0 km otomatik araç almak istiyorum.

Kodla Büyü
saka bi yana sıfır arac artık hayal ne yazıkkı memur için su sartlarda, ama yinede yedek parca vs bakımından reno iiii nacizane tavsiyem...

Geçen yaz aldığımda yanlış hatırlamıyorsam 40 bin TL vardı sitedeki liste fiyatıyla. Pazarlık pek yoktu çünkü bayilerde sıfır araba bulmak çok zordu geçen sene.
geçen sene 40 bin tl mi indiler tam anlamadım açıkçası. öyle ise çok iyi çünkü biz sorduk kaç yere alıyorsanız bu fiyata yoksa galerilerde daha pahalı ki bazı modellerde yok elimizde kaça gelirse o fiyata veririz dediler. pahalı gelirde alamaz vaz geçersek dedik. siz bilirsiniz millet araç bulamıyor sıradakine veririz elimizde kalmaz o fiyat da dedi bayi.

• bence hiç bi mahsuru yok puan veririm mufettişde puan ver diyor;)
öğrenci menfati herşeyden önemli neticede.

saka bi yana sıfır arac artık hayal ne yazıkkı memur için su sartlarda, ama yinede yedek parca vs bakımından reno iiii nacizane tavsiyem...
aynen öyle almak çok zor şu an sıfırı. hele şunu hiç anlamıyorum geçen sene 300 bin olan passat şimdi 800 bine çıkmış. demek ki alıyor insanlar ki getiriliyor o araçlar buraya. passat bile yok nerede ise bayilerde. ben pandemi başlarken mart ayında i20 bakıyordum otomatik 80-90 bine vardı. az bi' donanım olsun derseniz 100 bine oluyordu. ben 3 ay sonra temmuzda boş 109'a verilen aracı 105'e aldım sağolsun galericim sayesinde şimdi 140 bin diyorlar.

geçen sene 40 bin tl mi indiler tam anlamadım açıkçası. öyle ise çok iyi çünkü biz sorduk kaç yere alıyorsanız bu fiyata yoksa galerilerde daha pahalı ki bazı modellerde yok elimizde kaça gelirse o fiyata veririz dediler. pahalı gelirde alamaz vaz geçersek dedik. siz bilirsiniz millet araç bulamıyor sıradakine veririz elimizde kalmaz o fiyat da dedi bayi.
Hocam açıkçası araba piyasasını takip eden biri değilim ama bazı markalarda liste fiyatlarıyla bayilerin verdiği fiyatlar farklıymış. Yani aslında ortada bir indirim yok. Bayiler fiyat teklifi olarak nerdeyse ayniydi. En fazla 5-10 bin oynuyordu galiba.
2012'de ilk arabamı da sıfır almıştım(opel). o zaman öyle bir şey yaşamamıştım.

o değilde sonu nereye varacak?onu merak ediyorum gittikçe yaşam standartı dusuyor faizle ayakta durmaya calışan bi sistemde sabit gelirle dayanmaya calışan kitleler var onun için cok gormem hiç bir şeyi...guya superbye bakıyordum iki ay once 40000koydu bi anda dovize baglı olarak,işin ilginç yanı doviz kuru o donemdeki kurla aynı şu an

Hocam açıkçası araba piyasasını takip eden biri değilim ama bazı markalarda liste fiyatlarıyla bayilerin verdiği fiyatlar farklıymış. Yani aslında ortada bir indirim yok. Bayiler fiyat teklifi olarak nerdeyse ayniydi. En fazla 5-10 bin oynuyordu galiba.
2012'de ilk arabamı da sıfır almıştım(opel). o zaman öyle bir şey yaşamamıştım.
5-10 bin arası indirim yapılıyordu hatta sene sonuna doğru bayiler kotasını doldurmak için o yılın aracını veriyordu. 2012 kasım aralık gibi giderseniz 2013 araçlara yer açmak için ellerindeki 2012'leri veriyordu indirimli olarak. hele elinde varsa o araçtan 2 tane kurtulması gerekli idi yeniyi koymak için ama normal şartlarda idi o zamanlar.

