İlk arabamı alacam (aldım)

Kodla Büyü

aresbel3

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar araba almaya karar verdim. Niye bilmiyorum biraz heyecan var :) Alım satım konusunda çok acemiyim. Daha evvel böyle bir alışveriş yapmadım. Şoförlükte de acemiyim zaten.. Neyse alacağım araba 12 bin civarı. Daha fazla para vermek istemiyorum. En fazla 14 bin olur.
Araştırırken şu arabaya baktım : http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-honda-civic-1-6-ils-54787597/detay/
Ne dersiniz??? Varsa sizin önerilerinizi alabilir miyim?? Ayrıca Araba benim memleketimde olursa daha iyi olur diye düşündüm. http://www.arabam.com/ikinciel/Arama/?shr=26&arctp=1&icralik=0&fyt1=11000&fyt2=13500

Bu arada tofaş ve brodway tarzı almak istemiyorum.

Re: İlk arabamı alacam

Hocam son yıllarda hiç görülmemiş bir yükseliş var şuanda 2.el araba piyasasında.Sana samimi tavsiyem acele etme aralık-ocak dönemine kadar bekle sıfır araba fiyatları düşünce 2.el fiyatlarıda geriliyor.Şimdi önümüz bayram ve yaz tatilindeyiz, fiyatlar çok yüksek.Biraz sabır etmeni isterim.Ayrıca araçların silindir hacmi ve vergi oranları kasko ve sigorta oranları ayrıca benzinin 4,50 dayanmış olması gibi unsurlarıda göz ardı etme.
Selamlar.

Ferhat' Alıntı:
Hocam son yıllarda hiç görülmemiş bir yükseliş var şuanda 2.el araba piyasasında.Sana samimi tavsiyem acele etme aralık-ocak dönemine kadar bekle sıfır araba fiyatları düşünce 2.el fiyatlarıda geriliyor.Şimdi önümüz bayram ve yaz tatilindeyiz, fiyatlar çok yüksek.Biraz sabır etmeni isterim.Ayrıca araçların silindir hacmi ve vergi oranları kasko ve sigorta oranları ayrıca benzinin 4,50 dayanmış olması gibi unsurlarıda göz ardı etme.
Selamlar.
Hocam düşse araba fiyatları ne kadar düşecek ki 15 liralık araba 14-14,5 e düşecek. 5 ay beklemeye değer mi hele bu kadar heves etmişken bilmem.. Ayrıca o kadar yeni bi araba alacak kadar param yok ki kaskosunu sigorta masrafını düşüneyim.. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

şimdi alırsan pahalı alırsın çünkü fiyatlar uçmuş durumda ikinci elde. yıl sonunu beklemenizi öneririm. şöförlükte birz acemi iseniz ve japon-alman aracı alacaksanız kesinlikle kasko yaptırın, kasko yaptırırken de "MİNİ ONARIM" seçeneği en yüksek olan kaskoyu tercih edin. arkadaşım acemiydi yeni araç aldı kapıyı sürttü mini onarımdan yararlabacaktı fakat 150 liraya kadar karşılıyormuş senelik. detaylar çok önemli yani. yanlış hatırlamıyorsam anadolu sigorta biraz pahalı fakat 2 binliraya kadar mini onarım yapıyor.
mini onarım: kaskonun hasarsızlık indirimi bozulmadan aracın ufak tefek hasarlarını karşılamanızı sağlayan seçenektir.

bu fiyata en güzel tercih accent, clio, albea, rio tarzı araçlardır. bu araçlarda en yüksek donanımı ve en az km'yi bulabilirsin. satarkende kolay satarsın. benim tavsiyem bu yönde olacaktır hocam.

topragım oncelıkle sLmlar bende Antakyalıyım ;
araba tutkusuda bır baska sankı kıza asık olmusun gıbı herkes dıyor bu aralar pıyasalar balon ewt haklılar ama ne yapalım arkadaslar gonul bu bende ıkı hafta once bır araba aldım fıyatta fena degıl yanı anlayacagın mıllet tutturabıldıgıne artık;
senın ıcınse dusundugun fıyat aralıgında 2004-2005 model bır clio bulabılırsın tam bır memur arabası az yakar ıyı kacar ılk araba deneyımı ıcın hıcte fena degıl bence hayırlı geceler....

verdiğin linkteki araba alınmaz yahu kilometresine bakmadın mı ayrıca otomatik çok yakar...

only61' Alıntı:
verdiğin linkteki araba alınmaz yahu kilometresine bakmadın mı ayrıca otomatik çok yakar...
Otomatik vites çok mu yakar hocam?? Bilmiyordum.. Ama otomatik vites değişik bi tarz.. Az var ya, sanırım o yüzden hoşuma gidiyor. daha evvel de otomatik vites kullanmışlığım yoktur.

hocam araba alma zamanı kış aylarıdır fiyat ve araba (adam arabayı kışın kullanmadığı için kışın satmak ister ) bakımından yinede sen bilirsin.

