olmayan eşler de eş durumundan tayin talebinde bulunabilirler. Ancak bu tür durumlarda tayin isteyen kişiler için son iki yıllık bir süre içinde en az 360 prim gün sayısının doldurmuş olması şartı vardır. "

Hocam internette yazan bu ifade benim kafamı karıştırdı.. Ben de dediğiniz gibi biliyorum ama Nedir bu anlayamadım
Eşin çalıştığı yerde son 2 yılda, en az 360 sigorta prim günü olması gerekiyor.
Devlet memuru olunca bu uygulanmaz diye biliyorum. Çünkü bu keyfi yer değiştirmelerin önüne geçmek için alınmış bir karar. Eşiniz devlet memuru olduğuna göre keyfi bir yer değiştirme olmamış oluyor.

En güzeli sendikanızdan destek almanız. Sonuçta bugünler için varlar. Her ay para ödüyoruz, çalışsınlar biraz.

360 gün sadece eski adıyla SSKlı ve Bağ-Kur’lu ile avukatlardan isteniyor:

B.2. Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değiştirmeler Öğretmenlerden eşleri; a. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A veya 4/B maddeleri kapsamında çalışanlar, b. 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine göre bankalar için kurulmuş özel emeklilik sandığına tabi olarak çalışanlar, c. TOBB ve odalar gibi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında çalışanlar, ç. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar ve noter olarak çalışanlar, d. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında çalışanlar, e. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında çalışanlar, f. 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu kapsamında çalışanlar, g. 399 sayılı KHK kapsamında çalışanlar, ğ. Özel kanunlarla kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, h. Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlar, ı. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin (a) ve (b)bentleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşları dışında sigortalı olarak çalışanlar, i. Avukat olup baroya kayıtlı ve vergi mükellefi olarak çalışanlar eşlerinin görev yaptığı il/ilçeye yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Yukarıda sıralananlardan (a) ila (h) bendinde sayılanlardan eşlerinin çalışmakta olduğu kurum/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi başvuru için yeterli olacaktır; ancak • Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla ilk defa veya yer değiştirme suretiyle başka bir il’e atamasının yapıldığını belgelendiren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, görev yeri belgesi aranmadan sadece atama kararları kabul edilecektir. • 2023 Mart Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu kapsamında ataması gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenler ile 2023 Nisan Engelli Öğretmen Adaylarının Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu kapsamında ataması gerçekleştirilen öğretmenler bu Duyurunun A bölümünün 1 inci maddesinde belirtilen şartı taşıyan öğretmen olan eşleri de aile birliği mazereti kapsamında başvuruda bulunabilecektir. Bu kapsamda başvuruda bulunacaklar için MEBBİS kayıtları yeterli olacaktır.

ı) bendi kapsamında başvuranlardan; • Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi, • Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge, • Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge, • İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge

(i) bendi kapsamında başvuranlardan; • Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge, • Bağlı bulundukları barodan alınacak işyerinin faaliyette olduğunu gösterir belge istenecektir.

Geri