şimdi ben şuna da inanıyorum biz gidiyoruz sıfır araç almaya bayi yok beklersen diyor ama galerilerde 3-5 tane var ve sıfırının 10 bin- 15bin üstüne satıyor. bayi ile anlaşıp bayiden alıp üstüne de koyup hem kendisi hem de bayi tekrar kazanıyordur. aklıma gelen o.

dedim ya araç krizi patlak verdi i20 2020 model sıfır elit paketi 123 bin civarında idi galericiyi geçtim bayinin elinde 2019 model elit paket i20 vardı 23 bin küsür km'de aracı 127 bine satıyordu ilanda gözlerimle gördüm.

o değilde sonu nereye varacak?onu merak ediyorum gittikçe yaşam standartı dusuyor faizle ayakta durmaya calışan bi sistemde sabit gelirle dayanmaya calışan kitleler var onun için cok gormem hiç bir şeyi...guya superbye bakıyordum iki ay once 40000koydu bi anda dovize baglı olarak,işin ilginç yanı doviz kuru o donemdeki kurla aynı şu an
baldıza takıldım 1 yada 2 ay evvel. 2012 i20 var onda da sat bak sıfırı otomatik 161 bine, al kaçırma diye. güldü alırsam sıfır alırım ama param yok şu an dedi. araç şu an 191.900 tl.

5-10 bin arası indirim yapılıyordu hatta sene sonuna doğru bayiler kotasını doldurmak için o yılın aracını veriyordu. 2012 kasım aralık gibi giderseniz 2013 araçlara yer açmak için ellerindeki 2012'leri veriyordu indirimli olarak. hele elinde varsa o araçtan 2 tane kurtulması gerekli idi yeniyi koymak için ama normal şartlarda idi o zamanlar.

şimdi ben şuna da inanıyorum biz gidiyoruz sıfır araç almaya bayi yok beklersen diyor ama galerilerde 3-5 tane var ve sıfırının 10 bim- 15bin üstüne satıyor. bayi ile anlaşıp bayiden alıp üstüne de koyup hem kendisi hem de bayi tekrar kazanıyordur. aklıma gelen o.

dedim ya araç krizi patlak verdi i20 2020 model sıfır elit paketi 123 bin civarında idi galericiyi geçtim bayinin elinde 2019 model elit paket i20 vardı 23 bin küsür km'de aracı 127 bine satıyordu ilanda gözlerimle gördüm.
Hala araç krizi var mi? donanimhabere nadiren bakıyorum. Sanırım geçen seneye göre araç bulmak zor değil .
Fiyatlar çok arttı maalesef. . 2019 Aralık- 2020 ocakta almak varmış . O fiyatlara göre şu an 2 katından fazla.

Hala araç krizi var mi? donanimhabere nadiren bakıyorum. Sanırım geçen seneye göre araç bulmak zor değil .
Fiyatlar çok arttı maalesef. . 2019 Aralık- 2020 ocakta almak varmış . O fiyatlara göre şu an 2 katından fazla.
geçen seneye göre daha rahat gibi ama yine bayiden daha pahalı satan galeriler var ilan sitelerinde. geçen hafta aracı bakıma götürdüm servise bayide her araçtan vardı. bazı modellerde 2 tane vardı elinde. ha satılmış araçlar mı peşinden gelecek var mı bilmiyorum o kadar detaylı sormadım alıcı olmayınca ama birisi bakıyordu Bayon hoşuna gitmiş abi kaçırma bu aracı şu an peynir ekmek gibi gidiyor tavsiye ederim diyordu satış temsilcisi ama konuşmalarına göre teslimat ne zamandı bilmiyorum.

