İstanbul BTR

Kodla Büyü

burhaneren

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,

Yine bir BTR mevsimi geldi çattı. İstanbul' da dersi 21 saatten az olanları 2.bir okula BTR olarak görevlendirme kararı almışlar. İlçe koordinatörlerimiz başvuru formunda ikinci bir okulu da belirtmemiz gerektiğini ilettiler üzülerek. Sizin illerde durum nedir. İstanbula has bir durum mu yoksa tüm ülkede mi böyle artık BTR

Son 9 yıldır BTR görevi yapıyorum okulumda. Ankara MEM böyle bir istekte bulunduğu an bırakırım BTR'yi. Mis gibi dersime girer, haftada 5 gün yerine 3 gün gelirim okuluma. Yine tahtalar vs. eskisi gibi ilgilenirim ama yapacağım tatili kendime kâr sayarım.

Arkadaşlar merhaba,

Yine bir BTR mevsimi geldi çattı. İstanbul' da dersi 21 saatten az olanları 2.bir okula BTR olarak görevlendirme kararı almışlar. İlçe koordinatörlerimiz başvuru formunda ikinci bir okulu da belirtmemiz gerektiğini ilettiler üzülerek. Sizin illerde durum nedir. İstanbula has bir durum mu yoksa tüm ülkede mi böyle artık BTR
Kütahya yıllardır bahsettiğin uygulamayı yapıyor hocam.

hangi yönetmelik kanuna göre bir görevlendirme.. kabul etmeyin hocam zira BTR zorunlu değil isteğe bağlı bir görevdir.

Hocam resmi yazıya tekrar baktım ama dediğiniz türden bir ibare yok. 21 saat üzerinde kendi okulunda görevlendirilir diyor. 21 Saat altı için herhangi bir zorunluluktan bahsedilmemiş. Neye dayanarak bunu istediler merak ettim

üzerinde bu kadar rahat keyfi uygulama yapılan tek branşız kıymetini bilmek lazım.

üzerinde bu kadar rahat keyfi uygulama yapılan tek branşız kıymetini bilmek lazım.
BTR Öğretmenlik bir öğretmenlik branşı değil, bir görevlendirme, müdür yardımcılığında olduğu gibi. Bir okulda müdür yardımcısı olmazsa, okuldaki öğretmenlerden birisi görevlendirme olarak bu görevi yürütebilir. Neyse, bölgede eşit olarak 21 saate kadar girilebilecek ders saati varsa bu öğretmenlik ve öğrenciler için iyi bir uygulama olur. Hem öğrenciler dersi branş öğretmeninden almış olur, hem de öğretmen daha fazla derse girerek daha fazla öğrenciye ulaşmış olur. Tabii ki bu durumda ders için görevlendirilen okulun, öğretmeni teknik servis eleman veya memur vb... yardımcı personel olarak görmemesi için gerekeni yapmak da önemli.

btr nin bir branş olmadıgını yani bir görevlendirme oldugunu biliyorum, söylemek istedigim şey bir cok arkadas ders saati dolmadigi icin btr ye sarılıyor istese de isteme de bu durumda da her sene farkli farkli uygulamalar ekleniyor
sıkıntı anlamın da nedense (ders saati, dersin verilecegi sınıflar vb) bu farkli durumda en cok bilişimciler etkileniyor diyorum.
matcilar fenciler dersi ile ilgili her hangi gariplikler düsünmezken, biz bu sene ne gibi yenilikler gelecek modunda diken üzerinde oluyoruz malesef.

Bu durumun sahaya yansıması birçok yeni olayı beraberinde getirir.. Öğretmene ikinci bir okul demek, ikinci okulun teknik işleri, öğrenci profillerinden kaynaklı stres, okul yönetiminin yerel ve ulusal proje/yarışmalara katılma isteği... liste uzayıp gider..
Bu durum atanamayan öğretmenlerin ücretli derse girememe durumu, tayin ve ilk atamalarda yeni normların açılmaması (derslerimiz seçilmezse)... Dediğim gibi sahaya yansıması branşımız açısından çok kötü olur..

