şu kullanım şekline Audi-mercedes-bmw mantıklı mı?

Kodla Büyü
Bu dediğin arabalar gerçekten orta sınıf mı?
Ya sen çok yükseklerdesin yada biz alçaklarda hangisi anlayamadım.

serkanozen1' Alıntı:
Bu dediğin arabalar gerçekten orta sınıf mı?
Ya sen çok yükseklerdesin yada biz alçaklarda hangisi anlayamadım.
hocam olayın yükseklik alçaklık boyutunu hiç düşünmedim böyle bakış açısını düşünmem de.
orta sınıf mı lüks mü de demiyorum. gerçekten önyargı var mı yok mu biz de binebilir miyiz araştarmasındayım bu dönem. Kimbilir belki sanıldığı gibi değildir. şahsen çevremde böyle arabaları kullanan tanıdık olmadığı için soramıyorum araştırmamı sanal ortamdan yapıyorum mecburen.

başka ortamlarda da araştırıyorum ve bakın bir kullanıcı ne yazmış.
Ertunc' Alıntı:
2008-2009-2010 Model Audi A3 1.4 TFSİ Manuel Sportback sizin icin en iyi model masraf cikarmayan motoru odul almis yakit tuketimi devirsiz kullanimda cok iyi bir motor. 125 hp motoru yuksek performans sagliyor;) bu arac (A-3 1.4 TFSI Sportback 125hp Manuel vites) ailemizde var kullaniyoruz memnunuz.

100km de
sehirici 7-8,5 lt
sehirdisi 5.5lt
sakin kullanimdaki verilerdir.
Full Kaskosu 1200tl hasarsizlik %30 iken.
Yetkili serviste yag degisim bakimi 450 TL.
Agir bakimlar 2bin TL.
sahibinden.com ilgili araç arama örneği
u7e4useb.jpg

Hocam alabiliyosan kullanip kullanmamana bakma al derim. Zaten ikinci el piyasasina gerek yok omurluk araclar bunlar. Yillarca binersin. Emekliligini gorursun zaten bunlarla.

pisagorean' Alıntı:
Hocam alabiliyosan kullanip kullanmamana bakma al derim. Zaten ikinci el piyasasina gerek yok omurluk araclar bunlar. Yillarca binersin. Emekliligini gorursun zaten bunlarla.
hocam tabiri yerindeyse derler yaa "zirveye çıkmak kolay zirvede kalmak zor"
kredi çekersin, birikim yaparsın, borç alırsın vs...hani öyle veya böyle alınır bi şekilde sorun olmaz.
ben şuan daha çok gideri ne olur onun peşindeyim. siz de diyorsunuz ya uzun ömürlü... ben de öyle kullanmak istiyorum. bu niyetleyim ama işte gideri bilmiyorum.
alırım 3-5 ay sonra giderleri yormaya başlar kalkar satarım benim hoşuma gitmez.
şuanki aracımız olan 2011 model peugeot partner tepee premium pack 1.6 hdi 110hp için aylık giderimiz 200+yakıt gidiyor. toplamda 400 tl gibi aylık... tabi bu araç babamda.
ben audi alınca 100-200 gibi bi farkla içinden çıkarmıyım onu düşünüyorum.

Alacağınız araç a3 olursa masraflarınız çok fazla artmayacaktır. Aylık yakıt 200 iken 300 olur benzinli olduğundan dolayı. Kaskosu biraz artacaktır. Bakımları da özel bir serviste hallederseniz hemen hemen aynı fiyata gelebilir. Hayırlısı olsun. Ama A4 ve üstünde gözünüz varsa 200 lira fazlasıyla kurtaramazsınız. :)

teşekkürler bilgi için... peki hocam kullandınız mı ya da yakınınız var mı? hani bagajını filan biliyor musunuz?
2.çocuk bebek oldugundan hani malum bagaj lazım. bir sedana yakın olur mu?
arkadasın hb focusuna çocugun arabasını attıgımızda kapatamamıştık da...

cyln' Alıntı:
teşekkürler bilgi için... peki hocam kullandınız mı ya da yakınınız var mı? hani bagajını filan biliyor musunuz?
2.çocuk bebek oldugundan hani malum bagaj lazım. bir sedana yakın olur mu?
arkadasın hb focusuna çocugun arabasını attıgımızda kapatamamıştık da...

