░▒▓« DASK »▓▒░

Kodla Büyü

bomax01

Süper Üye
Süper Üye
Evimi 2 sene önce kredili aldım ve kredim devam ediyor. Poliçem kısa süre sonra dolacak.

DASK zorunlu yapılıyor diye biliyorum ve bunu kredi aldığım bankadan değilde dışarıdan yaptırırsam Daini Mürtein yazdırmam gerekiyor.

Gelelim soruma. Evi alırken birde konut sigortası yapılmıştı. Bu geçen senede yapıldı. Peki konut sigortası zorunlu mu? Sadece DASK yaptırsam yeterli olur mu?

dask artık her türlü zorunlu, banka kredisi bitene kadar sigortada zorunlu. İkisini de kredi çektiğinizi bankadan yaptırmak zorunda değilsiniz. Ben bankanın sigorta teklifinin 3 te bir fiyatına aynı şartlarda banka harici yaptırdım. Sigorta şirketi evrak olayını da kendi hallediyor.

hocam normalde her iki sigorta da zorunlu değil.. banka temsilcisine sert çıkarak "istemiyorum" dediğiniz takdirde size zorunlu sigorta dayatamazlar.. bankanın tek hakkı kredi bitene kadar tapuya koyduğu ipotektir. Bunu da taksitlerinizi ödemezseniz kullanabilirler.. Bunun haricinde size hiç birşey dayatamazlar.. Sadece krediyi ilk kez çekerken "sigorta yoksa kredi de yok" diyorlar o kadar..
Eğer dask yada konut sigortasını istemiyorsanız yaptırmayın hocam..

Hocam aynı durumu yaşadım. Dask zorunlu ama sigorta istersen yaptırırsın. Bankaya dilekçeyle başvurdum sigortanın yenilenmesini istemiyorum. Bu dilekçeye verilecek olumsuz yanıtların yazılı olarak verilmesi diye banka yazılı olarak olumsuz yanıt veremediği için kapatmak zorunda kaldı. Yazılı yanıtla tüketici hakem heyetine başvuracaktım. Yıllık 500tl ye yakın para istiyorlardı sigorta için. Adamlar DASK ı da iptal ettirmiş ben onu tekrar aktifleştirdim.

Tuna54^' Alıntı:
dask artık her türlü zorunlu, banka kredisi bitene kadar sigortada zorunlu. İkisini de kredi çektiğinizi bankadan yaptırmak zorunda değilsiniz. Ben bankanın sigorta teklifinin 3 te bir fiyatına aynı şartlarda banka harici yaptırdım. Sigorta şirketi evrak olayını da kendi hallediyor.
Hocam hangi sigorta şirketini kullandiniz acaba banka tekrar yenileyecek benimkini iptal ettirmek istiyorum.

alakasız olacak ama şu başlığı nasıl yapıyorsunuz hocam :shock:

aak' Alıntı:
alakasız olacak ama şu başlığı nasıl yapıyorsunuz hocam :shock:

Arkadaş cevap vermiş. Kusura bakmayın geç cevap verdim.

Ben sadece DASK yaptırmayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

Dask yaptır diğerini istemiyorum diye dilekçe ver ben vakıfbankta öyle yaptım önce zorunlu dedi ama dilekçe verınce iade aldım

bomax01' Alıntı:
Evimi 2 sene önce kredili aldım ve kredim devam ediyor. Poliçem kısa süre sonra dolacak.

DASK zorunlu yapılıyor diye biliyorum ve bunu kredi aldığım bankadan değilde dışarıdan yaptırırsam Daini Mürtein yazdırmam gerekiyor.

Gelelim soruma. Evi alırken birde konut sigortası yapılmıştı. Bu geçen senede yapıldı. Peki konut sigortası zorunlu mu? Sadece DASK yaptırsam yeterli olur mu?
Hiç biri zorunlu değil ancak deprem veya afet riskine karşı dask ben 8 yıldır ziraat sigortaya (devlet kazansın diye) yaptırıyorum.Bankadan arayacaklardır ben dışardan yaptıracağım dersiniz ister yaptırır ister yaptırmazsınız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu yıl içerisinde, 2024'ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak." dedi.

AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu yıl içerisinde, 2024'ün 3. ve 4. çeyreğinde zorunlu afet sigortasını getirmeyi düşünüyoruz. Deprem sigortasının kapsamı çok dar. Sadece binaları kapsıyor, afet sigortası ise bütün diğer riskleri de kapsamış olacak." dedi.

