1.4 palio 1999 lpgli araba hakkında düşünceleriniz

Kodla Büyü

cakir528

Aktif Üye
bu arabayı kullanan,kullanmış olanlardan yorum bekliyorum.yarın almayı düşünüyorum 9500 tl'ye.yakıtı nasıldır,kullanımı ve konforu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.

hocam klimasi varmı? hayırlı olsun kullandıgım var o paraya alınabilecek bir arac cok konforlu oldugu soylenemez ama işini gorur.ayrıca parcaları bakımları cok uygundur kafanı fazla agrıtmaz

Genelde bu modellerde güneş yanığı olur. Öldürmez de güldürmezde bir motoru vardır. Yakıtının çok ekonomik olduğu söylenemez. 1.2 lerine yanaşmamak gerekir. 99 model 1.4 EL o paraya göre bence en ideal araçtır. Hayırlı olsun.

gazilim' Alıntı:
Genelde bu modellerde güneş yanığı olur. Öldürmez de güldürmezde bir motoru vardır. Yakıtının çok ekonomik olduğu söylenemez. 1.2 lerine yanaşmamak gerekir. 99 model 1.4 EL o paraya göre bence en ideal araçtır. Hayırlı olsun.

bende 1.2 var hocam, sıralı lpg li,

neden yanasmamak gerektigini dusunuyorsun?

teşekkür ederim.klimalı hocam araba.gaz yakıtı noktasında endişeliyim.forumlarda tek enjeksiyonlu olduğundan dolayı yakıtı ekonomik değil diyorlar.ondan dolayı sordum.

hocam bende var 99 palio 1.4 el lpgli ve beyaz :) . kliması olsun diyecektim ki sende varmış. benim arabamdan en memnun olmadığım nokta bu. klimaya dikkat etmedim alırken.

parça açısından çok ucuz bir otomobil. sol aynam kırılmıştı, daha bugün yenisini aldım 24 TL.. ustalara verdiğim işçilik parasından fazlasını vermedim şu ana kadar yaptırdığım bakım veya onarımlarda.. bu açıdan palio'ya 10 üzerinden 10 veriyorum :)

konfor ve kullanım açısından ise şunları diyebilirim. ön konsol ve direksiyon çok aşağıda değil ve bu yüzden daha rahat bir oturma hissi var arabada. görüş açısı ise kısıtlı, belki de otururken koltuğu daha arkaya çekme ihtiyacı duyduğum için olabilir. lpgli olduğu için de bagaj denen birşey yok maalesef. yani uzun yolculukta büyük bavullar sığmadığı için sıkıntılı anlar başlıyor. :)

yakıt açısından değerlendirecek olursak en son tam depo ile 190 km yaptım şehiriçinde. yalnız hiçbir aşırı hareketlenme, ani durma ve hızlanma yapmadım. motor 3000 deviri hiç aşmadı. 70'te giderken araba 5. viteste idi mesela. bu vites olayı palioda çok önemli, vites aralıkları kısa. babamda fiat uno var. o da 5 vites ama onda 90 ile giderken 4. vites yetebiliyor ve 5.vitesi 3000 devir ile 110 km/s e ayarlı iken palioda bu böyle değil. palioyu kullanırken buna dikkat edin.

130 km den sonra kırmızı yanar lpg göstergesinde benim arabamda. ayrıca son 4 aydır falan tam doldursam da hiçbir zaman 4 ışık yanıyor göremiyorum. hep 3 :)

ayrıca bi trafik ışığı kırmızı ise ileride vites küçülttüm ve bu şekilde yavaşladım. bazı insanlar var, ileride kırmızı var ama görmüyor, basıyor allah yarattı demeden sonra ani bir frenle duruyor. sonra yine ani bir kalkış. sonra da mızmızlanıyorlar arabam çok yakıyor diye. e yakar tabii.. ışıkları hesap ederek ve viteslere dikkat ederek gitmek gerek. tabi bu tavsiyelerimi arabayı baygın kullanmak olarak algılamayın. sadece arabayı hissederek kullanmayı kastediyorum. ayrıca lpgde uno paliodan daha az yakıyor :)

tam depo demişken şimdiye kadar ( uzun yol hariç) hep aynı istasyondan aldım lpgmi ve her seferinde tam doldurmalarını istedim. yani 20 lik alayım bitince yine alırım hiç yapmadım. lpg tankım 30 lt ve doldururken yüzde 80'ine kadar alır hepsi de yani 24 lt gaz alıyor en fazla. aldığınız istasyonda ise tam dolum yaparken tak tak sesinden sonra fazla gaz basmalarına izin vermeyin. bu hem lpg hesabınızı şaşırtacağı gibi hem de lpg güvenliği açısından da iyi değil.
bu arada şehirlerarasında ise 240 km civarında yapıyor tam depo gaz ile.

palioda yakıt ekonomikliği açısından önemli olan şeyler kendi deneyimlerime göre, (her arabada olduğu gibi) bujiler, rölanti gaz ayarı, lpgnin kalitesi.

şehiriçi kullanım için mükemmel bir araba. park, dinamik olma açısından artıları var.

sürüş açısından ise şunu diyebilirim. virajlarda arkayı atma heveslisi bir araba. evet yaşadığım tehlikelerde virajlara hızlı girmiştim ama yine de böyle saçma hareketler beklemiyor insan. siz dikkatli olun. lpgnin de arabanın tam performansını engellediği bir gerçek. bir seferinde rampa tırmanıyorum, bir dağ geçiti var, yol asfalt tabiiki. arkada bir araba ne o beni geçebiliyor ne de ben hızlanabiliyorum. vites küçült hızlan olmadı, aldım benzine hızlanmam ve arkadaki arabanın kaybolması 20 sn. sürmedi. bu da bilginize.

aklıma gelenler bunlar. sorularınızı cevaplayabilirim. şimdiki aklım olsa 2 yıl önce palio alacağıma 20 bin liralık bir araba alırdım.

Geri