Eşimin kardeşinde 2012 modelinden var 1.6 benzinlisinden A3 ün. Golfte sürdüm ama çok büyük fark göremedim aralarında açıkcası tabi söyleyemedim kayınçoya :) Onlar da çocuk yok o yüzden bagaj konusunda nasıl olur bir şey diyemiyorum ama focusu baz alarak ölçülerine bakabilirsiniz. Ama çok farklı olacağını düşünmüyorum hb araçların bagaj ölçülerinin. Ortalama 300-400 litre arasındadır. İki çocukla ve biri bebekse sedan araç sizin için daha iyi olacaktır hatta Cmax, Scenic tarzındaki aile araçları da işinizi görür.Ama premium araçta ısrar ediyorum derseniz istanbulda incelediğim bir Audi A6 var kaza ve değişen durumunu bilmiyorum almayı düşünmediğimden eksper yaptırmadım ama gayet geniş ve temiz duran bir Audi A6 SW 2,0 TFSI araç vardı. İlanı paylaşayım. Yakıtınız 200 iken 400 rahat olacaktır ama.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 3275/detay

Bir de Audi A4 ile aynı kasadan üretilmiş ama pek tutmamış Seat EXEO aracı var. Zaten incelerseniz Audi A4 ün bir önceki kasasına çok benzeyen bir araç. Onu da incelemiştim ve o kasa Audi ile pek farkı bulunmamakta. Onu da düşünebilirsiniz. Donanım oalrak çok dolu bir araçtır. Karar sizin. :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 051/detay/

valla açıkçası hb tipini sevmiyorum sedan bi farklı geliyo bana. araba dedin mi sedan olacak diyorum hep.
ama 40-50 bin aralığında audi A-4 var lakin dediğim kalemlerdeki gideri hakkında bişey bulamadım maalesef. hep çok yakar vs yuvarlak cümleler kullanıldı. sadece yukarda paylaştığım gibi A-3 için arkadasın biri açık ve net yazdı.
ben böyle cevap arıyorum ama bulamıyorum.
golf diyorsunuz ama bugün forumda bi iletiye denk geldim
aracın özellikleri: golf tour 2008 full
yakıt tüketimi Lpg: 1 depo ile 280-290 km ş.içi gidiyorum ş.dışı 330-340 km gidiyor 1 depo 30-31 lt alıyor benim araç
benzin sanırım 100 km de 10 lt yakıyor ş.içi..bayagı oldu benzinde kullanmayalı..ş.arası 7,5 lt civarı
burada bana golf sanki çok yakıyor gibi geldi bana.

işte bi Allah'ın kulu çıksa dese hocam bak A-4 ün kaskosu-sigortası-bakımı-yakıtı şöyle böyle gidiyo dese... ama yok işte.
bakıyorum sahibinden.com ilanlarına hani fiyatlar da o kadar uçuk kaçık değil ama işte giderler giderler giderler...

Mr.Spermata' Alıntı:
Arabaya vereceğim o kadar parayla dünyanın yarısını gezerim
evlenip çocuğa karışınca arabanın ne kadar da şart olduğunu anlarsınız hocam.
bizim peogeot arabayı mesela 2.el gecen yıl 31.000 tl ye aldık. arkadas mesela sıfır focus 1.2 almıştı 34-35 bin civarı...

uzerine 3-5 koyup audi alabiliyorsam ve gider olarak da onlar arasında çok da fark yoksa neden olmasın diye düşünüyorum. onun için bu araştırmalar

Su an audi mercedes motorlari bircok arabaya gore hem ekonomik hem performansli. Zaten muhendisleri bunun icin calisiyo. Hem performans hem ekonomi hem de konforu bir arada tutmak amaclari. Tabii tutup ekonomi yapalim diye o guzelim kasaya 1.2 motor koymuyolar elbette. Yani su an 1.6 motorlarinin yatik tuketim degerleri diger markalara cok yakin. Yani hocam segmentine gore degisir. Ama orta sinif icin urettigi arabalarda diger orta sinifla ayni tuketimi yapar. Ama araclar audi mercedes onun orta sinifi diger markalarin ust sinifi fiyatinda olur.

