1.500 TL maaşla çalışacak çoban bulunamıyor

Kodla Büyü

intel4004

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
894
1.500 TL maaşla çalışacak çoban bulunamıyor. Göç nedeniyle nüfusun azaldığı Çankırı'da besiciler, bin 500 lira karşılığında çalışacak çoban bulamıyor YazdırPaylaş EmailAAA 07 Mayıs 2012 Pazartesi, 11:23

Çankırı Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, ülke genelinde 1980'li yıllarda 40 milyon nüfusa karşı 44 milyon küçükbaş hayvan olduğunu belirterek, şu anda 75 milyon nüfusa karşı 22 milyon hayvan olduğunu söyledi.

Susam, ''Yaşanan sıkıntı çoban bulunamamasının doğal sonucudur. Önceden arazisi, hayvanı çok olana kız verilirdi. Çobanlarımıza kız verilmediği için hayvanını satan çoban İstanbul'a gidiyor. Burada konfeksiyon mağazalarında geçici bir iş buluyor ve ardından evlendiriliyor. Bu durum yıllar geçtikçe bizi köydeki örf ve adetlerimizden koparıyor.Geçim sıkıntısı baş gösterince boşanmalar oluyor'' dedi.

Köylerde çobanlık yapacak kişilerin neredeyse kalmadığını belirten Susam, ''Köyler her geçen gün daha fazla göç veriyor. İnsan sayısıyla birlikte bakıcı olmadığı için hayvan sayısı da azalıyor. Üretici çoban bulamıyor. Bin 500 lira verip sigorta yapmamıza rağmen çoban bulamıyoruz. Buna bağlı olarak da hayvancılıkta gerileme yaşanıyor'' diye konuştu.



-''Çobanlık kursu açılsın''

Ahmet Susam, halk eğitim merkezleri ve meslek uzmanlarının ortaklaşa hazırlayacağı programla çobanlık kursu açılması gerektiğini söyledi.

Susam, ''Böylece üretici bize gelip 'bana çoban lazım' dediğinde elimizde yetişmiş, bu işin eğitimini almış, bilgili, becerili, çobanlar olur. Biz de arkadaşlarımızı üreticiye yönlendiririz. Bu sayede hem küçükbaş hayvan sayımızda artış olur hem bilinçli üretim yapmış oluruz'' dedi.

Germece köyünde çobanlık yapan Dursun Alıcı ise çobanların sigortası olmadığı için çobanlık yapmak istemeyen çocuklarının Çankırı'yı terk ettiğini ifade ederek, ''Devletten bizimle ilgilenmesini istiyoruz'' diye konuştu.



AA
 

zzh

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
518
çobanlık zor meslek 1500 tl ye kim yapar. Günlerce yağmurda sıcakta dağda bayırda...
 

hipopotam

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
658
çobanlık eşittir bir nevi askerliktir
askerliğin ne kadar kolay oldugunu askerlik yapanlar bilir.
 

frt44

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
286
çobanı görünce niyeyse aklıma ilk öğretmen geldi...Maaşta aşağı yukarı aynı :mrgreen: :mrgreen:
 

Buzkırıcı

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Mesajlar
4,237
Şu anda görev yaptığım köyde sadece evet sadece 6 aylığına 45000tl yani 45 milyar bu sene fazla geldi köylüye.Lojmanda yan komşum urfalılar adamlar 30 bine bağladılar sabah kalvaltıyı her gün bir aile verecek sadece 6 ay yapacak bu işi 30 milyar
 

Buzkırıcı

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Mesajlar
4,237
çoban 2 adet ellerinde iphone var lojmanın kapısında peugeot bipper araba daha 1 yaşında.
 

Buzkırıcı

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Mesajlar
4,237
git bir anadolu köyüne sor öğren o zaman bu iş 5-10 milyara yapılıyor mu 300 büyükbaş için
 
Üst