Bu uygulamayı duyan birçok ilde bu uygulamayı yapmaya karar verebilir. Ne yazık ki branşımızın eşi benzeri yok.
Belki başka branştan btr olan arkadaşlar bizden avantajlı duruma bile gelebilir.

istanbul geneli aynı uygulama yapılıyor hocam, yalnız bize 16 saat altında diye söylendi ve resmi yazıda yazılmadan grupta yazılan bir mesaj ile belirtildi. Benim okulumda 12 saat dersim var, 2. bir okul isteğinde bulunmadan yazıyı okula teslim ettim ve ilçeye o şekilde gönderdik, resen görevlendirme vereceklerini söylediler. Bende resen yapıyorsanız yapın ama dilekçe vererek hangi yönetmelik veya resmi yazıya göre yapacaksınız bunu resmi olarak sizden isteyeceğim dediğimde aman hocam il isterse hiç görev de vermeyebilir şeklinde sözde uyarıda bulunmak istediler ama vermezlerse vermesinler dedim yazıyı o şekilde gönderdim. Dediğim gibi de görevlendirme yazısı çıktığında dilekçe ile neye göre hangi madde veya yazıya göre 2.okulu verdiler isteyeceğim ve sendika üzerinden idare mahkemesine başvurup 2.okul görevlendirmesinin iptalini isteyeceğim çünkü hiçbir dayanakları yok ki öyle olduğunu dabiliyorlar ve resmi yazıya eklemeden gruplardan duyuru şeklinde yapıyorlar, kime tutturabilirsek kafasındalar.

Arkadaşlar merhaba,

21 saat ve üstü dersi olanları görevlendirme yapmıyorlar 21 saat altında dersi olanları genelde kendi okulu+ başka okula gönderiyorlar resmi bir şeyi var mi bilmiyorum o kadar btr yazısı okudum sadece 21 saat üstü dersiniz varsa başka okulda btr olamazsınız yazıyor o kadar

Bu durumun sahaya yansıması birçok yeni olayı beraberinde getirir.. Öğretmene ikinci bir okul demek, ikinci okulun teknik işleri, öğrenci profillerinden kaynaklı stres, okul yönetiminin yerel ve ulusal proje/yarışmalara katılma isteği... liste uzayıp gider..
Bu durum atanamayan öğretmenlerin ücretli derse girememe durumu, tayin ve ilk atamalarda yeni normların açılmaması (derslerimiz seçilmezse)... Dediğim gibi sahaya yansıması branşımız açısından çok kötü olur..
hocam iş burada bizde bitiyor. üstüne alınan alınabilir bizim bazı arkadaşlar her halta atlıyor ondan sonra herkesten aynı şey bekleniyor

bu arada bizim ilde ikinci okul görevlendirmesi yapıyor ikinci okula iki haftada bir gidiyoruz tahtalarla ilgileniyoruz eba ile ilgili sorulara cevap veriyoruz bazı arkadaşlar yarışma yok Tübitak teknofest vs yazmışlar bunlar bizim zorunlu görevlerimiz içinde zaten yok

16 saat 21 saat olayını her ilçe bölge normuna göre falan belirlemiş olabilir. Bizim koordinatörlerimiz çok iyi insanlar. Çok mücadele ettik çok karşı çıktık diyorlar. Böyle şeyler istanbuldan tüm illere yayılır. Minareyi çalan kılıfını da ayarlar, resmi yazısı da gelir elbet.

FATIH PROJESI BTR gorevlendirmesinin tek yasal dayanagi olan ve cikan her yazinin mehaz aldigi YEGITEK Sayı : 30706984-903.99-E.13507730 30.12.2015 tarihli genelge 3. madde der ki okulunda 21 saatten fazla ders gorevi dolduran baska okula FPBTR olarak verilmeyecektir. Siz isterseniz bransiniz dahilinde gidebilirsiniz ama bunun hem ogrertmene bir faydasi yok hem gorev alinan okula metazori 2. okula gorevlendirme yapilirsa bunu reddetme hakkiniz var.

Ekli dosyalar

• bakanlik_btro_2015.pdf
    451.4 KB · Görüntüleme: 25
FATIH PROJESI BTR gorevlendirmesinin tek yasal dayanagi olan ve cikan her yazinin mehaz aldigi YEGITEK Sayı : 30706984-903.99-E.13507730 30.12.2015 tarihli genelge 3. madde der ki okulunda 21 saatten fazla ders gorevi dolduran baska okula FPBTR olarak verilmeyecektir. Siz isterseniz bransiniz dahilinde gidebilirsiniz ama bunun hem ogrertmene bir faydasi yok hem gorev alinan okula metazori 2. okula gorevlendirme yapilirsa bunu reddetme hakkiniz var.
21 saatten fazla olana verilmeyecektir, yani buradan 21 saatten az olana verilebilir anlamı çıkarmışlar.

Meslekte 17.yıl. Adaylıktan sonra 16 yıldır bir fiil her dönem görevlendirme ile çalıştım. Bunun 2,5 yılı ilçe milli eğitim. İlk defa bu dönem istemedim(şubat-haziran 2023). Bu dönem kendi okulumun dışında farklı bir okula daha görevlendirdiler gitmedim.

