şeflik ücreti

Kodla Büyü
Okula gelip ders işleyen öğretmenler, atelye kullananlar oluyor. Atelyelerde yazın bile iş olabiliyor. Ayrıca bölümdeki diğer öğretmenlerin meseleleri, ime işleri. Şeflerin işleri biter mi?

Sanırım pandemiden dolayı üretim yapılan(maske, dezenfektan gibi) meslek lisesi atölyeleri için bu yazı yazılmış. Tamamen mantık yürütüyorum.
Değil hocam. Yazıda belirtilen işler ve buna benzer diğer işleri yerine getiren şefler için. Okulda bir çok iş oluyor ve yerine getirilen bu işler için şeflik ücreti ödenir diyor yazıda. öğretmen arkadaşlar okula iş için uğramadığından olsa gerek okulda yapilan bir cok isten haberi olmayabiliyor maalesef.

Hocam bizler zoom üstünde ders anlatımı yanında bazı dersler içinde videolar çekiyoruz haftada 2 yada 3 kez,
Malzemeleri okuldan eve getiremeyeceğime göre sürekli okuldayız,
doğal olarak gitmişken bakımlarınıda yapıyoruz, bu şekilde olan bir çok kişi vardır bence..

Hocam bizler zoom üstünde ders anlatımı yanında bazı dersler içinde videolar çekiyoruz haftada 2 yada 3 kez,
Malzemeleri okuldan eve getiremeyeceğime göre sürekli okuldayız,
doğal olarak gitmişken bakımlarınıda yapıyoruz, bu şekilde olan bir çok kişi vardır bence..
Gitmeyenler herkes gitmiyor zannediyor hocam. Okulda iş yapan olduğunu bilmiyorlar maalesef.

Aslında şöyle bir problem var 1.5 aydır bu yazı neden yazılmadı 3 hafta sonra dönem bitiyor ve 2.dönem yüzyüze olacak deniyor ki öyle olursa bu yazıya da ihtiyaç kalmayacak atölyeler aktif olarak işleyecek bakanlıkta bu işler bu pandemi döneminde gerçekten değişik işliyor adama sormazlar mı neden 1.5 aydır beklediniz okulların kapanacağı zaman yazdınız. Şimdi idareler ve öğretmenler karşı karşıya gelecek kimi idare tamam veriyoruz diyecek kimi idare yok diyecek gerçekten anlam veremiyorum.

Aslında şöyle bir problem var 1.5 aydır bu yazı neden yazılmadı 3 hafta sonra dönem bitiyor ve 2.dönem yüzyüze olacak deniyor ki öyle olursa bu yazıya da ihtiyaç kalmayacak atölyeler aktif olarak işleyecek bakanlıkta bu işler bu pandemi döneminde gerçekten değişik işliyor adama sormazlar mı neden 1.5 aydır beklediniz okulların kapanacağı zaman yazdınız. Şimdi idareler ve öğretmenler karşı karşıya gelecek kimi idare tamam veriyoruz diyecek kimi idare yok diyecek gerçekten anlam veremiyorum.
Bence bilinçli olarak ödememek için o şekilde yapıldı ve 31 Aralıkta yazı gönderildi. Gelelim şu soruların cevabına...

Resmi yazıda "Uzaktan Eğitim Süreci" yazdığına göre Aralık ayının şeflik ek ders ücretleri alınabilir mi ?
--- Alınırsa 2020 Temmuz-Aralık dönemi saat ücretine göre nasıl yatırılabilir ?

Ocak ayı itibariyle verilmesi için mi bu yazıyı gönderdiler ?

Değil hocam. Yazıda belirtilen işler ve buna benzer diğer işleri yerine getiren şefler için. Okulda bir çok iş oluyor ve yerine getirilen bu işler için şeflik ücreti ödenir diyor yazıda. öğretmen arkadaşlar okula iş için uğramadığından olsa gerek okulda yapilan bir cok isten haberi olmayabiliyor maalesef.

Hocam her konuda olduğu gibi burda da yapan var yapmayan var(Bu ayrı bir konu). O nedenle bu şekilde bir yazı ile karar okul idarelerine bırakılmış gibi. Ancak bu da çok doğru değil. Bazı idareler ek dersi lütufmuş gibi görüyor. Yine mağduriyet olabilir. Öğretmenin alması gereken ek ders, sorun kendisinden kaynaklanmıyorsa kesilmemelidir.