hocam alacağın araç ilk aracın olacaksa ve otomatik alırsan sonra manuel viteste sıkıntı yaşayabilirsin, ve diğer arkadaşların dediği gibi accent, clio, albealara bakarsan daha iyi olur, bu araçların hem yakıt tüketimleri azdır hemde parçaları ucuzdur.

hocam verdiğin linkteki araba km yönden fazla sana masraf çıkartır onu boşver derim. piyasayı sürekli takip et herzaman uygun fiyata araba bulabilirsin her ne kadar araç fiyatları şuan yüksek olsada. birde lpg li araç alacaksan 150 bini geçmesin bence km olarak. arkadaşlarımın önerdiği modeller işinizi görür.

daha düşmez bu araba fiyatları. Herkes tok satıcı modunda. yaz bitse, bayram, bayram bitse diğer bayram var. Adam araba almak için aralığa kadar mı beklesin? Civic iyidir. kaç model olursa olsun alınır. Ya da eksi kasa toyota corolla. Temizi 13000 14000 ama tüp varsa yakmıyo gibi bişey. Üstelik masraf çıkarma ihtimali diğer arabalara göre düşük. Civic ve corolla dan şaşma hocam. Otomatikte uzak durun. Daha sonra manuele geçince tabiri caizse eşşekten düşmüşe dönüyorsunuz.

Eski kasa corolla veya 2002-2003 clio alabilirsin. standar olarak yazın fiyatlar yükselir kasım-aralık aylarında düşer. Acelen yoksa bekle..

aresbel3' Alıntı:
Ferhat' Alıntı:
Selamlar.
Hocam düşse araba fiyatları ne kadar düşecek ki 15 liralık araba 14-14,5 e düşecek. 5 ay beklemeye değer mi hele bu kadar heves etmişken bilmem.. Ayrıca o kadar yeni bi araba alacak kadar param yok ki kaskosunu sigorta masrafını düşüneyim.. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Hocam 14-14.500 e temiz az yakan, seri bir clio symbol alırsın. İlk araba için ideal bence. Ama hız yapmayı ve hızlı viraja girmeyi deneme bile. 120 ve ustu cıkma derim bu arabayla.

Benimde ilk arabam clio idi. Hem yakıtı tasarruflu hem uygun fiyatlı hemde satılması kolay. 1 haftada sattım ben.

Senin gosterdiğin hondadan daha ii ve konfrludur. Aslında herkesin ne dediği değil senin arabada ne hissettiğin onemlidir.

Tam otomatik vitesli araçlarda yokuş yukarı çıkarken sollamalar biraz zor oluyor.Fakat Tiptronic vitesli araçlarda vitesi manuele alıp yokuşlarda araç sollamak daha rahat olmaktadır.
Sadece bayanlarda değil Erkeklerde de tiptronic vites kullanımı giderek artmaktadır.
Tiptronic vitesteyken ; manuel olarak aracın o anki vitesine müdahele edebilirsiniz.
Uzun yolda sürekli otomatik mod uyku getirebilir,dikkat dağınıklığı oluşturabilir.Böyle durumlarda aracı manuel vitese alıp bir süre bu şekilde kullanabilirsiniz.
Yokuş kalkış ve yokuş iniş desteği son çıkan birçok arabada olduğundan aracı kaçırma sorunuda bitmiştir.
Araç ; Tiptronic vites modunda , manuel vites moduna göre daha az yakıt tüketmektedir.

Aşağıdaki Yakıt Tüketim verileri Citroen'in sitesinden alınmıştır:

TIPTRONIC Model :Şehir İçi (lt/100 km) 5,8
Şehir Dışı (lt/100 km) 3,8
Ortalama (lt/100 km) 4,5

MANUEL Model :Şehir İçi (lt/100 km) 6,0
Şehir Dışı (lt/100 km) 4,0
Ortalama (lt/100 km) 4,7

Herkese teşekkür ederim..
Arabada ne istiyorum?
*araba yere çok yakın olmasın, bizim köyün yolları biraz bozuktur o yüzden.
*az yaksın, ağbimin arabasını kullandım kendisi askerdeyken (6ay) km 40 kuruş yakıyordu. Geldi de kurtuldum :)
*satışı kolay olsun, bi süre sonra daha iyi bir araç almak isteyebilrim..

bir de arkadaşlar clio kullanan bir arkadaş takla atmıştı. o yüzden bende de o arabaya karşı bir çekince var.