20 seneden fazladır bu sistem görevlendirmeler ile yürütülmeye çalışılıyor. Yıllardır böyle bir ihtiyaç var ise kanun yönetmelik neyse her şeyi ile net belli kadrolu bir sistem getirirsin. MÜDÜR de ŞUBE MÜDÜRÜ de ildeki ilçedeki okulda çalışacak öğretmende bilir sistemi çalışır. Tıkır tıkır işler yürür.

Yıllarca görevlendirme ile düzen sağlamak kadar saçma bir şey yok. İhtiyaç var ise ve bu ihtiyaç 3-5 yıl değil; ben çok eski değilim 2003 lerde görevlendirme çalışanı biliyorum, 20 yıldan fazlada işler yürüsün diye il ilçe bt lerin derdi ayrı okuldaki bt öğretmenlerin dertleri ayrı.. böyle sistem olmaz işler böyle yürümez.. yürümüyor da. 81 il binlerce ilçe... her birinde şube müdürü il ilçe bt sorumlusu okulda da müdürü müdür yardımcısı öğretmeni.. herkes kafasına göre yürütmeye çalışıyor. müdür ile ben niye aramı iyi tutmak zorundayım. işimi yapıyor muyum yapmıyor muyum. Müdür dersi seçsin norm fazlası olmayayım diye aramın iyi olması lazım. Ben hatırla iş yapmak istemiyorum. Ben işimi yapmak istiyorum. Adam(müdür) temizlikçi odasını temizlerken telefonun kablosu çıkmış beni arıyor çalışmıyor bu bakar mısın. Müdür olmuş bu adam. Şube müdürleri de bu müdürün kafasından farklı değiller bir çoğu.

ben böyle sistemin taaaa ...

BTR için ders saati 15 saat altında olanlar için 2. okulu istediler Bakırköy'de... Seyyar öğretmen ve tamirci arıyorlar. Bizde bu eksiği giderecek en tepkisiz bölümüz MEB'de. Hak ediyoruz; dersin saatinin az olmasını da, seçmeli olmasını da, norm fazlası olmayı da...

İyi de 21 saat demek 4 gün derse girmek demek 1 günde okulun teknik işlerine bakarsın tamam. 4 gün derse girerken 1 gün başka okuldayken nasıl kendi okulunun tahtasına falan bakacaksın. Ben 2 senedir almıyorum 20 saat dersim var ne şamın şekeri ne arabın yüzü. Hatta bu dönem ücretsiz izin istedim red geldi muhtemelen ellerinde öğretmen yok, olanları iyi hoş tutmazsan olacağı bu

İlçe koordinatörlerimizin yoğun çabalarıyla ikinci okul işi iptal oldu arkadaşlar. son durum bu. Kendi okulumuzda devam

Bizim ilde bırakın 2nci okulu 3üncü bir okula vermeyi planlıyorlar. Biz zaten yıllardır iki okula gidiyoruz.

Bizde de verildi İzmir de. Her şeyi hakettiğimizi düşünüyorum. Yapılanlara herşeye evet diyoruz. Kendim de dahil. E nasılsa sesimiz çıkmıyor. Hakkımızı koruyan kollayan bir kişi de yok. Daha fazla nasıl yararlanırız diyor karşı taraf. Bir kaç yıldır almıyordum BTR. İşte bazı sebeplerden mecbur kaldım diyelim. Zaten almadığım dönemde çok kötü bir programım vardı. Her gün bu bölümü yazdığım güne ... diyorum. Gidecek yerimiz yok. Alan değişikliği yok. Yok da yok.

Yapılan uygulama yönetmeliğe uygun değil ki bizim koordinatörlerimiz iptal ettirebildi. BTR işinde olay koordinatörde bitiyor arkadaşlar. Bizimkiler mücadeleye sendikacılıktan alışkın oldukları için sonuna kadar arkamızda durdular.

İyi de 21 saat demek 4 gün derse girmek demek 1 günde okulun teknik işlerine bakarsın tamam. 4 gün derse girerken 1 gün başka okuldayken nasıl kendi okulunun tahtasına falan bakacaksın. Ben 2 senedir almıyorum 20 saat dersim var ne şamın şekeri ne arabın yüzü. Hatta bu dönem ücretsiz izin istedim red geldi muhtemelen ellerinde öğretmen yok, olanları iyi hoş tutmazsan olacağı bu
Okulun teknik işlerine bakmak derken hangi kapsamda hocam. Okulunuzda btr iseniz tahtalara bakarsınız. Değil seniz herhangi bir teknik işe bakma göreviniz yok ki. Kim yapıyorsa yapsın. Dışardan adam çağırsınlar.
Öğretmeniz biz teknik servis değiliz. Bu konu ile ilgili ayrı bir başlık açmıştım burada 1-2 sene önce

Geri