Son düzenleme:
Hocam her konuda olduğu gibi burda da yapan var yapmayan var(Bu ayrı bir konu). O nedenle bu şekilde bir yazı ile karar okul idarelerine bırakılmış gibi. Ancak bu da çok doğru değil. Bazı idareler ek dersi lütufmuş gibi görüyor. Yine mağduriyet olabilir. Öğretmenin alması gereken ek ders, sorun kendisinden kaynaklanmıyorsa kesilmemelidir.
Hocam şu anda meb de ücreti kesilen tek grup şefler. Onun dışında herkes alabileceği ücreti alıyor ama şefler alamıyor. O yüzden şeflerin de ücreti ödenmeli.

burada bilişim öğretmenlerine mi ödenecek tüm şeflere mi yazı tamamen yılbaşı gecesi mantığı ile yazılmış galiba

olan bizim 7 haftalık 42 saat ekderse ve sinirlerimize oldu
kesinlikle. zaten tatile gelindi iki üç hafta alabilen alsın, yaygara bitsin gibisinden bir işlem yapıldı.
ayrıca bizleri yöneticilerin eline bıraktılar. hakları bu insanların diyemediler. müdürler istemezse alamıyız, ki pekçok okul müdürü meslekçi değil; meslekçi olmayan müdülerde genellikle bir ekders bile vermek istemiyorlar bizlere...

kesinlikle. zaten tatile gelindi iki üç hafta alabilen alsın, yaygara bitsin gibisinden bir işlem yapıldı.
ayrıca bizleri yöneticilerin eline bıraktılar. hakları bu insanların diyemediler. müdürler istemezse alamıyız, ki pekçok okul müdürü meslekçi değil; meslekçi olmayan müdülerde genellikle bir ekders bile vermek istemiyorlar bizlere...
O zaman okul idarecilerine de vermesinler hocam. Esnek çalışmada okula bir iki gün gelip full ücretlerini alıyorlar.

O zaman okul idarecilerine de vermesinler hocam. Esnek çalışmada okula bir iki gün gelip full ücretlerini alıyorlar.
sayın hocam genellemek istemiyorum ama dediğiniz olayı pek çok idareci yapıyor esnek çalışma falan deyip idareciler nöbetleşe okullara geliyor; ek dersini tam alıyor ( keza alsınlar da gözümüz yok), ama öğrencilerin işleri, öğretmenlerin koordinasyonu, veli takibi, Sigorta işlemlerine kadar bizlere, alan şeflerine yaptırılıyor. laboratuvar da ki bilgisayarların ve hatta okuldaki bilgisayar ve akıllı tahtaların hazır bulundurulması tamiri gibi işleri hiç saymıyorum bile....ama iş ek derse geldim mi. burun kıvırıyorlar; yazmamak istiyorlar. onun için yöneticilerin lütfuna bırakılması çok yanlış olmuş...

İdaremiz şeflik ücreti alamadığımız için koordinatörlük saatlerimizi yeniden ayarladı ve biz mağdur olmadık ama mağdur olan çok fazla şef arkadaşımız var...
Bende 6 işletme,7 öğrenciye 13 saat kordinatörlük alıyordum; öğrencilerden ikisi gitmeyecez 4 ocağa kadar dedi. Benim ücreti 13 saatten 6' ya düşürdü. İşletmemin bir tanesi okula 22 km uzaklıkta. Ben bu adama ne desem boş işte, uğraşmıyorum artık. Gidip konuşsak ekders hesabı yapıyor, üçün beşin hesabını yapan öğretmen olacağız, uğraşmaya değmez dedik bıraktık....

Koordinatörlük le ilgili sene başında her işletmenin kaç saat olacağını belirledik. Yine birazı fahri oluyor ama. İşletme sayısı düşse de o sayılara göre hesaplanıyor. Bu sene 13 işletme var 16 saat alıyorum. Ama 7 tanesi de 16 saat yapar. Ama şeflik de verilince yüz yüze de mecburen koordinatörlük düşüyor. Ama uzaktan eğitim sürecinde şeflik ücreti verilirse ücretimiz artacaktır.
Bende 6 işletme,7 öğrenciye 13 saat kordinatörlük alıyordum; öğrencilerden ikisi gitmeyecez 4 ocağa kadar dedi. Benim ücreti 13 saatten 6' ya düşürdü. İşletmemin bir tanesi okula 22 km uzaklıkta. Ben bu adama ne desem boş işte, uğraşmıyorum artık. Gidip konuşsak ekders hesabı yapıyor, üçün beşin hesabını yapan öğretmen olacağız, uğraşmaya değmez dedik bıraktık....

Okul müdürüne en son çıkan yazıyı attım, bu arada okuldaki sigorta girişlerini yapıyoruz, 12. Sınıfların devamsızlıklarını biz şefler giriyor, hatta bu uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç listesi hazırlayıp alım yaptık, Koordinatörlük için yeniden planlama yaptık vb işleri okula gittiğimizde yapıyoruz, yeri geldiğinde de olması gerekenden daha fazla zaman ve emek harcıyoruz.
Ama müdürden aldığım cevap belirtilen maddelere göre ben benim uygun görmem mümkün değil diyor.

Şu an ciddi ciddi istifa etmeyi düşünüyorum şeflikten... Resmen okul idarelerinin önüne atılmış gibi hissediyorum kendimi...

Şef olduğumuzda olan olmayan herşeyi yapmaya çalışıyoruz. Peki bu gayretimizden dolayı aferin mi diyorlar? Tebrik mi ediyorlar? Hissemize dusen kocaman bir hayır. Şeflik görevimizi mümkünse şeflik sınırı içerisinde yapalım zira şeflik sınırı haricinde yaptiklarimiz gün geliyor asıl vazifeden sayılıyor.

