İlk hdr denemem Sizce olmuş mu?

Kodla Büyü

gunhkn

Seçkin Üye
Seçkin Üye
5st2x.jpg

Umarım beğenirsiniz...

:+1:

hocam bu fotoğrafın çekimini böyle yaptınız photoshopla mı yaptınız? photoshop sa anlatır mısınız?

aak' Alıntı:
:+1:

hocam bu fotoğrafın çekimini böyle yaptınız photoshopla mı yaptınız? photoshop sa anlatır mısınız?

Hocam 3 farklı tonda çekim yaptım önce netten öğrendiğim kadarıyla.

Makinem profosyonel değil. Raw çekemiyorum o yüzden. Jpg fotoğrafları ps de dosya menüsünden otomate ' i tıklayıp bu 3 pozu hdr ile birleştir komutu ile birleştirdim. Sonra hafif rengini açtım o kadar

hdr nin amacı koyu ve açık tonları bir arada kullanmak hocam fotoğrafla oynadığın için çiçekte patlama olmuş malesef olmamış kendi çektiğim hdyi koyayım ne demek istediğimi anlarsınz hocam

gidip bir makine adıracaksınız. Zamansız masrafa yol açacaksınız.
Gemiler güzel olmuş.

hazır HDR başlığı varken yeni başlık açmak istemedim. bende finepix s2950 var. acaba s2950 için kablolu yada kablosuz deklanşör kullanılabilir mi?

gunhkn' Alıntı:
Umarım beğenirsiniz...

Birde hocam HDR tekniğini kullanacaksanız fotoğrafta çektiğiniz objeler dışında bir obje olmamalı. Bakınız arkadaki Kız

Doğrusu için Bakınızı fatihtasoz arkaşın gemileri...

Tüm tecrübeli arkadaşlara teşekkür ediyorum. Aslında ben bu tekniği yeni duydum.

Ve Arkadaki kız:S Eşim bilerek bu şekilde bir olay oluşturmaya çalıştım aslında(flu).

Ancak hocalarımın söylediklerine göre galiba hdr çekimde tüm alanı net tutmam gerekiyor.

Bu arada makinam fuji s1500. Dslr bir makinam olsa ahhhh

anladım hocam. Adana'da da buraya çok benzeyen bir han var ondan sordum. İnşallah gidince fotoğrafını çekip koyarım buraya. tabi hdr değil :)

fotoğrafla ilgili sormak istediklerinizi sorabilirsiniz facebook grubumada beklerim

leventgenc' Alıntı:
hazır HDR başlığı varken yeni başlık açmak istemedim. bende finepix s2950 var. acaba s2950 için kablolu yada kablosuz deklanşör kullanılabilir mi?

sanırım kullanamıyorsunuz hocam deklanşöre gerek yok makineyi sabitledikten sonra 10sn geçikmeli çekime alın sonra makineyi bırakın 10sn yede titremede olmayacaktır

fatihtasoz' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:

sanırım kullanamıyorsunuz hocam deklanşöre gerek yok makineyi sabitledikten sonra 10sn geçikmeli çekime alın sonra makineyi bırakın 10sn yede titremede olmayacaktır
çok teşekkür ederim hocam. şu enstantane, diyafram ve bracket olayını tam kavrayabilirsem başlayacağım hdr çalışmalara inşallah :)

leventgenc' Alıntı:
fatihtasoz' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:

çok teşekkür ederim hocam. şu enstantane, diyafram ve bracket olayını tam kavrayabilirsem başlayacağım hdr çalışmalara inşallah :)

hdr için diyafram ve estantene bilmene gerek yok hocam senin makinende kırmızı moda getir sanırım yarı otomatik orada pozlamayı +1 -1 ve 0da 3 fotoğraf çekiyorsun ps de birleştiriyorsun makineyi sabitlemelisin

fatihtasoz' Alıntı:
hdr için diyafram ve estantene bilmene gerek yok hocam senin makinende kırmızı moda getir sanırım yarı otomatik orada pozlamayı +1 -1 ve 0da 3 fotoğraf çekiyorsun ps de birleştiriyorsun makineyi sabitlemelisin
kırmızı olan otomatik mod hocam sanırım diyafram öncelikli modda çekim yapmam gerekiyormuş.
4. Adım: Autobracket Olarak Resimleri Çekin ve HDR İçin Hazırlayın

Kameranızı Aparture Priority (“Diyafram Öncelikli”) moda getirin. Bu çok önemli çünkü çoklu fotoğraflarınızda farklı flu alanlar olsun istemezsiniz.
kaynak: http://blog.fotografium.com/hdr-nasil-yapilir-ii-bolum/#more-4718
ayrıca +1 -1 ve 0 gibi değerler yok malesef benim makinada. +(-)1/3 EV +(-)2/3 EV ve +(-)1 EV seçenekleri var sadece. bunlardan hangisi +1 hangisi -1 ve 0 acaba?

leventgenc' Alıntı:
fatihtasoz' Alıntı:
kırmızı olan otomatik mod hocam sanırım diyafram öncelikli modda çekim yapmam gerekiyormuş.
4. Adım: Autobracket Olarak Resimleri Çekin ve HDR İçin Hazırlayın

Kameranızı Aparture Priority (“Diyafram Öncelikli”) moda getirin. Bu çok önemli çünkü çoklu fotoğraflarınızda farklı flu alanlar olsun istemezsiniz.
kaynak: http://blog.fotografium.com/hdr-nasil-yapilir-ii-bolum/#more-4718
ayrıca +1 -1 ve 0 gibi değerler yok malesef benim makinada. +(-)1/3 EV +(-)2/3 EV ve +(-)1 EV seçenekleri var sadece. bunlardan hangisi +1 hangisi -1 ve 0 acaba?

tmm hocam onlarda olur önemli olan fotoğrafı farklı tonlarda çekmek önce-2/3 te sonra 0 da sonra +2/3 te çekin yada bütün değerlerde çekin 3 tane şart değil nekadar çok okadar iyi olur

bu arada az önce s2950 nin çok güzel bir özelliğini keşfettim. seri çekimde bracketing yapabiliyor her değer için 1 kare çekiyor ardarda 3 resim çekmiş oluyor böylece. değer ayarlama zahmetinden kurtarıyor. artık hdr için çalışmalara başlayabilirim :D

Geri