İngilizce mi? Matematik mi? (Alan Değişikliği)

Kodla Büyü
Bölümü bitirme ve atanma açısından, ilk mat. mı lise mat. mı daha rahat? Fen edebiyatın en önemli avantajı, bölümü kazanmanın daha kolay olmasıdır herhalde? Fakat bir de bitirmesi ve atanması var. O açılardan dezavantajlı gibi görünüyor??
Hocam 2018 alan degisikliginde izmirde ortaokul matematige 100-150 arasi kontenjan açılırken lise matematige bir kac kontenjan açmışlardı diye hatirliyorum. Herkes kendi basvuru ekranını görebildiği için ilköğretim matematik kontenjanlarini gorebildim o sene. 101 okul açıktı ama bazıları çift kontenjanliydi. Atanan da 2 kişiydik . diğer kontenjanlar boşta kaldi.

Bölümü bitirme ve atanma açısından, ilk mat. mı lise mat. mı daha rahat? Fen edebiyatın en önemli avantajı, bölümü kazanmanın daha kolay olmasıdır herhalde? Fakat bir de bitirmesi ve atanması var. O açılardan dezavantajlı gibi görünüyor??
Ilkogretim matematigin acigi cok. Universite sinavinda iyi bir puan alirsaniz ilk mat daha mantikli. Fen edebiyat mat okumasi daha zor tabiki. Sinava hazirlanma sansiniz varsa ilk mat kazanin

Olabilir mi bilmiyorum ama Matematik ve İngilizce nin dışında özellikle belli bir yaştan sonra Rehberlik te düşünülebilir.

okulumuzdaki (ortaokul) matematik ogretmeni de kendi alanindan dolayi mutsuz. simdi sinava girip lise mat kazandi . 3 sene de biter insallah diyor. okulda 5. ve 6. siniflarin dersine bile girmek istemiyor. sinav sistemi konusunda da basarili oldugu icin idare de ses etmiyor.

kendi ise bransimizi asiri seviyorum. her seye ragmen. ama bir meslek lisesi mezunu olarak keske tef okusaydim diyorum. meslek lisesinde olmak isterdim. suanki durumu bilmiyorum ama bizim zamanimizda okulumuz cok cok iyidi. belki ben de bu sene yazilim muh. icin calismalara baslarim.

Hocalarım bu seneki illerin norm fazlası atamasına bakarsanız ilk mat kontenjanları bitmiş lise matın artmış 4+4+4 den dolayı

Hocalarım bu seneki illerin norm fazlası atamasına bakarsanız ilk mat kontenjanları bitmiş lise matın artmış 4+4+4 den dolayı
norm fazlası atamalarına bakmadım ama son il dışı il içi kontenjanlarında ilköğretim matematiğin açığı çoktu
gördüğüm kadarıyla açık sıralamasında 3.
1-2 sene önce isteğe bağlı il dışı atamalarında izmirde boş kontenjan kaldığını hatırlıyorum.

Arkadaşlar, uzun süredir alan değişikliği yapmak istiyorum ama hep kararsız kalıp harekete geçemiyorum. Üniversite sınavına girip İngilizce ya da ilköğretim matematik öğretmenliğine geçmek istiyorum. Liseden mezun olalı 18 yıl oldu. Haliyle tekrar üni. sınavına hazırlanmak zor geliyor. İngilizce dil sınavı benim için daha basit. Ama Ingilizce'ye matematik kadar talep yok. Öğrenci ve veli için matematik daha temel ders. Sınavlarda ağırlığı fazla. Dolayısıyla daha çok ciddiye alınıyor. Yıllarca adam yerine konulmayan branşımızdan bıkıp yine çok ciddiye alınmayan bir branşa geçmek istemiyorum. Zira liseye atanırsanız ingilizce dil sınıfına girmiyorsaniz ingilizce sinavda çıkmıyor. Ortaokulda sınavda çıkıyor ama hem soru sayısı az hem de katsayısı düşük. Kısaca ilk. matematik çok daha temel bir ders. Fakat onu da kazamak ve okumak zor. Bu zorluğa değer mi? Bu ve bunun gibi sorular kafamda dolanıp duruyor. Zevk açısından, iki dersi de seviyorum. O yüzden ikisinden de zevk alacağımı düşünüyorum. DYK açısından hangisi avantajlı.
Siz olsanız İngilizce'yi mi seçersiniz yolda matematiği mi?
Okuduktan sonra mühendislik okuyun hocam öğretmenliklerin hepsi aynı ne fark eder, hiç olmadı maaşınız artmış olur...

Geri