Şef olduğumuzda olan olmayan herşeyi yapmaya çalışıyoruz. Peki bu gayretimizden dolayı aferin mi diyorlar? Tebrik mi ediyorlar? Hissemize dusen kocaman bir hayır. Şeflik görevimizi mümkünse şeflik sınırı içerisinde yapalım zira şeflik sınırı haricinde yaptiklarimiz gün geliyor asıl vazifeden sayılıyor.
Aynen katılıyorum sayın hocam. En azından görevimiz olmayan bir işi içimizden geldiği için yapmak istiyorsak bu görevim değil ama ben yapmak istediğim için yapacam diyerek dikkat çekmek lazım bence

Okul müdürüne en son çıkan yazıyı attım, bu arada okuldaki sigorta girişlerini yapıyoruz, 12. Sınıfların devamsızlıklarını biz şefler giriyor, hatta bu uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç listesi hazırlayıp alım yaptık, Koordinatörlük için yeniden planlama yaptık vb işleri okula gittiğimizde yapıyoruz, yeri geldiğinde de olması gerekenden daha fazla zaman ve emek harcıyoruz.
Ama müdürden aldığım cevap belirtilen maddelere göre ben benim uygun görmem mümkün değil diyor.

Şu an ciddi ciddi istifa etmeyi düşünüyorum şeflikten... Resmen okul idarelerinin önüne atılmış gibi hissediyorum kendimi...
Hocam bahsettiğiniz işler aslında koordinatör müdür yardımcısının görevleri. ben olsam hayatta yapmam. Bir de üstüne "uygun görmem mümkün değil" vay be

Hocam sigorta ve devamsızlık işlerini keşke yapmasaydınız. Biz de pek çok işe yardım ediyoruz ama aslında yapmamak lazım. Işte arkadaşımızdır hatırını kırmayalım diyoruz ama demek ki bazen de kırmak lazım maalesef.

Merhabalar okula bir gün gidiyoruz zaten defter doldurmak, imza atmak için. İlave bir gün daha gidince şeflik için de haftalık yaptığımız işin raporunu verince hallolması gerekir. Planlama günlerini ders saatimiz olmayan güne verebilirler. Zaten alan şefliğinde 10 saate kadar ücret ödenir deniliyor. Koordinatörlük ve derslerden sonra kalan ücret için 10 saatten az da planlanabilir. 2.dönem yüz yüze olursa bu ince hesaplara gerek kalmayacaktır. Meslek çıkışlı idareci arkadaşlar olunca bu işleri konuşup halletmek daha kolay oluyor.
Kalan bu 3 haftada laboratuvar, akıllı tahta vb. Cihazları eğitim öğretime hazırlamak için bile bilişim personeli gerekecektir bu da şeflik verilerek çözülebilir. Kalın sağlıcakla.

hocam öyle yapılan işlere ve tabi ki biz şeflere saygısızca ve nankörce cevap veren; sözde müdürlere yardımcı olmamalısınız. kendilerinin bir saatini kesmezlerken size utunmadan mümkün değil derler. bişi söylendiği zaman yapmayın o zaman hocam işin bir karşılığı vardır:
yada yapabileceğiniz çok basit bir işlem var hocam şiz şeflik raporunuzu çıkarın dolayısıyla müdürünüze imzalatın(imzamalı zaten) daha sonra ekdersinizi vermezse neden verilmediğine dair okula şeflik raporu ekli dilekçe verin hocam. yaptığınız işler zaten şeflik ek dersi almanız için fazla bile. idareci işleri bile yapıyorsunuz. ekdersi laboratuvar eğitim öğretime hazır tutuğumuz zaman hak ediyoruz hocam...

Merhabalar okula bir gün gidiyoruz zaten defter doldurmak, imza atmak için. İlave bir gün daha gidince şeflik için de haftalık yaptığımız işin raporunu verince hallolması gerekir. Planlama günlerini ders saatimiz olmayan güne verebilirler. Zaten alan şefliğinde 10 saate kadar ücret ödenir deniliyor. Koordinatörlük ve derslerden sonra kalan ücret için 10 saatten az da planlanabilir. 2.dönem yüz yüze olursa bu ince hesaplara gerek kalmayacaktır. Meslek çıkışlı idareci arkadaşlar olunca bu işleri konuşup halletmek daha kolay oluyor.
Kalan bu 3 haftada laboratuvar, akıllı tahta vb. Cihazları eğitim öğretime hazırlamak için bile bilişim personeli gerekecektir bu da şeflik verilerek çözülebilir. Kalın sağlıcakla.
Akıllı tahtalar alan yada laboratuvar şeflerinin görevleri arasında değildir sayın hocam. Hatırlatmak istedim.

akıllı tahta ve labdaki bilgisayarlar da mevzuat hukumlerince bilişim teknolojileri öğretmenlerinin gorevleri arasında değildir,eğitim öğretim sınıfındayız teknik personel değil

Geri