İnternet girmiyor

Kodla Büyü

gglemas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bugün okul internetine girerken böyle bir sorun ile karşılaştık. Çözümü bilen var mı?
DD854612-962F-4362-8B0E-7E0D2355CC7A.png

Detayı nedir hocam bilgi verebilir misiniz? Okullarda internete girerken önce EBA girişi mi yapılııyor nasıl oluyor?
Neden bilgi verelim size hocam Bilgisayar öğretmeni falan mısınız? Eğer öyle olsaydınız ilk size haber verirdi bakanlığımız. Derdi ki Fatih ağının şifresini kaldırıyoruz onun yerine herkes EBA hesabı ile oturum açıp bağlanabilecek. Buna göre okulunuzdaki öğretmen ve idarecileri bilgilendirin ki aksaklık çıkmasın derdi. Ama demediğine göre değilsiniz demek ki.

nedense aynı havalimanındaki wifi ağları gibi aynı mantıkla bağlanıyor. Ayrıca daha önce wifi şifre ile bağanıyordu, şuan şifresiz ama oturum açmayı istiyor ilk kez baglanan bir cihazda, garip bir durum . Eba kullanıcısı girince bağantı engeli kalkıyor

Son düzenleme:
NETAŞ'ın altyapı kurduğu Fatih projesi Faz-2 Huawei access point olan okullarda, kablosuz F@tih ağında kimlik doğrulama sistemine geçilmiştir. Buna göre öğretmen ya da öğrenci kablosuz F@tih ağına bağlamak isterse öncelikle Eba sunucularına yönlendirilecek buradan Eba kullanıcı adı şifresi ya da e-devlet kullanıcı adı ve şifresi ile kablosuz ağda oturum açacaktır.
1. Kablosuz bağlantı yapmak isteyen kişi "f@tih" ağına bağlanmalıdır.
2. Çıkan Eba sayfasının alt kısımında yer alan Öğrenci - Öğretmen - Veli seçeneklerinden giriş yapılabilir.
3. Bağlanatı yaptıktan sonra koridorda gezerken veya bina içi yer değişikliği sırasında kimlik doğrulama sayfası geliyorsa, Android cihazlarda f@tih ağının seçeneklerine girerek "rastgele MAC adress" seçeneği yerine "Cihaz Mac Adres" seçeneği kullanılmalıdır.
4. Bilgisayarlarda herhangi bir problem yaşanıyorsa ilk önce kullandığı tarayıcının geçmişini temizlemelidir.

çok sert girmişsin hocam,
bende öğretmenim ama bu gönderi ile öğrendim wi-fi şifresi yerine eba geldiğini :(
Neden bilgi verelim size hocam Bilgisayar öğretmeni falan mısınız? Eğer öyle olsaydınız ilk size haber verirdi bakanlığımız. Derdi ki Fatih ağının şifresini kaldırıyoruz onun yerine herkes EBA hesabı ile oturum açıp bağlanabilecek. Buna göre okulunuzdaki öğretmen ve idarecileri bilgilendirin ki aksaklık çıkmasın derdi. Ama demediğine göre değilsiniz demek ki

Son düzenleme:
Neden bilgi verelim size hocam Bilgisayar öğretmeni falan mısınız? Eğer öyle olsaydınız ilk size haber verirdi bakanlığımız. Derdi ki Fatih ağının şifresini kaldırıyoruz onun yerine herkes EBA hesabı ile oturum açıp bağlanabilecek. Buna göre okulunuzdaki öğretmen ve idarecileri bilgilendirin ki aksaklık çıkmasın derdi. Ama demediğine göre değilsiniz demek ki.
bende öğretmenim ama bu gönderi ile öğrencim wi-fi şifresi yerine eba geldiğini :(

@yenersonmez hocam ben de ilk cümleyi okuyunca noluyor ya ne bu şiddet bu celal dedim ama devamını okuyunca ironi olduğunu anladım. (@poseidonmem hocam ironiydi de mi? :p) Haklı bir serzenişte bulunmuş hocamız. İnsan bi haber verir? Ota moka yazı yazmayı biliyorlar.

merhaba internet hızında bir düşüş yaşadınız mı daha önce 50 mbps di şimdi 8 mbps i geçmiyor eğitim fakültesi öğrencisiyim öğretmenler içinde aynı sınır var mı ?

NETAŞ'ın altyapı kurduğu Fatih projesi Faz-2 Huawei access point olan okullarda, kablosuz F@tih ağında kimlik doğrulama sistemine geçilmiştir. Buna göre öğretmen ya da öğrenci kablosuz F@tih ağına bağlamak isterse öncelikle Eba sunucularına yönlendirilecek buradan Eba kullanıcı adı şifresi ya da e-devlet kullanıcı adı ve şifresi ile kablosuz ağda oturum açacaktır.
1. Kablosuz bağlantı yapmak isteyen kişi "f@tih" ağına bağlanmalıdır.
2. Çıkan Eba sayfasının alt kısımında yer alan Öğrenci - Öğretmen - Veli seçeneklerinden giriş yapılabilir.
3. Bağlanatı yaptıktan sonra koridorda gezerken veya bina içi yer değişikliği sırasında kimlik doğrulama sayfası geliyorsa, Android cihazlarda f@tih ağının seçeneklerine girerek "rastgele MAC adress" seçeneği yerine "Cihaz Mac Adres" seçeneği kullanılmalıdır.
4. Bilgisayarlarda herhangi bir problem yaşanıyorsa ilk önce kullandığı tarayıcının geçmişini temizlemelidir.
Hocam çok haklısınız. Aynı şekilde yapınca bağlanıyor

bende öğretmenim ama bu gönderi ile öğrendim wi-fi şifresi yerine eba geldiğini :(
@yenersonmez hocam ben de ilk cümleyi okuyunca noluyor ya ne bu şiddet bu celal dedim ama devamını okuyunca ironi olduğunu anladım. (@poseidonmem hocam ironiydi de mi? :p) Haklı bir serzenişte bulunmuş hocamız. İnsan bi haber verir? Ota moka yazı yazmayı biliyorlar.
Yanlış anlaşıldıysa kusura bakma lütfen @yenersonmez hocam tamamen ironi @ThatBeatsAll hocamın dediği gibi.
Malum ne zaman bir değişiklik yapılsa en son bizim haberimiz oluyor ve sonrada okulda öğretmen ve öğrencilerden gelen sorular karşısında zor durumda kalıyoruz. Burada olay tamamen mantaliteden kaynaklı yoksa bilgilendirme yapamıyacaklarından değil.

Cidden ben de bir ürperdim cevabı görünce 😅, sabahtan beri tahtada uğraşıyorum, e devlet şifresi istiyor, buradan öğrendim değişikliği, yalnız Fatih ağı üzerinde sürekli ünlem var bu normal mi?

Bir de client başına 3-4 mbps arası bir hız belirlenmiş. yavaş diye bir problem aramayın öyle ayarlanmış. sömürülmemesi için önlem sanırım.

Geri