pisagorean' Alıntı:
Su an audi mercedes motorlari bircok arabaya gore hem ekonomik hem performansli. Zaten muhendisleri bunun icin calisiyo. Hem performans hem ekonomi hem de konforu bir arada tutmak amaclari. Tabii tutup ekonomi yapalim diye o guzelim kasaya 1.2 motor koymuyolar elbette. Yani su an 1.6 motorlarinin yatik tuketim degerleri diger markalara cok yakin. Yani hocam segmentine gore degisir. Ama orta sinif icin urettigi arabalarda diger orta sinifla ayni tuketimi yapar. Ama araclar audi mercedes onun orta sinifi diger markalarin ust sinifi fiyatinda olur.
hocam ilanlardan simdilik fiyatlara bakıyorum gercekte gidip incelemişliğim yok. ama görebildiğim kadarıyla 37-50 bin arası A3-A4 bulunabiliyor. haa bulunabilen bu arabaların km-model yılı ne durumdadır onu bilmiyorum. hani atıyorum 2000 model 100.000km bi hundai vs. ölüdür ama 1998 model audi 150.000km bile olsa ona ve birçoklarına göre canavardır
gibi birşey var mı bilmiyorum. ama dediğim gibi 37-50 bin lira arasında audi var. ama işte giderler giderler giderler...

bi öğretmenin (memurun) aracı bilezik gibi olmalı
ihtiyaç anında satılıp değer kaybı çok olmaksızın nakte - ev peşinatına - özel okul parasına dönebilmeli
az yakmalı az ücretli bakımlara sahip olmalı

VESSELAM!

Sırf ben de senin gibi düşünüp taşındıktan sonra vw grubu bir araba aldım.
Fakat farkettim ki parçaların birçoğu ve motor aynı. hatta üzerinden çıkan çoğu parçanın üstünde audi logosu var.
Golfun 8 litre yaktığı yerde audi a3 de 8 litre yakıyor. 1.6 102ps

Eğer sanayide bakımlarını yaptırıyorsan golf almak yerine a3 almak aynı şeyler. Audi konfor ve yalıtımda golfun üzerinde ayrıca.

mercedes ve bmw konusunda bir bilgim yok.

Hocam gerçekten konfor istiyorsan sana tavsiyem Avensis ya da Mazda6 olur. Avensis alırsan birkaç donanım eksik olur ama daha modelli olur(2011+), ayrıca 1.6 motorun vergi avantajı da var. Mazda6 alırsan daha yüksek donanıma sahip ama 2.0 motorlu ve birkaç yaş daha büyük(2009-2010) bir aracın olur. Ayrıca borca girip alacaksan hiç birini tercih etme derim.

Yatırım tavsiyesi değildir. :oops:

kredi kartlarını iptal ettim para varsa alırım yoksa almam felsefesi güttüm. çok şükür evim var. araba parası da tamam. büyük konuşmak gibi olmasın ama artık borç veya kredi kartı mı... hayııııırrrr...
zaten planım arabayı aldıktan sonra birikim yapıp alabildiğim kadarıyla ev alıp kiraya vermek. gün olur emekli olursak en azından ek gelir olur...

Bazi yorumlara bakiyorum bu kadar para memura fazla falan. Hocam niye caliyorsun. Birak canin ne almak istiyorsa onu al. Baktin masrafi cok oluyor hevesini alinca satarsin. En fazla 2-3 bin liran gider aklinda kalmaz.
Bende 1.4 corolla var. Maliyetleri
650 vergi
650 kasko % 50 hasarsizlik
200 sigorta
3500 yakit
400 bakim
Onun bile bana yillik 6000 maliyeti var. Canin ne cekiyorsa onu al. Baktin pahaliya geliyor sirtinda yumurta kufesi mi var. Satar gidersin

valla sen de guzel soyluyon hocam yaa... hakket haaa... dimi ama varsın 2-3 bin gitsin en azından içimde kalmaz :)
valla bazen kendime ben de diyom ama her nerden geliyosa bi ses beni kapıdan çeviriyo. hele bi kendimi tek yakaliyim bi köşede...

Sen en iyisi yazı tura at hocam :) Burada mesajlar geldikçe ikilemlerin artabilir 8)

Hocam şu an ev aldım, borcunu biraz hafifleteyim, bende aynı senin gibi audi, bmw, mercedes gibi bir araba almak istiyorum. Ben bir sene de olsa bu tür bir araba alıp binmek istiyorum. Baktım olmadı, bana çok ağır geliyor arkadaşın da dediği gibi satar kurtulurum. Nihayetinde sürekli yatırım yapıcak halimiz yok. Tabi evin olmasaydı, gelirin iyi olmasaydı zaten sen bu tür arabaları almayı düşünemezdin bile.