AA
Hayirli olsun yeni dolayli vergimiz.

Evet daha çok ödemek lazım ki kapsamı genişlesin.Daskta var özel sigorta dahi yaptırdım niye yaptırıyoruz ki o zaman? Evde cam kırılsa, su bassa bedava yapıyorlar zaten.

Hayirli olsun yeni dolayli vergimiz.

Şu anda yıkılmamış(6 şubat) olsa 5 milyon TL değeri olacak evim için doğru sigorta yapılmadığı için dask+ konut sigortası için sadece 266 bin TL aldım. Üst komşularımdan biri doğru sigorta yaptığı için 2 milyon TL ye yakın para aldı...

Afet vergisi doğru bir vergi çeşidi. İnsanlara sadece şu sunulmalı. Sigorta yaptığınız yapı bir afetle hafif hasar alırsa şu kadar para orta hasar alırsa şu kadar para ağır hasar alırsa şu kadar para alacaksınız. Eğer daha fazlasını almak isterseniz daha fazla sigorta ücreti ödemeniz gerekiyor. İsteyen istediği şekilde yaptırsın. Şu ülkede bir şey de şeffaf olsun.

Şu anda yıkılmamış(6 şubat) olsa 5 milyon TL değeri olacak evim için doğru sigorta yapılmadığı için dask+ konut sigortası için sadece 266 bin TL aldım. Üst komşularımdan biri doğru sigorta yaptığı için 2 milyon TL ye yakın para aldı...

Afet vergisi doğru bir vergi çeşidi. İnsanlara sadece şu sunulmalı. Sigorta yaptığınız yapı bir afetle hafif hasar alırsa şu kadar para orta hasar alırsa şu kadar para ağır hasar alırsa şu kadar para alacaksınız. Eğer daha fazlasını almak isterseniz daha fazla sigorta ücreti ödemeniz gerekiyor. İsteyen istediği şekilde yaptırsın. Şu ülkede bir şey de şeffaf olsun.
Zorunlu diye birşey olmaz. Kasko gibi serbest olmalı isteyen istediği oranda sigorta yaptirmali yada yaptirmamali. Ülkenin birçok yerinde deprem sebebiyle yikilmayacak ev var. Sel görmeyecek milyonlarca ev var liste cogaltilabilir. Zorla olmaz. Sel yatagina imar veren belediye baskani ve meclis uyeleri cebinden odemeli. Fay hattina imar verenler cebinden odemeli. Uflesen ucacak evlere imar barisi yapanlar reklamlarinda oynayanlar cebinden vermeli.

Zorunlu diye birşey olmaz. Kasko gibi serbest olmalı isteyen istediği oranda sigorta yaptirmali yada yaptirmamali. Ülkenin birçok yerinde deprem sebebiyle yikilmayacak ev var. Sel görmeyecek milyonlarca ev var liste cogaltilabilir. Zorla olmaz. Sel yatagina imar veren belediye baskani ve meclis uyeleri cebinden odemeli. Fay hattina imar verenler cebinden odemeli. Uflesen ucacak evlere imar barisi yapanlar reklamlarinda oynayanlar cebinden vermeli.
Zorunlu olsun demedim. Ancak kasko zorunlu değil. Trafik sigortası zorunlu. Burada da aynı mantık geçerli. Dask zorunlu. Konut sigortası zorunlu değil. Daha fazla sigorta isteyenler kasko ve konut yaptırıyor. Yıkılması da önemli değil. Hafif hasarda da dask ödeme yapıyor(%15). Orta hasarda da ödeme yapıyor(%50) Afet sigortası zorunlu olsa bile cüzi bir miktarla yapılabilmeli. Verilen sigorta ücretine göre alacağı miktar değişmeli. Bu durumda mutlaka kişiye açıklanmalı. Ben bu işin ayrıntısını başıma geldikten sonra öğrendim.

Dediklerinize katılıyorum. Anayasa mahkemesine götürülse iptal edilir.

Hiç biri zorunlu değil ancak deprem veya afet riskine karşı dask ben 8 yıldır ziraat sigortaya (devlet kazansın diye) yaptırıyorum.Bankadan arayacaklardır ben dışardan yaptıracağım dersiniz ister yaptırır ister yaptırmazsınız
hocam Ziraat Bankası daha mı uygun yapıyor.

Geri