Liste fiyatı 289000 olan bir aracı bayinin 230 a verebilmesi ötv dilimi ile ilgili bir konu. Memurların vergi dilimi gibi. Tam sınırı bilmiyorum şuanda, yanlış olmasın, örneğin 125 bin girişi olan bir araç vergilerle 235 bin oluyor. Bayi 10 bin zam yapsa yüzde 80 lik ötv dilimine girmesine sebep oluyor dolayısıyla kafadan 50 bin fazladan vergi olarak fiyatın artmasına sebep oluyor. Onun için 260-270 bin bandında bir fiyat göremezsiniz. (honda da vardı bir ara, aksesuar filan gösterip ayrı fatura mı kesiyordu bilmiyorum). Mayıs ayında c sınıfı bir araç rahat bulunuyordu, haziran ayında bazı markalar da 230 bandında liste fiyatı (megane joy otomatik, golf 1.0, sportage vb) denk geldi ama fazla sürmedi. Şimdi liste fiyatları 300bin üzerinde geziyor c segmenti için. 230 bin bandında bir araç buluyorsanız 2 ay içinde kur vb. sebeplerle az bir zam görürse 300 bin üzerine çıkacaktır. Ötv indirim haberleri var ama pek bir indirim beklemiyorum. Çünkü 1-bugün bile bazı ürünlerde ötv zammı oldu, bu kadar zam arasında araçlar için indirim zor. 2- piyasada özellikle bazı araçlarda stok bir yana üretim bile çok yavaş hatta durma noktasında. Keşke indirim olsa, zaten yüksek olan fiyatlar iyice uçtu. Vatandaş olarak 235 ine araç alabildiğimize sevinecek hale geldik. Yılbaşına herhalde b segmenti bile 300 bini geçecek bu hızla.

Liste fiyatı 289000 olan bir aracı bayinin 230 a verebilmesi ötv dilimi ile ilgili bir konu. Memurların vergi dilimi gibi. Tam sınırı bilmiyorum şuanda, yanlış olmasın, örneğin 125 bin girişi olan bir araç vergilerle 235 bin oluyor. Bayi 10 bin zam yapsa yüzde 80 lik ötv dilimine girmesine sebep oluyor dolayısıyla kafadan 50 bin fazladan vergi olarak fiyatın artmasına sebep oluyor. Onun için 260-270 bin bandında bir fiyat göremezsiniz.

bu dediğiniz Hyundai Bayon'da var. Style paket 223bine iken, Elit paketi 282 bin TL. Ama tanıtımda yetkililer, bayilerimiz kar marjlarını biraz düşürürse bir alt vergi dilimine girer ara ve bu aracı 230bin seviylerine alabilirsiniz demiş. Bayi bunu der mi? Bunu bilen kaç alıcı gidip bunu anlatır da bayiyi ikna eder bilemem.
Ama madem öyle olabiliyor satarken bayiye öyle ver ucuz girsin piyasaya araç topu bayiye atacağına. karmaşık konuşlar işte.

başka hang, marka ve modellerde var bu olay bilmiyorum.

Son düzenleme:
Clio 0.9 turbo benzinli kullanıyorum, güç olarak 1.4-1.5 atmosferik gibi , şehiriçi ve şehir dışı performansından memnunum.

Şehir içi 7, şehir dışı 4.8 litre.. km yaptıkça rakamlar düşüyor.
Kısaca turbolu küçük motorlardan korkmayın.. performans kaygınız varsa beygir ve tork değerlerini kıyaslayın.

Son düzenleme:
İmkanlarım 1.0 tce 2020 sembol’e yettiği için (ayrıca 0 araç taraftarıyım. İlk aracımda 0 dı 10 yıl beni üzmedi) aldım. Çok memnunum yakıt benzin ve LPG fabrika çıkışlı. Konfor üst modele göre daha iyi . Sonuçta sembol üst düzey bir konfor beklemeyin. Ama 0 oluşu, motor turbolu ve benim isteklerimi karşılıyor. Benim aradığım özellikler var. Tercih sizin.

biraz bekleyin hocam ötv indirimi bazı sitelerde konuşuluyor belki yaparlarsa pahalıdan almamış olursunuz.

Hocam ben de 200bine bu araçları alacağınıza 2. Ele bakmanızı öneririm 205bine yeni aracımı sattım Suzuki Vitara 2017 model tek bir çizik yoktu 2 gün içinde satmam gerekiyordu başka bir araç için, sahibindeni gözetleyip bu tarz araçlardan denk getirebilirsiniz bence

Ötv indirimi gelse galericiler leşe saldıran akbabalar gibi saldiracağindan yani sen 1 alırsan galerici 100 alacağından ve uzun vadede bu devleti çok üzecegnden bi müddet ötv indirimini unutun

ötv ye güvenmeyin bence istanbulda birkaç bayi gezdim araç yok deyip duruyorlar. Günahlarına boyunlarına yandaşlarına satıyorlar heralde. nasıl araba olmaz

ötv indirimli araçları ek zorunlu aksesuar satarak ötv indirimsiz fiyatına satıyorlar, devletin vazgeçtiği ötv kısmı bayilerin cebine girdi vatandaş babayı aldı.

