İmaj yardım

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yaklaşık 6 yıldır hiç imaj almadım. Uzun zamandır btrlik yapmadığım için bu konularda körelmişim Bu okuldan önce meslek lisesinde çalışıyordum. İmaj almakla ilgili pek bir iş yapmadım.. imaj almayı unutmuş muyum yoksa bi şeyleri yanlış mı yapıyorum anlamadım.

Bölümleri aşağıdaki fotodaki gibi seçiyorum ve İmaj al dediğimde fotograftaki gibi üç bölüm olarak alıyor. Daha önce imaj aldığımda Sanki bir tane imaj dosyası oluyordu diye hatırlıyorum. Recovery yaptığımda hangisini recovery yapmam lazım ? Yada bir şeyleri yanlış mı yapmışım ?

Acronis ile imajı biliyorum. acil imaj işi var diğer programları öğrenecek vakit de yok açıkcası.. Yardım edebilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• 20210929_144516.jpg
    20210929_144516.jpg
    283.5 KB · Görüntüleme: 154
  • 20210929_144538.jpg
    20210929_144538.jpg
    237.2 KB · Görüntüleme: 137
Son düzenleme:
Hocam birinci ekranda partition imaj yazıyor. Ondan önceki ekranda disk image ı seçerseniz tüm diski tek dosya olarak imaj alır

Disk 2'nin altındaki bölümleri tek tek seçerek işaretlerseniz her biri için ayrı imaj oluşturur.
Doğrudan Disk 2'yi işaretlerek altındaki tüm bölümleri tek seferde seçince tek bir imaj dosyası oluşturur.

Hocam öyle bir seçenek yok. Bulamadim
Disk 2'nin altındaki bölümleri tek tek seçerek işaretlerseniz her biri için ayrı ayrı imaj oluşturur.
Doğrudan Disk 2'yi işaretlerek altındaki tüm bölümleri tek seferde seçince tek bir imaj dosyası oluşturur.
Hocamız söyleyince hatırladım. Üstteki disk2'ye işaret koyun direk. Alttaki partition lara tıklamayın.

Hocalarım dediğiniz gibi de oluyordur ama sorunun ana kaynağını buldum. Flash belleğim fat formatlı olduğu için 4GBdan fazla imaj işlemi olmuyormuş. O yüzden üçe ayırıyormuş. Aynı işlemleri fat olmayan flashda yapınca tek part halinde oluyormuş. Araştırdım bu şekildeymiş. Rufus ile format değişikliği yapılabilir. NFTS formatlı olunca sıkıntı olmadı

https://uzmanim.net/soru/acronis-true-image-ile-aldigim-back-up-3-parcaya-bolunmus/64449

Son düzenleme:
Bir de arkadaşlar imaj alırken fotodaki gibi hepsini seçip imaj almamın bir sıkıntısı olmaz değil mi ? Yerel disk D'de bir şey yok. Fazla boyut kaplamaz
Yada sadece Yerel Disk C ve Kurtarma bölümünü mü yapmam lazım?

Ekli dosyalar

• 20210929_144516.jpg
    20210929_144516.jpg
    283.5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Bir de arkadaşlar imaj alırken fotodaki gibi hepsini seçip imaj almamın bir sıkıntısı olmaz değil mi ? Yerel disk D'de bir şey yok. Fazla boyut kaplamaz
Yada sadece Yerel Disk C ve Kurtarma bölümünü mü yapmam lazım?

Yok mu arkadaşlar yardım edecek ?

Acronis, NTFS bölümlerdeki veriye göre imaj oluşturuyor. Toplam kapasiteye göre değil. Sıkıntı olmaz.
Ama EXT4 linux sistemin kopyasını alırken diskin boyutu kadar imaj yapıyordu. İçindeki veriye göre imaj alamıyordu. Ama NTFS disklerde bu sorun yok.
Bu şekilde almanız disk imajı oluyor. Başka bir diske olduğu gibi kopyalayabilirsiniz. Eğer daha büyük bir diske kopyalayacaksanız büyük olan kısım ayrılmamış alan olarak kalabilir. Onu da imajdan sonra mevcut bölüme eklersiniz.

Acronis, NTFS bölümlerdeki veriye göre imaj oluşturuyor. Toplam kapasiteye göre değil. Sıkıntı olmaz.
Ama EXT4 linux sistemin kopyasını alırken diskin boyutu kadar imaj yapıyordu. İçindeki veriye göre imaj alamıyordu. Ama NTFS disklerde bu sorun yok.
Bu şekilde almanız disk imajı oluyor. Başka bir diske olduğu gibi kopyalayabilirsiniz. Eğer daha büyük bir diske kopyalayacaksanız büyük olan kısım ayrılmamış alan olarak kalabilir. Onu da imajdan sonra mevcut bölüme eklersiniz.

Teşekkürler hocam. Bütün hepsini seçip imaj alıp imaj yüklerim sorun olmuyorsa Ama zaten C ve kurtarmayı seçip imaj alınca oldu.

Son düzenleme:
Hocam eğer özellikle sizin belirlediğiniz programları içeren bir imaj değil de hazır imaj kullanmayı denemek isterseniz, rufus programı çok basittir. İmajı edindikten sonra, rufus ile iso dosyasını flaşa yazdırın. Ntfs değilse ntfs e çevirmenizi tavsiye ederim. Daha sonra ilk bootta flaşı gösterip açılışta USB klavye ile F7 ye basarak 10 dk da imaj atabilirsiniz.

Hocam eğer özellikle sizin belirlediğiniz programları içeren bir imaj değil de hazır imaj kullanmayı denemek isterseniz, rufus programı çok basittir. İmajı edindikten sonra, rufus ile iso dosyasını flaşa yazdırın. Ntfs değilse ntfs e çevirmenizi tavsiye ederim. Daha sonra ilk bootta flaşı gösterip açılışta USB klavye ile F7 ye basarak 10 dk da imaj atabilirsiniz.

Daha önce hazır imajla imaj attım ancak temiz bir akıllı tahta var. Oradan imaj alacağım hocam zaten sadece C ve kurtarma seçip oluyor zaten

Son düzenleme:
Geri