İyi bir yazılımcı olmak

Kodla Büyü

erosennin

Üye
Herkese merhablar, Ben bilgisayar mühendisi öğrencisiyim. Şu günlerde kendimi yazılıma adadım ve çok çalışıyorum. Ama aklımda hep soru işaretleri var hangi dili öğrenmeliyim ? ne yapmalıyım ? nasıl ilerlemeliyim ? Biliyorum ne yapmam gerekiyorsa ona göre dil seçmem gerekiyor. Ama ona da karar veremiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

Ne öğrendiğinin pek önemi yok aslında. Çünkü birini iyi öğrenirsen diğerleri de çorap söküğü gibi gelir. Ama illa bir dil istiyorsan C# Java Pyton olabilir. Hatta mobil geliştirme araçlarından Flutter'ı önerebilirim.

Süreklilik önemli hocam. Birinde uzmanlaşın. Udemy üzerinde almadığınız kurslara bir bakın. İngilizce kaliteli kurslar var.

"Biliyorum ne yapmam gerekiyorsa ona göre dil seçmem gerekiyor. Ama ona da karar veremiyorum." diyerek cevabı kendin vermişsin aslında. Yazılım alanında neye ilgi duyduğunu bul önce. Yapay zeka mı? Oyun geliştirme mi? Web programlama mı? vs. İlgini çeken ne? Temel motivasyonunu bulursan cevabı da bulursun.

1-iyi bir ingilizce şarttır
2-java, C#, Pyton geçerli ve gelecek vaadetmektedir. iyi öğrenilirse kendi işinizi bile kurabilirsiniz

Bu türden soruların cevapları hep kafa karıştırır.
Herkesin kendi tercihi var. Seninde olacak ama zamanla.

Bazı sorulara verdiğin cevaplar önemli.
Açık kaynak mı
Topluluğu geniş bir dil mi
Mobil mi web mi masaüstü mü.
Vs..

Şuda birgerçek algoritma aynıdır değişen sintax.
Ben senin yerinde olsam js ile başlardım.
Şuan heryerde . Mobil app , wep ve masaüstü uygulamalarda. Hem tarayıcıda hem sunucuda .

Senin hangi tür yazılım geliştirceğin belirginleştıkçe karar vermen kolaylaşacaktır.

Unutma yükselen tirend.
Mobil ve web .
Cros platformlar için yenş teknolojikeri takip et.

İyi bir yazılımcı olduğumu söyleyemem ama bilgidim şey İngilizce şart. Eğer İngilizce yoksa bir yere kadar ilerleyebilirsiniz.

Herkese merhablar, Ben bilgisayar mühendisi öğrencisiyim. Şu günlerde kendimi yazılıma adadım ve çok çalışıyorum. Ama aklımda hep soru işaretleri var hangi dili öğrenmeliyim ? ne yapmalıyım ? nasıl ilerlemeliyim ? Biliyorum ne yapmam gerekiyorsa ona göre dil seçmem gerekiyor. Ama ona da karar veremiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?
Kardeşim kaçıncı sınıfsın bilmiyorum. Şu an Türkiye'de farklı şirketlerde farklı dillerde çalışan Bilg. Müh. gençler tanıyorum. Tavsiyem kendini geliştirme imkanın olan orta ölçekte bir şirkete git ve part time karın tokluğuna bile olsa çalışmaya başla(1- dil öğrenir, tecrübe kazanırsın. 2-cv'ne bir yer daha eklersin. Hem de zorunlu staj haricinde ). Dil tavsiyesinden ziyade sana verebileceğim en önemli tavsiye budur. Bu tavsiyeden yola çıkarak mezun olduğunda maaşa bakma şirkete bak diyebilirim. İnşallah ifade edebilmişimdir, başarılar.

hangi-programlama-dilini-ogrenmeliyim-infografik-webmasto.png

Değerli kardeşim öncelikle ingilizce ve algoritma bilgini geliştir. Sonra HTML + CSS + JAVASCRİPT öğrenmeni tavsiye ederim. Javascript zaten şuan 1 numara. Bu dillerde uzmanlaşırsan çok rahat edersin.
Neden bunları önerdiniz dersende Selman KAHYA'yı sana örnek gösterebilirim. Kendisinin çok büyük firmalarda tecrübeleri var. Şuan UBER firmasında bu üç dille kod yazdığını kendi söylüyor.
youtube sayfasındaki bu videosunu izlemeni tavsiye ederim.

Geri