Hocam o arabayla hız yapamayacagım bir gercek. Virajlara hızlı girersen savurur ama fiyata göre kalitesi iydr.
14 e aldıgın bir arabadan hem hız hem konfor beklemek mantıksız.
Guvenlikli olsun konforlu olsun istiyorsan 25-50 aralıgındaki arabalara bakacaksın.
Yok ben ogreneyim diyorsan clio iyidir. Hız yapamazsın dediysek trafik kurallarına ve hız sınırlarına uyman yeterli :)
Bence sür dene sonra karar ver hocam

bende araba almayı düşünüyorum hocam..ben biraz klasik seviyorum.200 E mercedes almayı düşünüyorum.92-93 model tüplü

hocam otomatik vites hem 240 000 de bedava verseler binme derim, o fiyata temiz başka bişeyler bulunabilir evet fiyatlar arkadaşların dediği gibi yüksek şu sıralar bende araba bakıyorum ama her zaman uygun araba vardır nasip denk gelmesi lazım... dizel 307 arıyorum 2006 2007 bende temiz varsa satmayı düşünen beklerim :)

2006 model sıfır aldığım dizel klimalı 51bindeki dacia loganım yarın nasipse gidiyo. 16750 tl ye yarım günde satıldı.
tasiye ederim kısa bir süre sonra tekrar aynısını almayı düşünüyorum
5.5 yıldır kahrımı çekti ve şükür hiçbir yrei bozulmadı.
altı yüksek arkası ve bagajı büyük aile için birebir. yedek parçası ucuz yakıtı az bence araçtan çok fazla birşey beklemeyen albea clio era tarzı araç bakanlar loganı da bir test etsinler diyorum.

Hocam arabayı alırsan, bir kan akıt.
Kanı plakasına sürt :mrgreen:
Şimdiden hayırlı olsun.

Sayın hocam bi Hondacı olarak 98-99 tek kapı 1.4 is honda civic al derim.tüpüde çakarsan piayasadaki hiç bi araba onun kadar az yakamaz.ha bu arada manuel vites tercihimdir.ben şuan 2001 1.6 ies ini kullanıyorum BRC tüp taktırdım uzun yolda 17-18 krş.ş.içi(İstanbul) 23-24 krş.yakıyor.
Honda derim başka da demem!
Saygılar...

arkadaşım ne kadar emin konuşuyorsun (hiç bi araba onun kadar az yakamaz.)
ortalaması 5 litre olan uzun yolda 4 litreden az yakan bir dünya dizel var.
98 honda 14 yaşında demek donanım olarak ne var bilemem belki klima bile yoktur ayrıca motoru kaç bindedir acep
15 bin lira para verilecek ve karşılığında klimalı 7 yaş aralığında clio elbea vs. araçlar var iken 14 yaşında araç almak.....

Böyle sert çıkışma dostum ben onu alırdım dedim.sen gene bildiğini yap dizel al

gakgoskentli' Alıntı:
az yakan istiyorsan sümbül(clio) al ondan az yakanı yoktur

Kesinlikle doğru. Yok. şehir içi 200 yakıyordu benim eski araba oda en fazla.

bende ilk arabamı geçen sene aldım bu heyecanları çok iyi bilirim.fiyat olarakta bu civarlarda birşey bakmıştım.aldığım araba 2001 clio hatcback 1.4 rta klimalı.daha sonra da sıralı sistem tüp taktırdım.genelde şehir içi biniyorum.bir depoyla (aşağı yukarı 75 tl doluyo) 350-400 km civarı gidiyor.benim önerim mutlaka klimalı olsun.zira bu sıcaklarda hele de uzun yolda asla çekilmiyor.bu fiyata clio ya da accent gls alabilirsin.benim ilk düşündüğüm araçtı.ancak bende sabırsız olduğum için fazla beklemedim.clio denk geldi uydu onu aldım.ve çok memnunum.kış dönemini öneren arkadaşlara da katılıyorum.ben geçen yıl şubatta 11.200'e aldım.sahibinden.com dan bulup sitedeki fiyatından 250 aşağı almıştım.şimdi bakıyorum 13.000'in altında fiyat veren yok.bence de biraz bekle ama sen bilirsin tabi...

Getz clioya gore saglam ve aha atik gordugum kadarı ile ancak clionun tipi daha hoş.

technolog' Alıntı:
gakgoskentli' Alıntı:
az yakan istiyorsan sümbül(clio) al ondan az yakanı yoktur

Kesinlikle doğru. Yok. şehir içi 200 yakıyordu benim eski araba oda en fazla.
Symbollerin kaportası çok zayıf.
Bilmeyen kullanıcıların ön kaputları yamuk yumuk sertçe kapattıklarından dolayı.
Tavsiye etmem.

Onun açıklamasını buyuk bir kazada surucu ve yolcuların daha az zarar gormesi için olduğunu yapıyorlar.

Clioda ufak tefek vuruklar bazen kendiliğinden düzelir kaporta darbeyi emer ve plastik gibi bir madde oldugundan kendi kendine atar aynı sekilde buyuk kazalarda on dagılsın ama darbenin şiddeti arabanın içine gecmesin mantıgı varır.

Bu clio symbol için duyduğum bir acıklama, katılanda oldu katılmayanda.

Sonucta plastik kaar esnek olan yer tamponlar, sol sağ camurluklar diğer aksamları saglamdır. Kaputu saymıyorum megane larda bile plastik karısımı vardır kaputta. Kazada güvenliği varsa govdenin arkasında on konsolun hemen altındaki celik bariyerler ve tavanın saglamlıgı belirler.

Ancak getz in cliodan cok daha saglam oldugunu soyleyebilirim. Bizatihi yaşanan kazalar ile gorulmustur

Geri