İlk Bilgisayarınız?

Kodla Büyü
Meslek lisesi 2. sınıf öğrencisiyim.
Tarih 27/07/1997
Pentium 150
16 MB RAM
1 MB S3 Ekran Kartı
1.3 GB HDD
Yamaha OPL3 SA Ses Kartı
14" Radyasyon filtreli Tatung marka Monitör

Driverların tamamı disketlerdeydi. Toplam 10-12 disket driver vardı. Sadece ekran kartı 3 disketle kuruluyordu...
Tam 1000$ para vermiştik.

Hatırlayabildiğim özellikler bunlar.

Aldığım ilk ve tek orjinal oyun Fifa 98 ne güzel oynanırdı beeeee. Şimdi hiçbir şeyin tadı yok.HEY gidi günler HEY...

Benim ilk bilgisayarım Commodore 128 idi. İçinde Commodore 64 modu barındırıyordu. Önce İstanbul'a gidip kayıt olmuş, bilgisayarımızı! iki hafta sonra ancak alabilmiştik. Teybini :) ise 3-4 ay sonra zor zahmet Almanya'dan getirtmiştim. Oyun, program v.s yoktu oturup haftalarca vakit harcayarak oyun! yazmıştım bir iki tane. Hatta teyp aldıktan sonra kayıt yapma imkanı çıkınca yazı yazabileyim diye Türkçe yazı tiplerinden birine Türkçe karakter eklemiştim.

280px-Commodore_128_002.jpg

93 senesinde Wearnes marka slim kasa 386 sx. nibbles.bas ile gorilla.bas dosya adlarına sahip basic ile hazırlanmış iki oyunu abimle habire oynardık. 90'da da bir amca bir kaç aylığında commodore 64 (kasetlisinden) bırakmıştı. Bir bond çanta dolusu oyun kasedi vardı ama biz abimle oyunlardan 4-5 tanesini çözebilmiştik.

işlemcimi hatırlamıyorum

1998 yılında almıştım

sanırım 8gb hdd vardı. 16mb ram vardı. ekran kartı onboard olması lazım vs....

Yıl 1999
Pentium 133 mhz işlemci
8 mb ram
1,2 gb harddisk
1 mb ekran kartı
1x cdrom (sadece format atarken çalışıyordu)
3,5" disket müzikleri leri zip le partlara ayırıp 2-3 diskete kopyalayıp öyle getiriyordum eve

üzerinde yüklü olan oyunlar :
Sega nın futbol oyunu,
GTA demo
volfied
dave

Yıl 1999
Pentium 2 400
4 mb ekran kartı
ses kartı da creative falan dı fiyat olarak da 1200 $ gibi bir şeydi....
hey gidi günler hey..

97 yada 98 di... Taze bir anadolu meslek lisesi öğrencisiyim ! o bir oyun canavarı... :D
P2 450 MHZ
8 MB ekran kartı
64 MB RAM
8GB hdd (western digital :) )
750$
ilk bitirdiğim oyunlar Volfid (gece 3 lere kadar oynardım)
half-life
Aşkım Fifa 99 :D

ben de bilgisayarla üniversitede tanışanlardanım.. 2003 falandı galiba ilk bilgisayarımı aldığımda.. özelliklerini hatırlamıyorum :D

1988 Commodore C64
1992 KRN 386 DX40 SVGA Ekran 120 MB hard disk MS-DOS 5.0 İşletim Sistemi

80li yıllarda commodere 64. 1998 yılında ilk pc pentium 200mmx 32mb ram, 1.7gb hdd.

Yıl 1993
386sx
640 kb ram
32 kb ekran kartı olması lazım
monocrom ekran
sonradan 120 mb hdd taktırdım.

o zamanlar bilgisayar pazarı dergisi vardı orada basıc prg dilinde satır satır
melodiler verilir bizde sayfalar dolusu kodu yazardık. Hiç unutmam Barış Manço
nun Gül Pembe sini yazım pc speakerden dinlerken çocuklar gibi sevinmiştim :D

volkankey' Alıntı:
yıl 98
celeron 300 A
windows 98
işletim sistemi 4mb ekran kartı 2.1 gb sabit disk
ben 96 yada 97de almıştım celeron 300 2 sene öncesine kadar kullanıyordum hala ama anakart arızası verince parçalanıp artık eğitime hizmet vermeye başlamıştı :))

sene 98
seleron 366
8.1 GB harddisk
64 MB ekran karı vega:)
creative ses kartı
17 inc monitör (sega game için en ideali)
hp yazıcı

hey gidi günler hey cd writer almayı çok istemiştim ama 450 dolar dan başlıyordu. cd rom ların üzerinde kumanda kullanımı vardı. disket ile windows kurardık :)