Şu an bende 1.3 dizel punto var, az yakıyor diye sürekli arabaya biniyorum ve aylık yakıt param en az 400 oluyor.
Audi, bmw, mercedes alırsak az bineriz öz bineriz :)

valla bende topa giriyorum o halde; hocam yapacağı davranışın mantıklı olup olmadığını sormuş; bende şahsen benim mantığıma uymayacağını belirttim önce ki yorumlarda; ve arkadaşlar demiş ki 2- 3bin zarara satarsın...ama işin aslı o değil ne yazık ki bi kere araba yatırım aracı asla değildir; kenarda 50 -60 bini olan birisi bunun tamamını araca yatırırsa 1 sene sonra yatırdığı parayı geri alabilirse kendini şanslı saymalıdır ki ; üst sınıf araç markalarında olası bir kaza-bela-tamirat masrafı da cabası...

ama bu parayı akıllıca bir yatırım ile taçlandırıacak olursa :D 1 sene sonra belki parası 70 - 80 bine çıkacak;belki 1 yıl boyunca kira alacak...
Mİsal çalıştığım okulda bir hocamız elinde ki nakit parayla 2004 yılında 0 km. full aksesuar bir Toyota Corolla almış;eşi karşı çıkmış o paraya alınabilecek 2. el 3+1 daire fırsatını kaçırmış..Hala diyor ki "HANIMLARI DİNLEMEK LAZIM!!!" neden??bugün o almadığı dairenin ederi en az 120 -130 bin lira iken 2. el corollasına 24 -25 bin paha biçiliyor...

Biraz uzun oldu ama tabiri caizse memur-öğretmen tek maaşlı çocuklu bir insanın fazla fanteziye girmemesi gerekir...Mantıklı yatırım opsiyonlarını araştırması gerekir...ha bi kere geldik şu dünyaya "amaaaaaaaaaaan sende bin bmw ye gez audi yle " derseniz de tercih meselesi ama kimse bunun çok mantıklı olacağını da söyleyemez..

HOCAM AUDİ A3 SPORTBACK AUDİ ye bir kez masraf yaparsın uzun bir süre sert kullanmazsan sorun çıkarmaz birde bu tarz arabalarda olabildiğince modelini yüksek model almaya bak . A4 de tavsiye edebilirdim size ancak A3 biraz daha uygun olduğu için model ve km düşüğünü daha rahat bulabilirsiniz.Bence tereddüt etmeden AUDİ kimsenin ne dediğine bakmayın sizde binin kullanın kaliteli arabadan zevkinizi alın derim ben... bendede A3 vardı banada dediler almadan ben dinlemedim kimseyi çokta memnun kalmıştım sizde umarım memnun kalırsınız.

4 büyükleri yazarken neden hep Volvo unutulur yazılmaz.. bnece Volvo al sen evet Volvo al sağlam araba evet evet Volvo al rahat et..çünkü ben de s40 var güzel araba D segmenti arabanın kralı bence Volvo..

asam2263' Alıntı:
4 büyükleri yazarken neden hep Volvo unutulur yazılmaz.. bnece Volvo al sen evet Volvo al sağlam araba evet evet Volvo al rahat et..çünkü ben de s40 var güzel araba D segmenti arabanın kralı bence Volvo..
s40 C sınıfı değil mi? bir de hangi modeli?

volvo her yonden ii diyolar ama konfor filan hiç yokmuş. öte yandan tank gibiymiş diyolar

her_dem' Alıntı:
Bazi yorumlara bakiyorum bu kadar para memura fazla falan. Hocam niye caliyorsun. Birak canin ne almak istiyorsa onu al. Baktin masrafi cok oluyor hevesini alinca satarsin. En fazla 2-3 bin liran gider aklinda kalmaz.
Bende 1.4 corolla var. Maliyetleri
650 vergi
650 kasko % 50 hasarsizlik
200 sigorta
3500 yakit
400 bakim
Onun bile bana yillik 6000 maliyeti var. Canin ne cekiyorsa onu al. Baktin pahaliya geliyor sirtinda yumurta kufesi mi var. Satar gidersin

Hocam doğru söylüyorsun sende masrafsız araba yok. A3 e masraf yaptınmı bir kez uzun bir süre götürür yağını suyunu eksik etme rütun bakımlarınıda düzgün bir yerde orjinal parçalarla kullanarak yaptır masrafta açmaz fazla.kronik hastalıklarıda olan bi araba değil.Kullanım zevki ve verdiği güven yeter. :+1:

Geri