Geçen sene ağustosta sıfır aldığım araç 2 yıl garantiliymiş.
Sizce 2500 TL verip +3 yıl garanti uzatma yapmalı mıyım?

Bugün teslim aldım aracımı. Focus 3 1.6 vardı lpgli vardı Satıp sıfır clio 5 90bg 1000 motor benzinli touch aldım.
İlk başta hyundai bayon alacaktım araba yoktu (iyi ki olmadı). Şehir içi yakıt 9.4 görünüyor.
Nissan juke ye baktım 1000 motor manuel , kafama yattı fakat olmadı.
Clio aldım. Az önce uzun yol yaptım. Şaşırdım açıkçası. 1000 motorda bu kadar güç beklemiyordum. Focusta rampada araba bayılıyordu,bu clio sol şeridi rampalarda bana bıraktı. Nasıl gidiyor nasıl toparlıyor şaşırdım gerçekten.
Verilerde yakıt 4.5 şehir içi, 6.0 şehir dışı.
200 km yol yaptım 60 km si şehir içi, geri kalanı şehir dışı fakat en az 60 km si rampa (adana dan niğde istikameti, bilen bilir epey rampa var). Ortalama yakıt 7.6 yazıyor (eko modda).
Vallahi şaşkın ve memnunum, tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: aak
Bugün teslim aldım aracımı. Focus 3 1.6 vardı lpgli vardı Satıp sıfır clio 5 90bg 1000 motor benzinli touch aldım.
İlk başta hyundai bayon alacaktım araba yoktu (iyi ki olmadı). Şehir içi yakıt 9.4 görünüyor.
Clio aldım. Az önce uzun yol yaptım. Şaşırdım açıkçası. 1000 motorda bu kadar güç beklemiyordum. Focusta rampada araba bayılıyordu,bu clio sol şeridi rampalarda bana bıraktı. Nasıl gidiyor nasıl toparlıyor şaşırdım gerçekten.
200 km yol yaptım 60 km si şehir içi, geri kalanı şehir dışı fakat en az 60 km si rampa (adana dan niğde istikameti, bilen bilir epey rampa var). Ortalama yakıt 7.6 yazıyor (eko modda).
hayırlı olsun. Turbo motor ile atmosferik motor arasında rampada özellikle farkı hissederseniz ve hissetmişsinizde.

Hocam 1.0 Tce Dusterim var. Uzun yolda Eco modu kapatın derim. Asıl performansı o zaman göreceksiniz. Hem de daha fazla yakmadığı gibi uzun Yolda eco kapalı iken daha az yakıyor. (Sadece benim deneyimim değil araç grubumuzda ki diğer arkadaşlar da aynı şeyi söylüyor)

7.6 bana biraz fazla geldi ama ortalama yakıt tüketiminde. belki de araca alışma sürecinde olduğunuz için de olabilir. zamanla düşecektir. bende 1 hafta evvel araç tam dolu, 4 kişi ile (ben, eşim ve 2 çocuk) ereğliden mersin tisana gittik. turbo yok 1.4 mpi atmosferik motor, otomatik vites ve klima açık şekilde ereğli, karaman, mut, silifke, tisan istikametinde giderken tisana dönülen yeri bilen varsa oraya kadar araç 5.8 ortalama ile gitti. tisana dönünce bir dağ var aşmak gerekiyor ve 2. vitese çıkmak bile çok mümkün olmuyor oraya dönüp tımanınca apartın önünde kapattığımda araç 6.1'i gösteriyordu.
Hocam 1.0 Tce Dusterim var. Uzun yolda Eco modu kapatın derim. Asıl performansı o zaman göreceksiniz. Hem de daha fazla yakmadığı gibi uzun Yolda eco kapalı iken daha az yakıyor. (Sadece benim deneyimim değil araç grubumuzda ki diğer arkadaşlar da aynı şeyi söylüyor)
eco modu aracımda olmadığı için bu konuda bir bilgim yok ama dediğiniz denenebilir olan araçlarda. ileride belki nasip olursa aklımda olsun. i20 alırken 2019 model 0.9 tce otomatik sandero stepway vardı aynı fiyata. eşim mavi rengi ve aracın tipini sevmiyorum dediği için kaldı. nasip işte.

Son düzenleme:
Geri