Herkes nekadar erken almış bilgisayarını. aileden durumlar iyiymiş galiba. :) Ben üni 3. sınıfın sonlarında alabilmiştim yıl 2003. Fakırlığın gözü kör olsun :cry: :roll: celeron 1.7 kıytırık anakart,256 mb ram, 20 gb hdd, 32mb ekran kartı daha geçen sene kullanımı bitti bilgisayarın.

sanırım 1991 yılında olivetti i486 dx2 50mhz başka özellikleri aklımda değil 4 mb ram olabilir bir de :)
o zamanlar dos kullanıyorduk ve sadece oyun oynamak için windowsa giriyorduk win 3.1 :)

90 yılında bende 8086 mmx vardı..
64 KB hafızası vardı, hard diski yoktu, 5çeyrek 2 disk giriş yeri vardı..
açılışta 10 dk kadar bekliyoduk ram'in saymasını..
oynadığım oyunlar :
GP (Grand Prix)
TD (Test Drive)
Bedlam
Tetris

1999 depreminden 2 ay önce almıştık bilgisayarı vestel'in veezy go kampanyasına ilk katılanlardandım. 36 ay 34$ veriyorduk 56k interneti ile beraber di kampanya.

amd k6 333 mhz işlemci
16 mb ram
4,3 gb hdd
4 mb ekran kartı
ses kartı
8x cd drom
lisanslı 98
Upgrade

16 mb vodoo 3 3000 ekran kartı

+ ram 16 mb toplam 32 mb

ilk oyunum lisanslı
carmageddon
fifa 99
age of 1
half life

Yıl 1996 ikinci el toplama bilgisayar
Not ortalamamın yüksek olmasından dolayı Elektrik bölümünden Teknik lise bilgisayar bölümüne geçmiştim. Bilgisayar bölümüne geçene kadar hayatımda hiç bilgisayar kullanmamıştım. Sadece birilerinin kullandığını görüyordum.

intel 486 dx-66 mhz işlemci
60 mb harddisk
1.44 mb 3.5" disket sürücü (High Densty- HD)
4 mb ram (72 pin edo)
512 Kilobayt isa ekran kartı
isa, markasını hatırlayamadığım bir ses kartı
14" renkli ekran
mini tower kasa
Dos işletim sistemi

1990 yılında Amiga 520 bilgisayarım vardı. Dos ekranında çalışırdık. Sessible Soccer isimli oyun vardı az oynamadım. :+1:

Benim de ilk bilgisayarım 92-93 yıllarında alınmıştı. Goldstar sanırım markası..
Hard disk yoktu, açılış disketiyle açıyordum.
Bilden marka eğitim disketleri vardı evimizde mavi mavi olanları hiç unutmam :) Bir de hard disk anısını...bilgisayarcıya gidip disketten oyun satın alıyordum. Bir gün oyun listesinden bir oyun beğendim, adam diskete yükledi. Ama eve geldiğimde dir komutunu yazdığımda disketin içinde çalıştırılabilir (exe gibi) bir dosyanın bulunmadığını gördüm. Hemen bilgisayarcıya durumu anlatmaya gittim. Adam: "senin hard diskin yok mu?" :) Meğer o oyun hard disk olmadan çalışmıyormuş..
işte hard disk o zaman çıktı :D
Sonrasında 40 mb lık bir hard disk taktırmıştık bu oyunlar için..

95 yılında bilgisayarla tanıştım. Yüksek okulda. Laboratuvarımızda ki PC ler 486DX4-100 'dü. Ne bilgisayardı. Çok istemiştim benimde olsun ama almam imkansızdı. O aralar bana bir akrabamdan 2.El bir PC göndermişlerdi. O kadar çok sevinmiştim ki.

KRN marka 286DX-33
40 MB Harddisk
1 MB Ram
1.44 ve 5.25 Disket sürücülü.
Düşük bir Ekran Kartı
14'' Monochrome Ekran
IO Kartlı vs...

. Sonradan çakmıştım. Baya bir külüstür modelmiş.

Ama ne sevinmiştim be...Bilgisayarı olan sayılı kişilerden olmuştum.

Yıl 1995-1996
Pentium 100
16 MB Ram
1 Mb ekran kartı
ISA slotuna takılan bir ses kartı vardı

lisedeki lab.da ise 386-486 lar vardı. Win 3.1 kurardık disketler ile (9 disket mi 12 disket ile mi ne kuruluyordu.)
Pascal'da ..Basic'de program yazardık...Hey gidi günler hey...

Pentium 75 1997-98

Ahh o kocaman mor işlemciyi unutur muyum. Sırf meraktan çıkartıp geri takarken yönünü farkedemeyip ayaklarını kırmıştım 40 $'a mal olmuştu hey gidi günler :)

Geri